Swamp Thing - Bažináč 6: Shledání

26. října 2013 Morzael Diskuze (0)
Swamp Thing - Bažináč 6: Shledání

V roce 2003 nám nakladatelství BBart poprvé přineslo svazek o tvorovy z bažin Swamp Thingovi, resp. Bažináčovi, ze série, kterou vedla jedna z největších osobností komiksové branže - Alan Moore. A nyní, po deseti letech, se kruh uzavírá a nám se dostává šestého a posledního svazku, o který se tento autor zasloužil. Povedlo se mistrovi uzavřít příběh zeleného elementála, jak se patří? 

Knihy Dobrovský

Žánr:

Horror, fantasy, sci-fi

 

Příběh:

Náš starý známý Bažináč se na konci předchozího dílu rozhodl, že se chce, stůj co stůj, dostat zpět na Zemi. Jelikož ale byla jeho bioelektrická struktura rozhozena a je nekompatibilní s tou, jakou mají pozemské rostliny, musí se vydat někam do vesmíru, hledat řešení. A prakticky o celém jeho putování tento příběh je.

Podíváme se tu na planetu, kterou chrání Adam Strange, nebo takovou, která není planetou, ale bytostí sestavenou z organických přístrojů, zavítáme do světa, kde jsou inteligentní a dominantní formou rostliny. To vše, abychom nalezli způsob, jak se může Bažináč vrátit domů za svou milovanou Abby. Jestli se mu to podaří, už musíte zjistit sami. I když název svazku je celkem spoileroidní, a tak nemusíte být zrovna raketoví inženýři, abyste na to přišli.

O komiksu:

A to je konec. Nebo začátek? Jak se to vezme. Máme tu totiž poslední svazek Swamp Thinga AKA Bažináče, který vznikl pod taktovkou Alana Moora a tím pádem konec jeho působení v této sérii. Ovšem začátek zcela nového Bažináče, který posledních šest svazků rostl a dospíval, aby se mohl triumfálně stát takřka omnipotentní bytostí na naší planetě. Cesta to byla dlouhá, strastiplná, hluboká, filosofická i bohabojná. Alan Moore je mistrem svého řemesla a neumím si představit koncept, ze kterého by neudělal něco víc, než by udělalo 99% ostatních lidí.

To, že se jednalo o poslední svazek tohoto šíleně geniálního auora, je vidět i v jednotlivých kapitolách. Jako by se nám jimi autor snažil říci: „Myslíte si, že už jste ode mě viděli všechno? Že už z tohohle tématu víc nevytěžím? Tak si kurva držte klobouky, protože tahle jízda bude divoká!“

Osobně nejšílenější pro mě byl příběh o planetě/bytosti sestavené z organických přístrojů a hodin, která čekala tisíce let na svého milence, který by jí oplodnil svými datovými vjemy. No a jakmile omylem touto planetou/bytostí proletí Bažináč, nemá ani tušení, kam se to dostal, ani co se děje kolem. Když to shrnu, Bažináč byl v podstatě znásilněn a je hrdým otcem svých žárovkovitých dětí, díky bohu k jeho sladké nevědomosti.

Tento svazek je takových bizarností pln a nechci ani vědět, co ten britský šaman bral, když tohle vymýšlel. To by ale nebyl Alan Moore, kdyby vám i takovéto šílenosti nepodložil svými úvahami a řádem-otřásajícími názory, které se ve všem snaží hledat přirozený pořádek. Tak máme šanci i my slyšet, jak asi uvažuje bůh, a co to znamená mít ohromnou moc (ne ohromná zodpovědnost to není, Petere Parkere). Vyústění a poselství je překvapivě prosté, ale to bych vás ochudil o potěšení z tohoto bláznivého příběhu. Pro znalce DC univerza zde čeká navíc spoustů odkazů na provázanost tohoto vesmíru a dokonce komiksové cameo Alana Moora (sice pod jiným jménem, ale podobu nezapře). 

Všechny metafory, poselství, podobenství a myšlenky, která se za ta léta v Bažináčovi nashromáždily a směřovaly k této chvíli by tu člověk mohl rozebírat půl dne, ale toto je pouze recenze komiksu, nikoliv průvodce Swamp Thingem, a tak to nechám na vás, čtenáři. Každopádně je záhodno říci, že Bažináč je komiks pro náročnější publikum, díky scénáři a textům, které určitě potěší i ty nejostřejší literární nadšence. Jedná se zkrátka o komiks pro dospělé na všech frontách.   

Pokud jste s Bažináčem prošli všech pětt skvělých svazků, nesmíte se ochudit o tento poslední, závěrečný, který uzavírá ságu, jež Alan Moore rozjel, a dává nám určité zakončení. Pokud jste nečetli předchozí díly, tak naopak nemá vůbec smysl si svazek pořizovat, je to jako kdybyste přišli na posledních 15 minut filmu. Fandům série ovšem stoprocentně doporučuji, jedná se o výborné a úctyhodné zakončení jedné z nejlepších komiksových sérií vůbec, všem ostatním doporučuji začít (logicky) raději od čísla jedna.  

 

Určení:

Fanoušci série. 

Vynikající scénář, šílené nápady, plno skvělých myšlenek, uzavření
Konec Alana Moora v sérii Swamp Thing

Verdikt

Závěrečný díl série Swamp Thing pod taktovkou Alana Moora předčil všechna očekávání, a stává se uzavřením jedné z nejlepších sérií, které kdy byly napsány. Pokud se vám líbily předchozí díly, tento vás jistě nezklame. Bohužel díl je notně nevhodný pro lidi, co nečetli předchozí svazky a pro mladší čtenáře. Za sebe tuto sérii vřele doporučuji, obzvláště náročnějším čtenářům.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz