Calvin a Hobbes 09: Lidožravá šílená kočka z džungle

1. ledna 2014 Damien Diskuze (0) 3 palce
Calvin a Hobbes 09: Lidožravá šílená kočka z džungle

Všechno nejlepší do novýho roku, komiksáci! A teď hádanka. Je to malé, uřvané, má to blond rozcuchané vlasy (pravděpodobně, protože jinak jsou černobílé) a jako nejlepšího kámoše to má plyšového tygra se jménem raně novověkého filosofa. Jinými slovy, Crew vydala devátý svazek Calvina a Hobbese, stripárny kterou se vám snažím už dva roky podsunout. Zkuste to, fakt je to docela dobrý.

Žánr: humoristický strip (existenciální?)

O komiksu:

Pokaždé, když se mi do ruky dostane nový Calvin nebo i Usagi, tak se hrozně děsím, protože si pak nejsem jistý, co do té recenze napíšu. Samozřejmě že stres z nedokonalosti nemůže přebýt to čiré potěšení z nově nabytého komiksu, ale i tak jsem po dočtení na vážkách. Protože jak jsem už psal, děj to nemá a kresba se v podstatě nemění a na nějaké hlubší psychologické sondy a rozbory myšlenkových pochodů autora fakt nejsem. Takže se nabízí otázka, co k nově vydanému komiksu napsat.

K mému velkému překvapení ale zjišťuji, že zmíněná stripová série stále nedosáhla na svůj strop a pořád má čím překvapit. Samozřejmě to má své limity. Například vtipy o tom, že táta jede v létě do práce a Calvin mu nezapomene připomenout, že on se bude celý den flákat, ten se objevil snad v každém díle, akorát v jiné podobě. Ale některé novoty devátý svazek přeci jen má.

Calvin a Hobbes je stripová série, tzn., že tři čtyři obrázky v lajně tvoří celý příběh. Někdy je to téma rozvedené na další dva až pět stripů, takže je patrná nějaká návaznost. Zřídka kdy se stává, že by jedna stránka obsáhla jediný souvislý příběh. V deváté knize je právě těchto jednolitých příběhů více než obvykle. Zpravidla jsou drobnější kresbou, není to typický strip tvaru obdélníku, ale čtverce a je vycentrovaný na střed stránky. Další věc, která je zde nová, je dokonalejší kresba. Jasně, pořád je to jednoduchá ilustrace, ale je tam víc detailů. Což se hodí, protože Watterson často kreslí i stripy beze slov.

To je asi tak všechno, co je na novém Calvinovi nové. Jinak je to pořád ten starý dobrý komiks, kde šestiletý kluk a jeho plyšový tygr vedou debaty o tom, jak jsou oba úžasní, protože se celý dej flákají, nebo na druhou stranu hluboké filosofické rozpravy o tom, zda existuje osud a jestli je člověk zodpovědný za své konání. Nutno dodat, že ať osud je, nebo není, Calvin na nějakou odpovědnost z vysoka kašle :)

Opět něco nového, opět krásná analýza dětské duše, kresba
Některé vtipy už jsme párkrát slyšeli

Verdikt

Popsat skoro tisíc stran stripy o malém klukovi tak, aby to nevyznělo jako furt dokola se opakující písnička, to chce kuráž a hlavně umění. Zdá se, že autorovi se dostalo obojího. Ačkoli mezi devátým svazkem a zbylými osmi není kdovíjaký rozdíl, stále vás komiks usvědčí z toho, že jste jako děti určitě nebyli taková zlatíčka, jak si myslíte. A taky vás přesvědčí, že kluka jako je Calvin, byste za nic na světě nechtěli. Závěrem říkám, že devátý svazek se stále drží vysoké laťky své série.

8/10
Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší a zároveň největší komiksové nakladatelství v ČR. Už mnoho let poskytuje českým čtenářům světové komiksy česky a vydává svůj vlastní magazín Crew2 zaměřený na budování povědomí čtenářů o komiksech. Do pozornosti veřejnosti se také každoročně dostává svým vlastním festivalem Crwecon.

Pokud se Vám článek líbí, dejte palec nahoru.

Celkem 3 palce
RATing autora 8.8%

To se libí - spiderbat, Orlok, Morzael

O autorovi

Damien
Damien

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Štítky

Sdílet článek

Článek týdne

Gantz 17

Gantz 17

Najdete nás na Facebooku