Výhledový rozhovor s Václavem Dortem o Comics Centru

23. ledna 2014 Morzael Diskuze (0)
Výhledový rozhovor s Václavem Dortem o Comics Centru

Náš web dostal šanci položit pár otázek zástupci jednoho z nejznámějších českých, komiksových nakladatelů. Konkrétně se jednalo o pana Václava Dorta, šéfredaktora nakladatelství Comics Centrum. V rozhovoru nám poskytl odpovědi na mnoho otázek, které komiksové čtenáře jistě zajímají a dokonce i náhled do časů budoucích. Samotný rozhovor poskytuji níže.

Knihy Dobrovský

Na úvod něco obšírnějšího. Jak celkově hodnotíte uplynulý rok 2013?

Co se Comics Centra týká, byl rok 2013 fajn a máme z něho dobrý pocit. Byl sice trochu náročnější o to, že jsme začali vydávat limitované edice. To se projevilo nejen v jejich předtiskové přípravě, ale i v celkové výrobě. V náročnosti vydávání komiksů a jejich limitovaných edic je dost velký rozdíl, i když se to na první pohled vůbec nezdá. Je potřeba vymyslet, jak by měla edice vypadat, co se k danému komiksu hodí, pak se všechny nápady pokusit zrealizovat. Zajistit někoho, kdo by uměl tisknout třeba na pravý pergamen a podobně. V mnoha případech jsme si vymysleli takové věci, které prozatím nikdo nedělal, takže jsme byli trochu i průkopníky a mnoho věcí jsme si museli nakonec i vyrobit sami. Byla to dřina, která nás ale bavila a limitky se čtenářům moc líbily. Jsme také moc rádi, že jsme mohli vydat nové tituly, dotisk vyprodaného Hellboye 2: Probuzení ďábla i další díly z již rozjetých řad.

 

Bylo něco, co vás jako nakladatele letos obzvláště potěšilo, nebo naopak zklamalo?

Co nás potěšilo v roce 2013, byli hlavně naši čtenáři. Nabízíme jim výhodnější podmínky u nás na eshopu i v kamenné prodejně a jsme rádi, že stále více a více jich využívá naše akce a vrací se k nám. Můžeme tak lépe sledovat prodejnost našich titulů a lépe na vše reagovat. Radost máme také z prodejů limitovaných edic, které se prodaly, ve většině případů, během pár hodin, respektive minut. Je hezké vidět, že naši práci lidé oceňují. Co nás stále trápí, jsou knihkupecké řetězce, jejichž přístup se loni bohužel nijak nezměnil. Dost ale s ohranou písničkou. O zklamáních snad letos ani nemůžeme mluvit. Možná Goon a Darebák by se mohly prodávat trochu lépe. Na druhou stranu nás velmi potěšily prodeje nové Vrány,  Zámku a klíče 2, Ragemooru a Drsné školy.

 

Tento rok byl ve znamení limitovaných edicí, a bylo vidět, že nápad se ujal. Budete tedy v trendu pokračovat i další rok?

Děkujeme za uznání. Pro limitované edice pečlivě vybíráme tituly a se stejnou pečlivostí je i připravujeme. Snažíme se ke každé limitce připravit něco navíc, co danou limitku ozvláštní, jako třeba naposled dva parádní klíče k Zámku a klíči. Vždycky záleží na titulu, od toho se pak všechno odvíjí.

 

Je nějaká limitovaná edice, kterou máte v plánu, a na kterou se obzvlášť těšíte?

Něco v plánu máme, ale nebudeme prozatím nic prozrazovat. Ještě je to ve fázi plánování. Nicméně doufáme, že to bude zase všechny bavit tak, jako ty předešlé.

 

Jako všechny čtenáře i nás zajímá, jaké komiksy máte v plánu příští rok, a klidně i ty následující, vydat? Máte pro čtenáře nějaké zvláštní překvapení?

O milé překvapení jsme se myslím postarali už v roce 2013, když jsme vydali další díl Ú. P. V. O. a Zámku a klíče. Jistě byli tací, kteří asi už nevěřili, že se to stane. Pravda je, že Zámek a klíč si dal načas, ale jedeme dál a to je důležité.

Rádi bychom vydali další díl Hellboye a nejspíš i nějaký ten dotisk starších dílů. Pak se nabízí nové vydání Sin City 07 a dotisky ostatních dílů této série. Pokud budou dobré prodeje, budeme se moct věnovat dalším pokračováním rozjetých sérií, konkrétně pak můžeme vydat další díly Goona, Ú. P. V. O. a Zámku a klíče.

Jinak máme určitě hodně dalších komiksů, které bychom chtěli vydat, uvidíme ale, jak to všechno bude letos vypadat.

 

Vaše nakladatelství je známo tím, že vydává komiksy převážně od Dark Horse a IDW, neplánujete něco třeba od Image Comics?

Pravda je, že s těmito nakladateli spolupracujeme hodně dlouho a rádi. Jednak mají zajímavé tituly a navíc s nimi máme velmi dobré vztahy. Nicméně odpověď je taková, že průběžně pokukujeme i po komiksech z jiných nakladatelství. Nic konkrétního zatím v plánu ale nemáme.

 

Velký úspěch letos slavily komiksy (soudě dle prodejnosti limitovek a pozitivních ohlasů čtenářů), které nebyly svázané sériemi, ale byly to samostatné příběhy. Zaměříte se tedy do budoucna spíše na samostatné příběhy nebo na série?

Nejspíš to budeme dělat dál tak jako doposud, tedy proložíme vydávání sérií nějakými těmi samostatnými lahůdkami. Myslíme, že je to tak nejlepší. Byla by škoda skončit třeba se sérií Hellboy, Sin City, Ú.P.V.O. a Zámek a klíč. Takže budeme stejně pokračovat dál.

 

Nemáte v plánu vydat sérii Criminal Macabre, která se těší v zahraničí velké popularity?

Moc rádi bychom tuhle sérii vydali, ale autor kresby prvních dvou knih je Ben Tempelsmith. Ten nakreslil také komiksy 30 dní dlouhá noc a Silent Hill a tyto dvě knihy nebyly u nás přijaty tak dobře, jak jsme doufali. Neradi bychom začali novou sérii s kresbou autora, který českému čtenáři nesedí.

 

Před koncem roku jste stihli ještě vydat dlouho očekávané pokračování série Zámek a klíč s podnázvem Hlavohrátky. První díl série vyhořel, co se tržeb týče, hlavně na přístupu většiny kamenných obchodů, kterým jste výtisky poskytly. Tak jste to alespoň podal letos na Crweconu. Zajímalo by mě tedy, jestli máte připravený nějaký jiný přístup k prodeji tohoto dílu, a jestli se fanoušci mohou dočkat dalšího dílu v kratší době, než byla mezi prvním a druhým svazkem?

Problém byl spíše ten, že jsme se o prodejích dozvídali s obrovským zpožděním, takže to vypadalo, že se komiks neprodává. Nakonec se ale ukázalo, že prodeje byly dobré, jen jsme se to od knihkupců dozvěděli pozdě.

Z tohoto důvodu jsme hodně změnili přístup k prodejům našich komiksů. Prodeje teď směřujeme hlavně k nám na náš e-shop. Tak jedině můžeme vše správně vyhodnocovat. I proto jsme na Crweconu apelovali na komiksové čtenáře, aby nakupovali přímo u nakladatelů. Je to cesta jak čtenář získá komiksy nejlevněji a nakladatelé hned vědí, co a jak se prodává a podle toho se mohou zařídit.

Momentálně jde Zámek a klíč 2 na odbyt dobře, takže bychom se třetího dílu mohli dočkat třeba již letos.

 

Dalším otazníkem je pokračování série Goon. Je třetí díl někde v dohlednu, nebo tržby neodpovídají očekávání? Osobně sérii považuji za jednu z nejlepších, co si může český čtenář pořídit.

Také si myslím, že je Goon fakt super komiksová série. Jednotlivé díly mají hodně vzestupnou kvalitu, proto si myslím, že je jen otázka času než se rozšíří mezi další čtenáře. Co je ale u Goona zajímavé jsou vzácně vyrovnané prodeje obou dílů. Rozdíly jsou opravdu v kusech, což naznačuje, že ti co si koupili první díl, tak si koupili i druhý. Tak vyrovnané prodeje nemáme u žádné jiné série. Podle mě, kdo si jednou Goona přečte, musí se do něj okamžitě zamilovat. Je to tak neskutečný mix humoru, absurdity, akce, narážek a popkulturních odkazů, který dohromady naprosto skvěle funguje, že si ho prostě nejde neoblíbit.

 

Na Crweconu jste se nechal slyšet, že Hellboye musíte chtě nechtě dovydat komplet. Zajímalo by mě proto, kdy se dalšího dílu této vynikající série dočkáme? A jestli napřed nebudete chtít dotisknout ony beznadějně vyprodané díly? Zrovna u Hellboye, potažmo u Ú.P.V.O, je nutné mít, resp. znát, kompletní sérii, aby si čtenář mohl příběh vychutnat se vším všudy.

Omlouvám se, pokud jsem se na Crweconu vyjádřil zavádějícím způsobem. Hellboy je dokonalá komiksová série, dobře se prodává a my ji chceme vydat komplet. Co se týká pochopení celého světa Hellboye, k tomu je potřeba série Ú. P. V. O. a o té jsem právě mluvil, že ji kvůli tomu musíme chtě nechtě vydávat. Potřebujeme se jen dostat přes první dva povídkové díly. Třetím dílem se vše parádně rozjíždí. Dotisky Hellboye budou také, ale nechceme jen dotiskovat nebo jen vydávat a dotisky neřešit. Víme moc dobře, že zákazníci, kteří naskočili až v poslední době, chtějí dotisky toho, co jsme vydali a je to už vyprodané. Nicméně musíme vše vhodně skloubit, aby to fungovalo. Ideální je, aby čtenáři s nákupem nových dílů neotáleli. Většinou nebudou najednou na trhu všechny díly z celé jedné série.

 

Co se Hellboye týče, mluvil jste i o tom, že byste rádi vydali další díly v limitované edici. Pokud byste to dodrželi, pokračovali byste limitkami od aktuálně posledního vydaného Hellboyovského čísla, nebo byste dovydali limitky i zpětně? Umím si totiž představit, že by ne všem bylo po chuti mít v knihovně limitované edice až od čísla 9.

Komiksovou sérii Hellboy neplánujeme vydávat v limitovaných edicích, to jsem se asi vyjádřil nepřesně. Před lety u příležitosti vydání prvních dvou knih série Hellboy sice vyšly knihy potažené kůží nebo plátnem se zlatoražbou, ale od té doby jsme podobnou akci k Hellboyovi neudělali.  Ale nikdy neříkáme nikdy. Třeba u Zámku a klíče, kde se vyloženě nabízelo připravit ke komiksu i klíč. A protože u prvního dílu klíč nebyl, přidali jsme oba k druhému dílu. Ale jak říkáte, u sérií je to ošemetné proto, že by tato limitka byla vytržena ze zbytku série.

 

V souvislosti s dotisky se tu nabízí ještě jedna beznadějně vyprodaná série, resp. její první díly, a sice Sin City. Už na Crweconu padlo, že dotisk byste rádi provedli, tak mě zajímá, jestli se od té doby věci už nějak hnuly, nebo jsou alespoň nějaké konkrétnější informace?

Letos plánujeme vydat nové vydání sedmé knihy ze série Sin City a také plánujeme dotisky vyprodaných dílů. Bude ale hodně záležet na tom, kdy bude v ČR premiéra filmu Sin City 2, s tou by se pak všechno mělo propojit. Závěr pro fanoušky Sin City je ale takový, že dotisky budou.

 

Teď něco pro ty nejmladší čtenáře. Chystá vaše sekce Comics Centrum Junior nějaké další komiksy pro děti?

Prozatím další komiksy v této edici neplánujeme. Máme v hlavě hodně komiksů pro dospělé, kterým se chceme věnovat a bohužel nejsme nijak velcí, takže to nemůžeme plně rozjet na všech frontách. Upřednostnili jsme tedy „dospělácké“ komiksy a budeme se věnovat především těm.

 

Plánujete v roce 2014 nějaké vlastní akce, případně budete opět spolupořadateli KomiksFEST!u?

Prozatím v plánu spolupráce s KomiksFESTem není. Uvidíme, jak se to vyvrbí tenhle rok. V roce 2012 jsme přivezli na přednášku Jamese O´Barra, což mělo velký úspěch. Uvidíme, jestli v roce 2014 budou mít pořadatelé KomiksFESTu zájem a jestli se pak podaří přivézt zase nějakou známou komiksovou osobnost na přednášku. My bychom byli určitě pro.

 

Českým komiksovým trhem na začátku roku zahýbala série Ultimátní komiksový komplet, která vydává superhrdinské komiksy od Marvelu za téměř směšnou částku. I když superhrdinské komiksy nejsou vaše parketa, pocítili jste nějak výskyt této série na našem trhu?

Upřímně musím říct, že nikoliv. Nejspíš má UKK opravdu natolik jiné zacílení než naše komiksy, že nepociťujeme jakýkoli vliv. Možná jedině, že se prodeje zlepšují. Ale za to asi tak úplně nemůže UKK :-).

 

Padla Vám v roce 2013 nějaká nová komiksová série, či samostatný komiks, do oka? Ať už na české scéně nebo zahraniční.

Nám se moc líbí Maus Guard (a Honzovi Kantůrkovi také, říkal, že to by to i rád překládal). Je to skvěle kreslený komiks, který má i zajímavý příběh. http://www.mouseguard.net

 

Na závěr dávám prostor Vám, pokud jsem na něco zapomněl, nebo byste rádi vašim čtenářům něco vzkázali...

Především chceme všem našim čtenářům poděkovat, protože díky nim můžeme vydávat knihy, které se nám líbí a dělat práci, kterou máme rádi. Snažíme se, aby se knihy našim čtenářům líbily, a doufáme, že je ani do budoucna nezklameme. Pak už bychom jen rádi apelovali na všechny čtenáře, aby kupovali naše komiksy přímo od nás. Tak nás i komiksy nejlépe podpoří a my budeme moci vydávat více nových knih. Závěrem chceme všem čtenářům popřát do roku 2014 řadu parádních komiksů. Děkujeme.

 

Za ComixZone mockrát panu Dortovi děkuji za vyčerpávající odpovědi, které našemu webu poskytl. Mnohé jsme se dozvěděli a už nyní se těšíme, čím nás letos Comics Centrum překvapí. Přejeme Vám i celému nakladatelství Comics Centrum úspěšný rok 2014!

 

Václav Dort

Rozhovor poskytl Václav Dort, šéfredaktor nakladatelství Comics Centrum

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz