Simonův kocour na toulkách

19. listopadu 2013 gumidekmedvidek Diskuze (0)

Tuhle kočku si zkrátka zamilujete!

Simonův kocour na toulkách

Simonův kocour, v originále známý jako Simon´s cat, je kreslená postavička známá skrz naskrz portálem YouTube, kde si vytvořila opravdu slušnou základnu fanoušků. A není se čemu divit. Tento kocour, si po zhlédnutí jednoho či dvou několikaminutových dílů, dokáže získat srdce snad každého. Pokud vám snad ještě nebylo ctí Simonova kocoura spatřit, máte rádi oddechová kreslená videa plná jedinečného humoru z běžného života a nebojíte se bolavých tváří z vysmátého odpoledne, pak rozhodně neváhejte a nějaký ten klip si bez prodlení pusťte. Na YouTube jich je v současnosti k vidění přes 41 a jeden díl vám zabere zhruba dvě minuty vašeho času. Pokud ovšem budete patřit k těm, kteří si tohoto jedinečného kocoura zamilují, pak počítejte zhruba s trojnásobnou časovou rezervou, kterou strávíte dodatečným smíchem před obrazovkou monitoru.

Knihy Dobrovský

Ale abychom se nebavili stále jen ve sféře „podívejte se a uvidíte sami“, chtělo by to tohoto černo-bílého kocoura blíže představit. Simonův kocour je okouzlující, nezbedný domácí mazlíček se všemi kladnými i zápornými vlastnostmi, které kočky mívají. Jeho majitelem je nečekaně Simon, který se zřídka v ději objevuje. Tento kreslený Simon je do jisté míry věrnou 2D kopií skutečného Simona Tofielda, autora těchto originálních příběhů. Sám autor vlastní čtyři kočky, díky kterým má doslova nevyčerpatelnou zásobu námětů pro další pokračování. Tato skutečnost se vtipně propisuje do jednotlivých příběhů, které představují kočky ve skutečném světle s jejich neopakovatelnou náturou. Pro majitele či chovatele koček je pak Simon´s cat zajisté ještě zábavnější, neboť v každém díle či krátkém stripu rozpoznají přímo svého mazlíčka. Díky střízlivému přístupu autora k jednotlivým námětům, je Simonův kocour volbou spíše pro dospělého čtenáře, který lehce rozpozná humorný nadhled života s kočkou. 

A teď trošku z jiného soudku. Přestože je Simon´s cat známý převážně na internetu, dočkal se i své knižní podoby-a to dokonce hned v několika dílech-když se nedávno objevil na pultech českých knihkupectví. Podívejme se blíže na díl druhý, který nese podtitul Na toulkách. Tento černo-bílý komiks beze slov čítá přes 200 stran sympatického formátu, plného jednoduchých a srozumitelných kreseb. Kniha je koncipována jako jeden uvolněný příběh, který je místy doplněn o jednoduché vtipné kresby, jež představují obvyklé činnosti kocoura. Tofield se tímto pojetím zjevně snažil o docílení pevnějšího celku, namísto nezávislých krátkých epizod, jak tomu bylo v předešlém díle. Jestli je to dobře či nikoliv, nechám na posouzení každého z vás, já osobně se však přikláním k samostatnějším epizodám s odlišnou tématikou, které mají jistou lehkost oproti dvousetstránkovému příběhu. Rozhodně vás tak i více překvapí autorova fantazie a jeho jedinečný smysl pro vystihnutí situace.

Co rozhodně neztrácí na kvalitě je Tofieldova sympatická kresba, která v minimalistickém pojetí jednobarevných obrázků dává jasně najevo významovou podstatu situace. Přesto se občas stane, že se v dějové lince poněkud pozapomenete a je potřeba otočit o dvě až tři strany zpět a začít zase pěkně od začátku. Je to způsobeno dějovými vsuvkami, jež odvedou vaši pozornost ke krátkému stripu, který s podstatou příběhu vlastně vůbec nesouvisí.

Na téměř dvou set čtyřiceti stranách budete svědkem kocourova života mimo jeho běžné teritorium-Simonova domova. Ten se rozhodne, že už dále nebude trpět přezírání ze strany svého pána a nedostatek jídla k tomu, sbalí si ranec, rozloučí se s přáteli a vydává se do "světa". Na této cestě ho čeká plno zajímavých situací, které dávají krátkým vtipným pasážím nový rozměr. Tofield chtěl zjevně humorně poukázat na to, co se děje se všemi kočičími mazlíčky, kteří si udělají podobný dvoudenní výlet, zatímco na ně doma všichni netrpělivě čekají. Zkuste sami nakouknout do životních útrap Simonova kocoura a uvidíte, zda zrovna vy rozšíříte řady fanouškovské základny.

Vtipné situace, originální kresba.
Dějové vsuvky, které odvádí pozornost od hlavního příběhu.

Verdikt

I přes Tofieldovu snahu o jednotnou příběhovou linii vás výsledný efekt za srdce nejspíš nechytne. Sympatická lehkost v podobě nezávislých stripů má přece jen stále něco navíc. Tento nedostatek však vyvažuje úžasná výstižná kresba a celková kreativita humorných pasáží, jimiž je kniha opravdu nabitá.

Paseka
Děkujeme za spolupráci nakladatelství Paseka, které patří dnes v ČR mezi středně velké nakladatelské domy. Vydává kolem sedmdesáti nových překladových i původních českých titulů ročně, pořádá výstavy, autorská čtení a provozuje litomyšlské Portmoneum. Mnoho knih a autorů Paseky bylo oceněno domácími i zahraničními cenami.

O autorovi

gumidekmedvidek
gumidekmedvidek

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku