Batman: Detective Comics 2 - Zastrašovací taktiky

21. února 2014 Morzael Diskuze (2)
Batman: Detective Comics 2 - Zastrašovací taktiky

Konečně jsem se dostal k poslednímu netopýřímu svazku, který nám nakladatelství BBart v roce 2013 vydalo. Jedná se o druhý díl série Batman: Detective Comics, kterou má na starost Tony S. Daniel. Podařilo se Zastrašovacím taktikám laťku oproti prvnímu svazku zvednout?

Knihy Dobrovský

Žánr:

Detektivní, superhrdinský

Příběh:

Svazek je rozsekán na několik příběhů, které spolu v podstatě nesouvisí. V prvním z nich se bude muset Temný rytíř dopátrat, kdo má na svědomí nedávná podivná úmrtí vědců v jeho království, a kdo nebo co je nová persóna ve městě maniaků, Mr. Toxic

Následně čeká Batmana střetnutí s Pařáty Sovího tribunálu (pro více informací svazek Batman: Soví tribunál a Baman: Soví město) v Arkhamské léčebně. Tím to ovšem nekončí. Jeden Arkamský chovanec, který má ve velké oblibě svou černou masku, využil zmatku a utekl, aby dal dohromady svůj starý gang. 

Nakonec zabrousíme do Brucovi minulosti a staneme se svědky jedné z jeho lekcí na cestách kolem světa. Tato lekce ovšem bude jednou z těch nejtvrdších na cestě k legendě, kterou se později stal. 

Jako bonus tu máme ještě minipříběh týkající se státního návladního se dvěma tvářemi. V jakém světě to Harvey Dent vlastně žije?

O komiksu:

Kvůli obecné kritice svazku se mi do čtení vlastně ani moc nechtělo. Jenže nakonec to vůbec tak špatné nebylo. Potíž je v tom, že většina lidí teď očekává velké a tragické eventy ve stylu Snyderova Sovího tribunálu a neumí docenit kratší epizodky ze světa Temného rytíře ve stylu, v němž mají letitou tradici. Původní příběhy Batmana byly prosté detektivní příběhy, které nemusely hrát na velkolepost. A o to by také mělo jít v sérii s názvem Detective Comics, ne? Epizodovost svazku, který není jeden velký, ucelený příběh, mi vůbec není proti srsti. Naopak je to po dlouhých, natahovaných a vyhypovaných eventech docela úleva se v několika epizodách podívat, co je v Gothamu nového. 

Zase se ale nemůžu svazku zastávat tam, kde si to nezaslouží. První příběh se mi vcelku líbil, Batman konečně projevil nějaké ty detektivný zkušenosti a znalosti v oblasti chemie, byla do toho zapletena věda a působilo to vcelku chytře. Zklamáním pro mě bylo ale neustále omílané téma urychlovačů částic. Zatímco půl století zpátky za všechny podivnosti mohly radioaktivní prvky a nehody ozáření všeho druhu, dnes jsou v módě urychlovače částic, které mnoho autorů používá jako své "věděcké" vysvětlení pro všechno od cestování v čase, zvláštních schopností až po... no to si přečtěte sami. Každopádně body za originalitu v tomto směru ať ode mě autor nečeká. 

Druhý příběh začíná příjemně povědomě doplněním série Batman, konkrétně svazku Soví město, což fandu potěší. Je dobré vidět, že jednotlivé události v Gothamu mají na sebe určité vazby a neexistují pouze izolovaně od sebe. Honba za Black Maskem už je ale celkem odfláknutá a finále při nejlepším tuctové. Mimochodem, umí Batman vstoupit na scénu i jinak než tím, že proskočí prosklenou střechu? 

Co mám na tomhle svazku ale nejraději je nultý díl, který vypráví o Brucově tréninku v Tibetu. Vždycky jsem měl Batmanovu provázanost s Buddhismem rád, a tohle mě tedy velmi potěšilo. Byl to výborný příběh, který končí jako hodně tradičních japonských nebo čínských příběhů o neuposlechnutí starších - tragicky. Tato část se u mě osobně řadí mezi nejoblíbenější příběhy o Batmanově originu vůbec. 

Závěrečný díl s Two-Facem byl ale něco příšerného. Ať už se jedná o kresbu, která je příliš tmavá, příběh, který vlastně není, nebo pokus o rádoby existenciální myšlenku, tento příběh je pro mě naopak to nejhorší na tomto svazku.

Tony S. Daniel, autor kresby i scénáře, ví jak s komiksových médiem pracovat, to už jsem ale psal v nejedné recenzi, a tak mu z tohoto pohledu asi nelze nic vytýkat. Kreslíř je opravdu více než talentovaný, bohužel scénárista je spíše průměrný s velmi nevyrovnaným tempem tvorby. Což se odráží na celém svazku, který je svou kvalitou jak na houpačce, jednou nahoře, jednou dole. Takže v podstatě to stejné, co předvedl v prvním svazku. Musím ho ovšem ocenit, že se snaží svou sérii směřovat tím směrem, kudy by se měla ubírat - kratší detektivní epizody. Naneštěstí je celistvost svazku, a tím pádem i jeho vyznění, rozhozená Sovím tribunálem (s tím se ale vypořádal pěkně), nultým dílem a příběhem o Two-Facovi, takže svazek působí tak nějak všelijak. 

Určení:

Fandové Batmana, kteří mají zájem o další příběhy této legendární postavy. 

Kratší detektivní příběhy, kresba, origin příběh
Nevyrovnanost svazku, neoriginalita některých příběhů

Verdikt

Svazek hodnotím z pohledu fanouška Batmana, jinak by bylo hodnocení o bod nižší. Jedná se o příjemnou oddechovku, která se snaží vrátit sérii Detective Comics ke kratším detektivním epizodkám. Pěkně se prolíná se Sovím tribunálem, ale celý svazek působí velmi rozházeně a kvalita jednotlivých příběhů je nevyrovnaná. Myslím si ale, že pokud máte Batmana rádi, Zastrašovací taktiky vás minimálně jednou dobře zabaví.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

Morzael Offline
Morzael 21/02/2014 (21. února 2014)
Odpověd na #4162 příspěvek od spiderbat
Mě se naopak příběh s Two-Facem celkem líbil, ale mohl být lepší, to je fakt, nejhorší (ale ne, úplně špatný) se mi zdál, poslední příběh... Se zbytkem souhlas...
Já tomu s Two-Facem nějak nemohl přijít na chuť no... pořád jsem čekal, co nám tím vlastně autor chce říct, až jsem se vlastně nedočkal :-D
spiderbat Offline
spiderbat 21/02/2014 (21. února 2014)
Mě se naopak příběh s Two-Facem celkem líbil, ale mohl být lepší, to je fakt, nejhorší (ale ne, úplně špatný) se mi zdál, poslední příběh... Se zbytkem souhlas...
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku