John Romita Jr. přechází k DC - rozhovor

23. února 2014 Damien Diskuze (7)
John Romita Jr. přechází k DC - rozhovor

John Romita Jr., všichni ho znáte díky jeho Spider-Manovi a dalším kresbám. Je to také syn svého otce, protože John Romita Sr. také kreslil Spideho a oba vlasntně dlouho dělali pro Marvel. Ale teď se karta obrací a John se obrací zády k Marvelu a mění stáj.

Knihy Dobrovský

Romita jako čistě Marvelový kreslíř už pracoval na Batmanovi, když v roce 1994 dělal crossover Punisher/Batman: Deadly Knights, ale žádný čistě DC projekt ještě nedělal. Následuje překlad částí rozhovoru mezi IGN Comics a Romitou a Geoffem Johnsem (který bude Supíka psát), ve kterém Romita říká, co se Supermanem, kterého teď má dělat, chystá, jak se k DC dostal a co si o tom myslí jeho otec.

IGM: Pravidla komiksu říkají, že strýček Ben má zůstat mrtvý a John Romita Jr. má kreslit pro Marvel. Rádi bychom slyšeli příběh, jak k tomu došlo.

JRJR: Byla to vlastně shoda okolností. Moje smlouva s Marvelem se blíží ke konci. Tak či tak jsem pracoval na několika dalších projektech, třeba s Markem Millarem na Kick-Ass a vyvíjel i pár vlastních věcí. Takže ještě předtím, než jsem se rozhodl k tomuto kroku, jsem si hrál s myšlenkou, že se budu živit nezávisle, což by se mi líbilo, protože bych mohl dělat na vlastních věcech. A do toho mi někdo zavolal, že se mám s někým sejít v San Diegu. Měl jsem sezení s Danem DiDio (spoluvydavatel DC) a probral jsem to se svou ženou Kathy. Ta mě sledovala, jak zkouším Supermana nebo Batmana docela dlouho. Ale nikdy jsem tomu nevěnoval plnou pozornost, protože jsem měl kontrakt. Nejdůležitější pro mě je, že chci dělat něco, co jsem předtím ještě nedělal, kreslit něco, co jsem ještě nekreslil, vyprávět příběh způsobem, kterým ještě vyprávěn nebyl.

IGN: Viděli jsme vaše náčrty a jsou naprosto úžasné, hlavně jak jste zachytil váhu a sílu postavy. Co se chystáte přinést do postavy Supermana, která je ikonou?

JRJR: Upřímně, jediná věc, kterou můžu dělat, je být svůj. Jak jsem řekl, jsem trochu vystrašený, protože už to dělalo spousty lidí přede mnou a dělalo to skvěle. A na to se nesmím tolik soustředit. Takže budu dělat to, co umím nejlépe. A jedna věc co umím a kterou umí i ostatní lidé, je vyprávět příběh. To je to, co dělá mojí kresbu lepší. Když v ní je příběh, je v tom umění. Ale nemůžu na sebe koukat jako na někoho, kdo se poměřuje s těmi chlápky, co tu byli přede mnou. Na ně zapomenu, budu se držet toho, co umím a budu doufat, že zbytek bude fungovat. Následuji muži jako John Romita Sr. u Spider-Mana, následuji Franka Millera s Daredevilem a teď budu následovat Jima Lee se Supermanem. Já vím, že jako strategie to není nejgeniálnější, ale vím, že jsem v dobré společnosti, když se budu držet těchto mužů. Mám fanoušky a velmi rychle zjistím, jestli to, co budu dělat, bude kvalitní. Zjistím to okamžitě od prvního výtisku.

IGN: Musím se zeptat, Johne, co ti na to řekl táta?

JRJR: (smích) Upřímě, jeho první reakce byla, že otevřel doširoka oči a řekl: „Vážně to uděláš?“ Jednání s lidmi od DC jsem měl příležitostně asi už třikrát nebo čtyřikrát. Řekl mi: „Tentokrát to vážně uděláš? Nechystáš se je jenom nalákat a pak nechat na holičkách?“ Řekl jsem mu, že ne. A pokud jsem to v minulosti udělal, cítím jako idiot a znovu bych to neudělal.“ Pak mi řekl: „Dobře. Pokud jsi šťastný ty, jsem šťastný i já. Nejsem už k nikomu vázaný, jsem v důchodu od roku 1996. Když to bude dobré pro tebe a pro tvojí rodinu… Nakonec je to něco nového, něco co jsi nikdy nedělal a něco, co jsi nikdy nezvážil.“ Což je to samé, co jsem před chvílí sám vypustil z pusy. Je možná trochu zaujatý, ale šťastný.

IGN: Geoffe, co si od spolupráce s Johnem slibuješ?

GJ: Pravděpodobně jedna z nejoblíbenějších věcí, které jsem za poslední dobu dělal, bylo čtení Johnovo práce, což je skutečná potěcha. Když píšete pro jakéhokoli umělce, chcete se ujistit, že jeho práci znáte. Musíte svůj styl upravit podle toho, s kým pracujete a Johnova kresba je krásná, epická ale stále osobní. Právě ty osobní momenty miluju třeba na jeho Spider-Manovi. Příběh začíná tam, kde pár hodin sedím a analyzuji Johnovu práci. Jaký druh příběhu bude pro naši spolupráci nejlepší? Nechci prozrazovat nic o ději, na to je ještě brzo, ale uvedeme novou postavu a taky tak trochu vymažeme Supermana a jeho New 52 univers. Máme hodně super nápadů, které ještě v knihách se Supermanem nebyly.

IGN: Už jsi vlastně psal Supermana před New 52 a v novém Universu jsi měl nějaké Supermanovské momenty v Justice League. Nyní se vracíš k postavě Supermana v jeho vlastním příběhu. Kdybys měl k této knize uvést nějaký titulek, co by to bylo?

GJ: Pokud jde o příběh, název by pro mě mohl být „Umístění Muže zítřka zpět do Muže zítřka.“ Bude to návrat Supermana k jeho jádru, jeho hodnotám a skutečné síle. Skutečně, Muž zítřka je pro mě téma, které se budeme snažit zvládnout v prvé řadě.

IGN: Chceš něco dodat, Johne:

JRJR: (smích) Já jsem kreslíř, můžu pro vás něco namalovat rovnou tady. Ale upřímně, v tomto projektu je hodně neznámých, protože takovouto postavu jsem nikdy předtím nedělal. Neměl jsem rozmyšlené nic víc, než pár osamostatněných obrázků, dokud mi před chvílí Geoff neukázal svou synopsi. Teď už mám nějakou představu, obracím si to v hlavě pořád dokola. Myslím si, že Man of Tomorrow je pro nás ideální. Pro mě je to i kousek Man of Unknow, protože jsou tu některé věci, které jsou o Supermanovi neznámé, a my je teď objevíme.

GJ: Yop, budeme objevovat neobjevené. Pokud je pro tento projekt téma, pak je to Vstup do neznáma, správně, Johne?

JRJR: Absolutně.

GJ: Práce na projektu, práce v novém území a příběhu, to je skutečně objevování neznámého. Zjistíme o Supermanovi nové věci, které jsme o něm dříve nevěděli, konkrétně půjde o jeho redefinování způsobem, na který nejsme zvyklí.

O autorovi

Damien
Damien

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Poslední příspěvky v diskuzi

Cap 12 Offline
Cap 12 01/03/2014 (1. března 2014)
Pravda Romita má svůj styl který se k temným dc kresbám moc nehodí měl zůstat u marvelu   
daredevil99 Offline
daredevil99 01/03/2014 (1. března 2014)
možná se mi to jen zdá ale superman vypadá na těchto kresbách trochu podobný Petrovi Parkerovi. Mysliím že JRJR by měl zůstat u Marvelu a dělat spidermana
Damien Offline
Damien 28/02/2014 (28. února 2014)
Mě ta jeho kresba taky přijde nic moc. Ujde u některých záležitostí, ale na Supermana bych ho fakt nenajal.
Traum Offline
Traum 28/02/2014 (28. února 2014)
u romity záleží hodně na colouringu a kupodivu hooodně příběhu. když je to sračka tak to romita obvykled ještě domrdá (s prominutím) ale některým běhům jeho kresba fakt sedne. Wolverine-Agent of shield, Enemy of state, novej Cap, první kick ass, spider-man návrat.... to jsou...
Elhonzo Offline
Elhonzo 27/02/2014 (27. února 2014)
Odpověd na #4183 příspěvek od Morzael
Já jeho styl rád mám, ale v určitých typech komiksů... a Superman není zrovna jeden z nich, ale počkám si a uvidím, jak se s tím popere :) 
Jeho Spider-Man je skvělej ale taky bych řekl že na Supíka se moc nehodí .
Minotaur.cz