Hellblazer: Potopa

10. listopadu 2013 gumidekmedvidek Diskuze (0)
Hellblazer: Potopa

Držitel Eisnerovy ceny Brian Azzarello pokračuje ve svém vyprávění příběhů našeho oblíbeného mága Johna Constantina. Tentokrát to vypadá, že se dostáváme k prvotní příčině tohoto putování. Ovšem komplikace zde představuje hnízdo amerických rasistů, kteří nemají v oblibě nové návštěvníky. Jak si s tím John poradí tentokrát?

Knihy Dobrovský

Když nakladatelství Crew vydalo prvního Hellblazera, tak v očích mnoha z nás třpytla naděje, že se k nám dostanou zajímavé příběhy tohoto drsného mága. Po uvedení filmu v roce 2005 se tak nějak dostal do obecné povědomosti i českých komiksových čtenářů. Uplynulo pár let a máme tady již pátou komiksovou knihu s podtitulem Potopa a zároveň již čtvrtá scénáristy Briana Azzarella, který je především spjatý s kultovní kriminální sérií 100 nábojů. Není třeba ho více představovat. Důležité však je, že Constantina vybarvil ve svém noirovém světle a přidal mu více silných rozhovorů, čímž se odsunula magie do ústraní a hraje zde pouze takový příjemný doplněk.

Co se příběhu týče, tak není vůbec špatný, není potřeba ho nějako moc popisovat, protože pokud jste nečetli předchozí díly, tak vám to moc nezapadne. Jak už to u Azzarella bývá zvykem, čeká tu malé překvapení za věrnost. Tohle si prostě jenom poskládají všichni věrní fanoušci a dostanou pár zajímavých odpovědí, ti ostatní jen neokoukané prostředí s charismatickým hrdinou v čele.

Kniha se skládá ze dvou příběhů. Prvním je Potopa, která vlastně tvoří téměř celou komiksovou knihu a pak kraťásek Bingo. Právě Potopa vnáší do příběhu i menší filosofické pojednání, které řeší jak rasistické tak částečně křesťanské problémy. Zároveň na hladinu vystupují i morální rozhodnutí, či výchova mládeže obecně. Jinými slovy nový Constantine je spíše poctivé krimi z ulice, než horor. Já osobně mu to nemám za zlé, ale hodně lidí by se mnou nesouhlasilo. Od toho se taky odvíjí můj vřelý vztah k autorovi, protože to, co předvádí v u nás posledně vydaných kouscích 100 nábojů, je opravdu úctyhodné. Pokud bych si ho měl vychutnat i v Hellblazerovi, tak to nevidím jako problém.

Zatímco v Potopě jsme se podívali na venkov mezi rasisty, tak v krátkém příběhu Bingo se podíváme do ulic a seznámíme se s jednou prostitukou, se kterou se dá John do řeči. Vlastně po celou dobu příběhu se táhne jeden dlouhý rozhovor na různých místech. To je přesně to, co děla Azzarella Azzarellem. Silné poutavé rozhovory, které rozhodně na ničem neztrácejí. Na konec příběhu tu máme pro všechny, co četli předchozí díly, zase menší vysvětlení. Proto je jednoznačné, že sérii je dobré přelousknout celou, aby byl požitek stoprocentní.

Pokud bych měl hodnotit finální zpracování tohoto dílu, tak se jedná o menší kousek. V originále tento svazek vyšel také jako Potopa, ale navíc obsahoval celý svazek Hellblazer: Popel a prach, který právě vychází u nás. Mělo by se jednat o poslední svazek, který by dal za Azzarellovým řáděním nějakou výraznou tečku. Bohužel se tak nestalo a dostali jsme pouze polovinu, která nás naťukla a zároveň donutila ke koupi poslední části. To mi přijde od nakladatelství trošku nefér. Osobně bych upřednostnil jeden svazek, ale co naděláme.

Z hlediska kresby bych neměl co vytknout, jde vidět, že kreslíři se přizpůsobili stylu Azzarella a trošku v nich jde cítit závan Eduarda Rissa, se kterým tvořil 100 nábojů. Temná noirová kresba to úplně sice není, ale určitý závan či feeling zde je.

Doporučení této knihy spíše směřuje k fanouškovské základně, která určitě knihu už drží v ruce, nebo dokonce ji už dávno přelouskli. Ti ostatní sice mohou knihu přečíst a určitě se budou docela bavit, ale o zážitek, který získáte odpověďmi na otázky, přichází a bude sotva poloviční.

silné témata rasismu či křesťanství, poutavé rozhovory postav
rozdělenost děje na dvě knihy, pro někoho málo magie

Verdikt

Další díl našeho oblíbeného mága Constantina se vlastně povedl. Avšak nemůžu se zbavit pocitu, že jsme byli svým způsobem dějově ochuzeni. Samotná půlka vlastně nic nového nepřináší. Na tu se však vrhneme velice brzy v další recenzi. Za Potopu pak můžu hodnotit i tak velmi dobře.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

gumidekmedvidek
gumidekmedvidek

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz