Zámek a klíč 2: Hlavohrátky

19. ledna 2014 Morzael Diskuze (3)
Zámek a klíč 2: Hlavohrátky

Konečně tu máme pro mě osobně dlouhou dobu očekávaný komiks, kterým mi udělalo nakladatelství Comics Centrum radost koncem loňského roku. Jedná se o pokračování oblíbené série Joeho Hilla – Zámek a klíč. S podnázvem Hlavohrátky na naše hlavy útočí smrští nápadů a atmosférou, které se vyrovná máloco. 

Knihy Dobrovský

Žánr:

Horror, fantasy

 

Příběh:

Pokračujeme tam, kde jsme skončili v prvním dílu. Krize v podobě náctiletého vraha Sama Lessera byla zažehnána a sourozenci Zámkovi se musí pokusit pokračovat ve svých životech co možná nejnormálněji. Jenže to se snadněji řekne, než provede, když se ve městě uděje další podezřelé úmrtí a nejmladší ze sourozenců nalezne klíč, kterým se otevírají hlavy. Ten pravý Zámek a klíč začíná právě teď.

O komiksu:

Lhal bych vám, kdybych tvrdil, jak mě teď u nás nový díl Zámku a klíče zaskočil. Celou sérii mám již přečtenou v originále (poslední díl vyšel 18.12.2013), a tak jsem věděl moc dobře, do čeho jdu. Nicméně to vůbec nevadí, protože tato série mě bude maximálně bavit pokaždé, co ji budu číst. Zámek a klíč: Hlavohrátky se pro mě proto stává nejlepším komiksem, který byl u nás v roce 2013 vydán. Už jsem tu vychvaloval první díl a musím říci, že druhý je pro mě osobně ještě lepší, vlastně bych ho se třetím dílem umístil do čela této skvělé série.

Joe Hill je chlapík, který byl obdařen po čertech skvělou představivostí a umem pro atmosféru, napětí, hravost i vtip. Nikdo jiný zatím nevymyslel něco jako klíč otevírající hlavu a všechna různá absurdní až brilantní pravidla používání tohoto klíče (která vám tu nechci příliš prozrazovat, protože bych vás okradl o cenné odhalování této zábavné šílenosti). K tomu vytvořil propracované charaktery, které působí živě, hluboce a lidsky, opravdu lstivého záporáka, jehož jednání je skutečně těžko předvídatelné a atmosféru každé kapitoly, stránky, panelu, jež vás chtě nechtě zkrátka vtáhne a už nepustí.

Autor, stejně jako v prvním dílu, využívá možností, které komiks nabízí jako mistr oboru. Prolínání dějových linií, využívání detailů, práce s panely, zkrátka tento komiks je poctivý kus práce, který předvádí, co vše toto médium nabízí. Snoubení obrazového a textového vyprávění příběhu tu funguje tak přirozeně a skvěle, jak je to jen možné.

Kreslíř Gabriel Rodriguez také není žádné ořezávátko a za kresbu si může gratulovat. Tento barevně a vesele působící styl vypráví temný a drsný příběh z pohledu nedospělých představitelů, což má neskutečné kouzlo. Navíc všechny ty fantasy šílenosti okolo otevřených hlav zvládl prostě dokonale. Jsem rád, že tito dva autoři spolu vydrželi pracovat na celém příběhu až do konce, protože je vidět, že si v tvorbě dokonale rozumí.

Celý díl posouvá laťku oproti prvnímu ještě o něco výš. Postavy už známe, v jejich světě již nejsme úplní nováčci, a tak nás autoři posazují do sedaček a pouštějí z kopce na neskutečnou jízdu, po které si budete přát jen jedno – další díl. Už si připadám trochu trapně se všemi těmi superlativy, ale pokud bych nemohl vychválit Zámek a klíč, tak už nevím, co bych mohl. Pakliže jste se sérii až do teď úspěšně vyhýbali, doporučuji chybu napravit co nejdříve. Jedná se o jednu z nejkvalitnějších sérií, kterou u nás seženete.

Na závěr si trošičku rýpnu. Precizní práce Comics Centra si vážím a jsem moc rád, že tuto sérii u nás vydávají, navíc limitovaná edice, jíž jsem hrdým vlastníkem, je naprosto parádní, ale mám výtku k překladu. Když tam ve škole probírají Machiavelliho, řekne Zack/Lucas, že je s četbou pozadu, že ještě nečetl ani Prince. Bohužel v češtině je anglický The Prince (originální Il Principe) přeložen jako Vladař. Vím, že je to spíše malichernost, ale nedalo mi to. A ještě přeložení Dodge jako Kulišáka mi také moc nesedí. Ale zde chápu, že překladatel měl před sebou těžký úkol, přeložit vhodnou přezdívku ze slova, které značí úhyb (pro který je právě Zack/Lucas pověstný ze svých šermířských soubojů. O to více jsem zvědavý, jak se s tímto vysvětlením překladatel později popere).

 

Určení:

Lidé, kteří mají rádi napětí, fantasy, horrory a thrillery. Ale i když nemáte, tak doporučuji alespoň zkusit. 

Atmosféra, nápady, kresba
Vědomí, že další díl nás čeká bůh ví kdy.

Verdikt

Zámek a klíč: Hlavohrátky je více než důstojné pokračování prvního dílu. Úroveň kvality se zde zvedá ještě o něco výš. Svou hravostí, atmosférou a napětím vás naprosto vtáhne. Bez debat se jedná o jednu z nejlepších sérií na našem trhu.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

listeR Offline
listeR 20/12/2014 (20. prosince 2014)
Odpověd na #5596 příspěvek od Morzael
Celkem je 6 knih
Tolik. To jsem rád. Ty už to máš celý přečtení. 
Morzael Offline
Morzael 20/12/2014 (20. prosince 2014)
Odpověd na #5594 příspěvek od listeR
Musim rict ze me se to taky hrozne libi.Je videt kdo je jeho otec.Kolik nas jeste ceka pokracovani.  
Celkem je 6 knih
listeR Offline
listeR 20/12/2014 (20. prosince 2014)
Musim rict ze me se to taky hrozne libi.Je videt kdo je jeho otec.Kolik nas jeste ceka pokracovani.  
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku