Sandman: Věčné noci

7. října 2013 Damien Diskuze (0)
Sandman: Věčné noci

Kdo mě zná, tak už asi tuší, že jakmile vyjde něco nového od Gaimana, recenze ode mě na sebe nenechá dlouho čekat. A vskutku, Crew konečně vydala (prozatím) poslední Sandmanovskou záležitost, chvalozpěv na všechny hlavní postavy, respektive na všechny Věčné. Jestli na to lze říci i něco jiného, než pochvalu, to vám laskavě sdělím v recenzi.

Knihy Dobrovský

Žánr: Fantasy, horror, psychologický

Sérii Sandman psal Gaiman v letech 1988 - 1996. O tom, kolik cen si za ní odnesl, o tom se netřeba dlouze rozepisovat. Ale jak to bývá, s jídlem roste chuť a tak si nadšení fanoušci vydupali ještě jeden nášup. Takže v roce 2005 musel Neil ještě jednou sáhnout po peru a napsat pěkný spin-off ke své sérii.

O příběhu:

Jedná se o sedm příběhů. Každý je zasvěcen jednomu ze sedmi sourozenců, Věčných, personifikací jednotlivých aspektů. Takže se tu odehrají příběhy Sna, Smrti, Touhy, Zkázy, Delíria, Osudu a Zoufalství. I když o příběhu se dá podle mě mluvit jen u některých z nich. Například poslední kapitola věnovaná osudu není vyloženě příběhová. Naopak Zoufalství obsahuje patnáct mikropříběhů, kde každý z nich přestavuje jinou formu zoufalství. Chápete, může vám umřít křeček, a když je vám deset, je to pro vás konec světa, ale taky vás můžou obvinit ze znásilnění. Čistě příběhové jsou kapitoly Smrti, Sna a Zkázy. Pak samozřejmě i Delíria, ale to je tak šílené, že jsem se tím musel prokousat, i když to nakonec stálo za to.

Nemělo by asi moc smysl psát krátký obsah jednotlivých už tak krátkých kapitol. Důležité je, že v každé se řeší nějaká podoba aspektu, o které kapitola pojednává. Například v první kapitole Smrti se jedná o ostrov, na kterém žije již několik (patrně) desetiletí skupina libertinů, kteří se mohou nerušeně věnovat všem radostem a hříchům života, jako i nezkrotným perverznostem Markýze De Sade. A to díky tomu, že vrchní hédonista ostrov neprodyšně uzavřel proti působení času a tak na ně Smrt nemůže. Jenže… Asi chápete, oč zde půjde. Takhle bych mohl psát o každém z příběhů zvlášť, ale bude lepší, když si nepřečtete sami.

Endless Nights

O komiksu:

Popis vnější podoby knihy. Nedělám to vždy, ale tady si to neodpustím. Výjimečně se nedostanete k paperbacku, protože Věčné noci vyšly jen jako hardcover. A díky Crwi za to. Přebal má na starosti jako obvykle Dave McKeane a jako obvykle se překonal, protože tenhle chlápek s designem prostě umí. Stejně tak to umí Crew, protože černé desky knihy se zlatým okrasným nápisem vypadají nejen elegantně.

Stejně popisně by se dalo mluvit o kreslířích a výtvarnících, kteří se podíleli na jednotlivých příbězích. Jak asi tušíte, každou kapitolu měl na starosti někdo jiný. Dvě jména za všechny. Zaprvé Glenn Fabry. Ti otrlejší z vás určitě znají obálky série Preacher. Barron Storey naproti tomu v kapitole Zoufalství nabízí spíše galerii velmi psychedelických a šílených obrazů, které byste si na zeď vážně nepověsili! Široká pestrost kreslířské umu opět nenechá nikoho na pochybách, že si mezi paletou sedmi stylů vybere ten svůj.

Jak jsem řekl, některé kapitoly jsou příběhové hodně, jiné méně, ale v zásadě by nemělo hrozit, že se u čtení budete nudit. Protože jak jsem kamsi jednou napsal, když má komiks horší příběh, musí to přebít kresba a opačně. Tady se nesetkáte s nějakým přebíjením, tady je prostě obojího v požehnané míře.

Pokud jde o zasazení děje někam do série, obávám se, že se mi to nepodaří. Sám Gaiman píše v předmluvě, že kapitoly se dají číst v jakémkoli pořadí, pouze Delírium a Zkáza musí jít takto po sobě. Ale v zásadě se dá vyvodit, že většina příběhů, především Sen, se odehrává před Preludii a nokturny. Jednou z posledních věcí, které stojí za zmínku, jsou opět ony populární odkazy na jiná díla buď Gaimana samého, nebo DC universa obecně.

V různých dílech se můžete setkat s tím, že pro přílišnou popisnost nebo barvitost scény se utopí myšlenka. Odvážím si říci, že Neilu Gaimanovi (kterému skládá holdy i Stephen King) se tohle nestává a pokud máte přeci jenom trochu otevřenou mysl při čtení jinak pěkných, a občas perverzních příběhů, určitý přesah to skýtá. Takže když si to sesumírujete, asi vám dojde, jaké bude moje resumé.

Kresby, příběhy, myšlenky, celkové zpracování + je to krásný bonus všem fanouškům ságy
Pro někoho možná lehce obscénní, někoho asi nebudou bavit ty esoterické kapitolky

Verdikt

Když se na to povídám z celkového hlediska, tak od obálky přes kresbu po samotný veledůležitý obsah nemám prakticky jedinou výtku. Což se mi kolikrát nestalo ani u řadového Sandmana. A jak jsem řekl, je to taková třešnička na dortu snů, který si Neil v té svojí geniálně šílené hlavě uplácal. Nezbývá už nic, než jen čekat na slibovaný prequel.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Damien
Damien

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku