Svět padoucha Trauma #7 - Vlajkonoši

22. února 2014 Traum Diskuze (5)
Svět padoucha Trauma #7 - Vlajkonoši

Následujících pár řádků bych chtěl věnovat jedné záležitosti, která mě tíží při prohlížení komiksových a filmových diskuzí.

Knihy Dobrovský

Poslední dobou se často setkávám s klasickou mýlkou komiksových (nejen) laiků, jejichž neznalost některých důležitých střípků kontextu se podepisuje na jejich nahlížení na superhrdinskou problematiku jako takovou. Domnívají se totiž, že vlajkonoši jako Kapitán Amerika nebo Superman ztělesňují pravé americké ideály viděné očima hrdého Američana a tento ,,nabubřelý patriotismus“ jim pak kazí veškerý zážitek (především je irituje to, co hrdina představuje), což se později promítá do hodnocení filmových a komiksových děl. Ve skutečnosti se ale věc má dle mého názoru trochu jinak než se mnohým zdá a kolem „skrytých poselství“ se dělá zbytečně velká paseka.

Proto bych v následujícím krátkém textu rád osvětlil několik skutečností a přiblížil tak komunitě pár svých myšlenek, které by je měly provázet při objevování a posuzování nových superhrdinských dobrodružství, tak aby z nich měli maximální potěšení.

V první řadě je třeba zmínit, že jak výše zmíněný Kapitán Amerika, tak i Superman jsou výtvory chudých židovských imigrantů. Kluků z ulice, kteří přicestovali do Spojených států hledat lepší život, jen aby si začali pomalu uvědomovat, že ono to s tím Americkým snem nebude zas tak žhavé. Otec Jerryho Siegela, tvůrce Supermana, umřel na infarkt poté, co byl postřelen lupiči ve svém obchodě. Kapitán Amerika, hrdina bojující s nacisty, vznikl necelý rok před útokem na Pearl Harbor jako nesouhlas autorů s tehdejší pasivitou USA ohledně situace v Evropě. Zde by se hodilo podotknout, že první číslo Kapitána se setkalo s velikou kritikou ze strany lidu za militaristickou propagandu, což se ovšem z dnešního pohledu dá prominout vzhledem k tomu, že Náckové po právu asociují v myslích po celém světě představu čistého zla, které bylo třeba zničit. 

 

Svět superhrdinů tedy vůbec není ódou na ideály, které se snaží Amerika představovat. Je tvrdou kritikou toho, v čem autory Amerika zklamala. Upřímně, myslíte, že by Amerika taková, jakou jí vidí patrioti, potřebovala zachraňovat cizinci? Superman je neprůstřelný mimozemšťan, učící hříšný americký lid, co je to spravedlnost. Kapitán Amerika je irský imigrant, který především měl Americe principy, které pro svět představuje, v první řadě připomenout a až v řadě druhé je hrdě nést.

Další případ obhajující mou tezi snad ještě více než oba příklady dohromady je Wonder Woman, jejímž tvůrcem byl uznávaný psycholog a spoluvynálezce detektoru lži William Moulton Marston. Vzniku dnes již kultovního feministického symbolu předcházelo roku 1940 proslulé interview s Marstonem pro magazín Family circle, ve kterém psycholog prohlásil, že přemíra maskulinity v komiksech dává mladým dívkám špatný příklad, a po jehož otisknutí byl Marstonovi nabídnut post scénáristy v komiksovém DC. Z jeho myšlenek se zrodil takový typ hrdinky, jaký by se v tehdejší kultuře USA hledal hodně těžko. Opět by jeden řekl, že jde o návod, který nám tvůrci (ne)násilně podsouvají. Takhle přesně by měla vypadat jejich Amerika a přesně takhle nevypadala. Stejně jako Superman a Kapitán Amerika i Wonder Woman je přistěhovalec (tentokrát z tajemného ostrova, který obývají pouze ženy), ztělesňující něco, co Americe chybí. Rovnoprávnost a nezávislost žen.

 

Mohl bych zůstat pouze u zlatého věku a tímto své argumenty uzavřít, to by ale mé argumenty popíraly jakýkoliv vývoj, co se myšlenek provázejících vznik ,,pláštěnkářů“ týče. Negativní emoce samozřejmě provázely i zrod hrdinů stříbrného a bronzového věku. Jenom tam, kde předtím byla politická kritika, se nyní nacházel strach z budoucnosti. Stříbrný věk komiksu nastal ruku v ruce s prvními protesty proti jaderným zbraním, což se projevovalo i v originech nových hrdinů. Flash i Spider-man vznikli jako důsledek vědeckých nehod a nabádali svými příběhy k zodpovědnému jednání těch, co mají moc ve svých rukách a neměli tentokrát na mysli jen vládu, ale i celou vědeckou obci. Ve Spider-manovi se navíc kloubí s proměnlivým vztahem k vědě i obava z rozhodování mladých generací, které se v té době věnovaly požírání kytek a skupinovému sexu*.

Chlapec se schopnostmi (které získal díky vědě) předejít tragédii zapříčiní svou pasivitou smrt bližního z řad starší generace(těch, co se obávají a tvoří Spider-mana). Komiks pavoučího muže se nám od té doby snaží neustále vštípit do hlavy, že osud nejen nás mladých ale i všech ostatních závisí na našich rozhodnutích. Samozřejmě Spider-man i přes těžkou životní tragédii dělal chyby dál a přicházel o více a více milovaných osob. Pokládejme to za takové komiksové baroko. Metaforu k očistci, který má na plátně vyvolat hrůzu z těch, co pochybují o božím trestu. Nebo není snad superhrdinský žánr novodobou mytologií?

Myslím, že o tématu by se dalo diskutovat i déle a probírat například zmiňovaný strach z rozhodování budoucích generací na ,,lidech zítřka“, X-menech. Nebo se bavit o teď již končícím Superior Spider-manovi v souvislosti s krizí generace Y, která nemůže najít uplatnění na trhu práce, protože trh je ovládán generací X, ale tenhle článek by neměl být zas tak dlouhý nebo si ho zase nikdo nepřečte, takže to zde utnu a na závěr pro povzbuzení dodávám, že i přes veškerou zmíněnou společenskou kritiku a obavy, které podle mě punčocháčníky bezesporu provází po celou dobu jejich existence, stále hrdě nosí barvy svojí země, jako důkaz naděje a víry ve změnu. O jízlivých satirách anarchisty Moora teď nemluvím.

*(osobně proti hippies nic nemám, dokud jde o některé myšlenkové koncepty. Realizace a následná trendová vlna je to, co mě pobuřuje)

 

Pro další články od padoucha Trauma pokračujte na jeho oficiální web http://metakomikscz.blogspot.cz/

O autorovi

Traum
Traum

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Poslední příspěvky v diskuzi

spiderbat Offline
spiderbat 22/02/2014 (22. února 2014)
Odpověd na #4167 příspěvek od Traum
traum už tu není delší dobou :D... momentálně rozjíždim tenhle blog abych nějak viditelně oddělil aktualizace svých starších článků, které tu už zpětně těžko najdu i já natož ostatní :D nicméně, když se mi něco povede a šéfredaktorovi se to bude líbit, má stejně jako v případě tohohle článku volnou ruku v...
Tak jo..
Traum Offline
Traum 22/02/2014 (22. února 2014)
Odpověd na #4165 příspěvek od spiderbat
Pro další články od padoucha Trauma pokračujte na jeho oficiální web http://metakomikscz.blogspot.cz/ Takže Traum tady už nebude?!
traum už tu není delší dobou :D... momentálně rozjíždim tenhle blog abych nějak viditelně oddělil aktualizace svých starších článků, které tu už zpětně těžko najdu i já natož ostatní :D nicméně, když se mi něco povede a šéfredaktorovi se to bude líbit, má stejně...
Traum Offline
Traum 22/02/2014 (22. února 2014)
Odpověd na #4164 příspěvek od Elhonzo
Parádní článek s kterým veskrze souhlasím. Více méně každý superhrdina má nějáké to skryté poselství a symbolizuje něco víc než se na první pohled může zdát. Jen pokuď si můžu dloubnout , tak Steve Rogers je rodilý Američan , jen se narodil imigrantům (jako ostatně většina Američanů ) . A ten fakt že s té země...
okej okej. no možná by se dalo polemizovat o tom jak je ovlivněný život těhle dětí imigrantů oproti americkým dětem které mají v amíkově kořeny víc jak přes tři generace ale beru to. zkusím se nad tím zamyslet.
spiderbat Offline
spiderbat 22/02/2014 (22. února 2014)
Pro další články od padoucha Trauma pokračujte na jeho oficiální web http://metakomikscz.blogspot.cz/ Takže Traum tady už nebude?!
Elhonzo Offline
Elhonzo 22/02/2014 (22. února 2014)
Parádní článek s kterým veskrze souhlasím. Více méně každý superhrdina má nějáké to skryté poselství a symbolizuje něco víc než se na první pohled může zdát. Jen pokuď si můžu dloubnout , tak Steve Rogers je rodilý Američan , jen se narodil imigrantům (jako ostatně...
Minotaur.cz