Zámek

6. listopadu 2013 gumidekmedvidek Diskuze (0)

Bylo už pozdě večer, když K. dorazil...

Zámek

Jsem zeměměřič K. a chystám se do vesnice, do které jsem byl povolán. Nikdo mě tam nezná, ale věřím, že mě vřele přivítají a odvedu tam pořádný kus práce. Protože práce zeměměřiče je žádaná a mohu nabídnout své ctěné schopnosti. Tedy vyrážím do vesnice za novou prací, za novým životem.

Knihy Dobrovský

Tak takhle nějak se asi zeměměřič K. cítil před cestou do oné vesnice. Vesnice, u které stojí opodál Zámek, do kterého se nikdo nedostane. Jak se zeměměřič K. ocitá ve vesnici, tak se všechny jeho myšlenky rozplývají a nikdo ho zde vřele nevítá. Ovšem K. jde na to s hlavou vzhůru a za každou cenu se musí dostat na Zámek. Podaří se mu to?

No nic. Pokusím se vám to teda vysvětlit. Avšak asi to moc dobře nepůjde, protože konec je v nedohlednu a oficiálně se ho vlastně ani nedočkáme. Zámek totiž v první řadě není příběh zeměměřiče K., ale jeho vnitřní pocit a postavení ve společnosti. Z mého pohledu se toto téma dotýká, alespoň okrajově, každého z nás. A proto samotný Zámek je vlastně ohromné nadčasové dílo německy píšícího Pražana Franze Kafky.

Ano, bavíme se v první řadě o stejnojmenné knize, ze které komiks přímo vychází. Výsledkem je téměř přesná komiksová adaptace, která rozhodně má čtenáři co říct. Vyloženě nelze komiks hodnotit jako sám o sobě, protože pokud se pustíte do čtení bez předchozího uvědomění, co vlastně držíte v ruce, tak brzy kosa narazí na kámen a budete se brodit v bažinách nepochopena, či se dokonce dostaví šílená frustrace z nesmyslnosti konání postav. Celé toto bych chtěl brát jako takové menší varování, pro čtenáře, kteří uvažují, si komiks pořídit. Vyloženě nemusíte předem přečíst samotnou knihu, ale bylo by dobré vědět, kdo to Kafka byl, a o čem Zámek myšlenkově vlastně je. Věřím, že kdo má za sebou střední školu, tak by rozhodně neměl mít problém. Druhá věc je, jestli tento silně psychologický šálek kávy se odváží člověk vypít, a hlavně vstřebat, aniž by mu bylo špatně.

Nyní přistoupíme k samotnému příběhu. Jak již bylo zmíněno, tak se točí kolem zeměměřiče K., který přichází do vesnice, do které se má dostavit podle nařízení blízkého zámku. Sám K. se musí vypořádat s velice nepřehlednou hierarchií pomocníků, poslů, úředníků či tajemníků. V neposlední řadě také milenek. Zeměměřič K. však nezná žádné instrukce, podle kterých by se měl řídit. Nikdo neví, jak přesně jeho zaměstnavatel vypadá, telefony vyzvánějí a odpověď se nedostaví. Vrchol všeho je pak samotný fakt zjištění, že nikdo ve vesnici vlastně žádného zeměměřiče nepotřebuje.

Ovšem celý děj vlastně není pro komiks klíčový. Hraje něco jako druhé housle, avšak vytváří z části depresivní prostředí. Máme zde několik faktorů, či přímo symboliku, která ke stylu psaní Franze Kafky patří. Prvních z nich je zasazení do zimní vesnice, která působí klidně a temně.  V další řadě je opět samotná hlavní postava, která se jmenuje jednoduše K. Tato symbolika je tolik typická pro Kafku a znázorňuje naprostou zbytečnost jedince ve společnosti. Vlastně je K. obětí slepé, totalitní byrokratické mašinérie, se kterou se veze po celou dějovou linku. Ať se hrdina snaží jakkoliv, tak svého zaměstnavatele nenalezne. Ani cestu na zámek, kde by se měl nacházet. Nikdo neví nic. A bez povolení nezmůžete nic. Ve výsledku se jedná o totální zhroucení člověka, který ať se snaží, jak se snaží, prostě nezmůže nic. Nejzajímavější je na tom to, že celá tato formule by se dala aplikovat na 20. století, či dokonce v mnoha ohledech i na současné bytí. Klobouk dolů.

Otázkou zůstává: Má vůbec smysl tvořit komiks? Já myslím, že rozhodně má. Minimálně se nám skrze tuto tvorbu umění dostává lepšího pochopení Kafky, a pak následná motivace k přečtení nedokončeného originálu. Ujasníte si pojmy, a pak jen můžete rozjímat nad tímto depresivním uvědoměním, které je vlastně tak reálné.

Dalším důvodem je samotná kresba Jaromíra 99, která je vskutku originální a můžeme být jenom hrdí, že se v české komiksové scéně někdo takový najde. Zajímavý černobílý styl opravdu nadchne a dokonale okouzlí. Přes kostrbatou dějovou linku kresba přesto vtáhne a nepustí. Aby toho nebylo málo, tak, jak je známo, Jaromír 99 je tak trošku renesanční člověk a působí i v několika hudebních kapelách. S příchodem Zámku vznikl projekt „Kafka“, který přinesl jak singl ke komiksu, tak i přímo obrázkový klip, složený z kreseb komiksu samotného. Takže doporučuji před přečtením pustit.

Pokud bych měl hodnotit adaptovaný scénář, o který se postaral David Zane Mairowitz, tak se sice nejedná o mistrovské dílo, ale ve výsledku čtenáři servíruje to podstatné a společně s kresbou se daří zachytit tu depresivní a stísněnou atmosféru. Avšak musím přiznat, že v pár momentech bylo dosti obtížné se v ději orientovat. Ono to hlavně vyplývá z obtížné předlohy, která nebyla stavěná pro komiksové zpracování. Takže to dopadlo vesměs dobře.

Nakonec bych chtěl poděkovat samotnému nakladatelství Labyrint, které komiks vydalo. Zpracování, které se nám do rukou dostalo, je na poměry měkké brožované vazby velmi příjemné a i obálka esteticky ladí s celým dílem. Sice se nám nedostává lesku křídového papíru, jak je zvykem u jiných komiksových nakladatelů, ale to vůbec nevadí. Ba naopak, se mi černobílá kresba na hrubější gramáži klasického papíru moc zamlouvala. V knihovničce komiks určitě pěkně zapadne.

Nádherná kresba Jaromíra 99. Kafkova přetrvávající myšlenka.
Poměrně dosti složité čtení i na poměry komiksu. Není to pro každého.

Verdikt

Zámek, je přesně ten typ komiksu, kterého si musíme vážit, protože takových kousků se na český trh moc nedostává. Obzvlášť pocta zlatým českým ručičkám Jaromíra 99, bez kterého by byl komiks sotva poloviční. Komiks není pro každého, a tak se čtenáři rozdělí do dvou striktně daných skupin. Do té, která se po přečtení ponoří do moře myšlenek a bude mít nutkání si to dát ještě jednou. Popřípadě přemýšlet dlouhé zimní večery. Nebo budete patřit do té druhé, která komiks zavrhne a nad nepochopením ho prohlásí za hloupost. Popřípadě zahodí do kouta a zapomene. Já osobně se řadím do té první. A co vy?

Labyrint
Děkujeme za spolupráci nakladatelství Labyrint, které již přes dvacet let vydává kvalitní beletrii, českou i překladovou (zejména německy psanou prózu), knihy o umění, komiksy a v edici Raketa knihy pro děti. Labyrint také podporuje řadu nezávislých kulturních projektů a spolupořádá mezinárodní festival KomiksFEST!

O autorovi

gumidekmedvidek
gumidekmedvidek

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz