Asterix #35 - Asterix u Piktů

9. prosince 2013 jardoom Diskuze (1)
Asterix #35 - Asterix u Piktů

Příběhy Asterixe a Obelixe zná jistě každý. Ať už jste fanda z řad televizních diváků, tak fanoušek komiksové předlohy, jistě se vždy pousmějete, když slyšíte zmínku o těchto dvou Galech. Tento rok vyšel Asterix č.35, na kterém nepracuje původní tým R.Goscinny(†1977) a A.Uderzo. O toto pokračování se postaral Jean-Yves Ferri (text) a Didier Conrad (kresba).

Knihy Dobrovský

Od smrti Goscinnyho se pan Uderzo staral o celou sérii sám. Jak plynul čas, Asterixův příběh začínal chátrat a ztrácel svou kvalitu. Proto se také Uderzo rozhodl, nechat kreslířskou tužku stranou a pro nejnovější díl č.35 nakreslil jen obálku.

Předem se přiznám, že mi v rukou prošlo jen první souborné vydání, takže nejsem znalec práce původních autorů.  Sešit jsem poprvé jen prolistoval, a na první pohled jsem ani nepoznal, že na této knize pracoval někdo jiný, než původní duo autorů.

Děj knihy se odehrává z prvu na Galské půdě, kdy Asterix s Obelixem objeví zmrzlého Pikta jménem Mac Oloch, který pochází z Kaledonie (severní část dnešní Británie). Panoramix Pikta rozmrazí a ten vysvětlí, co se stalo. Asterix s Obelixem samožřejmě neváhají a společně s Mac Olochem cestují do kaledonie, vyřešit tamní spory. Nebyl by to Galský příběh, kdyby se na scéně neobjevila armáda Římanů, kteří si koledují o pěkný výprask. Právě tento výprask, který jim Asterix s Obelixem darují, je nejkrásnější prvek všech těchto knih. Létající facky mi připomínají úžasné filmy Buda Spancera a Terence Hilla.

Příběh je velmi vtipný a svižný. Ferri se obloukem vyhýbá kýčovitým momentům. Scénář je originální a neotřelý, takže ve stylu Goscinnyho. Vtipné dialogy všech hrdinů a ještě vtipnější hádky mezi Asterixem a Obelixem. To vše sešit povyšuje z průměrné Galské povídky na nadstandardní čtení, které je vhodné pro rozveselení či nostalgické návraty do dětských let.

Kresba věrohodně kopíruje rukopis původního autora. V rukou držím původní kresbu Uderza a detailně ji porovnávám s prací Conrada. Nenašel sem nic, čím by se nová kresba lišila od té původní. Conrad skvěle zastupuje Uderza. Člověk by čekal, že se nový kreslíř v kresbě podepíše vlastním stylem, ale právě původní kresba je to, co čtenáře Galských příběhů láká.

Vtipný příběh i dialogy hrdinů, originální zápletka

Verdikt

Kniha nabízí vše, co od Asterixe a Obelixe vyžadujete. Oddechové čtení, u kterého se zapotí jen jazyk, který se zauzluje při čtení jmen jako Numerusklausus. Slovní hříčky, smysl pro humor a kvalitní příběh ctí odkaz původních autorů.

Egmont ČR
Děkujeme za spolupráci nakladatelství Egmont ČR, které je v současné době jedním z největších vydavatelů dětských knih a časopisů na území naší republiky. Právě zásluhou Egmontu byly našim dětem představeny postavičky, které znal celý svět a které si děti rychle zamilovaly. Mezi ně bezesporu patří Kačer Donald, Myšák Mickey, Medvídek Pú a spousta dalších, jejichž příběhy po generace podporují dětskou fantazii. Svět Walta Disneye byl tehdejším dětským čtenářům v 90. letech téměř neznámý. Není proto divu, že mnohé děti lačnily potom, začíst se do příběhů těchto postav, což jim jako vůbec první společnost Egmont umožnila.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Poslední příspěvky v diskuzi

spiderbat Offline
spiderbat 09/12/2013 (9. prosince 2013)
Díky, Asterixe mám rád.
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku