Simonův kocour a trable s kotětem

4. prosince 2013 gumidekmedvidek Diskuze (0)

A už jsou dva!

Simonův kocour a trable s kotětem

Na pultech českých knihkupectví se nedávno objevil již třetí díl osobitého Simonova kocoura, jehož tvůrcem je talentovaný kreslíř Simon Tofield. Kniha nese podtitul Trable s kotětem, což přesně naznačuje, oč v novém příběhu půjde. Na scénu nastoupí malé bezejmenné odložené kotě, které Simon vezme pod svá ochranná křídla a poskytne mu teplo domova. To se samozřejmě nelíbí pánovi domu – majetnickému Simonovu kocouru. Představa, že se bude s někým dělit o jídlo a pozornost svého „páníčka“ jej doslova dohání k šílenství. Zvlášť mu pije krev, když si jej malé kotě vezme za svůj vzor a snaží se napodobit jeho zvyklosti. Když už ani ignorování nezabírá, rozhodne se kocour o trochu té provokace a snaží se vymyslet všelijaké zákeřnosti na nebohé kotě. Jak se ale ukáže, tohle vykulené koťátko není vůbec bezbranné, jak se na první pohled zdá a brzy se naučí, jak předčit svého mistra.

Knihy Dobrovský

Samozřejmě není nasnadě od tohoto příběhu očekávat složité dějové zápletky a na pochopení náročné pasáže, neboť tato kniha s modrým přebalem se nese v duchu uvolněných humorných stripů beze slov, které v Tofieldově podání působí věru bezkonkurenčně. Není lehké vytvořit "obrázkovou" knihu pro dospělé publikum, Tofield to však zvládá s přehledem a jemu osobitou lehkostí. Důkazem je i jeho početná fanouškovská základna, která čítá něco málo přes 50 mil. fanoušků na YouTube. Většina čtenářů se neubrání porovnávání Simon´s cat s Garfieldem, to však není ten nejlépe zvolený příklad, neboť se jedná o naprosto odlišný výkladový styl. Zatímco Garfield přebírá lidské vlastnosti i řeč, Simonův kocour vystupuje čistě jako zvíře se všemi svými klady i zápory. Tofield při tvorbě komických situací čerpá ze své osobní zkušenosti s chovem koček, kterých měl za svůj život nemalý počet. Z toho důvodu se můžeme při listování knihy dočkat stále nových a nových námětů a nekončících vtipných situací, které jsou tyto němé tváře schopny vymyslet.

Rozhodně je potřeba věnovat pozornost autorově originální kresbě, která, jako u předešlých dílů, dokáže ve své minimalistické podobě vystihnout jedinečnost okamžiku. Tofield se soustředí na klasickou černo-bílou výrazovou perokresbu, která tomuto komiksu opravdu sluší. Rovněž zajímavě pracuje s plochou listu, kterou využívá buď pro situování jednotlivých menších obrázků, nebo pro jeden velký propracovaný obraz. Zdá se, že je to pro tento tip komiksu nejlépe zvolená cesta, neboť jasně definovaná okénka s obrázky by zde působily více než sešněrovaně. Všechny tyto použité prvky pak vytváří ucelený dynamický projev, který Vás hned tak neomrzí.

Co se obsahové stránky týče, v novém díle netradičního komiksu se dočkáte uvolněné příběhové linky, která je doplněna o krátké samostatné stripy. Volbou této formy zpracování dosahuje Tofield požadované lehkosti, která na čtenáře působí velmi sympatickým dojmem a soustředí jeho pozornost pouze na humornou podstatu příběhu a autorovu brilantní kresbu.

Vtipné situace, originální kresba.
Dějové vsuvky, které odvádí pozornost od hlavního příběhu.

Verdikt

Stejně jako v předešlém díle se i zde můžete těšit autorově originální kresbě, která ve své výstižnosti jasně simuluje jednoduchou uvolněnou příběhovou linku. Rovněž i v tomto díle by však nebylo na škodu jednoduchý příběh vypustit a zaměřit se pouze na kratší nezávislé stripy, které Simonovu kocourovi sedí rozhodně více.

Paseka
Děkujeme za spolupráci nakladatelství Paseka, které patří dnes v ČR mezi středně velké nakladatelské domy. Vydává kolem sedmdesáti nových překladových i původních českých titulů ročně, pořádá výstavy, autorská čtení a provozuje litomyšlské Portmoneum. Mnoho knih a autorů Paseky bylo oceněno domácími i zahraničními cenami.

O autorovi

gumidekmedvidek
gumidekmedvidek

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku