Punisher MAX 08: Vdovy

18. října 2013 Damien Diskuze (0)
Punisher MAX 08: Vdovy

Punishera snad netřeba dlouze představovat. Chlápkovi zabijí rodinu, on přežije, začne se mstít a už s tím nedokáže přestat. To je v kostce origin mstitele s metalovým tričkem. Od doby, kdy Frank v Crwi rozcupoval nějakého mafiánského padoucha, uplynulo úctyhodných dvanáct svazků. A ten poslední vám proklepnu hned teď a tady. 

Knihy Dobrovský

Žánr: Akční

O příběhu:

Když se kácí les, tak létají třísky. Jinak také řečeno, nemůžete mít omeletu, aniž byste rozbili pár vajec. A také se to dá vyjádřit tak, že nezabijete pár mafiánů bez toho, že po nich necháte nějaké ty vdovy. Ne všechny pozůstalé dámy nesou ztrátu svého muže stejně. Například pět matron z této knihy se nikdy dokonale nesmířilo s tím, že Punisher poslal jejich kriminální manžílky na krchov. A tak vymyslí dokonalý zločin, plán jak se toho vraha zbavit.

Do hry ale vstupují další postavy. Prvně je to jakási paní bez prsou, která má zjevně nějaké nevyřízené účty se svými bývalými kamarádkami a zároveň velká fanynka mstitelů bezpráví a vrahů mafiánů. V druhé řadě je to policista, bývalý detektiv, který evidentně ví víc, než zbytek policejního sboru a ovdovělé ženy ho zajímají více, než by se jim mohlo líbit. Oba tyto nové faktory hrají v neprospěch vdov. Vyřídit je by ale neměl být problém. Ale …

O komiksu:

V první chvíli jsem si říkal, co si ten Ennis na nás zase vymyslel a proč se opět žene do toho, co předvedl v Irské kuchyni. V druhém MAXáckém svazku (potažmo třetím, když počítáte Od kolébky do hrobu) totiž dostal Frank asi tolik prostoru, kolik originalita v textech One direction a v podstatě celý příběh byl Punisher vedlejší figurka. No a ve Vdovách se děje něco podobného. Máme tady pět bab, jednu další, co je evidentně odněkud zná a pak černocha do počtu.

Jinak je to regulérní MAXovina. Dokonce bych řekl, že se Ennis občas snaží předběhnout sám sebe a vymýšlí čím dál tím větší ujetosti (závěrečný Frankův koitus hovoří za vše). Vedle hromady zabíjení, bez které se Punisher nemůže obejít, a pár stránek domácího násilí se ale jinak drží příběh v zajetých kolejích a ze základního konceptu, který si nastolil v předešlých knihách, nevybočuje.

Večeřička po mlácení manželky

Jako obvykle je tu hlavní dějová linie (pět žen se chystá oddělat Punishera… haha) která je dominantní a určující. Paralelně s ní jede druhý příběh (trochu drsnější černý detektiv se chce vrtat ve věcech), který se s tím hlavním v určitém bodě protnou a spojí. Takže nic nového pod sluncem.  A to je právě ten moment, kdy si Ennis řekl: „Kurňa, musím s tím trochu zamíchat. Aha, Franka postřelíme a celou dobu bude důležitá nějaká baba.“ Aspoň si tedy myslím, že to mohla být motivace pro to, co se s dějem stalo.

Vedle toho bych rád upozornil na to, že jestliže Punisher už dekády zabíjí ostřílené vojáky na všech kontinentech, pod mořem i ve vesmíru, tak silně pochybuji o tom, že by padl do tak průhledné pasti partě tupých mafiánských narážeček. Co jsem možná zapomněl zmínit, je fakt, že je to po dlouhé době díl, ve kterém se Ennis nenaváží do politiky žádného státu ani nevytahuje žádné kostlivce ze skříní. Poslední zmínka se týká kresby. Lan Medina kreslil, pokud vím, Punishera poprvé. Jinak je to ten chlápek, co kreslí Mýty a jeho práci bych hodnotil jako lehce nadprůměrnou. Docela pěkně si poradí se světlem a stíny, co si ale neodpustím, je to, jaké obrovské monstrum udělal z Punishera, který má ve Vdovách tělo jako dítě Banea a Hulka.

Nový kreslíř a je to delší asi o 20 stránek než obvykle
O Punishera tu moc nejde, nic nového na krámu

Verdikt

Jako vždy, pokud jste magor do Gartha Ennise a jeho interpretace Punishera, musíte to mít. Ačkoli se Frank Castle v knize ani moc nevyužije a příběh je spíš o vedlejších postavách, není to nejhorší, v rámci série. Kresba odpovídá kvalitě příběhu. Pro punisherofily je to ideální volba, jinak to není vyloženě must have záležitost.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Damien
Damien

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku