Radiator & Recyklator 1 a 2

9. února 2014 Damien Diskuze (0)
Radiator & Recyklator 1 a 2

Přiznejme si to, k tuzemské komiksové tvorbě se moc nedostaneme, protože trh zaplavil DC a Marvel a jim podobní a pro české komiksy prostě nezbylo moc prostoru. Přesto by bylo záhodno je neignorovat a nezůstat pouze u toho, že tu byl nějaký Saudek a nějaká Muriel a oprostit se od všech těch Čtyrlístků. Hrdě vám představuji tvorbu Petra Korunky.

Knihy Dobrovský

Radiator a Recyklator vyšel ve dvou knihách a tato recenze se týká obou. Bylo by asi zbytečné, psát dva sólo články o témže příběhu. Budu se snažit co nejméně spoilovat, ale kdybych psal recenzi na první knihu a pak na druhou, taky bych vám nutně něco prozradil.

Žánr:

Sci-fi, postapo, akční, existenciální

 

O příběhu:

Dva přátelé (že neuhádnete jejich jména) se na začátku první knihy účastní demonstrace jakožto přírodní aktivisté. Snaží se zabránit těžbě dřeva, ale když vidí, jak jsou jejich fellow-aktivisté zbiti policií, vezmou kramle. Ztratí se a náhodou objeví rozsáhlý podzemní komplex tzv. Deviatora, vědce a idealisty, který je seznámí se svým plánem na nastolení světového míru. Co je k tomu potřeba, to už si budete muset přečíst v Nic menšího než záchrana lidstva.

Druhý díl, Restart lidstva, navazuje tam, kde první skončil a během několika mála stránek se Recyklator a Radiator ocitají ve stázi a probouzí se asi po sto letech v jakési pustině obývané zvláštními mutanty. Zjišťují, že na troskách starého světa vznikly osady mutantů a teritoria démonů, kteří se nápadně podobají velkým strojům. 


O komiksu:

Hned zpočátku je důležité zmínit, že ačkoli je to komiks (respektive jsou to komiksy) dějový, obsahuje řadu přemýšlivých pasáží. V několika dialozích mezi hlavními postavami nebo monolozích, kdy někomu něco vysvětlují, se zaobírají tématy jako ekologie, ničení přírodního prostřední, mainstreemu a komerce. Dalo by se říct, že v některých částech komiks působí jako manifest proti konzumní společnosti. A ačkoli jsem to napsal hned na začátek, nechci, aby vás to třeba odradilo. Přestože je pravda, že jsou v díle tyto myšlenky zabudované, nechci opomíjet i tu vyloženě dějovou část komiksu.

Moje očekávání, ač jsem na knihy slyšel chválu už léta předtím, než jsem je četl, byly nulové. Nevěděl jsem o tom zhola nic a fakt, že české záležitosti moc nečtu, moji zvědavost nevzbudil. Ale dojmy byly hned po prvních stránkách velice pozitivní. RaR je totiž komiks, který na českém trhu, pokud vím, nemá obdoby. Samotný způsob, kterým je komiks sestaven, je velice neobvyklý a kresba, ač černobílá a někdo by řekl nesymetrická, k příběhu dokonale ladí. Autor (absolvent VŠUP) se neobtěžuje s klasickými bublinami. Text je uvnitř obdélníčků (které rozhodně nejsou podle pravítka) označených malým piktogramem té či oné postavy. 

Právě postavy jsou jedním z velkých kladů, jelikož jejich charaktery nejsou ploché, ale myšlení, akce a vůbec všechno co vypustí z pusy, odráží jejich filosofii. Když příběh eskaluje, rozjíždí se hloubavá debata o tom, která z postav má vlastně pravdu. Jsem docela přesvědčený o tom, že se mezi čtenářstvem najdou jak ti, co se přikloní na stranu optimistického Recyklatora, tak i ti, co budou stranit pragmatickému Raditorovi, popř. Deviatorovi. 

Dalším kladem díla jest jeho umělecké zpracování. Autor se nebojí kreslit plánky budov, mapky, doprostřed rozhovoru vsune obrázek přes půl stránky zobrazující metaforické „bodnutí do zad“ apod. Když se hlavní postavy baví s obyvateli vesnice o jejich zbraních, následuje stránka pokreslená noži, puškami atd. s popiskem kolik ubírají „damage“. Vlastně to dost připomíná to, co jste si určitě všichni na základních školách kreslili na papíry, akorát tohle je posunuté na hranici umění. Většina nápisů nebo popisků všeho možného je v angličtině, což vůbec nevadí. Poslední věc co stojí za zmínku, jsou skici na konci každé knihy. Pro další autorovi kresby a práce doporučuji navšívit jeho web http://www.cervenypes.cz/

postavy, příběh, zpracování, cena
poněkud neobvyklý rozměr, otevřený konec

Verdikt

Skvělá záležitost české provenience s absolutním minimem negativů. Je fakt, že možná fandové mainstreemu budou oponovat, že to je pro hipstery. Ale není :) Negativní je, že se mi dosud nepodařilo zjistit, jak to vypadá s pokračováním, jelikož druhý díl končí dost otevřeně. Ale na každý pád můžu říct, že za tu cenu, ač je to paperback, je to vynikající dílo.

Labyrint
Děkujeme za spolupráci nakladatelství Labyrint, které již přes dvacet let vydává kvalitní beletrii, českou i překladovou (zejména německy psanou prózu), knihy o umění, komiksy a v edici Raketa knihy pro děti. Labyrint také podporuje řadu nezávislých kulturních projektů a spolupořádá mezinárodní festival KomiksFEST!

O autorovi

Damien
Damien

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku