Akta X pro dnešní generaci
Dnešní díl pravidelné rubriky Geekoviny vás pozve, a zároveň provede, seriálovou peckou Fringe, která v žebříčcích stojí pěkně vysoko a těsí se obrovské slávy. Ten, kdo Fringe nezná pořádně, si řekne, že je tohle jen povedená kopírka Aktů X. Ten, kdo sleduje každou epizodu, toto tvrzení jistě rád vyvrátí. Ten, kdo je tímto veleúspěšným scifičkem nepolíben, ať pozorně čte a po dočtení se do této pecky ponoří.
Pokud se jedná o seriál Akta X, řadu let byl nejlepším, co nám TV průmysl mohl nabídnout z řad nadpřirozených jevů a výskytu U.F.O. Nikdo neměl nutnou dávku odvahy ani rozpočet na to, aby se snažil vyšlápnout stejnou cestou a vytvořit něco konkurence schopného. Až do doby, než J.J Abrams a Alex Kurtzman vytvořily Fringe. Výsledkem je sci-fi/mysteriózní seriál, který Vás donutí sedět před obrazovkou klidně celý den. Já osobně jsem první sérii sloupnul téměř za celý víkend.
Příběhová linie se točí kolem agentky FBI Olivie Dunhamové, která se pustí do vyšetřování záhadného pádu letadla. Samotná Olivie pracuje na zvláštním oddělení, které se zajímá o vyšetřování tzv. „vzorce“. Tento „vzorec“ je série nevysvětlitelných případů, které se odehrávají po celém světě.
Olivia brzy přijde na fakt, že si na všechny tyto záhady nevystačí sama. Když vyšetřuje případ, příjde na spojitost mezi těmito záhadami a jedním šílencem, který je uvězněn v blázinci. Tento šílenec se jmenuje Dr. Walter Bishop a před jeho umístěním do blázince pracoval pro vládu právě v oddělení pro nevysvětlitelné záhady. Jenže Walter je opravdu tak trochu blázen a jediná cesta jak s ním komunikovat je přes jeho syna Petera Bishopa. Tyto tři postavy jsou v podstatě hlavní hrdinové celého seriálu, kolem kterých se ještě pohybují další čtyři často se vyskytující postavy.
V epizodách nám je předloženo několik, zdánlivě spolu nesouvisejících případů. Všechny tyto případy ale vedou k něčemu mnohem většímu, a právě při objevování těchto spojitostí poznáme celou řadu fenoménů. Nadpřirozené schopnosti, mutace, chiméry, manipulace DNA a hlavně alternativní realita. Některé tyto uvedené fenomény nás překvapí až v závěrech epizod, některé objevíme až později, avšak přijdeme na to, že kořeny pramení už v prvních dílech určitých řad. Vše je na první pohled možná trochu zmatené, ale divák, který sleduje každou epizodu, rychle přijde na fakt, že je vše velmi dobře propojeno, vše souvisí se vším a ve všem je pořádný kus logiky. Vše do sebe zapadá úplně přesně. První dojem je sice jiný, avšak stačí odkrýt nejmenší drobnost, a najednou vše dává smysl.
Nerad tento seriál přirovnávám k Aktům X. Mulder se Sculyovou pracují v úplně jiném odvětví nadpřirozena. Mimozemštani a bubáci, to jsou případy Aktů X. Vše je postaveno na strašidelných historkách. Fringe ale pracuje s moderní technologií na záhadách, které jsou součástí jedné velké skládačky. U obou seriálů se v pozadí odhaluje konspirační teorie, to je ale jediné, v čem si jsou možná trochu podobné. Je to jako srovnávat Avengers a Justice League, nemožné.
Fringe/Hranice nemožného, je velmi kvalitní scifi podívaná, kterou doporučuji všem, kdo mají rádi tajemno a nadpřirozeno. Pokud milujete Akta X stejně jako já, po shlédnutí pilotního dílu okamžitě objevíte novou lásku, která Vás od televizní obrazovky nepustí. Jsem zástupcem mladé generace a musím říct, že ačkoli jsou Akta X mojí biblí nadpřirozena, Fringe mne oslovilo a udělalo o trochu lepší dojem.
Kdo se do seriálu zakoukal a chtěl by své informace rozšiřovat, muže začít číst komiksovou adaptaci tohoto seriálu. Tato komiksová adaptace je sehnatelná v podobě šesti sešitovek z roku 2008. K těmto sešitovkám v roce 2012 přibyla 144 stran dlouhá komiksová kniha Fringe - Beyond the Fringe.