Ultimátní komiksový komplet #33: Ultimate Spider-Man - Moc a odpovědnost

3. prosince 2013 Morzael Diskuze (7)
Ultimátní komiksový komplet #33: Ultimate Spider-Man - Moc a odpovědnost

Ultimátní komiksový komplet nám přináší další příběh z Ultimátního vesmíru tentokrát s ikonickou postavou Marvelu - samotným Spider-Manem. Jak u nás dopadl předělaný origin oblíbeného hrdiny ze sousedství? To vám poví obvyklá trojice našich recenzentů, příjemnou zábavu!   

Knihy Dobrovský

Morzael - "Ultimátní a stále stejný restart"

„aneb pohled redaktora/fanouška konkurenčích DC komiksů“

S Ultimate vesmírem se český čtenář mohl setkat i před UKK v našich luzích a hájích už celkem dávno. Ať už v podobě Ultimates nebo právě Ultimátního Spider-mana, který u nás vychází v krátkých svazcích doprovázen jinými sériemi z Ultimate vesmíru (Fantastic Four, X-Men). Že se jedná o povedenou sérii, o tom se přít nebudu. Její akčnost, barevnost a uzpůsobení nynější době je rozhodně osvěžující. O její revolučnosti už mám ale pochyby.

V podstatě je to pořád to samé, strýček Ben mrtvý, výčitky, velká moc a odpovědnost, blablabla, až do Superior Spider-Mana je pro mě síťolezec pořád do nekonečna propíraná látka. Proto body za originalitu ode mě série rozhodně nedostane. Nicméně, nemohu jí upírat zábavnost a svižnost, se kterou se jí děj daří vyprávět.

Hlavním zklamáním pro mě byl Green Goblin. Ano, zde autoři, hlavně scénárista Brian Michael Bendis, trochu popustili uzdy své fantazii za účelem originality, a přesně zde také selhali. To měl být ten epický Spíďův sok, kterého často přirovnávají lidé k Jokerovi? Tak to pardon, mně tohle tupé hovado, co umí házet ohnivé koule a lítat (vau, jak originální) přišlo jako naprosté zničení ikonické postavy.

Kresba se mi celkem líbila, punc „moderní“ na ní sedí pěkně. I když by mě asi nebavilo žít v onom světě supermodelů a supermodelek, který nám Mark Bagley vykreslil. Ještě chvíli tu budu psát a hodnocení tím svým rýpaním ještě snížím, takže to raději utnu. Každopádně musím uznat, že Spíďa mě bavil. Dokud na trh nepřišel Superior, tak jsem měl Ultimate Spider-Mana nejradši, ale časy se mění.

7/10

jardoom - "Pěkně ohraná pohádka"

„aneb pohled redaktora/fanouška všech superhrdinských komiksů“

Abych řekl pravdu, je celkem nemožné hodnotit něco, co už nám bylo předloženo asi kaďilionkrát ve všech různých podobách. Jde o to, že příběh o začátcích Petra Parkera je už celkem ohraný, tudíž Vás už nemá čím zaujmout ani překvapit. Za příběhovou část musím tedy dát komiksu mínus, i když to špatný příběh není, máme toho už všichni dost. Není to nic, za co by se měl Spidey stydět, spíš jde o to, že během deseti let vyšlo pár komiksů a filmů, které tohle téma neustále opakují a člověku už to pak leze krkem.
       Když bych měl hodnotit kresbu, budu spíše hodným strýčkem. Mám tenhle styl rád a Marka Bagleye celkem obdivuji, jelikož do Ultimate Spidermana dal to nejlepší. V kresbě je cítit smrdutý závan města, jehož ulicemi se Spidey brázdí. Když se do kresby zakoukáte, ucítíte chvění kostí v momentě, kdy Parker praští s Drtičem v ringu. Neberte mě tak doslova, ale Bagley umí perfektně zachytit pohyb a akci, což je dle mého názoru u Spider-Mana velmi podstatným faktorem. Spidey je svižný a rychlý hrdina, tudíž je při jeho kresbě opravdu důležité zachytit jeho pohyb v tom správném okamžiku.

Když to ohodnotím jako celek, přijdu na to, že je to pěkně nakreslená leč ohraná pohádka, určená pro ty, kteří Parkera neznají. Kdo ho ale v dnešní době nezná?

7/10

gumidekmedvidek - "Nic nového"

„aneb pohled redaktora neovlivněného superhrdinskými komiksy“

A je to tady znovu. Opět tu je tolik omývaný „origin“ tolik známého pavoučího muže. Série Ultimátního komiksového kompletu si tentokrát přichystala zrození Spider-mana ve vesmíru  Ultimate. Osobně k této verzi moc netíhnu, protože některé události a postavy jsou zde vyobrazeny dosti absurdním způsobem a hodně špatně se mi vstřebávali. Pokud bych měl brát v potaz konkrétně míněného Spider-mana, tak se nejedná o nějakou zvláštnost oproti jiným „originům“.

Samotný příběh je vyprávěn trošku jiným způsobem, avšak se drží tak přesně původní dějové linky, až je to skoro to samé. Výsledek tedy nepřináší nic nového, až na pár detailů, které byli mírně pozměněny. Takže pokud jste viděli film Spider-Man z roku 2002, tak se nedozvíte nic moc nového. Úhlavním nepřítelem je opět Green Goblin, který však zde vypadá jako Hulk, když se špatně vyspí. Někomu to může sednout, ale podle mě je to hodně velké odbočení tím špatným směrem.

Z grafického pohledu opět budu kritický. Bohužel mi kresba nepřišla nijak ohromující, spíše naopak hodně nevkusná a s coloringem tvořila strašný kýč. Vlastně dokonale představovala, jaké cílové věkové skupiny komiks patří. Takže mladší čtenáři, zbystřete. Máte tady, téměř klasický „origin“, který vás určitě potěší. My starší raději sáhneme po něčem složitějším.

6/10

Verdikt

Zde najdete souhrné hodnocení vytvořené průměrem dílčích.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Další autoři

gumidekmedvidek jardoom

Poslední příspěvky v diskuzi

Traum Offline
Traum 06/12/2013 (6. prosince 2013)
Proč v rámci ukk spider man vyšel je docela jasné- jedná se přeci úplně první titul ultimate univerza, takže se řadí mezi zásadní. Co nechápu a v čem s vámi do jisté míry souhlasím je to, že mohl český distributor zrovna tohle zaměnit, tak jako (ne zrovna moudře) zaměnil...
jardoom Offline
jardoom 06/12/2013 (6. prosince 2013)
Odpověd na #3762 příspěvek od Morzael
Jj fakt nechápu, co autoři hulili...
dle všech ohlasu je jasné, že to byl pěkně hustej matroš :D
Morzael Offline
Morzael 05/12/2013 (5. prosince 2013)
Odpověd na #3761 příspěvek od spiderbat
To je fakt, tenhle je spíš ,,kříženec´´ Goblina s Hulkem...
Jj fakt nechápu, co autoři hulili...
spiderbat Offline
spiderbat 05/12/2013 (5. prosince 2013)
Odpověd na #3760 příspěvek od Morzael
no samozřejmě že toho z 616, tenhle mu nesahá ani po kotníky...  
To je fakt, tenhle je spíš ,,kříženec´´ Goblina s Hulkem...
Morzael Offline
Morzael 05/12/2013 (5. prosince 2013)
Odpověd na #3759 příspěvek od spiderbat
A netýká se to srovnávání s Jokerem, spíš Normana, než Goblina, případně Goblina z 616?  
no samozřejmě že toho z 616, tenhle mu nesahá ani po kotníky...  
Minotaur.cz