Úvod do New 52

11. listopadu 2013 Morzael Diskuze (35)
Úvod do New 52

New 52, restart DC vesmíru, reboot DC světa, nová dvaapadesátka – to jsou pojmy, které se posledních pár let neoddělitelně pojí s vydavatelstvím DC comics, a které určitě fanoušek komiksů často slýchával, a slýchává, ze všech stran. Jelikož už mi přišlo celkem dost dotazů na téma, co to vlastně New 52 je, a zda vychází nějaké New 52 komiksy i u nás, tak jsem se rozhodl, že se českým čtenářům pokusím vypomoci článkem.

Dnes se tedy vrátíme o pár let zpátky, uvedeme si důvody PROČ se DC rozhodlo podniknout krok v podobě New 52, PROČ ten název, JAKÉ série vychází už i u nás, a JAKÉ série se obecně považují posledních pár let za nejlepší.  

Knihy Dobrovský

Psal se rok 2011 a vydavatelství DC comics přišlo s restartem svého vesmíru s názvem New 52. Co je zde myšleno restartem? Zrušit všechny své vycházející série (např.: Batman, Detective Comics, Superman, Wonder Woman...) a znovuspustit je od čísla 1. Důvody jsou dva, ale tak úzce spolu souvisí, že je to v podstatě důvod pouze jeden – nízké tržby. DC se potýkalo s trvalým poklesem tržeb, který se jim nedařilo nijak zažehnat.

Prvním faktorem/důvodem byla snižující se kvalita jednotlivých sérií, což vedlo ke ztrátě pravidelných čtenářů, druhým byla zase neschopnost přilákat čtenáře nové. DC vesmír byl (a stále je) neskutečně propletený a nemohli jste si prostě koupit komiks vašeho oblíbeného hrdiny a úplně chápat, o co v příběhu jde. Jasně, to asi nejde ani teď, protože tu jsou určité příběhy v sérii nebo-li story arcy, které se skládají z několika sešitovek a člověk zkrátka nemůže začít z prostředka. Jenže zatímco ideální stav je takový, že si tedy dokoupíte dvě, tři předchozí čísla, u starého DC světa by vám kolikrát ani to nepomohlo.

Totiž, zaprvé, nejznámější série DC světa (a také ty nejčtenější) – Batman, Detective Comics, Superman, Action Comics..., už čítaly několik stovek dílů. Batman kupříkladu končil 716. dílem. Ohromné číslo, které čtenáři jasně říká, že celou sérii nikdy v životě vlastnit nebude, nebylo ale jediným problémem. Během těch několika stovek dílů už se toho stalo tolik, postava byla tolikrát zabita, zmrzačena, oživena, nahrazena, její vesmír byl pozměněn atd., že už skoro bylo třeba vystudovat speciální vysokou školu, aby se v tom člověk plně orientoval (trochu to přeháním, abych si podpořil pointu, tak zlé to zas nebylo). A tyto dva důvody asi každému netrpělivému čtenáři stačí k tomu, aby si řekl: „Fuck this shit!“ a šel raději pro komiks k jinému vydavatelství.

Co tedy teď? Logicky se nabízela jediná možnost. Uděláme kompletní restart všech sérií. Každý nerdík si pak bude moci pořídit svou oblíbenou sérii hezky od čísla jedna. Můžeme zjednodušit děj, čímž přilákáme nové čtenáře, a ještě k tomu můžeme předělat naše postavy, aby byly víc cool (a v případě žen méně oblečené), čímž si připravíme zázemí pro náš filmový univerze.

Takže probíhaly přípravy, až, konečně, v září zmíněného roku 2011 byl restart uskutečněn. Příběhový přechod tohoto restartu obstaral crossover event Flashpoint, který měl údajně přetvořit realitu. Po restartu byl příběh o původu snad každé postavy změněn stejně jako její outfit, u některých víc (př. Harley Quinn), u některých míň (př. Batman).

Proč New 52? Protože DC comics vydává od tohoto restartu 52 nových komiksových sérií, ne víc, ne míň. Některé série se během posledních let zrušily a nahradily je nové, finální počet by ale měl vždy zůstat na čísle 52.

 

U nás jsme se zatím moc padesátdvojkových komiksů nedočkali. Konkrétně zatím jen sedmi - Batman 1: Soví tribunál, Batman 2: Soví město, Batman Detective Comics 1: Tváře smrti, Batman – Temný rytíř 1: Temné děsy, Superman Action Comics 1: Lidé z oceli, Superman 1: Cena zítřka, Liga Spravedlnosti 1: Počátek. Plus dva nás letos ještě čekají: Batman Detective Comics 2: Zastrašovací taktiky, Superman Action Comics 2: Neprůstřelný. Vychází tedy u nás pravidelně jen šest sérií – Batman, Batman Detective Comics, Batman – Temný rytíř, Superman, Superman Action Comics, Liga Spravedlnosti.

Možná se divíte, proč je tam třikrát Batman a dvakrát Superman. DC na to totiž šlo chytře a svůj restart z velké části založilo na obecně oblíbeném Temném rytíři. Batmanovi tedy od začátku vycházely série: Batman, Batman Detective Comics, Batman: The Dark Knight, Batman & Robin. K nim později přibyly série Batman Incorporated a Batman/Superman. Více viz. můj předchozí článek na téma Batman.

No a kromě toho vycházely ještě série dalších postav z Batfamily – Nightwing, Batwing, Batgirl, Catwoman, Red Hood and the Outlaws, Teen Titans, Batwoman. Aby Batmana nebylo málo, tak se ještě účastnil dvou týmovek – Justice League, Justice League International  (Ta byla po pár číslech zrušená. Díky bohu, to bylo fakt špatný.)

Na konec Batmanova bloku ještě něco pro zajímavost. Aby z Batsyho třískali ještě víc, objevují se i série mimo svět New 52 jako Batman Black and White, Batman: Arkham Unhinged, Batman: Li’L Gotham, Batman ´66, Legends of the Dark Knight, a nově Damian: Son of Batman (ta sice do New 52 patří, ale je to jiný vesmír, resp. alternativní realita) a Beware the Batman.  Bojím se, jak dlouho jim toto znásilňování Bati vydrží, protože mně už teď přijde, že mu dochází dech.

Superman už moc ničím jiným nepřekvapí, tomu vycházely pouze série Superman a Superman Action Comics. Plus zmíněný crossover s Batmanem, nově Superman/Wonder Woman a série Superman Unchained (asi zatím nejlepší). A jeho spojenci či rodina mají pouze série – Superboy, Supergirl, World’s Finest a jedna série mimo New 52 je Adventures of Superman. Zbytek postav po začátku New 52 disponuje pouze jednou vlastní sérií, snad s výjimkou Green Lanternů, v těch už se skoro neorientuji ani já. 

Tím se dostávám do finální části článku, ve které jen vypíchnu dobré New 52 série, které u nás zatím nevycházejí, ale myslím, že by stály za to. Pořadí prosím neberte nějak směrodatně.

Batman/Superman

Batman Incorporated

Batman & Robin

Swamp Thing

Animal Man

Aquaman

Wonder Woman

Justice League of America

Justice League Dark

Constantine

Osobně jsem měl hodně rád Red Hood and the Outlaws, ale od jistý chvíle už nějak nemám sílu tu sérii číst dál. Dále, pokud máte rádi komiksy, které už hraničí s pornografií, doporučuji sérii Catwoman. Každopádně to je ode mě pro dnešek vše a doufám, že jsem vám do této problematiky vnesl trochu světla. 

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

Akul Offline
Akul 23/11/2013 (23. listopadu 2013)
Já bych ještě k těm, co by u nás mohli vycházet přidal Suicide Squad.
Elessar Offline
Elessar 15/11/2013 (15. listopadu 2013)
Odpověd na #3529 příspěvek od Batman
Souhlas nový Dick není tak dobrej, jako byl ten před flashpointem(i ten modrej oblek byl lepší).Ono mi příjde že ten 52 je takovej ,,otloukánek´´, a vždy když potřebujou nějaký to napětí tak ho nechaj zmlátit.I když v 52 mi vadí víc věcí, například nový Batman(kterej je tak trochu hlupák), ale na toho už si pomalu ale...
Batman mi připadá spíše více nezkušenej. Trochu mi to připadá více realisticky - není tak dokonalý, víte co tím myslím. Nightwing by měl být jedním z něj bojovníků v DC a místo toho dostává po tlamičce od každého záporáka - Lady Shiva, klon Damiana, Joker, jednodílní...
Batman Offline
Batman 15/11/2013 (15. listopadu 2013)
Odpověd na #3510 příspěvek od Elessar
U Damiana to bylo komplikované a samotnému je asi 9-10 let, ani se přirozeně nenarodil. Bruceovi je v New 52, tak 35 let znovu. S Justice League se sesmolil před 5 lety, ale předtím se jako Temný Rytíř už dávno pohyboval v Gothamu, jako legenda třeba už 4 roky. Celá jeho historie se mu tedy zkráceně stalal za těch přibližně 9...
Souhlas nový Dick není tak dobrej, jako byl ten před flashpointem(i ten modrej oblek byl lepší).Ono mi příjde že ten 52 je takovej ,,otloukánek´´, a vždy když potřebujou nějaký to napětí tak ho nechaj zmlátit.I když v 52 mi vadí víc věcí, například nový Batman(kterej je...
spiderbat Offline
spiderbat 15/11/2013 (15. listopadu 2013)
Odpověd na #3524 příspěvek od Elessar
U DC opravdu nevím. Domnívám se, že jeden rok u nás je tak u nich těch 10 či 7 let. Jinak Ivy není hodná, hrála vždy za svůj tým a proto nakonec využila Birds of Prey ku prospěchu svému
No, v jednom Batmanovi (Tváře smrti), to tak skoro vypadalo...
Elessar Offline
Elessar 15/11/2013 (15. listopadu 2013)
Odpověd na #3523 příspěvek od spiderbat
Tak u Marvelu prý čtyři roky v naší realitě, znamenají jeden rok v té naší, jak to asi mají v DC...? Taky mi přišlo divné, že Poison Ivy, je najednou hodná, a že Barbaru Gordon šlo najednou operovat...
U DC opravdu nevím. Domnívám se, že jeden rok u nás je tak u nich těch 10 či 7 let. Jinak Ivy není hodná, hrála vždy za svůj tým a proto nakonec využila Birds of Prey ku prospěchu svému
Minotaur.cz