Geekoviny #06: Advík

27. října 2013 Damien Diskuze (13)
Geekoviny #06: Advík

Je tu další díl geekovin. Už jsme tu měli povídání o deskovkách, o počítačových hrách a já teď uvedu jakoby nadmnožinu toho všeho. Protože ke geekovi nepatří jen komiks a Evropa ale i dálných východ a konkrétně Japonsko a anime, následující řádky budou o akci s názvem Advík.

Knihy Dobrovský

Na úvod musím říct, že jsem chvíli vážně nevěděl, o čem do Geekovin přispět. Deskovky tu už byly a jistě ještě budou a jiné téma mě nenapadalo. Pak jsem si ale vzpomněl na akci, které jsem se před pár lety zúčastnil a jsem zvědav, jak široký okruh zájemců o tento happening navštěvuje náš web.

Pokud nevíte, co si pod pojem Advík představit, pak vězte, že je to zkratka pro Anime Dance Víkend, který se vždy koná v nějakém větším objektu, například základní škole. Už samotný dostatek prostoru zaručuje, že se v každé místnosti nabízí nějaká zábava. Název už tak nějak určuje, co bude náplní těchto akcí. Není to samozřejmě jen ustavičné zírání na anime a zběsilé přešlapování na tanečních deskách ve společnosti funících obézních dívek nacpaných do panenkovských šatiček. S trochou dobré vůle a entusiasmu si troufnu říct, že si vybere snad opravdu každý.

Začal bych ale přeci jen u toho anime. Protože jsou to akce několikadenní, už od časného rána do pozdních večerních hodin se na různých obrazovkách nebo projektorech promítají nejrůznější japonské animáky. Od Hellsinga a těch všeobecně známějších, samurajských, romantických, hororých a mytologických až po gayský hentai, kdybyste měli zájem, pánové. Ale v rámci těchto promítání se kolikrát i nějaký nadšenec kromě puštění jednoho dvou dílů svého oblíbeného a třeba méně známého seriálu zhostí krátké přednášky s možností následné besedy.

Přednášky jsou dalším bodem a týkají se naprosto čehokoli. Jelikož se na tuto akci většinou sjede hromada otaku a japanofilů, tak se tyhle laické přenášky většinou odbývají tématy jako kultura Japonska, mytologie, odívání a kuchyně atd. Kromě toho se ale můžete dočkat i debatního kroužku o Neilu Gaimanovi pod vedením někoho, kdo si v programu zamluví čas, aby se mohl se čtenáři podělit o své postřehy. Nevím, jak to bude letos, ale když jsem tam byl já, přednášel o tvůrčím psaní Míla Linc, český autor fantasy a sci-fi. Takže pokud v programu narazíte na komerčně známější jméno, není to nic divného.

Čas mezi přednáškami nebo jednotlivým promítáním lze vyplnit opravdu různorodou činností. V první řadě pohybem. Pokud si pamatuji správně, napočítal jsem asi pětadvacet tanečních podložek (takové ty šipky jak na ně musíte šlapat podle toho, co vám jede na monitoru). Jsou tam i další pohybové hry, ale pokud se rádi u hraní posadíte, k dispozici jsou Play Stationy, Wii, pár počítačů a další platformy, na kterých se pravidelně konají turnaje, nebo na nich můžete prubnout nějaké novější hry. Pro staromódní pařany je ale určena místnost, kde si můžete půjčit z přehršle deskovek. Osadníky z Katanu, Bang!, Magicky a prakticky na co si vzpomenete vám obsluha sekce na libovlnou dobu poskytne k dispozici.

V čem možná spatřuji drobnou nevýhodu, je fakt, že pro jídlo si musíte chodit do krámu. Nepamatuji si, že by se tam grilovalo každý den a kromě toustů a podobných prkotin se tam opravdu nenajíte. Ale třeba to od té doby pořešili, byl jsem tam přeci jenom skoro před třemi lety.
Ad. 2 je problém s chlastem. Protože je to akce i pro děti, pivko si tam nedáte a pokud mě paměť neklame, z trávy tam asi taky nebudou úplně nadšení.

Na druhou stranu vám odpadá problém s odíváním. Můžete přijít naprosto v čemkoli, a pokud jste fanda cosplaye a máte doma hakamu nebo kimono nebo se chcete převlíknout za Naruta či lovce démonů s obrovskýma prsama, budete jen jedni z mnoha. Navíc tam budete denně potkávat zástupy holek v sukních, korzetech a obecně oblíkaných jako lolitky. Ruku v ruce s tím jde zase ale jedna obrovská nevýhoda a to ta, že spousty z těch holek nejsou kdovíjak atraktivní (což je zjevný eufemismus). A je to horší. Může se vám také poštěstit, že potkáte kluka v podvazcích nebo úplně holčičím oblečení a věřte mi, že o to fakt nestojíte.

K dispozici je samozřejmě obsáhlá knihovna s mangou všeho druhu a po objektu je i pár stánků, kde se dá nakoupit jak manga, tak figurky, klíčenky a podobné kraviny.
Nenapadá mě, co ještě by se dalo napsat. Snad jedině k organizaci, že spaní se koná po třídách nebo ve stanech, sociální zařízení normálně funguje, ale je to zpravidla na základce, tak si račte vzpomenout, jak to tam vypadalo, když jste tam chodili a pak budete mít obrázek o tom, jak to funguje tady.
Pochopitelně každá sranda něco stojí a Advík není výjimkou. Cena se, pokud vím, v průběhu let měnila v závislosti na délce trvání a místě konání akce. Výše vstupného závisí i na tom, kdy si lístky objednáte a platí tu pochopitelně zásada, že čím dříve, tím levněji. Letos vás čtyři dny téhle srandy přijde na cca 500,-Kč.

Takže abych to nějak shrnul. Když to tak čtete, asi vám to dost připomíná Festival Fantasie. Je to v podstatě to samé, ale s důrazem na Japonsko a anime. O FF by se dalo napsat asi ještě více, ale nebyl jsem tam, proto jsem se rozhodl sepsat článek o tomhle méně známem eventu. Pokud jste fanda do mangy a těchhle šikmookých kravin, vřele vám doporučuji tuto akci navštívit. Na své si určitě přijde i člověk, který se v tom moc neorientuje. Potkáte tu docela fajn příjemné lidi, ale na druhou stranu taky slušné zástupy emoušů a pořádných pošuků. Všechny ostaní informace najdete na oficiálních stránkách akce http://www.advik.cz/.

O autorovi

Damien
Damien

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Poslední příspěvky v diskuzi

spiderbat Offline
spiderbat 01/11/2013 (1. listopadu 2013)
Odpověd na #3361 příspěvek od Batman
Tak na začátek řeknu to že mangu/anime nemám rád(přesněji řečeno to s čím jsem se setkal).Popravdě jedinou mangu co jsem četl byl Bleache(a to jen tu ukázku z crewconu), a anime znám jen pokémony,digimony,Naruta atd.a všechno mi to přišlo poněkud infantilní,ale zase jsem viděl asi tak 10 minut z každého :-D.Ale Batman...
Tak ono by to asi chtělo i to aby u nás začaly vydávat i Mangy/Anime, které pro děti, opravdu nejsou třeba Ghost in the shell... Taky Crew, má s Japonskými vydavateli, větší problémy, než s těmi Americkými...
Batman Offline
Batman 01/11/2013 (1. listopadu 2013)
Tak na začátek řeknu to že mangu/anime nemám rád(přesněji řečeno to s čím jsem se setkal).Popravdě jedinou mangu co jsem četl byl Bleache(a to jen tu ukázku z crewconu), a anime znám jen pokémony,digimony,Naruta atd.a všechno mi to přišlo poněkud infantilní,ale zase jsem...
spiderbat Offline
spiderbat 01/11/2013 (1. listopadu 2013)
Odpověd na #3357 příspěvek od Padawan
Já se k tomu od začátku stavím tak, že se za svojí zálibu ve čtení mangy a sledování nestydím, ale nadruhou stranu ji zase nějak přehnaně neprezentuji :)
To jsme, na tom, stejně...
Padawan Offline
Padawan 01/11/2013 (1. listopadu 2013)
Odpověd na #3300 příspěvek od spiderbat
To je fakt, bohužel. Smím se zeptat, jak to bylo u vás?  
Já se k tomu od začátku stavím tak, že se za svojí zálibu ve čtení mangy a sledování nestydím, ale nadruhou stranu ji zase nějak přehnaně neprezentuji :)
spiderbat Offline
spiderbat 29/10/2013 (29. října 2013)
Odpověd na #3299 příspěvek od Padawan
Jde hlavně i o to, že tenhle žánr bude vždycky zavánět dětskou kresbou a pokud se člověk neodhodlá se do toho aspoň trochu ponořit, tak se mu tenhle pohled bude vyvracet dost těžko... A bohužel tenhle všeobecný názor okolí dělá z čtení mangy a sledování anime ten guilty pleasure, který se s přibývajícím věkem...
To je fakt, bohužel. Smím se zeptat, jak to bylo u vás?  
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku