Geekoviny #12 Lone Wolf

6. prosince 2013 fm.tua Diskuze (3)
Geekoviny #12 Lone Wolf

V dnešní Geekovině Vás seznámím (některým připomenu) slavnou sérii gamebooků o neohroženém rytíři řádu Kai – Osamělém Vlkovi. Tato série by neměla chybět v knihovničce žádného správného geeka.

Knihy Dobrovský

Co je to vlastně gamebook? Jak již název napovídá, jedná se o spojení četby a hry, dá se říct takový dračák, ale s tím rozdílem, že jde o interaktivní příběh v němž máte již definovanou hlavní postavu, za kterou budete hrát. V počáteční příběhové lince, se seznámíte se svým hrdinou, na konci tohoto „tutoriálu“ Vás čeká první rozhodování v podobě odkazů na jiné stránky. Kniha je složena z mnoha odkazů. Text v těchto odkazech je krátký, maximálně 2 x A5, ale většinou je půlstránkový. Každá scéna má několik východisek a čtenář se na základě jednoduchých pravidel, pro boj, použití magie atd., přesouvá z jedné sekce do druhé. Knihy většinou vyžadují, aby si hráči vedl inventář nalezených věcí a jiné statistiky. Gamebook je tedy kniha, o jejímž ději rozhoduje sám čtenář a každé dobrodružství je odlišné.

Po definici gamebooků se můžeme přesunout k samotné sérii. Autorem souboru 28 svazků je Joe Devera. Knihy vychází od roku 1984 (u nás od roku 1992), byly přeloženy do 30 jazyků a celkově se prodalo přibližně 9 miliónů výtisků. Gamebooky Lone Wolf jsou rozděleny do čtyř cyklů a to Kai, obsahující 5 svazků, Magnakai, který je složen ze 7 knih, Grand Master zahrnující 8 dílů a New Order, jehož součástí je 8 posledních knih.    

První díl Lone Wolfa – Útok ze tmy vyvolal nebývalý zájem hned tří hlavních vydavatelství v Londýně, která všechna chtěla získat celosvětová práva pro vydání knihy. První knihy se během jednoho měsíce prodalo více než 100 000 kopií a hned po té byly koupena práva 12 společnostmi ze zahraničí. U nás gamebooky postupně vydává v novém rozšířeném vydání nakladatelství Mytago od roku 2011. Knihy jsou nově zrevidované, ilustrované, přeložené a obsahují novou mapu a bonusová dobrodružství.

Deverova série byla první svého druhu, neboť využívá prvek seriálovosti – objevuje se zde jeden hlavní hrdina, který se postupně rozvíjí. Předchozí kniha navazuje na další. V praxi to znamená, že předměty, které najdete v knize, kterou čtete, si může vzít do knihy další, kde možná odhalíte jejich skutečné využití. Od začátku do konce hrajete za jednoho hrdinu, který má stejné schopnosti jaké měl na začátku s tím, že se v průběhu četby knih v některých disciplínách zdokonaluje nebo se učí nové.

Pojď mě tedy k samotnému hraní. Jediné co potřebujete je tužka a průvodní listina, která je součástí knihy a pro další dobrodružství si ji můžete nakopírovat nebo ji můžete stáhnout na internetových stránkách nakladatelství Mytago v podobně PDF. Každý gamebook má v sobě svoji průvodní listinu, v některých dílech je tato listina poupravena pro potřeby příběhu.

V úvodu si vyberete svoje speciální schopnosti, určíte umění boje (vaši bojovou sílu), kondiční body (maximální počet životů) a pro začátek nějaké peníze. Dále Vás gamebook podrobně seznámí s pravidly boje, používáním vybavení a různými omezeními např. množství věcí v batohu, potřebu jídla atd.

Při čtení nepoužíváte kostku, ale tabulku náhody, kterou najdete na konci knihy. Tabulku využijete při bojích anebo ve chvílích, když je to v příběhu uvedeno. Jednoduše zavřete oči a bodnete tupým koncem tužky do tabulky, je to prosté a nedá se přitom švindlovat, protože pokud opravdu zabodnete tužku po slepu, určitě se netrefíte, tam kam jste chtěli. Každopádně občas se stane, že se trefíte buď mezi dvě čísla anebo do bodu obklopeného čtyřmi čísly, pokud se tak stane, můžete bodnout ještě jednou nebo určit číslo, na jehož ploše je větší část tužky (doporučuji první variantu). Při bojích, číslo, které jste si určili v tabulce náhody, v kombinaci s uměním boje, určuje, kolik ran utržíte vy a kolik protivník. Při boji s dvěma a více nepřáteli musíte každého soupeře vyřídit zvlášť.   

Nastínil jsem Vám základní pravidla, a proto se můžeme přesunout do samotného světa Lone Wolfa – Magnamundu. Říše, ve které se příběh odehrává, je rozlehlá a najdeme v ní všechny možné biotopy od pouští až po ledovce. Tento svět dýchá svým životem a má svoji vlastní historii, kterou v průběhu procházení knih odhalujete, vlastně už v první knize se dozvíte spoustu věcí z dějin země. Každá kniha obsahuje mapu části této obrovské říše, která slouží pro snadnou orientaci v příběhu, abyste věděli, kam máte namířeno a zda jdete správným směrem.

Základní dějová linka je jednoduchá, jste jediným přižvším vznešeného řádu rytířů Kai a Vašim hlavním úkolem je pomstím své bratry, to znamená postavit se temnému pánu Zagarnovi a jeho přisluhovačům a zastavit je. Příběh jako takový funguje na Vaší představivosti, je pouze na Vás jak budou vypadat Giakové, Kraani nebo další stvoření pocházející z tohoto světa. Můžete si je představit tak, jak je nakreslili ilustrátoři nebo dle vlastního uvážení – fantazii se přece meze nekladou.

Na četbu/hraní  jednoho dílu. si budete muset vyhradit minimálně jedno odpoledne ne-li celý den, ale určitě to stojí za to. Pokud máte heroické ambice nebo chuť zažít (aspoň imaginární) dobrodružství, tak se zkuste vžít do role Osamělého vlka. Hrdinství třikrát zdar!      

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Poslední příspěvky v diskuzi

Dadejs Offline
Dadejs 09/12/2013 (9. prosince 2013)
Taky nás to s kamarádem před drahnými lety chytlo. Booky jsme kupovali na střídačku, páč to pro nás bylo drahý. 
Const.ex Offline
Const.ex 09/12/2013 (9. prosince 2013)
V životě jsem o tom neslyšel a ani jsem nemyslel, že něco takového u nás existuje...  ale už vím, co si dalšího nadělím pod stromeček  Díky za tip 
Padawan Offline
Padawan 08/12/2013 (8. prosince 2013)
Gamebooky jsem měl hodně rád, takovej single-player dračák...hrál jsem jich dost, ale z názvů si snad už jen vybavím jen snad Masky zmaru...Lone Wolfa jsem ale nikdy nehrál, tak bych to možná mohl někdy napravit...:)
Minotaur.cz