Podivná záležitost se skákajícím Jackem

27. února 2014 fm.tua Diskuze (0)
Podivná záležitost se skákajícím Jackem

V dnešní recenzi si vezmu na paškál knihu, která vyšla začátkem února tohoto roku a to steampunkovou detektivku, která se odehrává ve fiktivní viktoriánské Anglii, začátkem 2. poloviny 19. století.   

Knihy Dobrovský

Příběh začíná postřelením John Spekea, cestovatele a zeměpisce, který byl oponentem sira Richarda Francise Burtona, taktéž zeměpisce a cestovatele. Sir Burton se ve sledu událostí setká s mýtickou postavou viktoriánského Londýna – skákajícím Jackem, který obtěžuje mladé dámy, a stává se agentem Jeho veličenstva. Jeho úkolem je přijít na to, kdo anebo co je skákající Jack zač. S pomocí inspektora Scotland Yardu Trounce, který se s Jackem setkal již dříve, se snaží této záhadě přijít na kloub. Mimo to se v londýnských ulicích prohánějí vlkodlaci, mají i ti snad něco společného se skákajícím Jackem?

Děj je psán velmi popisně a podrobně, místy až zbytečně dlouze, což neprospívá dynamice a románu chybí spád, ale to se dá autorovi odpustit, jelikož se jedná o jeho prvotinu. Aby se čtenář orientoval ve sledu současných událostí, využívá autor flashbacky (vrací se do milosti), které dopomáhají se zorientovat v současné situaci a skládat si střípky událostí k sobě. Každá kapitole je uvedena buď nějakou viktoriánskou reklamou nebo výpiskem z manifestu, většinou vztahující se přímo k obsahu kapitoly, což je zajímavý nápad a milovníka steampunku určitě potěší.

V příběhu jsou použita reálná místa, která jsou autorem barvitě popsány a přesvědčivě vystihují Anglii v 19. století. Detailně jsou popsány různé stroje nebo geneticky modifikovaná zvířata, která se viktoriánským Londýnem prohánějí. Osobně mě nejvíce pobavil poštovní papoušek, který jadrnými slovy při předání korespondence rozhodně nešetří.

Autor čerpá z pestré škály možností, které nabízí samotný steampunk, jako je například cestování v čase. Ale co mne nejvíc zaujalo je členění viktoriánské společnosti na eugeniky, ty co geneticky upravují zvířata; inženýry, ty co vymýšlejí různé vynálezce a libertiny, kteří jsou proti technologickému pokroku.

Viktoriánská Anglie, podivná záhada. Neříká Vám to něco? Sir Burton se nápadně podobá Sherlocku Holmesovi, geniálnímu detektivovi z Baker Steet, která je mimochodem v příběhu taky zmíněna, ale jen jako orientační bod. Samotný Burton má plno schopností, které mu jako agentovi hodně pomáhají, patří mezi ně různá přestrojení a využívaní dialektu. Jako detektiv, chcete-li agent Jeho veličenstva, má sir Burton asistenta, v tomto případě je to neuspěšný básník Algernon Charles Swiburne. Společně se vydávají do útrob mlhou, sazemi a párou zahaleného Londýna.

Postavy, které autor využívá, mají ve většině případů reálný základ, jsou pouze poupraveny pro potřeby příběhu, ale pokud máte zájem, součásti knihy je i krátký životopis reálných postav, ze kterých osoby vychází. Další postavy jsou spíše epizodního typu a na příběh nemají významnější vliv. Mezi takové se dá zařadit svérázná a emancipovaná snoubenka sira Burtona Isabela, která spíše přidělává hlavnímu hrdinovi problémy. Za zmínku stojí postava slavného irského dramatika Oscara Wildea, v mladším vydání, který je Burtonovýma očima a ušima v mlžných ulicích hlavního města Anglie.


 Mark Hodder

 Podivná záležitost se skákajícím Jackem (Burton & Swinburne 1)

 ISBN: 978-80-7387-730-9

 TRITON, Praha 2014

 překlad: Marek Drda

 paperback, 392 stran

 299 Kč


Mark Hodder

Mark Hodder je britský autor fantastiky. Mezi jeho záliby patří britské dějiny (zejména v letech 1850 až 1950) a sbírka rozmanitých podivností, jak se na steampunkového spisovatele sluší. Než se pustil na dráhu psaní, psal články pro web BBC a jako novinář pracoval jak s tradičními, tak i moderními médii. Momentálně žije ve Španělsku kde učí angličtinu a věnuje se psaní.

Burton & Swiburne

Tato série pojedná o dobrodružstvích Richarda Francise Burtona a jeho společníka neúspěšného básníka Algernona Charlese Swinburna. Jedná o sérii, která je situována do alternativní historie s detektivním až steampunkovým nádechem.

vynálezy; viktotiránská Anglie; využít původní legendy o skákajícím Jackovi
příliš popisné; spád příběhu

Verdikt

Podivná záležitost se skákajícím Jackem je první díl plánované trilogie Burton & Swinburne. Jako prvotina trpí román mnoha neduhy, některé z nich byli popsány výše. Snad se autor poučí a v dalších pokračování se těchto nešvarů vyvaruje. Kladně hodnotím prolínání historických reálií a postav s fikcí, které autor dobře využívá. Dále lze vyzvednout prostředí a popis viktoriánské Anglie, která příběhu dává tu správnou atmosféru. Pokud jste milovníci ozubených koleček a strojů, které jsou poháněny párou a současně máte rádi záhady a tajemné vyšetřování, je kniha určena právě Vám.

Triton
Děkujeme za spolupráci nakladatelství Triton, které přes dvatcet let vydává především lékařské, psychologické, filosofické, historické a pedagogické knihy. Z krásné literatury pak biografie, sci-fi a fantasy a pohádky.

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz