Batman 02: Soví město

13. prosince 2013 Morzael Diskuze (7)
Batman 02: Soví město

Jelikož se nám Vánoce nezadržitelně blíží je čas na nějaký ten pořádný tip pod stromeček. I když mám pocit, že tento tip vás asi tolik nepřekvapí. Jedná se o pokračování Snyderovi série Batman, ve kterém Temný rytíř stojí proti tajemnému Sovímu tribunálu. Pojďme si shrnout, jak u nás dopadl finální svazek souboje Sovy versus Netopýři. 

Knihy Dobrovský

Žánr:

Superhrdinský, detektivní, drama, thriller

Příběh:

Clona tajemna okolo záhadného Sovího tribunálu se nadzvedává. Jejich zlotřilý plán je uveden do pohybu a každý, kdo v Gothamu něco znamená, je v přímém ohrožení života. Batman s celou jeho rodinou se zapojují do rozsháhlé záchranné akce ve finální bitvě Sovy versus Netopýři. Ta nakonec přináší do Brucova života velmi znepokojující otázku. Mezitím se dozvíme něco z minulosti jednoho z ikonických záporáků Gothamu – Mr. Freeze, a záhadnou minulost Alfredova předka Jarvise.

O komiksu:

Zatímco první díl hrál na tajemno, záhady a vození Batmana za nos, tak druhý je spíš více akční. Samozřejmě je to logické, jedná se o finále tohoto velkolepého příběhu z Batmanova světa, a tak se dala pořádná akce očekávat. Opona jde dolů, alespoň zdánlivě, a bitva propuká. Snyder však stále pokračuje v dusivé atmosféře prvního dílu, a i nadále vzdává svou poctu světu Temného rytíře. Dokonce se tu setkáme i s oblekem ne nepodobným tomu, jaký Batman využil v Návratu Temného rytíře ve své legendární bitvě s Mužem z oceli.

První půlce není moc, co vytknout. Odsýpá to, je to chytlavé a promyšlené. Zajímavá podívaná začíná hlavně v momentě, když psychicky zlomený Batman musí velmi defenzivně bránit vlastní dům, to se moc záporákům zatím nepodařilo. Pak nás ovšem ochladí příběh o originu Mr. Freeze, který je sice pro celkový svazek nezbytný, ale moc mě nechytl. Ač je únik mrazivého záporáka z Arkhamu vychytaně promyšlený, jeho zhrzený příběh o vzniku mi je nějak proti srsti. Snyder se nám snažil hrát na city, ale nakonec nám předložil jen otravného Freeze a Waynea zralého na přeshubu. K tomu ještě kresba Jamese Tyniona působí trochu nuceně, když jste téměř celý svazek zvyklí na skvělého Grega Capulla.

Druhá půlka knížky je už trochu nudnější. Předposlední příběh Jarvise Pennywortha, Alfredova otce, je sám o sobě velmi dobrý. Vyprávění prostřednictvím dopisu, při němž sledujeme zoufalí boj o Jarvisův život, je provedeno na jedničku. K tomu ještě vynikající kresba Rafaela Albuquerquea, kterému se 40-tá a 50-tá léta daří vykreslovat naprosto mistrně, o čemž své čtenáře bezpečně přesvědčuje v sérii Americký upír. Nicméně příběh je spíše vsuvkou, než-li něčím důležitým, a po celém eventu, kdy čtenář napjatě sledoval děj okolo Sovího tribunálu pozbývá Jarvisovo vyprávění té dramatické pádnosti. Alespoň co se mě týče, tak jsem příběhem příliš stržen nebyl. Navíc jsem si říkal, že Albaquerque kreslí typově své charaktery v různých sériích dosti podobně. Třeba Martha Waynová byla prostě zrzavá Pearl (ze série Americký upír).

Poslední příběh mě nechytl už vůbec. Snyder zde stvořil dle mého dvě nejnudnější postavy Gothamu. Problémy dívčí instalatérky a jejího teplého bratra mi opět přijdou, že se nám Snyder za každou cenu snaží hrát na city, abychom s těma dvěma soucítili a tleskali, když pak Batman grandiózně zmlátí partu náctiletých, kteří jim otravují život. No, asi jsem měl moc cynickou náladu, když jsem to četl. Ale vzhledem k tomu, že mě to nechytlo poprvé, když jsem to četl v originále a ani tentokrát v české verzi, tak to snad nebylo mnou.

Určení:

Fandové Batmana, supehrdinských komiksů a detektivek s nádechem konspiračních teorií. A samozřejmě ti, co přečetli první svazek, bez něho si tento opravdu nemá cenu pořizovat.

Atmosféra, akce, napětí, kresba
Nudnější výplňové příběhy

Verdikt

Úctyhodné uzavření jednoho z nejlepších příběhů Batmanovské historie. Snyder Batmana psychicky dostal do kolen a na parketě, kde si je Temný rytíř nejjistější, mu přišlápl krk. Všichni, včetně Netopýří rodinky, budou na Sovy ještě dlouho vzpomínat. Je zajímavé vidět Batmana takto ztraceného. Atmosféra a akce, to Snyderovi jde. Trochu mě ale mrzí přímočarost tohoto dílu oproti tomu předchozímu. A hlavně škoda těch dvou, vlastně tří, výplňových dílů, které srážejí celé knize na spádu. Takže hodnocení jen tak tak.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

Anet_t19t Offline
Anet_t19t 19/12/2018 (19. prosince 2018)
Ahojte, chcela by som sa spýtať a zároveň poprosiť o radu. Chcela by som kamarátovi kúpiť komiks o batmanovi ale na nete som toho našla veľa a neviem posúdiť čo je dobré, a vlastne on ešte žiadny komiks o ňom nevlastní, tak neviem čím mám začať, aby sa mu darček páčil a...
spiderbat Offline
spiderbat 07/02/2015 (7. února 2015)
Odpověd na #5846 příspěvek od Cap 12
Je ten sešit s Freezem nějak důležitý?
Spíš jen naznačuje rozdíly, nezi Freezem, před Flashpointem a po něm...
jh666 Offline
jh666 07/02/2015 (7. února 2015)
Odpověd na #5846 příspěvek od Cap 12
Je ten sešit s Freezem nějak důležitý?
Ne, navíc mi z celý knihy přišel nejslabší.
Cap 12 Offline
Cap 12 07/02/2015 (7. února 2015)
Odpověd na #3857 příspěvek od Damien
Připojím se k souhlasu, že tribunál bych si jako film dokázal predstavit. Jinak sovi mesto me tedy kdovijak nenadchlo. Po prvnim dilu kde batmana zkope jedna sova si jich tady podá šedesát, uprostřed knihy je zbytečný Freeze a celkově mě to zásadně neoslovil. Pěkně napsaná recenze, ale nechápu jak jsi mohl dát devět z deseti po...
Je ten sešit s Freezem nějak důležitý?
Damien Offline
Damien 16/12/2013 (16. prosince 2013)
Připojím se k souhlasu, že tribunál bych si jako film dokázal predstavit. Jinak sovi mesto me tedy kdovijak nenadchlo. Po prvnim dilu kde batmana zkope jedna sova si jich tady podá šedesát, uprostřed knihy je zbytečný Freeze a celkově mě to zásadně neoslovil. Pěkně napsaná recenze,...
Minotaur.cz