130 - Hodní, zlí a oškliví

30. listopadu 2013 jardoom Diskuze (0)

Nikkarin...

130 - Hodní, zlí a oškliví

Česká komiksová scéna se rok od roku rozrůstá. Ne moc, ale každý krůček vpřed je velký pokrok. Tímto krůčkem je i mladý Nikkarin, který pravidelně kreslí komiksy do časopisů a ilustruje knihy. Tyto drobnější práce ale nejsou tím, o čem chci dnes psát. Tento velmi nadějný a talentovaný tvůrce je autorem trilogie 130. Mě se dostalo té cti a obdržel jsem od nakladatelství Labyrint výtisk, a to druhé knihy z této trilogie.

Knihy Dobrovský

Než se mi kniha dostala do rukou, nevěděl jsem kdo je Nikkarin, nevěděl jsem, že vůbec 130 existuje. Po otevření mne na první pohled zmátla kresba. Černobílé provedení moc rád nemám a tak jsem byl zprvu zklamán. Když jsem se ale do knihy začetl, zjistil jsem, že kresba je do tohoto stylu velmi padnoucí. Samotný Nikkarin dokáže do obrázku vkreslit to, co hodně knih postrádá. V jednoduchosti se ukrývá krása a na to se v dnešní době zapomíná. Právě tato jednoduchost knihu zdobí. Při čtení jsem velmi obdivoval to, jak autor skvěle pracuje se světlem a stíny jen pomocí čar. Tuto techniku si pamatuju ze školy a vím, že je mnohem obtížnější než běžné stínování tužkou, kdy jednoduše rozmazáváte vrstvy.

Jak jsem řekl, kresba je velmi jednoduchá a pro oko běžného čtenáře obyčejná, ale po začtení zjistíte, že tahle záležitost je daleko víc propracovanější práce, než jakákoli kresba v dnešních komiksech zahraničního původu. Kresba, na kterou jsme dnes zvyklí, je totiž velmi jednoduchou záležitostí, kdy se provede jednoduchý náčrt, jeho nedostatky se zakryjí přesným obrysem a další nedostatky se zakryjí coloringem. Mnohem těžší je vkreslit do papíru život jen pomocí čar a teček.

Co se týče příběhu, kniha se odehrává v postapokalyptické době po válkách zpustošenou zemí. Lidé se schovávají v bunkrech, a ani neví, že je 20 let po válce. Ti, kteří jsou na povrchu, žijí v domorodých kmenech, nebo v izolovaných městech, či jen tak putují světem jako hlavní hrdinové Bo, princ Antoine a jejich Kňch, který je pro mě záhadnou existencí.  V tomto světě ale není nic tak jednoduché jak to na první pohled vypadá. Jistá část obyvatelstva má jakési zvláštní schopnosti. Ať už postava, kterou vidí naši hrdinové na konci knihy létat, nebo pán, který je odmalička němí, avšak po výbuchu dokáže komunikovat prostřednictvím rádia. V neposlední řadě nesmím zapomenout na Daraqua, to je poslíček Lupuse. Daraque svou schopností dokáže z lidí vysávat život (nevím, jestli je to přesný popis jeho schopnosti, ale tak jsem to pochopil). Lupus je vůdce velmi nebezpečné skupiny lidí, jak sám Nikkarin v ději vysvětluje, nejsou to lidé, ale divoká zvěř.

Jediné co mě na knize mrzí, je délka. Kniha sice vypadá „tlustě“, ale obsah je tištěn na tvrdý papír, takže se její tloušťka smrskne do 120 stran děje. Což mě velmi mrzí, jelikož jsem se do knihy krásně začetl a chtěl jsem číst mnohem déle. Kniha ve mně vzbuzuje obrovskou chuť tento svět poznat mnohem víc, tudíž si první díl nadělím pod stromeček a ten třetí snad v nejbližší době nakladatelství Labyrint vydá. První kniha vyšla v roce 2009, tato druhá o rok později. Třetí kniha má pěkný skluz, takže doufám, že se pokračování opravdu dočkám.

Kresba, příběh, prostředí,
Krátký děj

Verdikt

Knihu bych chtěl doporučit každému, kdo má rád postapokalyptické příběhy a tajemnou atmosféru. Toto dílo je určitě velmi dobrou záležitostí, která Vás osvěží a vyvede ze stereotypu, který nastolil dnešní trend Americké komiksové literatury.

Labyrint
Děkujeme za spolupráci nakladatelství Labyrint, které již přes dvacet let vydává kvalitní beletrii, českou i překladovou (zejména německy psanou prózu), knihy o umění, komiksy a v edici Raketa knihy pro děti. Labyrint také podporuje řadu nezávislých kulturních projektů a spolupořádá mezinárodní festival KomiksFEST!

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz