Ultimátní komiksový komplet #49: The Incredible Hulk: Hulkova planeta část 1

3. listopadu 2013 gumidekmedvidek Diskuze (10)
Ultimátní komiksový komplet #49: The Incredible Hulk: Hulkova planeta část 1

Všem přeji příjemný a pohodový nedělní večer a s ním bych Vás zároveň chtěl přizvat k další recenzi Ultimátního komiksového kompletu. Tentokrát se podíváme do nehostiných končin Planety Hulk!!

Knihy Dobrovský

Morzael - "Přichází zelený spasitel!"

„aneb pohled redaktora/fanouška konkurenčích DC komiksů“

Jsem rád, že Hulk dál drží svůj trend a i tentokrát mě mile překvapil. Těžko říci proč vlastně, přeci jen tento motiv je už celkem ohraný – objeví se hrdina/vyvolený, který vyvede utlačovaný a zotročovaný lid z područí tyranského vládce do války o svobodu a důstojný domov.

I když bylo toto téma zpracováno v nespočtu filmů a knih, Gregu Pakovi se v jeho scénáři stále daří zachovávat jakousi originalitu. Ať už je to atypickým hlavním hrdinou, který v podstatě nemá žádný cíl ani morální zásady, nebo je to zvláštním prostředím kombinujícím fantasy a sci-fi, či spoustou dobře vytvořených ras s vlastní mentalitou, kulturou a anatomií, tak příběh působí svěže a zábavně.

Jistě se nejedná o psychologickou sondu do rozpolcenosti osobnosti, ke které měl blízko první Hulk, který v UKK vyšel, ale spíše o peckoidní fantasy řežbu s nekompromisním hrdinou. Je také fajn, že Hulk dokáže vést normální dialogy a racionálně, i když trochu přímočaře, přemýšlet.  V podstatě mi mnohokrát ani nedocházelo, o jakém hrdinovi z jakého univerza to čtu.

Kresba mi přišla oku líbivá, hezky barevná i anatomicky vychytaná, ale občas mi přišla nezvládnutá, co se bojových scén týče. Totiž občas tam byly postavy v takových pózách, že jsem si jen těžko domýšlel, jaký pohyb tomu předcházel.

Každopádně Hulkova planeta je opravdu zábavný a sympatický  příběh, který stojí za přečtení. Mě osobně chytl  hned od začátku a příběh mi utekl jako voda. Takže vysoké hodnocení je zajisto zasloužené.

 

8/10

jardoom - "Zelená mlátička targetuje červené šmejdy"

„aneb pohled redaktora/fanouška všech superhrdinských komiksů“

World War Hulk event je podle mě tou nejlepší části ze světa Hulka. K tomuto eventu samozřejmě patří i záležitost, jménem Planet Hulk, která tuto jeho válku odstartovala.

Ze začátku začnu tím, co mě na tomto díle od UKK štvalo. Tím je až samotný konec, kdy se dozvíte, že pokračování tohoto příběhu bude ve svazku č.50. Což je sice dobrá zpráva jelikož tento první díl je svazkem č.49. a tím pádem je v knihovničce budete mít pěkně u sebe. Špatné je na tom to, že Capův Zimní voják je taky na dvě části a každá je úplně někde jinde. Není to sice vada, která se hodí do této recenze, ale jsem nespokojen s tím, jak si s námi vydavatelství hraje.

Co se týče knihy samotné, musím říct, že je to záležitost i pro naprostého nováčka komiksového světa. Každý totiž ví, že Hulk je nevyzpytatelná opice a je potřeba ho eliminovat. Tudíž i nováček pochopí, proč byl Ilumináty poslán na jinou planetu. A Hulk na jiné planetě je prostě a jen mlátička. Tudíž nováček nepotřebuje žádné předešlé informace, nepotřebuje vlastně nic, než umět číst.
Já osobně Hulka zbožňuju a tenhle počin už znám z dřívějška. Proto vím, že tato kniha je tou největší zárukou kvality Marvelu. Ne nadarmo je Hulk jednou z nejznámějších postav tohoto Univerza.

Ačkoli sem psal, že Hulk je jen zelená mlátička, neznamená to, že příběh nějak zaostává.  I když je příběh velmi primitivní, právě tato jednoduchost je to, co knihu zdobí. Hulk si jde přímočaře za tím, co chce a všechno co se tam děje je perfektně promyšleno tak, aby vše dávalo smysl, aby vše mělo svou podstatu a aby vše bylo strhující, lákavé a přitom velmi jednoduché. Geniálně vymyšleno. Vše je krásně přehledné, nic Vás prostě neruší od čtení. Velmi příjemná kresba tomu všemu dodává tu správnou atmosféru.

 

10/10

gumidekmedvidek - "Zelený Spartacus"

„aneb pohled redaktora neovlivněného superhrdinskými komiksy“

S dalším Hulkem do Ultimátního komiksového kompletu přichází i další překvapení. Osobně jsem o planetě Hulk neslyšel ani slovo a tak jsem do čtení opět vplul nezaujatý a místy i zvědaví. S příchodem myšlenky přesunout Hulka mimo planetu Zemi přichází úplně nový styl vyprávění superhrdinovského komiksu. Dostáváme se do úplně nového světa, který nese jak prvky fantasy tak sci-fi. Celá tato kombinace vlastně přináší i tak trochu závan Star Wars a Spartaka dohromady a kupodivu celý tento mix skvěle funguje.

Jak už jsem zmínil tak Planeta Hulk mě opravdu nadchla a to po všech stránkách. Vytvořil se nám zde svět emzáckých gladiátorů a dalších šílených monster, který bojuje za svobodu. K tomu všemu se samotný Hulk trošku odsouvá do pozadí a nechává činit i mluvit nové vedlejší postavy, které se podle mě opravdu povedli slušně představit a zároveň si k nim stihnete vytvořit nějaký vztah. Hulk když se ukázal na scéně tak to opět létalo vzduchem a jeho silné řeči zní stejně otřepaně jako z úst hrdinů videokazetových devadesátek.

Jediné menší zaškobrtnutí bych považoval občasnou urychlenost děje a někdy trošku zmatená kresba, kde se ztrácíte v nekonečných bojích. Pokud se vám však povede zorientovat, pak si užíváte příjemné epické fantasy bitvy.

I když byla kresba trošku zmatená, tak na druhou stranu působila velmi příjemně a líbivě. K tomu všemu dodám tloušťku komiksu, která je obstojná, když si uvědomíme, že nás čeká ještě druhý díl, tak se máme na co těšit.

 

9/10

Verdikt

Zde najdete souhrné hodnocení vytvořené průměrem dílčích.

O autorovi

gumidekmedvidek
gumidekmedvidek

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Další autoři

Morzael jardoom

Poslední příspěvky v diskuzi

spiderbat Offline
spiderbat 04/11/2013 (4. listopadu 2013)
Odpověd na #3369 příspěvek od S4TW
Jako já to docela chápu, taky hodnotím své favority vyšším hodnocením než ostatní, viz. Steven Erikson (fantasy literatura), na toho si nedám sáhnout :D. A to, že je to rozkouskované? No bohužel no, ale na sešity si člověk taky musí čekat, než vyjde další díl, takže zase takový problém to není a pořád je lepší,...
No, jasně, ale čtyři měsíce? A na WWH, až rok? To se mi zdá trochu moc...
Morzael Offline
Morzael 04/11/2013 (4. listopadu 2013)
Odpověd na #3374 příspěvek od Traum
Nechci mluvit za někoho jiného, ale ten kontext je v hodnocení fakt důležitej. Morzael třeba vychválí hulka a dá mu 8, předtím zkritizuje JLA a dá 7...ale na tom neni nic spojeného se zaujetím, jako spíš očekáváním. Jasně, že bude zklamanej ze 7čkovýho Morrisona, když jeho Bateventy tu v zamyšleních vychvaloval snad až...
Sám bych to nenapsal lépe :-D
Traum Offline
Traum 04/11/2013 (4. listopadu 2013)
Nechci mluvit za někoho jiného, ale ten kontext je v hodnocení fakt důležitej. Morzael třeba vychválí hulka a dá mu 8, předtím zkritizuje JLA a dá 7...ale na tom neni nic spojeného se zaujetím, jako spíš očekáváním. Jasně, že bude zklamanej ze 7čkovýho Morrisona, když jeho...
Morzael Offline
Morzael 03/11/2013 (3. listopadu 2013)
Odpověd na #3372 příspěvek od S4TW
To chápu, jako toho Hulka za 8, spíše nechápu těch 7 pro JLA 2 :-)
Asi jsem na stará kolena sentimentální vůči těm postavám a Morrisonovi :-D 
S4TW Offline
S4TW 03/11/2013 (3. listopadu 2013)
Odpověd na #3370 příspěvek od Morzael
No tím to úplně není :-D JLA jsem dal tu sedmou hvězdu trochu z lítosti, protože přeci jen to bylo lepší než některé věci, co na našem webu byly lépe ohodnoceny. Ale 8 bodů je u mě velké hodnocení, navíc Hulk měl ode mě těch 8 bodů jistých a zasloužených. 10 bodů dávám fakt něčemu špičkovému, co mělo myšlenku...
To chápu, jako toho Hulka za 8, spíše nechápu těch 7 pro JLA 2 :-)
Minotaur.cz