Planetary 2: Čtvrtý muž

23. října 2013 Damien Diskuze (0)
Planetary 2: Čtvrtý muž

Jsou komiksy, které důvěrně znáte a jsou i takové, o kterých nevíte nic. Takže máme Batmana, od kterého každý může tušit, co může čekat. Na druhé straně je třeba Slaine, který bude pro nezasvěceného asi celkem překvapení. No a pak jsou záležitosti, o kterých si fakt nejsem jistý, co si mám myslet. Je to dobré, nebo špatné? Má ten děj smysl, či nikoli? Planetary je jedním z nich.

Knihy Dobrovský

Žánr: Krimi, akční, sci-fi

O příběhu:

Trojice výjimečných jedinců - Jakita Wagnerová, Eliáš Snow a Bubu se opět pouští do zkoumání paranormálních jevů a situací. Předně se tu jedná o pohřeb starého známého v Londýně. Jenže někteří se nezdají být zas tak moc mrtví, jak by měli být. Pak je tu kapitolka o tajných pokusech na lidech kdesi v poušti. Ty se děly před padesáti lety, a proto jsou dnes z výzkumného zařízení jen ruiny. Na tom by nebylo nic divného, kdyby týmu Planetary nedělal doprovod duch. Na pořadu dne je příběh z minulosti, kdy v Planetary ještě nebyl Eliáš, ale jakýsi afroamerický týpek, který se stejně oblékal. Dočkáme se zde docela solidní akce a také pěkné řezničiny. Podle mě nejzajímavější kapitolkou je ta o hrdinech, kteří se ale nestihnou na naší planetě jako hrdinové projevit. Vím, zní to dost neohrabaně, ale snažím se toho co nejméně vyspoilerovat. Předposlední kapitolu tvoří v podstatě dlouhý dialog mezi Eliášem Snowem a Johnem Stonem a nakonec trialog mezi Jakitou, Bubeníkem a Eliášem, což přímo navazuje na ten předposlední.

O komiksu:

Tohle bude vážně těžké. Když jsem psal recenzi k prvnímu Plantery, hodně jsem tomu vyčítal, že kniha obsahuje pět příběhů, které spolu nesouvisí a vydaly by námětem sami o sobě na román. Musím říct, že od té doby se žádný výrazný posun nestal a skoro to vypadá, že to tak půjde až do konce série. S tím malým detailem, že se postupně bude odkrývat jakási hlavní dějová linie, která evidentně vede právě k Eliášovi Snowovi.

Je tu jedna věc, která mě nejdřív štvala, ale posléze jsem ji shledal docela zábavnou až originální. V prvním příběhu jde o pohřeb někoho jménem Jack Carter (originalitě se meze vskutku kladly, nu což). Tento by měl být starý známý s Jakitou a pozor, je to Angličan, žil v Londýně, je to zcela prokazatelně mág a nosí trenčkot. Koho vám to připomíná? Jestli Johna Constantina, tak jsem rád, že nejsem sám. Kromě toho na jeho pohřbu je přehršle postav, které nikoli vzdáleně vypadají jako Etrigan, Bažináč, Spectre a na lavičce u cesty seděl chlápek s rozcuchanými vlasy v hábitu a vedle něj dívčina s ankhem na krku. Suma sumárum, vykrádat takhle ostatní postavy DC a jenom si je přejmenovat, to snad dělá obyčejně Marvel, ne? Neříkám, že se v ostatních postavách nutně neplet, ale minimáně ten Constatnine byl divný. To jsem začal být trochu zhnusen.

Nevěděl jsem, jestli je to záměr nebo jen nedostatek Warrenovi fantasie, i když vím, že člověk píšící Transmetropolitan nemůže mít o nápady nouzi. V jednom z dalších příběhů jsou popsány tři originy hrdinů, které všichni znají (přeživší z jiné planety, holka z ostrova žen a chlápek co si svítí zásadně lucerničkou). Samozřejmě jména jsou jiná, vzhled je jiný, ale KAŽDÝ ví, o koho se jedná. A Ellis s nimi provádí, co chce. Udělá to (co neprozradím) a konec příběhu. Nápad je to originální až děsivý. Takže to bychom měli k universu. Planetary sice patří pod DC, ale kromě těchto a předešlých záblesků jsem si žádné další spojitosti nevšiml. (Btw. špion John Stone a jeho organizace S.T.O.R.M. nebezpečně připomíná Nicka Furyho a jeho S.H.I.E.L.D.)

Jak ale Planetary hraje dál? Z prvního svazku na vás vychrlil nějaké informace a nakonec jste měli více otazníků, než na začátku. Svobodně prohlašuji, že se v tom pokračuje a většina rozhovorů, které v knize postavy vedou, jsou o lidech, které neuvidíte a o událostech, které se už staly. Jak z toho má být někdo chytrý? Možná je to ale jinak. Možná je chytrý Warren Ellis a prošpikoval svůj příběh odkazy a hlavní děj umě skryl do všech těch nic neříkajících bublin. Koneckonců sama postava Eliáše se odkazuje na minulý díl. Býval bych napsal ještě trochu víc, ale neudělám to ze dvou důvodů. Jednak nechci prozrazovat i to něco málo z vyústění komiksu a jednak tuhle recenzi nikdo číst nebude. Jednou větou se zmíním o kresbě. Je mi záhadou, jak může Cassady se svou fádní a nebojím se říci průměrnou kresbou občas vypotit pár opravdu hezkých portrétů nebo scenérií. Ale lidem se to povětšinou líbí.

Je tu ještě jedna varianta a podle mě je docela pravděpodobná. Vnucuje se myšlenka, že jsem to celé nějak zásadně nepochopil. Což mě mrzí, protože podle většiny ohlasů to má být veliké a úžasné dílo (a Joss Whedon se ve své předmluvě skoro ukájí nad geniálním příběhem). Takže jsem to četl špatně nebo si to nedovedu vyložit, pak se omlouvám, za drobou mystifikaci. Proto dnes udělám něco neslýchaného na našem webu a dílo zůstane neohodnoceno.

x
x

Verdikt

Jsem z toho lehce filosoficky zmaten. Nestává se mi často, že bych neměl k dílu co napsat a napsal bych toho tolik a že bych nemohl zbavit dojmu, že to bylo celé o ničem a zároveň se v tom ničem líhne cosi, co nedokážu dost dobře identifikovat. Nelze říct, že ten komiks stojí za prd, ale nemůžu říct, že je to geniální záležitost s přesahem pro dospělé.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

Damien
Damien

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku