Úvod do komiksů (část 2/2)

9. října 2013 Morzael Diskuze (6)
Úvod do komiksů (část 2/2)

Vítám vás u druhé části článku, který má být inspirací pro začínající komiksové čtenáře. Minule jsme si prošli horrory, mystiku a dramata, a jak jsem sliboval, dnes nás čekají superhrdinové, fantasy, brutalita a vše co se jinam nevšelo. Je toho hodně, takže po hlavě do toho!

Knihy Dobrovský

Fantasy

Sandman

Žánr: Fantasy, horror

O komiksu:

V minulém článku jsem končil horrory a mystikou, dnes to rozjíždím fantasy, takže se sluší začít tím nejlepším, co na hranici těchto dvou žánrů zběsile tančí a poskakuje. Není to nic jiného než legendární série Sandman.

Jedná se o kultovní, oceňovanou a notoricky známou komiksovou sérii Neila Gaimana, kterou si získal několik cen nejen v oblasti komiksu. Sandmana bych vám tu mohl vychvalovat od rána do večera, ale, stejně jako Hellboye, tohle je něco, co si musíte přečíst sami, abyste pochopili.

Dozvídáme se tu příběhy ze světa Věčných, mýtických bytostí, které udržují pořádek ve světě živých a nejrůznějších rovinách bytí. Vše pozorujeme ale převážně v kontextu s jedním konkrétním Věčným, Pánem Snů, Morfeem, Sandmanem. Je to neskutečná jízda, kde nás jeden z nejlepších současných autorů fantasy tématiky, ne-li nejlepší, bere na výlet do své hlavy (což je nekončná studnice nápadů). Setkáte se zde s démony, bohy, múzami, mýtickými bytosmi, sériovými vrahy, ale nikdy se tu nesetkáte s nudou.

Sandman je komplexní dílo, které je synonynem pro všechno skvělé ve fantasy žánru a komiksu a něco, co se tak trochu stává povinností pro všechny, kteří tvrdí, že se zajímají o komiksy. Scénář je vypiplaný, bláznivý, děsivý, hluboký a literárně nádherný. Kresba se v podstatě příběh od příběhu liší, ale vždy se jí daří vystihnout tu pravou autorovu myšlenku a neskutečný svět.

Určení: Pokud vyloženě nejste odpůrci fantasy žánru, tak doporučuji naprosto všem.

 

Goon

Žánr: Fantasy, horror

O komiksu:

S tím zařezením do horroru si nejsem moc jistý, dělám to spíš kvůli častému vystupování horrorových bytostí, jinak je to hlavně fantasy zábava. Přecházíme totiž na trochu volnější vlnu. Zatímco Sandman, Hellboy atd., hrají celkem vážnou hudbu (i přes občasné vtipné situace a hlášky), tak Goon je hlavně o zábavě. Je to neskutečný pletenec všeho možného, co opět skvěle funguje a vy se budete bavit, smát a budete chtít víc, protože série Goon je prostě taková.

Vypráví nám příběh o dvou buranských bouchačích – Goonovi a Frankym, kteří se stávají ochránci svého města proti záporákovi Páter Monsterovi, jež sesílá na město hordy svých nemrtvých přisluhovačů a všelijakých temných tvorů. Příběh je nabyt akcí, humorem, popkulturními odkazy, hláškami a fantazií. Pokud se rádi bavíte, je série Goon právě pro vás. Napsal a nakreslil Eric Powell.

Určení: Všichni, kteří máji rádi zábavu v podobě ztřeštených nápadů, absurdity a fantazie.

 

Mýty

Žánr: Fantasy, detektivní, thriller

O komiksu:

Teď opět trochu přitvrdíme. Sice se už pomalu ale jistě dostáváme z vod horrorových nadobro, ale to neznamená, že svět Mýtů je o něco méně nebezpečný. Je to totiž svět plný intrik, ambicí a silných charakterů, jež byly zvyklé vlastnit celá králoství a nyní jsou všichni natěsnáni v jednom jediném (vlastně dvou) exilovém městě.

Představte si říši, ve které žijí a působí všechny bytosti, které známe z mýtů, legend, pohádek, příběhů a folklóru, a představte si, že do této říše vtrhne temný nepřítel. Všechny bytosti jsou proto nucené opustit svou říši nadobro, a utéct takříkajíc s holými zadky do našeho světa. Zde si vybudují vlastní strukturovanou komunitu a snaží se tajně protloukat, jak to jen jde. Některým se vede dobře, jiným hůř.

Většinou sledujeme příběh z pohledu Wolfa (Velký Vlk z pohádek), při řešení nějakého jeho případu. Wolf je totiž šérifem Mýtova a jeho život je všechno, jen ne klidný a pokojný.

Bohatý svět plný nápadů, zajímavých a známých charakterů, intrik a pohádkové atmosféry, to vše vás čeká v sérii Mýty. Napsal Bill Willingham, na kresbě se opět podílelo hodně autorů, ale často se objevuje třeba Mark Buckingham.

Určení: Milovníci fantasy, klasických pohádek a detektivních příběhů.

 

Usagi Yojimbo

Žánr: Fantasy, dobrodružný

O komiksu:

Jedná se o sérii, která už si také nějakou tu tradici a kult během let svého působení vytvořila. Vypráví nám příběh osamoceného rónina Usagiho na jeho cestě napříč feudálním Japonskem. Jenže to není tak úplně Japonsko, které znáte z dějepisu, nebo filmů, tady jsou totiž místo lidí dominantní tvorové ostatní zvířata jako králíci (sám Usagi), prasata, vlci, lišky...

Samotný Usagi se pak stává ztvárněním všech samurajských legend a pohádek, které se v Japonsku tradují. Proto se nebojte, že byste se nesetkali s draky nebo démony, protože to vše v Usagiho verzi Japonska je.

Série je zajímavá hlavně pro japanofily, protože kromě japonského folklóru a příběhů se zde dozvíte i určitá historická fakta, která se stala předlohou pro Usagiho svět. Neberte proto jména postav úplně na lehkou váhu, můžete totiž dostkrát zjistit, že někdo takový opravdu žil.    

Usagi Yojimbo je příjemná, zajímavá a nápaditá série, která spíše už směřuje k žánru pohádka. Takže bych ji klidně doporučil i mladšímu publiku, to ovšem neznamená, že by si ji snad dospělý neužil, naopak. Napsal i nakreslil Stan Sakai.

Určení: Široké publikum se zájmem o Japonsko, pohádky, legendy nebo fantasy.

 

Kůstek

Žánr: Fantasy, dobrodružný

O komiksu:

Na první pohled dětsky působící série Jeffa Smitha, Kůstek, je mnohem víc, než byste asi řekli. Autor se řadí mezi nejlepší scénáristy komiksového průmyslu a Kůstek je jeho korunní klenot. Snoubí se v ní dětský a naivní pohled na svět s tolkienovským stylem vyprávění příběhů a nejrůznější odkazy a podobenství nášeho vlastního světa.

Jedná se o příběh tří Kůstků – Ferdy, Švandy a Podfy, kteří opustí svou Kůstkovskou vesnici a vydají se do tajemného a divokého Údolí, kde je čekají nejrůznější dobrodružství jako třeba střet s draky nebo Pánem kobylek, krysáci a jiní fantasy tvorové, které mohl vymyslet opravdu jen Jeff Smith. Je to vskutku pohádková jízda.

Dítě se u Kůstka bude bavit, dospělý se bude bavit a ještě navíc se při příběhu zamyslí. Jeff Smith toho má očividně hodně co říci a prostřednictvím Kůstka ho můžeme vyslechnout. Série je krásně napsaná, tím myslím opravdu krásně, dialogy jsou prostě radost číst, je to zajímavé, tajemné, napínavé. Kůstek je zkrátka něco pro všechny mladé i starší. 

Určení: Všichni, kteří mají rádi pohádky a dobrodružné příběhy.

 

Brutalita a krimi

Punisher MAX

Žánr: Akční, thriller, krimi

O komiksu:

Jistě jste mnozí slyšeli příběh Franka Castlea, muže, jemuž mafie vyvraždila celou rodinu a on se dal na dráhu nelítostného mstitele, Punishera. On není zrovna Spider-man, takže když nějak hrubě porušíte zákon, s radostí vám vystřelí mozek z hlavy a nehne ani brvou.

O cestě Punishera se můžete dočíst právě v této série Gartha Ennise. Jo, toho týpka, o kterém jsem minule tvrdil, že se jedná o komiksového Tarantina, takže se připravte na potoky krve, kilometry střev a tuny vnitřností. Značka MAX je totiž křídlo Marvelu, které není určeno dětem, ani mládeži, takže tu žádnou cenzuru a žádné mazlení se s ničím nečekejte. Tady se jde do všeho tvrdě, po hlavě a naplno. Jedná se o nejslavnější, nejdrsnější a (o tomhle se lidé přou) možná nejlepší Punisherovskou sérii vůbec.

Určení: Pokud máte chuť na drsnou, nelítostnou spravedlnost a moře krve. 

 

Sin City

Žánr: Thriller, akční, krimi

O komiksu:

Vítejte ve městě hříchu. Místě, kde vám po krku půjde každý od šlapek po zkorumpovanou policii. Ani nevím, jestli tu má cenu notoricky známé dílo Franka Millera, mistra násilí, nějak představovat. Komiks se stal slavnou předlohou ke slavnému filmu už pár let zpátky.

Jedná se o sérií příběhů, kdy je hlavní postavou pokaždé někdo jiný právě z tohoto semeniště hříchu a zkaženosti. Tyto hlavní postavy jsou sice jedna pošahanější a násilnější než druhá, ale v tomto městě skoro působí jako andělé spásy.

Sága je promyšlená, takže se třeba v jednom dílu setkáte s postavami z jiných dílů, můžete chápat různé souvislosti atd. Je to mistrovské dílo, co se násilí a drsných postav týče, a pokud tomu holdujete, jen těžko budete hledat drsnější sérii, než tuto. To, co se stalo pro tuto ságu příznačným, a také jí dělá tak jedinečnou, je ovšem její brilantní a precizní vizuální stránka, která příběhu dává úplně nový rozměr. Napsal a nakreslil Frank Miller.

Určení: Fandové drsných, vizuálně zajímavých příběhů s násilím a vším, co k němu patří.

 

Transmetropolitan

Žánr: Cyberpunk, thriller

O komiksu:

Transmetropolitan vypráví příběh extrovertního až šíleného žurnalisty Spidera Jerusalema, který bourá zkažený systém a prohnilou společnost USA budoucnosti, protože má jednu špatnou a vlezlou vlastnost, kterou tam nikdo na vysokých místech nemá rád - říká pravdu.

Pokud Vás už vytáčí média honící se za ziskem a cenzurování informací, můžete se trochu vyžít při čtení právě této série, která je kritikou přesně na tento problém, jež je den ode dne vážnější. Zároveň je jakýmsi varováním, kam nás tento přístup může dostat. Takže kašleme na kydy o Bartošové, přínosné zprávy z TV Nova o paní, která uvízla pod kořenem, a pojďme raději číst Transmetropolitan. Šiřte dál poselství Spidera Jerusalema! Napsal Warren Ellis, nakreslil Darick Robertson.

Určení: Série je určena spíše náročnějším čtenářům, kteří mají rádi sci-fi, cyberpunk nebo satiru společnosti, případně styl psaní Warrena Ellise. 

 

Blacksad

Žánr: Thriller, detektivní, noir

O komiksu:

Jeden z mých osobních favoritů a srdcovek. Blacksad je komiks z noir prostředí, kde jsou hlavními postavami zvířata. Nás příběhem provádí kocouří soukromý detektiv Blacksad.

Jelikož se jedná o noirovou tématiku, tak vraždy, vyšetřování, jazz, paničky v nesnázích a další typické znaky tu rozhodně najdete. Nevím, jestli jednotlivé příběhy, ze kterých je celý svazek složen jsou tím nejlepším, nebo je to opravdu nádherná kresba. Ta vykresluje všechny zvířecí postavy skoro lidsky a jejich podoba brilantně vystihuje i jejich charakter. Tento svazek vám zaručeně nabídne vše, co můžete od příběhu chtít – vtip, zábavu, tajemno, napětí, akci, zajímavé postavy. 

Určení: Doporučuji opět opravdu všem, pokud jste fandové detektivek a noiru, tak berte všemi deseti.

 

Jestli jste fandou thrillerů, brutality a násilí, tak mám pro Vás ještě několik dalších tipů na výborné kousky:

100 nábojů

300

Criminal

Drsná škola

Grandville

V jako Vendeta

 

Superhrdinové

Schválně jsem nechal tento žánr na konec, abych neznalým dokázal, že v komiksech opravdu lze nalézt hromadu jiných příběhů a tématik než jen superhrdiny. Faktem ale je, že superhrdinové jsou jedním z těch nejstarších komiksových žánrů a skrz ně se pravděpodobně komiks rozvinul nejvíce. Své popularity se žánr těší už přes 70 let. Za ta léta sláva žánru stoupala i klesala, a dnešní doba je rozhodně jedním z jeho nejlepších odbobí, vlastně dost pravděpodobně tím vůbec nejlepším.

O superhrdinském žánru bych tu mohl psát celé články, píšou se o něm dokonce i knihy, takže to raději nechme na jindy. Místo toho vám tu raději doporučím pár kousků, které stojí za to.

Dost možná víte, že dva největší giganti na poli superhrdinů jsou v komiksu dvě vydavatelství – DC comics a Marvel. Určitě jste si jejich loga všimli minimálně na začáktu nějakých superhrdinských filmů. U nás se v podstatě ani jiných superhrdinů, resp. superhrdinů z jiných stájí než těchto dvou, nedočkáte. (Jestli mi nějaký vypadl, tak se omlouvám, ale v tuto chvíli mě opravdu žádný takový komiks nenapadá).   

U Marvelu to bude snadné. Jelikož nám tu začátkem roku nakladatelství Hachette Fascicoli začalo vydávat sběratelskou edici Ultimátní komiksový komplet, kterou seženete každou druhou středu ve většině větších trafik za krásných 199 korun.

O co se jedná? O sérii 60 komiksů, které mají představovat zhruba výběr těch nejlepších nebo nejzásadnějších komiksů od Marvelu v historii. Jestli tento výběr odpovídá skutečnosti už nechám na vašem případném posouzení. Každopádně 199 korun za v průměru 200 stránkový, barevný komiks v pevné vazbě je cena, kterou vám nikdo jiný nedá a rozhodně stojí minimálně za zvážení.

Ačkoliv jsem sám nebyl ze všech komiksů v této edici zrovna u vytržení, najde se tam pár kousků, které bych do osobního výběru opravdu dobrých komiksů zařadil. Takže Ultimátní komiksový komplet rozhodně doporučuji. Jen, prosím, neberte příliš vážně ty předmluvy plné superlativů a už vůbec se s nimi neohánějte v nějaké diskuzi se zkušeným (i nezkušeným) komiksákem, protože z vás bude mít tak akorát srandu.

Možná se tomu smějete, ale už jsem se několikrát v diskuzích setkal s tím, že nějaký člověk tam skálopevně o nějakém komiksu tvrdil, že je to geniální kousek, možná nejlepší komiks ever, a nakonec z něj vypadlo, že přečetl tak maximálně čtyři komiksy z výše zmíněné série.

 

Mimo Ultimátní komiksový komplet vám ještě doporučím pravidelně vycházející sérii Ultimate Spider-man & spol., která vypráví příběhy z Marvelovského Ultimate vesmíru, ten je brán jako jeden z nejlepších alternativních vesmírů komiksového světa. Dáte také 199 korun za jedno číslo, to je ale podstatně tenčí než předchozí série, a v brožované vazbě.  

Na konec ještě doporučuji výbornou sérii Daredevil: Muž beze strachu. Je to skvělá série, která ovšem někoho určitě odradí cenou. Totiž cena jednoho svazku (jsou celkem 4) je kolem 700-800, takže dost možná (pokud nevychytáte nějakou speciální akci, nabídku na aukru, atd.) vypláznete za celou sérii cca 3500 a to už zrovna malé peníze nejsou. Každopádně já osobně musím říci, že to za to stojí.

         

 

Konečně se dostáváme k vydavatelství DC comics, v jehož vodách se cítím daleko příjemněji a kvalifikovaněji než u Marvelu.

Watchmen – Strážci

Žánr: superhrdinský, thriller, drama

O komiksu:

Tento zásadní komiks Alana Moora je nejspíš ten hlavní odrazový můstek, který z komiksů následujících let udělal to, co jsou. Řeší se zde skutečné problémy světa místo mlácení superpadouchů a jiných věcí, které se našeho světa vlastně netýkají.

Příběh je zasazen do období Studené války, kdy vyhrocená situace světa mohla kdykoliv vést ke globální katastrofě a zániku lidstva. Je to příběh velmi promyšlený a hluboký se silným závěrem, který vás opravdu přiměje se zamyslet.

Dílo samotné skoro balancuje na hranici mezi komiksem a knihou, protože obsahuje i mnoho stran čistě jen s textem pro odhalení kousků minulosti a dokreslení atmosféry. Watchmeni nejsou jen komiksem o superhrdinech, je to příběh hlavně o lidech, jednotlivých charakterech tohohle epického příběhu, jejich životech v aktuální politické situaci a jak vše vnímají. To je to, co něj dělá tak zásadní dílo pro tento žánr.

Určení: Spíše starší čtenáři, tak 16+, protože mladší by asi úplně neuchopili myšlenku příběhu a možná by je to ani nebavilo.

 

Superman: Rudá hvězda

Žánr: superhrdinský, drama

O komiksu:

Pro mě je to jednoznačně nejlepší kousek se Supermanem, který jsem četl. Stojí za ním vynikající Mark Millar, a jedná se o neskutečně promyšlené dílo od začátku až do konce. Základní plot je takový, že Superman nedopadl, jak to známe my, do USA do Kansasu, ale na Ukrajinu do tehdejšího Sovětského svazu. Příběh se pak dle toho vyvíjí a vystupuje zde mnoho postav z klasického DC univerza a hlavně Supermanovi mytologie.

Superman je zde v podstatě nucen zaujmou postoj globálního diktátora, i když to vše myslí dobře. Už jen to se stává velmi zajímavým nápadem, a věřte mi, že příběh je takovými zajímavými nápady přímo natřískán. Jedná se o příběh tzv. z Elseworlds, tedy alternativních vesmírů. Nejedná se tudíž o kapitolu ze Supermanovi mytologie, ale o samostatný epický příběh, který má začátek a konec. Nakreslil Dave Johnson.

Určení: Fandové sci-fi žánru, Supermana a superhrdinů obecně.

 

Hitman

Žánr: akční, krimi, superhrdinský

O komiksu:

Tento příběh je spíše výsměchem superhrdinskému žánru. Ne tím škodolibým odsuzujícím výsměchem, ale takovým, který si užívá poukazování na jeho přehnanou vážnost, morálnost a nelogičnost.

Seznámíme se zde s nájemným zabijákem Tommym Monaghanem, který se specializuje na lov metabytostí (lidí se zvláštními schopnostmi), protože má malé tajemství, on sám totiž má superschopnosti. Jenže to není žádný morální superhrdina, který se s tím zdlouhavě páře, ale v podstatě jen normální týpek, co dělá svou práci. I když je pravda, že je svázán svou vlastní zásadou, že by nikdy nezabil dobrého člověka, tak ty špatné na druhou stranu vraždí na tucty.

Nejedná se ale o Punsihera, Tommy to nedělá ze msty, nebere to jako životní poslání, dělá to, protože to nese. Je to vtipný hláškař, který si po namáhavé fušce dojde s kámošema do baru na pivo a poker. Je to přesně ten typ člověka, kterého byste chtěli za nejlepšího kámoše (i když je pravda, že to není zrovna bezpečný status), a to, že vraždí mafiány a vyšinuté supráky, by vám bylo putna.

Jedná se o skvělou, vtipnou, drsnou sérii, kde se objevují i známe postavy jako Batman, Superman, Green Lantern,... ale vše se nese ve více lidském duchu, než je svět našich dokonalých superhrdinů. Jedna z mých nejoblíbenějších sérií. Napsal Garth Ennis (Punisher MAX, Preacher), nakreslil John McCrea.

Určení: Fandové odlehčených sérií, antihrdinů a násilí.

 

Batman: Návrat Temného rytíře

Žánr: superhrdinský, drama, thriller

O komiksu:

O Franku Millerovi jsem tu už mluvil v souvislosti se Sin City. Máme ho tu zas, tentokrát v kontextu s dílem, které změnilo pohled na svět Batmana, Temného rytíře Gothamu, navždy.

Návrat Temného rytíře se odehrává, když je Brucovi přes 50 a je už dávno v důchodu. Jenže jeho město se zas začíná zmítat v bolestné křeči zločinu a bezpraví. To se ovšem neděje na základě toho, že se rodí víc bledých klaunů ve fialovém obleku, ale z nečinnosti vlády, zkorumpovanosti policie, a strachu slušných občanů. Proto se Bruce vrací v netopýří kápi zpět do ulic Gothamu, znovu zjednat mír v jeho království.

Jenže být superhrdinou není jen politicky nekorektní, v tomto světě je to dokonce těžký zločin. Proto na sebe Temný rytíř přiláká pozornost veřejnosti, která se rozdělí do dvou táborů. První ho bere jako symbol, spasitele, který se konečně postavil špatnému režimu a bezpraví, a druhá ho bere jako hrozbu, která napáchá víc škody než užitku.

Tento politicko-filozofický problém superhrdinství pak odstartuje jednu z nejhutnějších a nejsilnějších ság o Temném rytíři vůbec. Čím víc totiž Batman městu dokazuje, že je ho zapotřebí, tím víc leží vládě v žaludku, až dokud prezident nesáhne po samotném Muži z oceli, aby Batmana přivedl před spravedlnost. Tak začíná bitva titánů, která se pravděpodobně stala i inspirací pro nadcházející film o dvojici Batman a Superman.

Určení: Fandové Batmana a temných superhrdinských komiksů s politickým podtextem.

 

Batman: Soví tribunál

Žánr: superhrdinský, detektivní, drama

O komiksu:

Ačkoliv já sám mám k práci Scotta Snydera na Batmanově světě docela výhrady, Soví ságu mu upřít nemohu. Jedná se o skvělý start nové Batmanovské epochy pro další desetiletí. Debut se konal v roce 2011, tedy ne tak dávno. Je to temný, detektivní příběh, který Batmana zavede až na pokraj jeho sil a prověří jeho schopnosti jako málo co.

V Gotham City se totiž znovu objevil, resp. projevil, řád s názvem Soví tribunál, který chce dát Bruci Waynovi, potažmo Batmanovi, jasně najevo, že Gotham je jejich město, vždycky bylo a vždycky bude. Bruce proto bude muset přehodnotit všechno, co o městě věděl a uznat, že i po všech těch letech to stále ještě není jeho město.

Greg Capullo, kreslíř komiksu, spolu se Snyderem odvedli skvělou práci na temné a napínavé atmosféře, a komiks se vám jistě vryje do paměti na dlouhá léta. Rozhodně jeden z nejlepších superhrdinských komiksů, který si na naší scéně můžete pořídit.  

Určení: Doporučuji hlavně začínajícím čtenářům ve světě Batmana (ty totiž nebude mást restart New 52, který v roce 2011 vydavatelství DC udělalo), fandům detektivek a temných superhrdinských příběhů.    

 

Dále doporučuji:

Království tvé

Kick-Ass 1,2

Batman – Arkham: Pochmurný dům v pochmurném světě

Batman: Rok jedna

Batman: Ticho

Batman: Kameňák a další příběhy

 

Tímto zakončím můj výběr komiksů pro začínající čtenáře. Pokud se zde neobjevilo něco, co byste doporučily vy, tak se omlouvám. Také mě mrzí, že některé komiksy jsem tu uvedl pouze jménem, nebo je představil jen zkratkovitě, ale článek se i tak protáhl trochu více, než jsem zamýšel. Začalo se to pomalu zvrhávat v seznam mých oblíbených komiksů, a to bych tu taky mohl psát ještě další týden. U jednotlivých komiksů máte vždy odkaz na danou položku v naší databázi, takže pokud vás daný komiks zaujal, hledejte, já vás zamýšlel pouze postrčit.

Je dost možné, že jsem se u některých komiksů nechal trochu unést a vám třeba tolik nesednou, s tím bohužel nic neudělám, když jsem z něčeho nadšený, rád to nadšení předávám dál, proto se omlouvám i za to, že někoho třeba zklamu.

 

Kudy dál?

Pokud hledáte další inspiraci, tak sledujte náš web, čtěte naše recenze, procházejte naší databázi, bavte se s ostatními uživateli v diskuzi, ptejte se, pátrejte. To vše k tomu patří a je to na tom to krásné. U nás na webu píšeme převážně o komiksech, které vyšly u nás, nebo v dohledné době vyjdou. Pokud se nebojíte angličtiny a chcete trochu té zahraniční inspirace, odkáži vás na web našich kolegů z MdS.

Jestli se rádi socializujete, můžete nás sledovat i na facebookové stránce.

Případně pokračovat do této skupiny, kde se soustřeďuje česká a slovenská komunita komiksových čtenářů. 

Doufám, že se vám úvod do komiksů líbil a byl něco platný, těším se na vaše názory a připomínky. Pokud je něco, co byste chtěli rozebrat zvlášť, nebojte se to napsat do diskuze, a my v redakci uvidíme, co se s tím dá dělat. 

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

The First Robin Offline
The First Robin 10/10/2013 (10. října 2013)
Odpověd na #3173 příspěvek od TommyEmko
Hele nevím jak na tom sou přesně první a druhý díl Daredvila, vlastním totiž pouze ten 3tí a 4tý. Ale oproti tomu čtvrtému je třetí kniha tak o dva až tři sešity tenčí, takže možná proto ji seženeš o tu stovku levněji. Ale je to opravdu jen můj odhad.
Jo,díkes. No zní to logicky. Nevidím jediný důvod, proč by tvůj odhad neměl být správný.
TommyEmko Offline
TommyEmko 10/10/2013 (10. října 2013)
Odpověd na #3171 příspěvek od The First Robin
Skvělý sequel článek. Na Daredevila už dlouho myslím ( jako na ten komiks). Cena trochu vyšší no. Zajímavý je, že první, druhý a čtvrtý díl tak nějak balancují v tom rozmezí od těch šesti, sedmi stovek. Ale trojka se dá sehnat i pod pětistovku. No každopádně stojí za to si asi pořídit celou sérii. A taková malá,...
Hele nevím jak na tom sou přesně první a druhý díl Daredvila, vlastním totiž pouze ten 3tí a 4tý. Ale oproti tomu čtvrtému je třetí kniha tak o dva až tři sešity tenčí, takže možná proto ji seženeš o tu stovku levněji. Ale je to opravdu jen můj odhad.
Morzael Offline
Morzael 09/10/2013 (9. října 2013)
Odpověd na #3171 příspěvek od The First Robin
Skvělý sequel článek. Na Daredevila už dlouho myslím ( jako na ten komiks). Cena trochu vyšší no. Zajímavý je, že první, druhý a čtvrtý díl tak nějak balancují v tom rozmezí od těch šesti, sedmi stovek. Ale trojka se dá sehnat i pod pětistovku. No každopádně stojí za to si asi pořídit celou sérii. A taková malá,...
Jj :-D nedávno Nova dokonce trumfla stupiditu svých reportáží, když zkoumali, jestli namazaný chleba marmeládou spadne namazanou stranu na podlahu :-D. Jinak jsem moc rád, že se vám článek líbil :-), děkuju.
The First Robin Offline
The First Robin 09/10/2013 (9. října 2013)
Skvělý sequel článek. Na Daredevila už dlouho myslím ( jako na ten komiks). Cena trochu vyšší no. Zajímavý je, že první, druhý a čtvrtý díl tak nějak balancují v tom rozmezí od těch šesti, sedmi stovek. Ale trojka se dá sehnat i pod pětistovku. No každopádně stojí za...
spiderbat Offline
spiderbat 09/10/2013 (9. října 2013)
Výborný článek Jinak, nic ve zlém, ale jak se minule ptal, Damien: kde je čtyrlístek? Kačer Donald, Rexík a Mickey Mouse? S těmi (+Garfieldem), jsem začínal taky...
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku