Praštěný (Kroniky železného druida 3)

19. listopadu 2013 fm.tua Diskuze (0)

Nejen blesky a hromy budou lítat, cool druid je zpět

Praštěný (Kroniky železného druida 3)

Hned z kraje týdne Vám ComixZone pronáší novinku pro všechny fanoušky knižních příběhů. Náš nový redaktorský přírustek Vám ve své recenzi představí fantasy svět Železného druida.

Knihy Dobrovský

V dalším pokračováním urban fantasy série „Kroniky železného druida“ od amerického autora Kevina Hearne  - Praštěný, se vrací poslední druid na světě Atticus O´Sullivan a jeho věrný irský vlkodav Oberon a věřte, že ani v tomto díle to nebude procházka růžovým sadem. Jeden by řekl, že po zabití keltského boha Aenguse Oga a masakru konventu německých čarodějnic si tento ryšavý mládenec dá pohov, ale opak je pravdou. Když Vás Váš dobrý přítel požádá o zabití jeho odvěkého nepřítele, kterým je jen tak mimochodem severský bůh hromů a blesků - Thor, tak to se přece nedá odmítnout. Někdo musí tomu sr*či nakopat pr*el.*

Atticus je zrzavý kudrnáč s bradkou, irského původu s druidským tetováním  a několik století starý (i když vypadá na 20), ale to mu nezabrání používat současné vulgarismy, slang či citovat Shakespera. Tvůrce mu dodal svůj osobitý styl, který jde vidět hlavně v tom, co má rád, např. Star Wars nebo opěvuje svého oblíbeného autora „Neila Ku*va Gaimana“.

Jen v málo knihách se lze setkat s problémy, které řeší každý z nás, okořeněných o zápletu, často dost přitaženou za vlasy, ale to vůbec nevadí. No řekněte, kdy si pokecáte v  hospodě s Ježíšem, navštívíte v naší domovině upíra Zdeňka? Ano, jde o nadsázku, a to je na této knize tak přitažlivé a zábavné.

Rozdíl oproti předchozím dílům je v tom, že děj se neodehrává v arizonském Tempe, ale zavítáme do jiných míst. Jak již bylo naznačeno v úvodu, kde jinde hledat Thora než v Ásgardu.  Krom toho cesta do severské sféry není tam snadná, jak by se pro druida s magickými schopnostmi mohla zdát, hodně se tedy cestuje rozličnými prostředky.

Základním stavebním kamenem knihy je humor. Nechybí rozmluvy mezi Oberonem a Atticem, které díky vlkodovovým hláškám nemají chybu, ale také většina vážných věcí se pomocí humoru zlehčuje, což knize určitě prospívá. I akční stránka je podána humorně, sice všude stříká krev, ale budete se náramně bavit. Autor, pro ostrá slova nejde daleko, což působí uvolněně a dává vyprávění šmrnc.

Jediným záporem může být pro někoho příběh, i když předchozí díly na sebe sledem událostí navazují. Chybí komplexnější propojení v každé knize. Autor se snaží do „malého“ příběhu vměstnat obrovský svět, který se neustále rozpíná a to nepůsobí uceleně. 

Postavy, které Vám skutečně přirostou k srdci, jsou tetovanec  Atticus a jeho pes Oberon. Další „důležité“ osoby, jenž se zde vyskytují, jsou většinou popsány obecně a proto k nim nemůžete najít hlubší vztah, v dalších pokračováních je snad lépe  poznáme. Za zmínku každopádně stojí příběhy, které vyprávějí druidovi společníci, aby se propojili a to jim pomohlo ve společném boji. Jejich životopis působí dosti zajímavě a přesvědčí i Vás, proč nenávidět Thora.


Kevin Hearne 

Praštěný (Kroniky železného druida 3)

ISBN: 978-80-7193-366-3

Laser-books, Plzeň 2013

překlad: Roman Tilcer

paperback, 288 stran

289 Kč

 

Kevin Hearne

Kevin Hearne je autorem urban fantasy série „Kroniky železného druida“. Tento spisovatel pochází z Arizony a bydlí ve městečku Tempe, ve kterém se příběh odehrává. Na vysoké školy byl editorem školních novin a po absolvování se stal učitelem angličtiny, obě tyto zkušenosti a láska ke komiksům a sci-fi, hlavně Star Wars, ho dovedli (díky bohu) ke psaní.  

Kroniky železného druida

Série vypráví příběh Attica O´Sullivana, posledního druida. K dnešnímu dni vyšlo ze série o druidovi v originále 7 knih z plánovaných 9 (u nás zatím 4 + 1 povídková sbírka). Výslovnost cizojazyčných názvů, není v knihách striktně autorem omezena, jak se mají číst, ale dává čtenáři volnost. V případě, že by měl někdo zájem číst jména správně lze najít na oficiální stránce Kevina Hearne doplňující nahrávky.

humor a nadsázka, využítí mytologie; praštěnost
celistvost příběhu

Verdikt

Sečteno a podrženo, se jedná o bezesporu zajímavý kousek, který nesmí chybět v žádné knihovničce pořádného fanouška fantasy. Praštěný je oddychovka po které šáhnete, když jste unaveni z neustálého každodenního kolotoče a potřebujete vypustit. V tu chvíli Vám dá přesně to, co potřebujete.

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz