Indiana Jones: Další dobrodružství 3

13. října 2013 gumidekmedvidek Diskuze (1)
Indiana Jones: Další dobrodružství 3

Nakladatelství BBart dokončilo běh na dlouhou trať a konečně vydalo poslední omnibus oblíbeného filmového, teď už i komiksového, hrdiny. Není řeč o nikom jiném než o Indiana Jonesovi, který si získal srdce nejednoho z nás. Pokud chcete vědět, jak se podařil třetí Omnibus Dalších dobrodružství a zároveň pátý díl celkem, tak nasaďme klobouk, popadněme brašnu a bič zavěsme nízko u pasu a jdeme na to!

Knihy Dobrovský

Čas plyne a i nakladatelství BBart uzavřelo posledním dílem sérii omnibusů s Indiana Jonesem. Vlastně celá politika se přesunula někam jinam a filmové komiksy se daly na nějakou dobu k ledu. Doufejme, že ne na dobro a alespoň s námi vydrží milované Star Wars, ze kterého je stále furt vybírat. Každopádně tak či tak poslední díl Indiana Jonese si také zaslouží pořádnou recenzi.

V rámci zpracování už všichni tušíme, že společně s kvalitním přebalem nás čeká stejně kvalitní pevná vazba, kterou si tento omnibus rozhodně zaslouží. Osobně nemá smysl se moc zaobírat technickým zpracováním nakladatelství BBart, protože všichni víme, že jsou na úplné špičce mezi českými komiksovými nakladatelstvími a zároveň dodávají každému kousku ten pravý sběratelský image. Křídový papír dodává retro barvám komiksu v rámci komiksového grafického kabátku tu pravou atmosféru dobrodružství, které tak máme u Indyho rádi.

Samotný omnibus, pokračuje v jednotlivých příbězích našeho slavného archeologa a jsou vyprávěny skrze episodickou formu jako u televizního seriálu. Takže nečekejte dlouhá dobrodružství a stejně jako u předchozích svazků nás čekají takové večerníčkové jednohubky, které rozhodně neurazí. Na závěr nás čeká velice milé překvapení v podobě komiksové adaptace třetího filmu Poslední křížová výprava.

V jednotlivých příbězích se opět podíváme do celého světa. Jak do Ruska, na blízký východ, Anglie tak i do rodné Ameriky. Všude bude Indyho čekat nemalá dávka dobrodružství i nástrah s nimi spojenými. Avšak tímto se dostáváme k takovému, pro někoho možná nepříjemnému jevu, kdy jsou vlastně všechny příběhy jak přes kopírák. Ano je to Indy a musí mít své charakteristické rysy, a proto ho taky máme přece rádi. Jenomže, několik příběhů vám přijde hodně podobných těm předchozím a pocit „déj? vu“ je na místě. V každém příběhu jsou pevná pravidla, která u Indyho nemohou chybět. Tím je například ženská postava, která vždy Indyho svým způsobem uchvátí. V další řadě tu máme prvek únosu. Téměř pokaždé Indyho někdo unese nebo ho nějak zajme a poté ho pod výhružkou (většinou výhružkou zabití ženské postavy) nutí, aby míněný poklad nalezl místo nich.

Tento koncept s parádní atmosférou kupodivu funguje. Můžete si říkat, že toto už tady nějakým svým způsobem bylo, ale stejně podlehnete atmosféře tohoto světa Stevena Spielberga a George Lucase. Protože je to přesně ten typ pohodové zábavy, který sice výrazně nenadchne, ale určitě osloví fanoušky a všechny ostatní přivede do pohodového čtení.

O samotném ději jednotlivých příběhu nemá moc smysl polemizovat, protože jak už jsem zmínil, tak více méně kopírují dějovou strukturu, kterou jsem popsal výše. Za to poslední příběh, který je právě tou adaptací Poslední křížové výpravy za pozornost stojí. Myslím si, že snad všichni viděli tento film a snad není třeba popisovat tento příběh nějak dopodrobna. Spíše svým vyprávěním mi tak nějak dokonale vykouzlil filmovou atmosféru a v duchu jsem si promítal všechny scény z filmu. Samozřejmě komiks nevyobrazil všechny scény z filmu, ale nějak se mu povedlo zachytit ty klíčové, na které rádi vzpomínáme. Ty ostatní jsem si pěkně zrekapituloval v hlavě.

Všemu tomu dopomohla i kresba, která právě u tohoto příběhu byla, podle mého gusta. Ostatní příběhy se nesli v takové příjemném osmdesátkovém oparu, kde hráli do noty křiklavé syté barvy. Rozhodně jsem proti tomu nic neměl. Myslím, že právě Indiana Jones je přesně to kde mají své místo.

 

Atmosférická kresba, Indiana Jones, klasika, pohodové čtení, adaptace Poslední křížové výpravy.
Krátší příběhy, pevná dějová struktura.

Verdikt

Pokud bych měl něco na závěr dodat, tak jen to, že se jedná o důstojné zakončení Indyho omnibusů. Sice nečekejme nějaké přelomové věci. Charakter příběhu téměř vůbec nevykročí ze zajetých kolejí. Avšak kolejí, na kterých se veze příběh jako dobře namazaný stroj. A o to tady přece jde.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

gumidekmedvidek
gumidekmedvidek

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Poslední příspěvky v diskuzi

ComicBookGuy Offline
ComicBookGuy 15/10/2013 (15. října 2013)
Velmi pěkná recenze, asi si knížku koupím :) Avšak vadily mi tam chyby gramatické. například když jsi psal o scénách s filmu místo z filmu Jinak jsem s recenzí spokojen
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku