Vládce vlků (Černokněžník 1)

7. února 2014 fm.tua Diskuze (1)
Vládce vlků (Černokněžník 1)

V této recenzi se podíváme k našim sousedům na Slovensko a to konkrétně na první díl série Černokněžník od Juraje Červenáka. Vládce vlků, jak se první svazek jmenuje, u nás v roce 2011 vyšel již ve třetí edici. Příběh byl oproti předchozímu zpracování zkrácen, aby mu dle slov autora byla dodána dynamičnost.

Knihy Dobrovský

Vládce vlků je akční a hlavně krvavý román s temným nádech. Dějištěm knihy je nespecifikované místo v dnešním Slovensku v období, kdy Slované uctívali slovanská božstva, a světem hýbala magie. Na denním pořádku byly vraždy a znásilňování. Některé popsané scény jsou vykresleny dost brutálně, ale za to dodávají příběhu reálnost raného středověku.

Hlavní postavou, jak je v česko-slovenské fantastice zvykem, a proto se těší velké oblibě, je rozporuplný Černý Rogan, člověk jemuž život hodně vzal a dopředu ho žene pouze touha o odplatě. S tímto hrdinou jsme se mohli setkávat v povídkách vydaných v časopisech, které se zabývají fantastikou.

Příběh začíná tehdy, kdy Rogan pronásleduje skupinu Krvavých psů, avarských válečníků, kteří pod jménem avarského boha plení a ničí slovanské osady. Při svém putování narazí na vědmu Mirenu, ženu ovládající magii a drsnou válečnici, která se stane jeho společnicí. Společně, ale s rozdílnými úmysly, se vydají najít útočiště Krvavých psů, jejichž úkryt je situován do slovanských lesů, a to netuší co přesně tam naleznou.

Autor se nezabývá zbytečným popisem okolí a postav. Dějiště je nastíněno stroze a čtenář má zhruba představu jak popsané místo vypadá a dává mu to možnost utvořit si vlastní obraz, což já osobně hodnotím kladně. Jak bylo zmíněno v úvodu, děj odsýpá svižně a nenašel jsem v něm příliš hluchých míst. Za zmínku určitě stojí využití staroslovanských jmen, slov anebo klení postav. Slovní spojení Perunovy koule nebo Radhostovy zuby čtenáře přiblíží k období, kde se děj odehrává. V textu se nešetří sprostými slovy a různými současnými nadávkami, které vyprávění do určité míry oživují a odlehčují. Velkým plusem je členění samotných kapitol do odstavců, což je dle mého názoru přehledné a při přerušení četby se může čtenář rychle zorientovat.  

Příběh je postaven na nepříliš složité zápletce, v níž se průběžně míhají různé postavy. Mezi nejvýznamnější, krom Rogana a Mireny, patří Krasa, vládkyně Borinů a Velemir, válečník, který se vrací do rodné osady pro válce s Avary. Hlavními zápornými postavami jsou vůdce Kravavých psů, mocný čaroděj Jugur a jeho přisluhovač Burgut, oba dva mají typické znaky záporáků.  

Jedná se o slovanskou fantasy, a proto nesmí v příběhu chybět bohové a mytologické bytosti. Tvorové, se kterými se postavy v knize setkají, nemají idealizovanou podobu, jak jsou představovány v pohádkách pro děti, ale jsou bestiálnější a krvelačnější, jmenovitě se jedná například o mlhovce nebo ježibabu. Dostaneme se i do jiných sfér, jako je třeba Náv, říše mrtvých položena v kořenech Veledubu, který je součástí slovanské mytologie, kde se objevuje Morana či Černoboh, který Roganovi odhalí střípky jeho minulosti a sdělí mu, že je posledním z černokněžníkem. A aby mohl toto umění plně ovládnout, průvodcem se mu stane Černobohův věrný mluvící vlk – Goryvlad. Hlavní hrdina je vyvoleným bohy, a musí odhalit nekalý záměr boha "dobra" Bělboha. Tímto aspektem se ruší fakt, že postavy, které se jeví od začátku příběhu ty "dobré" mohou být nakonec na straně zla a naopak. 


 Juraj Červenak

 Vládce vlků (Černokněžník 1) 

 ISBN: 978-80-86939-76-6

 WALES, Praha 2011

 paperback, 288 stran

 259 Kč


Juraj Červenak

Slovenský spisovatel, který je znám jako autor fantasy děl, filmový recenzent nebo redaktor časopisu Pevnost, kde má nastarosti rubriku filmových novinek. Mezi jeho další počiny patří příběhy o Conanovi, trilogie Bohatýr nebo série Bivoj.

Černokněžník

Jedná se o triologii, která pojednává o Černém Roganovi, posledním černokněžníkovi, a jeho dobrodružstvích. Doplňující knihou je sbírka povídek, která příběhy o tomto oblíbeném hrdinovi doplňuje. Autor vydal další dvojdílný román - Zlato Arkony - ve kterém se Rogan objevuje, tento počin dokazuje že obliba této postavy je mezi čtenáři velká. 

slovanská mytologie; raný středověk; děj; výstižný popis prostředí
určeno především pro dospěle čtenáře

Verdikt

Vládce vlků je historická fantasy určena primárně dospělým čtenářů a adolescenty by nemusela zaujmout, na některé knihy se zkrátka musí dospět. Někomu jinému může vadit přílišná brutalita, pokud nemáte rádi barvité popisy vrhnutých střev, rozřezaných lidí a znásilňování žen, tak se nedoporučuji do četby vůbec pouštět. Velkým kladem však je využití slovanské mytologie, příběhů s tímto tématem je málo a čtenář má aspoň šanci se slovanským folklórem seznámit.

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Poslední příspěvky v diskuzi

Damien Offline
Damien 08/02/2014 (8. února 2014)
Musím říct, že jsem se docela navnadil. Historii studuju a slovanské prostrědí raného novověku je pro mě velmi přitažlivé, už proto, že o něm zase tolik nevíme. Četbu možná zvážím, pěkný článek.
Minotaur.cz