Americký upír 2

24. října 2013 Morzael Diskuze (0)
Americký upír 2

Je to něco přes půl roku, co nás nakladatelství BBart poprvé zasáhlo horrorovo/westernovou peckou Americký upír. Snad každý, kdo tuto sérii četl, propadl jejímu temnému kouzlu. A teď tu konečně máme druhý díl! Obstál po tak vynikajícím úvodním svazku? Pojďme na to mrknout...

Knihy Dobrovský

Žánr:

Horror, western

Příběh:

Svazek je rozdělen do dvou volně navazujících příběhů, které jsou opravdu propojeny pouze tenkou nití událostí. V prvním se setkáváme s novou postavou, šerifem Cahsem, který drží ochranou ruku nad tehdy ještě malým městem - Las Vegas. Jenže jeho město se mění v místo hříchu, hazardu a lehkých děv, a náš starý známý Skinner Sweet této situace obratně využívá. Aby toho nebylo málo, ve městě se rozjede série podivných vražd, která šerifovi Cashovi odhalí temný svět, o kterém neměl tušení.

Ve druhém, o poznaní kratším příběhu, se dočítáme o aktuálním idylickém životě Pearl a jejího manžela. Kromě střetu s další krvechtivou bandou jde v tomto příběhu ale o něco jiného. Především o to, že staří známí se občas vracejí, a že když už někoho zabijete, ujistěte se, že jste to udělali pořádně.    

O komiksu:

Pokračování prvního svazku série Americký upír je opravdu vydařeným kouskem. Už na začátku vás ale chci varovat, že pokud jste nečetli první díl, vůbec se do druhého nepouštějte. Série sice není nějak těsně provázaná, a jednotlivé díly a kapitoly jsou od sebe odděleny v řádu měsíců a let. Ale s vysvětlováním situace nebo postav se tu nikdo rozhodně nezdržuje.

V prvním příběhu je sice hlavní postavou nový charakter, ale abyste měli šajna o ději, je první svazek stejně nezbytností. Každopádně musím říci, že úvodní příběh je opravdu vynikající a vtáhl mě do sebe, i když jsem zrovna na danou tématiku neměl moc náladu. Snyder to zkrátka se svým světěm umí a krom nového tajného společenství a nového druhu upíra nám  představuje další kapitolu ze svého promyšleného světa Amerických upírů.

Temnější příběh po grafické a příběhové stránce jen tak nenajdete, už jsem to psal několikrát a píšu to znovu – je to prostě jedna velká upíří orgie, pokud tuto tématiku máte rádi. Snyder nezůstává jen u zajetých kolejí, nebojí se používat různé pohledy na svět, různé příběhy o upírech a tvoří tak komplexní svět, na který je skoro hrůza pomyslet. Westernová atmosféra pomalu odeznívá, jak jde doba kupředu, ale i tak je jí tu stále dost a naprosto dokonale sem padne. Uvítal bych ale větší prostor pro Skinnera Sweeta, který měl v celém svazku jen opravdu málo prostoru.

Druhý příběh byl trochu slabší, spíš taková vyklusávačka, po výborném prvním příběhu, ale ani tak nezklamal a dozajista byl klíčový pro další svazek. Zkrátka po scénáristické stránce toho nemůžu moc vytýkat, jen se trochu  bojím, že časem to začne být možná přeupírované. Přijde mi totiž, že na každém kroku v tomhle světě na nějakou tuhle bestii narazíte. Každopádně tohle je přesně typ příběhů, ve kterých je Snyder mistr. Temné příběhy a charaktery na hranici mezi dobrem a zlem (spíše zlem).

Kresba prvního příběhu je stejná jako v minulém dílu a tím pádem prostě nádherná. Rafael Albuquerque je pašák a se Snyderem si sedí naprosto dokonale, z jejich světa opravdu mrazí. Druhý příběh ale kreslil Mateus Santolouco, a ten mě už tolik nenadchl. Je vidět, že má s Rafaelem dost podobný styl, ale něco tomu prostě chybí, nemůžu ale říct, že by dojem nějak kazil. Ve své podstatě i on kreslí dobře, ale když jste zvyklí na něco lepšího z předchozího příběhu, nemůžete si pomoct a neporovnat obě kresby. U komiksu zamrzí snad jen jeho rozsah, který je bohužel kratší než u prvního dílu. 

Na závěr jen chci dodat, že se už nemohu dočkat dalšího dílu, protože finální upoutávka na následující svazek je cliffhanger jako blázen, a já prahnu po dalším příběhu jako feťák po své dávce, nebo ještě lépe – jako upír po teplé krvi. Doufám tedy, že mě BBart nenechá dlouho čekat v abstinenční křeči.

Určení:

Fandové horrorů a především upíří tématiky. 

Skvělá atmosféra, parádní příběh, nádherná kresba
Málo Skinnera Sweeta, slabší druhý příběh

Verdikt

Americký upír: Kniha druhá je vynikající pokračování vynikající série, ve které Snyder dokazuje, že toho má stále hodně co vyprávět. My se díky němu můžeme těšit z této krvavé, temné, atmosférické jízdy americkou krajinou. Nečtěte, pokud jste nečetli první díl, a pokud se vám první díl líbil, druhý je pro vás takříkajíc must have záležitost. Za sebe doporučuji.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku