Ultimátní komiksový komplet #30: She-Hulk - Svobodná, úspěšná, zelená

8. října 2013 gumidekmedvidek Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #30: She-Hulk - Svobodná, úspěšná, zelená

Vůbec poprvé v českých zemích vyšla netradiční superhrdinská záležitost zvaná She-Hulk a vůbec poprvé jsme si pro Vás připravili recenzi od čtyřech našich redaktorů. Tak tady jsou naše názory.

Knihy Dobrovský

TommyEmko - Obyčejné právo, nadlidské právo i právo pěsti? Není problém!

„aneb pohled redaktora/fanouška Marvel komiksů“

Zelená, svobodná a úspěšná, taková je podle posledního vydaného komiksu ze série UKK She-Hulk. Ale jaký je její komiks? Na to se vám budu snažit v několika následující řádcích dát objektivní odpověď.

She-Hulk je komiksem z té novější, současné tvorby, ve kterém najdete modernější, oku líbivější kresbu. Ta ve spojení s příjemný scénářem dělá z celého komisku příjemné, odlehčené dílo. Které by se dalo trochu srovnávat se Spider-Manovými komiksy, jelikož je nabyté vtipem a nadsázkou a tedy se u něj i zasmějete. Tento fakt navozuje i samotná účast Spider-Mana v jedné části komiksu.

Je zde zajímavé sledovat, jak She-Hulk řeší soudní přelíčení normálních smrtelníků, a na druhou stranu jako Jen Waltersová pomáhá nadlidem. Při čemž je zde pěkně popsáno, co vlastně pro ni znamená být She-Hulk. Že když musí být jen Jen, tak když se může proměnit zpět na She-Hulk, je to pro ni jak když my obyčejní lidé sundáme pracovní oblek a doma na sebe natáhneme tepláky.

Každopádně byl pro mě tento komiks příjemným odlehčením po předchozích, „těžších“ kouscích, jako byl třeba Daredevil.

7/10

Morzael - Zelená, úspěšná a zábavná

„aneb pohled redaktora/fanouška konkurenčích DC komiksů“

Po temném a hutném Daredevilovi přichází hravá, veselá a zelená She-Hulk. O této hrdince jsem do nedávna nevěděl téměř nic, a už jen samotné její jméno mi evokovalo spíše těžení z popularity Hulka. Ale stejně jako v případě jejího UKK mužského protějšku i She-Hulk mě příjemně překvapila.

Dan Slott momentálně vede jednu z mých nejoblíbenějších superhrdinských sérií – Superior Spider-Man, takže s jeho tvorbou jsem už celkem seznámen a vím, že to žádný druhořadý pisálek není. V She-Hulk se mu daří vytvářet odlehčenou a vtipnou atmosféru z právnického prostředí metabytostí. Nejedná se o žádné hluboké přemýšlivé drama, ale o čistou porci zábavy, která člověka potěší. Slott to hraje na situační humor s různými postavami Marvel univerza a opravdu v tom válí. Mně osobně nejvíc pobavil a potěšil příběh se Spíďou (kde mimochodem Slott už narazil na několik věcí, které později použil ve svém Superior Spider-Manovi).

Kresba Juana Bobilloa a Paula Pelletiera mi docela připomínala styl, kterým je kreslena série Ultimate Spider-man, jež mám opravdu rád. Je to hodně barevný, pestrý a hravý styl, který k atmosféře příběhu krásně sedí a doplňuje tak pohled na svět rozverné, divoké a excentrické She-Hulk. Pro mě to byla příjemná a zábavná oddechovka, která byla potřeba po poslední řádce tíživých dramat, jež nám UKK naservíroval v týdnech minulých.

 

7/10

jardoom - Feministická vsuvka, která má zrovnoprávnit ženy“

„aneb pohled redaktora/fanouška všech superhrdinských komiksů“

Předem se omlouvám za titulek, ženy samozřejmě nechci nijak podřizovat mužům. Tento díl UKK ve mně moc slastných pocitů nenechal. Před samotným čtením jsem She-Hulk vůbec neznal. Bohužel pro ni jsem ani znát nechtěl. Hulka mám totiž hodně rád a připadalo mi, že tohle bude taková slátanina všeho, co Hulk předvést nemůže.

Neříkám že byl komiks špatný, náhodou jsem se celkem bavil. Problém je ale v tom, že vůbec nechápu podstatu této postavy, nechápu proč nakladatelství vydalo zrovna tento díl. She-Hulk není u nás vůbec známou postavou a pokud chcete publikum nalákat, je třeba je upoutat spíš komiksem z doby vzniku této postavy, který odpoví na hodně otázek, které z této vydané knížky přímo chrlí. Bohužel další věc, která mně štve je fakt, že kniha často připomíná She-Hulk jako ženu. Samotný název knihy „Svobodná, úspěšná, zelená“ je spíš vhodný pro epizodu seriálu „Sex ve městě“.

Kresba je podle mě padnoucí. V jednoduchosti se skrývá krása, to je známo nám všem a přesně tohle je ten případ kde to opravdu funguje.

Kniha v mém komiksovém srdci nechává místo pro tuto sexy zelenou obryni, bohužel další díly tohoto souhrnu bych vynechal a přečetl bych si něco z dob vzniku. Určitě bych pak nebyl tak zmatek a nevyselo mi nad hlavou tolik otazníků jako při čtení tohoto titulu.

 

6/10

gumidekmedvidek - Matlock v zeleném

„aneb pohled redaktora neovlivněného superhrdinskými komiksy“

S příchodem She-Hulk na českou scénu jsem si nedělal vůbec žádné iluze, že by to byl zrovna komiks přímo pro mě nebo že by hrdě zastoupil důstojné superhrdiny Marvelu.  K tomu tu máme moji nemilou kombinaci tupé silácké zelené, kterou jsem již moc nemusel u Hulka. Avšak časem mě Hulk přesvědčil, že dokáže vystupovat v poměrně silném a promyšleném kousku (viz. Tiché Výkřiky). Rozšíření slova Hulk o „She“ mě nechalo minimálně stejně chladným jako před prvním přečtením samotného sólo Hulka. Už jen to spojení vůbec nevnáší do řad superhrdinovských komiksů originalitu.

No ale pojďme se vůbec podívat, na čem tato zelená komiksová kniha vůbec stojí. Autoři sami pochopili, že pokud vytvoří další vážný silácký zelený komiks jen s něžným pohlavím, tak asi moc nesklidí ohlasy publika, a proto zvolilo zpracování v groteskní formě, která ve výsledku docela dobře funguje. Když, jsem myslím docela, tak bohužel občas to opravdu nevyjde. Problémem She-Hulk je vlastně věková skupina lidí, na kterou jsou tyto vtípky koncipovány. Některým kouskům by se nezasmálo ani 12ti leté dítě. Jednoduše laciný humor je na místě. Avšak komiks místy překvapí někdy, až satirickým výjevem, který pokud máte aspoň trochu načteno a pokud nemáte mozek gumové koblihy, tak rozhodně pobaví a dostaví se pocit, či dojem, že v takovém duchu by se měla nést celá série She-Hulk.

Osobně se mi více líbila hlavní hrdinka Jennifer Waltersová, než její pseudo polovička She-Hulk. A to jak v rámci kresby (v první polovině knihy), tak slabým hubeným charakterem, který určitě stál za to. Dalším povedeným kouskem byl pak superpadouch Eightball, který už jen svým imagem rozhodně svádí k posměchu. Škoda, že těmto typům padouchům se kniha nevěnuje více.

Celek hodnotím především kladně. Sice to autorům s cílením humoru moc nevyšlo, ale najdou se i silnější chvilky, mezi které bych ještě rád zařadil parodování Batmana samotným Spider-Manem. Poté můžu She-Hulk vřele doporučit jako nenáročné počtení, které může být přesně ten typ popcornové zábavy na dlouhé podzimní večery.

 

7/10

Verdikt

Zde najdete souhrné hodnocení vytvořené průměrem dílčích.

O autorovi

gumidekmedvidek
gumidekmedvidek

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Další autoři

Morzael TommyEmko
Minotaur.cz