Superman 1: Cena zítřka

6. prosince 2013 jardoom Diskuze (0)

MESIÁŠ NEBO HROZBA?

Superman 1: Cena zítřka

Supermanův restart v New52 vesmíru je pro mne velice zajímavým čtením. Action Comics dle mého názoru dopadl velmi dobře a napjatě čekám na jeho pokračování. Cena zítřka je tudíž velice lákavou knihou a já se velmi těšil, až se do ní budu moci začíst.

Knihy Dobrovský

Stránka dala stránku a já knihu smlsnul jako jednohubku. Ačkoli má Pérezův příběh 139 barevných stran, ihned po začtení zjistíte, že uběhlo něco kolem dvou hodin a v troubě se připekla večeře. Na druhou stranu máte knihu dočtenou, takže je jen věc názoru, jestli za to ten Superman stál. Celá četba knihy velmi rychle odsýpá, nebudete potřebovat přestávku na toaletu ani jídlo a vaše kognitivní funkce se zaměří pouze a jenom na stránky tohoto komiksu.

Příběh se odehrává pět let po ději z Action Comicsu a během čtení Ceny zítřka se do této doby párkrát vrátíte. Nejenom protože aktuální problémy koření právě v této době, ale také se vrátíte k tomu, jak Superman své působení v Metropolis odstartoval.  Město se během těchto pěti let změnilo, změnil se i Clark Kent, jehož změny samotný Superman téměř nijak nepocítí. Daily Planet odkoupila komerční a špinavá televizní společnost. Lois je z toho nadšená a má přítele. Co víc si Clark může přát? Vše je tudíž podle něho špatně a on sám je díky těmto událostem psychicky na dně.

Do toho se do Metropolis žene hrozba, díky které se zpochybňují jeho dobré úmysly. Touto hrozbou je emzácký parazit, který Supermana napadne ve třech podobách, které pramení z jeho schopností.  O pár stran dál zjistíte, že se Superman chová velmi divně a budete si myslet, že za to může Clarkovo psychické vypětí. Kdo by řekl, že Superman zabije člověka, natož moderátora televizní relace přímo ve vysílání. Během komiksu přijde na pomoc městu i Supergirl Kara Zor-El, která od Supermana dostane pěknou nakládačku a skoro zemře. Víc ale napovídat nebudu, jelikož bych prozradil téměř všechno a knihu by pak nebylo nutno kupovat. Věřte mi že by to byla vážně škoda. Mně to za tu křupavou a připečenou večeři stálo.

Co se kresby týče, nemám co vytknout, jelikož je to moderní, detailní a líbivá záležitost. Tento styl je v New52 přesně nadiktován vedením DC, takže ať už čtete Batmana od Capulla nebo Action Comics od Moralese, koukáte pořád na podobné prvky, jejíž majitele rozpoznáte až po hlubším prozkoumání všech stránek. Tím nechci říci, že jsou to všichni stejní patlalové, spíš chci poukázat na fakt, že je jejich kresba velmi ovlivněna vedením DC, kteří vydávají New52 komiksy jako jednotný svět, který na sebe navazuje, a právě podobností v kresbě chtějí docílit hlubokého propojení nejen příběhovou částí.  

 

Libivá kresba a stránky plné akčních scén.
Absence prvků, které tento příběh povznesou z průměru do nadstandartu.

Verdikt

Kniha Vám nenabídne nic, co by změnilo pohled na svět Supermana, ale rozhodně patří k těm lepším částem jeho života. V knize najdete zalíbení a poznáte, že Superman není jen ten Muž z oceli, ale i zranitelný Clark Kent. Pro fandu Supíka je tento komiks povinností, pro nováčka je to dobrým základem pro postupné poznávání jeho životních utrap v sérii New 52. Ať už jste kdokoli, budete hltat každé slovo.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz