Liga Spravedlivých: Válka

4. února 2014 Morzael Diskuze (7)
Liga Spravedlivých: Válka

Ačkoliv premiéra filmu byla stanovena až na dnes, díky internetu mnozí už snímek (dokonce i v HD kvalitě) viděli. Nyní můžeme i my svůj názor oficiálně vypustit do víru internetu. Jak tedy nejposlednější animák od DC Comics a Warner Bros. v mých očích dopadl? Na to se podíváme v recenzi.

Knihy Dobrovský

Příběh je inspirován prvním svazkem série Justice League od restartu New 52 s podnázvem Origin (u nás vyšel jako Liga Spravedlnosti 1: Počátek).

Samotný komiks má vcelku jednoduchou zápletku: Svět se stane obětí Darkseidovi invaze, kterou musí překazit mocný tým sveden dohromady pohou náhodou. Tento tým, i když to není úplně to správné označení, jako spíše - nesehraná parta vyvrhelů společnosti, je složen z výjimečných jedinců našeho světa, kteří se doposud snažili fungovat jako hrdinové.

Kromě klasické trojice Superman, Batman, Wonder Woman, se tu ještě setkáme s oblíbenou dvojkou – Flash, Green Lantern, dále s Shazamem (dříve známým jako Captain Marvel), a nakonec s tak trochu nováčkem v A-Teamu světa DC, Cyborgem (ten se proslavil spíše v souvislosti s mladším týmem DC světa, a to Teen Titans). V komiksu se objevil i král všech moří – Aquaman, ale z filmu byl, bůh ví proč, vynechán.

Na zápletce není moc, co měnit, a tak se o to film ani nesnažil. Sem tam si přidal nějaký svůj prvek, jako třeba zdémonizovaný Superman, záchrana prezidenta USA, nebo právě vynechání Aquamana. Co se mě týče, měli se raději držet předlohy, protože kde se snaží být tento film originální, tam selhává.

OBSAHUJE SPOILERY

Dobrým příkladem za všechny je ta část, kdy se agent Darkseida, Desaad, snaží Supermana přetvořit jakousi podivnou lobotomií na jejich vlastního vojáka. Díky Batmanově zásahu, se mu to nepodaří kompletně, ale i tak se Superman pouští do dramatického boje s Brucem. Najednou je ovšem všechno vyřešeno a Supík se vrací na scénu v plné síle nakopat Darkseida do gulí.

Ve filmu bylo tolik nelogických bot, že výčet by zabral několik A4 stran. Příklad: Darkseida tam všichni řežou bleskama, plasmou, sonickým paprskem, a nic nezabírá. Tedy dokud do něj nepíchnou obyčejné (jistě americké) páčidlo. Dále, Wonder Woman zde působí jako ultra omnipotentní bytost, protože ani vážně naprdnutý Darkseid, který s ní proletí několik bloků betonových zdí, aby do ní nakonec řezal na zemi, ve snaze ji zřejmě probít až do Austrálie, jí vlastně nic neudělá. WW tu nejen není ani škrábnutá, skoro to až vypadá, jako by se nudila. Nebo úvodní mimozemský agent Darkseida prohodí Green Lanterna půlkou města, ale pak si dá fair fight s Batmanem? WTF?! Ne, tento film je z hlediska nějaké logiky a rozumného užívání schopností na úrovni Twilightu.

KONEC SPOILERŮ

Příběhově je v podstatě celý film jedna velká bitka. Jenže ani ty souboje nejsou nic kvalitního ani originálního. Jedná se o nekonečnou smyčku dokola se střídajících a sílícíh útoků všech členů ligy za stupňujícího se řevu. Už jsem jen čekal, až někdo zavře: „Chidori!“

Komiksu se dobře podařilo zachytit jednotlivé charaktery postav, ale film, ve zřejmé snaze je ještě více podtrhnout, naprosto selhává. Celé to stojí na Batmanovi, který jako jediný rozumně uvažuje, na Green Lanternovi, který má pár dobrých hlášek, a na jejich vzájemném hašteření.

Ostatní postavy tu buď hrají druhé housle – Superman (který tu nehraje nic jiného než panáka bez charakteru) a Shazam. Nebo ve filmu jsou, protože jsou nutní pro zápletku – Cyborg, případně se snaží být za každou cenu cool – Wonder Woman, kterou já osobně na tomto filmu nesnáším nejvíc.

Dalším selháním tohoto snímku je odfláknutá animace, která je nejvíc patrná při Victoryho hře Amerického fotbalu. Ke změně dabérů postav se raději vyjadřovat ani nebudu, jinak bych se ještě vytočil.

Nabízí se tu ještě otázka, komu je film vlastně určen? Nováčkům ve světě DC? To si nemyslím, většina postav se tu prostě zjeví, aniž víte odkud, nebo co mají za schopnosti, ani proč je mají (především Shazam). Tak tedy mazákům ve světě DC? To asi také ne, úpravy charakterů hrdinů nejsou pro fanoušky zrovna příjemnou změnou (především Superman). Takže by se dalo říci, že mazáky urazí a nováčky zmate. Skvělá práce. 

Celý snímek působí uspěchaně, lacině a nedodělaně. DC a Warner Bros. si jsou nejspíše svojí výsadní pozicí u animovaných filmů natolik jisti, že se zřejmě přestávají snažit o preciznost, kterou jejich starší animované snímky mají. Kam se film hrabe na Flashpoint paradox, nedej bože na Under the Red Hood.

Co mi ale přijde zvláštní, jsou pozitivní ohlasy v USA. Asi tam měli nějakou jinou verzi filmu než zbytek světa. Za mě se jedná o jeden z nejhorších DC animáků vůbec (ne-li nejhorší).

 

Už jste Justice League: War viděli? Jaký je váš názor na film? Nezapomeňte ho ohodnotit v naší databázi.  

Batman + Green Lantern
Špatná animace, divné charaktery postav, nudné souboje, prakticky žádné zvraty v ději

Verdikt

Film Justice League: War je skvělým příkladem toho, jak se to dělat nemá. I mistr tesař se někdy utne, a tentokrát ujelo DC. Film je nudně přímý s odfláknutou animací, nezajímavými charaktery postav, cyklickými souboji a hromadou hrubých logických nesrovnalostí. (Rád si film podle komiksu užiji, aniž bych se zbytečně nimral v každém detailu, ale i já mám pro tohle určitou míru únosnosti a tento film ji velmi rázně překročil.)

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

Traum Offline
Traum 09/02/2014 (9. února 2014)
Odpověd na #4103 příspěvek od LittleJohn
Tvrdit, ze se jedna o nejhorsi DC animak je podle me dost silne. Uz v komiksu mi hlavni zapletka neprisla nijak super, jen mi to v tom filmu prijde najednou vsechno rychlejsi. Co me osobne vadilo, tak je prapodivna animace, ktera neodpovida predloze. Byl bych pro to aby animace odpovidala predloze, jako tomu je u Return of the Dark Knight a...
Tak řekni, který byl horší...
spiderbat Offline
spiderbat 09/02/2014 (9. února 2014)
Mě ta animace (dle fotek), přijde podobná, jako v animáčích o WW...
Morzael Offline
Morzael 09/02/2014 (9. února 2014)
Odpověd na #4103 příspěvek od LittleJohn
Tvrdit, ze se jedna o nejhorsi DC animak je podle me dost silne. Uz v komiksu mi hlavni zapletka neprisla nijak super, jen mi to v tom filmu prijde najednou vsechno rychlejsi. Co me osobne vadilo, tak je prapodivna animace, ktera neodpovida predloze. Byl bych pro to aby animace odpovidala predloze, jako tomu je u Return of the Dark Knight a...
Nevím, jestli je to úplně silné tvrzení :-) ono DC má fakt dobrý animáky a takhle mě opravdu nenapadl žádný, který by se mi líbil míň. Takže ona to zase taková urážka není, protože úroveň, kterou si DC drží, je fakt vysoká... Jinak s tou animací, kdyby to bylo ve stylu...
LittleJohn Offline
LittleJohn 08/02/2014 (8. února 2014)
Tvrdit, ze se jedna o nejhorsi DC animak je podle me dost silne. Uz v komiksu mi hlavni zapletka neprisla nijak super, jen mi to v tom filmu prijde najednou vsechno rychlejsi. Co me osobne vadilo, tak je prapodivna animace, ktera neodpovida predloze. Byl bych pro to aby animace odpovidala...
Morzael Offline
Morzael 07/02/2014 (7. února 2014)
Odpověd na #4078 příspěvek od Elhonzo
Myslím že DC s Marvelem o to jméno prohrálo nějáký soudní proces .
Jj a navíc usoudili, že většina fanoušků mu stejně takhle zkráceně říká... přeci jen když se řekne Shazam všichni už vědí :-)
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku