Ultimátní komiksový komplet #15: Punisher: Vítej zpátky, Franku - část 1

18. listopadu 2013 gumidekmedvidek Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #15: Punisher: Vítej zpátky, Franku - část 1

V naši nové recenzi Ultimátního komiksového kompletu se podíváme na zoubek postavě, která zde ještě nebyla. Přivítejte Punishera Gartha Ennise. A co si o tomto nelítostném zabijákovi myslíte?

Knihy Dobrovský

Morzael - "Vítej, ahoj, nazdar, Franku!"

„aneb pohled redaktora/fanouška konkurenčích DC komiksů“

Garth Ennis. Pamatuju si, když jsem poprvé četl výtvory tohohle pošuka s napětím a zápalem náctileté fifleny na koncertu Justina Biebra. Svěží a příjemná změna jeho komiksů, které se ze zásady s ničím nepářou a dovolují si hovořit a ukazovat to, co jiné, obzvláště pak superhrdinské, komiksy nemohou. Je to zábava, když se nekompromisní hlavní hrdina brodí v ostatcích svých nedůstojných soků, aby mohl posléze poslední slastnou vraždou ukončit život jejich šéfa a hlavního padoucha příběhu. Je to prosté, je to dané a v našem světě nespravedlnosti je to jakési barevné zadostiučinění. 

JENŽE. Promiň, Garthe, už jsem toho od Tebe přečetl moc, a tak vím, že tohle byla slabota. Naprosto tupé vraždění ještě tupějších mafiánů od postavy, která čtenáři nedá nic víc než právě to tupé vraždění, mě teda moc nechytlo. Kam se to hrabe na skvělého Hitmana.

Punisher je nudně přímá a nezábavná postava, kterou jsem nikdy zvlášť neměl rád a v tomto naprosto podprůměrném Ennisovském provedení ji nemám o nic radši. Jediné, co komiks zachraňuje, je líbivá kresba Steva Dillona. Ačkoliv mám antihrdiny obecně rád, a jejich příběhy si vždy s radostí přečtu, tak tohle bylo v rámci žánru jedno z nejslabších děl, co jsem měl zatím v ruce. Budu doufat, že se v dalším díle více rozjede ona vedlejší linka, protože na nic jiného se opravdu moc netěším.

5/10

jardoom - "Nepotěšil mne, a ani já ho nepotěším"

„aneb pohled redaktora/fanouška všech superhrdinských komiksů“

Předem se přiznám, že nejsem velkým fandou tohoto ostříleného drsňáka. Dobře, nefandím mu vůbec. Mé předešlé zkušenosti s Punisherem nejsou vůbec dobré a doufal jsem, že UKK Punisher mne překvapí a já ho budu moci připsat do mého Wanted listu. Bohužel mne nepotěšil a tato recenze nepotěší ani jeho.

Po otevření knihy jsem byl na první pohled překvapen příjemně vypadající kresbou, která se podobala kresbě s UKK New X-Men  - G jako Genocida. Tak jsem se s chutí a velkým očekáváním začetl do tohoto kousku. Asi po třiceti stranách jsem zjistil, že na první pohled příjemně vypadající kresba až tak příjemná není. Opak byl pravdou, kresba totiž tomuto stylu komiksu vůbec nepadne. Nefunguje to spolu. Dokážu si živě představit tento příběh s kresbou od Grega Capulla nebo někým tohoto stylu. Hned bych knihu hodnotil lépe.
Bohužel, kresba není jedinou chybou Punishera. Příběhová linie tohoto komiksu je dle mého náhozu béčkovou záležitostí, která se nehodí ani pro krátkometrážní, studentský snímek. Místnost plná zločinců a cigaretového kouře, najednou se tříští sklo a Punisher s jeho kvérem vchází do dveří.
Podtrženo sečteno, horší UKK jsem zatím nečetl.

4/10

gumidekmedvidek - "Punisher pro mladší"

„aneb pohled redaktora neovlivněného superhrdinskými komiksy“

Osobně jsem čekal, kdy se dostaví na scénu Garth Ennis, protože tato osobnost by neměla v tomto kompletu chybět. Jediným možným se stal Punisher, kterého mám vskutku rád a to hlavně díky Ennisovi samotnému. Jenomže jsem si ho oblíbil v sérii Punisher MAX, která představuje tohoto vraha mafiánů, v tom pravém dospělém světle bez příkras. A v tom je ten problém.

Pokud vezmu zábavnost komiksu, tak se pohybuje hodně individuálně a to z hlediska věku čtenáře. Pokud je vám zhruba dvanáct až patnáct let, tak budete z Punishera určitě nadšeni. Ovšem, se zvyšujícím se věkem, vám komiks předvádí tak jednoduchý humor, že se vlastně ani nesmějete. Nedej bože že Vám je přes dvacet. Celý scénář je totiž takovou směsicí, akčních béčkových devadesátek a dětinského humoru, který vám dá sem tam facku. V některých chvílích valí Frank Castle hlášku za hláškou a při tom kosí hromadu padouchů. Ano, tohle je Ennisův styl a perfektně sem sedí. Avšak pak přijde na scénu trapný charakter Máma nebo Mr. Payback, který veškerou béčkovitost zamíchá do pořádného guláše. Osobně mi tento mix moc neseděl. Avšak ve výsledku to nebylo tak strašné a sem tam jsem se bavil.

Co se týče, kresby tak jde vidět, že i Steve Dillon hraje na vtipnou notu. Není vyložené špatná, ale některé vyobrazení obličejů mi přišlo tak nějak proti srsti. Když si vzpomenu na nádhernou temnou kresbu Leonarda Fernandeze v sérii MAX, tak jsme někde jinde. Samozřejmě už míchám jablka s hruškami, ale toho pocitu se nedá zbavit.

Co z toho plyne? Vítej zpátky, Franku určitě je dobrým komiksem, ale lepším je rozhodně série MAX. Dospělejší příběh, který vymazal superhrdiny a poslal Franka do reálného krimi světa. I přes toto všechno dávám slabší sedmičku, za Punishera.

 

7/10

Verdikt

Zde najdete souhrné hodnocení vytvořené průměrem dílčích.

O autorovi

gumidekmedvidek
gumidekmedvidek

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Další autoři

Morzael jardoom
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku