Vlk z Wallstreet

21. února 2014 Hosa Diskuze (1)
Vlk z Wallstreet

Sice pozdě, ale přece se našel čas na zhodnocení snímku, který už není tak aktuální, ale ještě před nedávnem drtivě vedl žebříčky v návštěvnosti nejen českých kin. Ano, řeč je o filmu, kde mladý, talentovaný a okouzlující mladík, který pro svou bojovnost, ctižádost, ale i hamižnost a bezohlednost, získal přezdívku Vlk, ovládl místo, kde se během mrknutí oka dokázalo vykouzlit několik miliónů dolarů – Wall Street. Dohromady nám tento krátký úvod dá název celého recenzovaného filmu - Vlk z Wall Street.

Knihy Dobrovský

Jádro příběhu, se točí okolo mladého makléře, který získal pohádkové bohatství, o kterém se nikomu z nás nezdálo. Co však s takovým mamonem, který prostě nejde utratit, ani pokud bychom na to měli několik životů? Během tří hodin, nám to charismatický makléř ukáže v plné palbě. Mimochodem film je založen na skutečném životním příběhu skutečného Jordana Belforta.

Jordan Belfort (Leonardo DiCaprio) přichází na Wall Street v 90. letech a zakládá investiční společnost Stratton Oakmont, která následně Wall Street zcela ovládne a přinese svým zaměstnancům nepředstavitelný luxus a bohatství. Zpočátku se příběh, vyprávějícím samotným Belfortem, zaměří právě na počátky budování nechvalně známé a podvodné společnosti. Belfort je zde zachycen jako dravý, charismatický, elegantní a talentovaný obchodník. Jeho neuvěřitelný talent tkví hlavně v umění prodat cokoliv komukoliv. Tento fantastický um je pak ještě umocněn tím, že ho umí předávat ostatním („Prodejte mi toto pero.“). Belfort dokáže svým nadšením a talentem změnit poloretardovanýho vidláka v úspěšného makléře. Potkává se svým dlouhodobým pracovníkem a přítelem Dannym Porushem (Jonah Hill), postupně vybuduje svůj tým a jeho řádění na Wall Streetu může začít.

Film se zpočátku může tvářit, že se bude snažit vtáhnout diváky do tajů makléřských kouzel, které nám trochu přiblíží život a fungování burzy. Ovšem chyba lávky. Sám Belfort dá divákům přímý vzkaz, že oni tomu stejně neporozumí, pokud nejsou erudovanými ekonomy a jediné, co je musí zajímat, zda to vše bylo legální, a co se dá s takovou horou peněz dělat. V tomto bodě nastává zlom. Film se pomalu transformuje na gigantický epos oslavující ty nejzákladnější lidské pudy, touhy a potřeby a pro něco jako je morálka či svědomí, zde není ani špetka místa. Pokud jste šli do kina za účelem odpočinku a zábavy, budete nadšeně jásat a pálit rachejtle. Film v tomto případě totiž nešetří vtipem ani neskutečně bizarními situacemi (Belfortovy eskapády s jeho ženou nebo Porushův starodávný fet s několikahodinovým zpožděním – to mimochodem považuji za nejgeniálnější scénu filmu). Vše samozřejmě zpracováno v parádním kabátku.

Pokud jste někdy měli pocit, že jste zažili skutečně epickou pařbu, tak režisér Scorsese, DiCaprio a Hill Vám ukážou, že v porovnání s jejich párty, to bylo maximálně posezení s absolutně asociálními vědátorky, hovoříce v binárním kódu za ustavičného přisrkávání urologického čaje. Párty pořádané Vlkem jsou skutečně PÁRTY. Nachází se zde snad veškerá koncentrace všech možných drog na celé planetě, děvky zde běhají po stovkách, chlastem by se dala zavlažit celá Sahara, peněz je tolik, že mají menší hodnotu než použitý toaletní papír a morálka se třese tiše v koutku.

Na film se však dá nazírat i z jiného pohledu, což já velmi oceňuji. Snímek nabízí i určitý námět k přemýšlení, za který jsem nesmírně vděčen. Nenápadně nám ukazuje skutečně destruktivní moc peněz, kapitalismu, a že s přibývajícím jídlem roste chuť. Vlastník peněz má neodolatelnou touhu je nadále rozmnožovat i za cenu porušování pravidel. Peníze totiž také navazují pocit nedotknutelného boha. Snímek odtajňuje postupnou deformaci charakterů, postupující šílenství a závislost díky nabytému bohatství. Je zajímavé, že tento defekt se ale nedotkl samotného Belforta. Zdá, že jeho charakter je pokřivený už od počátku. Jediný, co v životě chtěl, je být bohatý…odporně bohatý a obětoval tomu cokoliv.

Ačkoliv se divák baví Belfortovým bizarním, ale náležitě stylovým životem, přesto v hloubi duše se ozývá volání po spravedlnosti, jelikož celý Stratton Oakmont je založen na podvodech. Stejně jako se hroutí některé charaktery a propadají se do „šílenství mamonu“ postupně se i hroutí tajemná mlha úspěchu Stratton Oakmont. Toto zhroucení se dá prezentovat jednou větou: „Kdo seje vítr, sklízí bouři.“  Nebudu dále vyzrazovat děj, pouze řeknu, že spravedlnost nakonec dosáhla svého cíle, i když ne totálního vítězství. Závěrečná scéna totiž odráží velmi smutný obrázek naší soudobé společnosti, kdy chaotický kapitalismus likviduje poslední zbytky morálky a hlad po penězích je neutišitelný.

Výkony herců netřeba komentovat. DiCaprio prostě umí hrát tyhle aristokratické nebo bohaté elegány (už mu sakra dejte toho Oscara), Hill jako komická vložka taky skvěle funguje, stejně jako Belfortova žena Robbie nebo FBIák Chandler. Potěšující je také McConaughey. Co se týče negativ, těch je pouze pomálu. Jedna z nich je však dost vážná a to je přepálená stopáž. Být to o půlhodinku kratší bylo by to pouze ku prospěchu. Druhým negativem je slabý soundtrack. Vlastně po skončení filmu jsem přemýšlel, jestli tam vůbec nějaký skladby byly. To však může být subjektivní. 

Verdikt

Vlka z Wall Streetu hodnotím tedy veskrze velmi kladně. Příběh okouzlující makléře je zajímavý a poutavý. Film se nás nesnaží obtěžovat ekonomickými poučkami, jak funguje burza, ale jede se rovnou do akce, ve které se musí utratit co nejvíce peněz, za co nejbizarnější věci. Zároveň kladně hodnotím jakousi dvojakost filmu, kdy může jít pouze o relaxační tříhodinovou pařbu nebo o zamyšlení, jak je vlastně naše společnost nemocná.

O autorovi

Hosa
Hosa

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Poslední příspěvky v diskuzi

Padawan Offline
Padawan 26/02/2014 (26. února 2014)
Doporučuju si najít na netu rozhovor s pravým Vlkem z Wallstreet, z kterého zjistíte, že v tom filmu byl ztvárněn jako relativně přízemní a místy i se svědomím ;)
Minotaur.cz