Geekoviny #03: Klingonština

6. října 2013 jardoom Diskuze (0)
Geekoviny #03: Klingonština

Vítám Vás u dalšího dílu Geekovin. Tentokrát s pořadovým číslem 3. Dnes se budeme zajímat o jazyk, kterým na celém světě plynule mluví přibližně 40 lidí a Sheldon Cooper z Big Bang Theory. V co největší stručnosti si vysvětlíme, co je to Klingonština, odkud se vzala a trochu si vysvětlíme její základy.

Knihy Dobrovský

Klingonština (klingonsky: tlhIngan Hol) je umělý jazyk vymyšlený jedním z herců Star Treku, Jamesem Doohanem a Markem Okrandem (ve spolupráci s různými lingvisty) v roce 1984.

 

Historie

Tento jazyk je mateřský pro rasu Klingonů, ale ve světě Star Treku ho ovládají i jiné rasy. Časem se z původních jednoduchých vět, které byly slyšet v některých epizodách seriálu i filmech, vyvinul plnohodnotný jazyk s vlastní větnou skladbou.
V roce 1992 vznikl institut zabývající se právě tímto nově zrozeným jazykem. Jeho posláním je sdružovat zájemce o studium klingonského jazyka a kultury, a poskytovat jim prostor pro diskuze a pro výměnu názorů. Mezi členy tohoto institutu patří mnohočetné skupiny lidí. Jsou mezi nimi samozřejmě i příznivci seriálu Star Trek.

Klingonský jazyk je v něčem skutečně unikátní. Před ním už sice bylo vytvořeno několik jiných umělých jazyků, mezi nimi i několik jazyků pro literární účely, ale klingonština je příkladem jazyka, který byl vytvořen profesionálním jazykovědcem. K tomu si připočtěte také padesát let existence fenoménu jménem Star Trek, který vítězně proběhl celým světem, a který velmi silně ovlivnil kulturu nejširších vrstev lidí. Všechny tyto faktory objasňují obrovskou popularitu jazyka válečníků z kosmu. Postupně vyšla i některá významná světová díla v klingonštině, jako například Epos o Gilgamešovi, či Hamlet.

Písmo a gramatika

Je nutné upozornit, že některá klingonská písmena jsou při zápisu pomocí pozemské abecedy zastoupena celou slabikou (tlh, gh,…). Důležitou věcí u klingonštiny je správné psaní velkých a malých písmen. Nikdy nepište velké písmeno na začátku klingonské věty! Dbejte rovněž na rozlišování např. Q a q, protože obě jsou to rozdílná písmena a jejich záměna může vést až k tragickým omylům. Taktéž buďte opatrní s apostrofem, protože i ten je v klingonštině plnohodnotným písmenem.

Jak vypadá klingonská abeceda vidíte na následujícím obrázku.

Přesně popsat „zvuky“ klingonštiny, je opravdu obtížná záležitost. Klingonština totiž nezní jako některý z pozemských jazyků. Výslovnost Souhlásek a Samohlásek najdete v připíchnutých odkazech. Klingonská gramatika je dle mého lajckého oka mnohem složitější než jakýkoli pozemský jazyk. Klingonský jazyk se řídí přesnými pravidly gramatiky a je třeba se jimi striktně řídit. Od výslovnosti po typy podstatných jmén, slovesa, slovesné přípony, číslovky, zájména a mnoho dalšího. Kdybych tu měl vypsat veškerá pravidla klingonštiny, která jsem sehnal, článek bych musel rozdělit nejméně do deseti částí, dlouhých jako je tato.

Kdybych vše vepsal do jednoho článku, po pár odstavcích, kdy se scrollovací lišta pohne o milimetr, většina fanoušků tuto stránku zavře a už nikdy sem nepáchne. Tohle všechno svědčí o faktu, že klingonština je nesmírně těžky leč bohatý jazyk. Není proto divu, že tímto jazykem plynule mluví tak málo lidí. Bohužel nejlepším způsobem, jak se naučit správně klingonsky vyslovovat, je odletět na výlet někam na klingonské území. Jenže zkuste zavolat na informace, kdy že asi něco letí na Qo’noS. Chvíli by se s vámi asi dohadovali, a pak by vás odkázali na specializovanou kliniku pro duševně choré.

 

Názorná ukázka Hamleta: Být či nebýt

KLINGONSKY

taH pagh taHbe. DaH mu lheghvam vIqelnIS.
quva, yabDaq San vaQ cha, pu je SIQDI?
pagh, Seng bIQaHey SuvmeH nuHmey SuqDI,
ej, Suvmo, rInmoHDI? Hegh. Qong --- Qong neH ---
ej QongDI, tIq oy, waSanID Daw e je
cho ISbogh porghDaj rInmoHlaH net Har.
yIn mevbogh mIwvame wIruchqangbej.
Hegh. Qong. QongDI chaq naj. toH, waQlaw ghuvam!
HeghDaq maQongtaHvIS, tugh nuq wInajlaH,
volchaHmajvo jubbewI bep wIwoDDI;
e wIqelDI, maHeDnIS. Qugh DISIQnIS,
SIQmoHmo qechvam. Qugh yIn nImoH oH.

 

ZPĚTNÝ DOSLOVNÝ PŘEVOD DO ČEŠTINY

Přetrvat či nepřetrvat (být či nebýt). Zamyslím se nyní nad touto větou.
Je úctyhodné snášet torpéda a phasery zlého osudu?
Nebo popadnout zbraně a bojovat proti zdánlivému oceánu problémů,
a bojem je ukončit? Zemřít. Spát. Jen spát.
Ve spánku prý končí bolest v srdci
a tisíce problémů, které je nutno překonat.
Máme rozhodně sklon takto život ukončit.
Zemřít. Spát.  A ve spánku snad zdají se sny. To je ta překážka!
O čem ale budou sny ve spánku smrti,
když jsme z našich ramenou setřásli břímě smrtelných?
Při tomto pomyšlení couvneme. Musíme snášet těžkosti,
protože toto pomyšlení nás k tomu vede. Prodlužuje život plný pohrom.

 

Ti z Vás, kteří v klingonštině nacházíte zalíbění, můžete zakoupit literaturu věnovanou právě tomuto jazyku. U nás této literatury není moc, ale určitě jsou k dostání ty hlavní záležitosti. Já doporučuji hlavně dvě knihy, které žádný Klingoňan nemůže opomenout. První knihou je samozřejmě Česko Klingonský slovník. Ten u nás vyšel pod nakladatelstvím Triton a jeho cena se pohybuje kolem tří stovek.
Další knihou není nic jiného než Hamlet. Kniha samotná je skvostná záležitost W. Shakespeara a v klingonštině to není sice lehké čtení, ale rozhodně se jedná o zajímavou zkušenost pro zdokonalení. Tato kniha je dílem nakladatelství Netopejr a seženete jí levněji než jeden výtisk UKK.

 

 

Na závěr pár frází v klingonštině
- bogh tlhInganpu, SuvwIpu moj, Hegh
- Klingoni se narodí, žijí jako bojovníci a pak zemřou.  

- qaStaHvIS wa ram loS SaD Hugh SIjlaH qetbogh loD.
- Bojovník může za noc podříznout 4000 hrdel, pokud poběží.

- vay DaneHbogh yIchargh.
- Podrob si, po čem toužíš.

- jachchoHmeH Iwraj penaghtaH.
- Miluj tak, až bude tvá krev vřít.

- leghlaHchuechugh mIn lolaHbe taj jej.
- Ostrý nůž je k ničemu bez ostrého oka.

- oyeluchugh Qapbelu.
- Bez bolesti není zisk.

- Suvbechugh SuvwI tlhuHbe SuvwI.
- Pokud bojovník nebojuje, nedýchá.

 

Zdroj informací: www.bonalingua.cz, www.seznam.startrek.cz, wiki

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku