97.8%
Bruce Wayne

DC Comics

97.8%

Ať si každý říká, co chce, Batman bude vždy jedině Bruce Wayne. Obávaný, respektovaný, nenáviděný, obdivovaný, milovaný. Okolnosti osudu, které ho vytvarovaly do osoby, jíž se stal, byly unikátní, neopakovatelné a společně s Brucovou železnou vůlí dali vznik legendě.

Komiksy v kterých postava vystupuje

Obsah je otevřen editaci.
Pokud nám chcete přispět informacemi o dané položce, pokračujte zde

Osobnost

Ať si říká, co chce, Batman bude vždy jedině Bruce Wayne. Obávaný, respektovaný, nenáviděný, obdivodaný, milovaný.

Batman není jen hromada svalů, moderní vychytávky, detektivní metody a netopýří oblek. Brucův přístup je jedinečný. Nejde mu o uznání, chválu nebo lásku. Snaží se vždy splnit svůj cíl, plán, úkol za každou cenu. Pokud je to nezbytné, je ochoten obětovat sebe nebo ostatní k dosažení vyššího dobra. Emoce a pocity si nechává pro sebe, je odměřený a vypočítavý. Vždy má plán, vždy si ví rady, nikdy se nevzdává. Jeho taktické dovednosti mu dávají výhodů přemýšlení desítek kroků dopředu.

Superman jednou nazval Bruce nejnebezpečnějším mužem planety. Toto přirovnání sedí. I přes to že Bruce nemá zvláštní schopnosti, dokáže se vyrovnat Muži z oceli, Královně Amazonek nebo klidně členovi sboru Green Lanternů jen díky svým lidským vlastnostem.  Všichni, kdo spolupracují s Brucem (Batmanem), jsou připraveni poslouchat jeho rozkazy, protože vědí, že jim to pravděpodobně zachrání život.

Svou totožnost vyzrazuje jen velmi nerad a jen málo lidí světa DC ví, kdo ve skutečnosti je. Nejraději pracuje Bruce sám, ale už trénoval celou řadu svých vlastních následovníků, převážně chlapce, kteří přišli o rodiče stejně jako on, a vycvičil z nich Robiny (Dick Grayson, Jason Todd, Tim Drake, Damian Wayne). Dicka a Tima adoptoval do rodiny Waynů, a Damian je jeho vlastní syn, kterého má s Talií al Ghul.

Bruce jako Batman figuruje i v různých skupinách, které ho většinou velmi rádi ustanovili svým vůdcem. V Justice League měl největší problém, protože hodně hrdinů zpochybňuje jeho schopnosti a taky jeho odměřené chování, ale po čase v každém (snad kromě Hala Jordana), vzbudil hluboký respekt. V některých (Wonder Woman) dokonce hlubší city. Další skupina - The Outsiders je o něco blíže k Brucovu charakteru.

Ona nejsilnější zbraň a zároveň prokletí je temnota v jeho srdci. Mísí se v ní nenávist vůči zločinu a obava ze zklamání svých zesnulých rodičů. Do boje mu složí dobře, ovšem v osobním životě dělá z Bruce nedostupného člověka. Nejbližší milostný vztah si vytvořil se Selinou Kylovou (Catwoman), která je nejspíš stejně psychicky poškozená jako on.

Wayne Enterprises

Jakožto hlava Wayne Enterprises se Bruce snaží pokračovat v tradici svých rodičů - pořádá benefice pro chudé a sbírky na zlepšení podmínek k životu v Gotham City. Jeho nejaktuálnější plán se zabývá přestavbou a modernizací centra Gothamu. I přes své časté pletky s krásnými ženami je Bruce oblíbenou postavou Gothamské smetánky.
Gotham City je Brucův domov a on se bude do posledního dechu snažit zlepšit život v něm.

Jediné čeho se bojí je strach. Brucova mysl si v mládí prožila tak temné chvíle, že už nejspíš nikdy nebude schopen žít normálně, využívá proto své vlastnosti naplno k tomu, co ho naplňuje - konat dobro.

Rodina

Thomas Wayne

Otec Bruce a manžel Marthy. Byl uznávaný jako filantrop a velmi nadaný chirurg v Gothamské nemocnici.

Martha Waynová

Matka Bruce a manželka Thomase. Velmi silná a inteligentní žena. Která byla v čele organizace, proti zneužívání a obchodu s dětmi,  s touto organizací jí pomáhal James Gordon a Alfred Pennyworth. Bruce později navazuje na její práci.

Damian Wayne

Syn Bruce a Talii al Ghul. Je vycvičen Ligou zabijáku od jeho dětství, proto si Bruce dal za cíl, že z něj dostane jeho vražedné pudy a udělá z něj dobrého člověka. Navzdory Brucově výchově se ovšem ukazuje, že být otcem mu dělá značné obtíže a Damian mu to nijak neulehčuje.

Dick Grayson

První adoptivní dítě Bruce Waynea. Po smrti jeho rodičů, cirkusových kaskadérů, Létajících Graysonů se ho ujal a později adoptoval. Z Dicka se stal první Robin.

Jason Peter Todd

O Jasonovi není úplně jasné jestli ho Bruce adoptoval i po změně univeza na "post-crisis" DC universe, nebo byl jen jeho opatrovníkem. Jason byl druhým Robinem, dítě ulice. Pro Bruce bylo těžké zvládnout jeho surovou povahu.

Timothy Drake

Druhý adoptnivní syn Bruce Waynea. Tim byl třetím Robinem, dlouho žil pouze se svým pravým otcem, dokud ho nezabil Captain Boomerang ("Identity Crisis"). Pro Bruce bylo poté samozřejmostí se o Tima postarat, také ho nakonec adoptoval.

Cassandra Cain

Brucova adoptivní dcera. Chvíli byla druhou Batgirl, ale nakonec se vydala vlastní cestou jako Black Bat, aktuálně operuje v Hong Kongu.

Dětství (0-14 let)

Bruce je synem Dr. Thomase a Marthy Waynových. Do svých osmi let žil veselým a spokojeným životem plným lásky svých rodičů a péče od rodinného přítele Alfreda Pennywortha.

Waynovi patří k váženým rodinám Gotham City už od jeho počátků. Jakožto jedni z nejbohatších lidí v Gothamu a členové místní smetánky se rozhodli své bohatství využít k pomoci lidem, kteří neměli v drsném městě, jakým Gotham je, takové štěstí co oni. Díky mnoha činům ve prospěch města byli Waynovi velmi oblíbení a všeobecně považováni za filantropy. Bruce byl hrdý na své rodiče, měl v nich dobrý vzor. Viděl v nich lidi, kteří se snažili vnést do temného světa trochu naděje a pomoci ostaním.

Vše se ovšem změnilo v jeho osmi letech. Jednoho večera, když šel se svými rodiči z kina (byli na filmu Mark of Zorro, což je mimochodem skutečný film z roku 1920) jim do cesty vstoupil maskovaný ozbrojený muž. Chtěl především perly na krku jeho matky. Chladnokrevně zastřelil Brucova otce a poté i jeho matku, protože křičela o pomoc. Bylo přesně 22:47, když se toto vše seběhlo a Bruce zůstal stát na ulici traumatizován smrtí svých rodičů a zcela opuštěn.

Brucův život už nikdy nemohl být stejný. Po smrti rodičů připadl do péče jejich rodinnému příteli, služebníkovi, Alfredovu Pennyworthovi. Sdědil rodinné bohatství stejně tak jako firmu svého otce, Wayne Enterprises.

Bruce přísahal u hrobu svých rodičů, že pomstí jejich smrt. Ačkoliv byl vrah dopaden a identifikován jako obyčejný pouliční zloděj, Joe Chill, Bruce nemohl uvěřit, že smrt jeho rodičů, jedněch z nejváženějších lídí Gothamu, byla náhodná. Už jako malý vynikal v dedukci a logice, využil své nadání a snažil se rozluštit spiknutí, které údajně mělo zničit rodinu Waynových. Bohužel přivedl sám sebe do pasti a zůstal zavřený několik dní na půdě opuštěného domu, kde ho našli dehydrovaného a podchlazeného. Musel ze svého podezření upustit a svůj hněv soustředil pouze na Joe Chilla.

I přes bohaté finanční zabezpečení v ničem nenacházel štěstí. O mladého Bruce pečovala, kromě Alfreda, Dr. Leslie Thompkinsová, která se mu snažila pomoct přenést přes zármutek a najít v životě smysl.

Dospívání (14-...)

Ve čtrnácti letech započal Bruce svou dvanáctiletou cestu po světě. Cestoval všude možně hledajíc experty v různých oborech, aby vytrénoval sám sebe, jak psychicky tak fyzicky, až do svých limitů.

Mimo jiné studoval například na univerzitě Cambridge v Anglii, nebo v Sorbonne ve Francii. Zde potkal Francouze jménem Henri Ducard (všechny organizace od CIA po KGB chtěly jeho služby), který ho naučil jak stopovat lidi.

V Japonsku se učil u mistra Kirigiho (mistr v umění vitálních bodů a smrtících technik, je považováno za velkou čest s ním trénovat), který ho učil všem uměním ninjutsu (umění se maskovat, plížit, bojovat...).

David Caine, jeden z nejlepších nájemných zabijáků učí Bruce své techniky, které ovšem Bruce nikdy neužil k usmrcení svých soupeřů.

V Nepálu ho mniši naučili, jak se fyzicky i psychicky rychle zotavovat, léčit se a soustředit mysl. V Africe trénoval s křováky umění lovu.

Nakonec se vrací do svého rodného města, Gotham City, kde se rozhodne věnovat svůj potenciál a hněv boji proti zločinu. Ovšem navzdory svým mnoha dovednostem má pocit, že ještě něco chybí. Bruce má zločince za pověrčivé a zbabělé, proto, aby zbavil Gotham zla, se sám chce stát zlověstným sybolem, který zasévá strach do srdcí jeho nepřátel. Onoho večera, do studovny jeho otce vlétne netopýr a Bruce to vezme jako znamení. Využije svou fóbii z netopýrů a obrátí ji proti zločinu v Gothamu, sám se stane netopýrem.

Vytvoří oblek po vzoru onoho nočního tvora a vydává se do ulic bojovat proti bezprávý. Od této chvíle se jeho život rozdvojuje. Ten jeden je pro veřejnost známý jako miliardář, playboy a filantrop Bruce Wayne. Ten druhý je obávaný jako postrach zločinců, temný rytíř Gothamu, křižák s kápí, Batman.

Ačkoliv je Bruce Wayne člověk, který může mít téměř vše co by chtěl, tento život pro něj není nic než přetvářka a maska, Batman je jeho pravá tvář. Je to ten nejryzejší vývej Brucovi duše. Protože po smrti jeho rodičů pro něj zbylo v obyčejném lidském světě velmi málo, ve světě stínu se cítí daleko přirozeněji.

Proto dělá Brucovi velké problémy navázat upřímný, láskyplný vztah s kýmkoliv. Jediný komu plně důvěřuje nadále zůstává Alfred. Ani svým věrným spojencům a partnerům jako jsou RobinNightwingBatgirl a Oracle nedůvěřuje zcela plně. ("Někdy mám pocit, že i tvoje tajemství mají tajemství." -Robin (Batman & Robin #1 (2011)))

Vzpomněl si, že když mu byly čtyři roky, tak spadl do vyschlé studny. Tady ho polekalo hejno netopýrů, kvůli kterému z nich získal fóbii. Nyní si ale vybavoval, že tam byl průchod do nějaké jeskyně. Když se tam později šel podívat, objevil veklý komplex jekyní pod celým sídlem jeho rodiny a zbudoval si zde základnu pro své operace - Batcave.

(pozn. redaktora: Příběh a historie komiksů v profilu Batmana byla psaná především z pohledu Bruce Wayna jakožto Temného rytíře. Tento profil má vyobrazit ryze jen Brucovi vlastnosti, životní příběh a cestu k Batmanovi. Cílem bylo ukázat, proč se Batmanem stal.)

Zdroj: Autor záznamu

Komentáře uživatelů

Creature999
Offline

Je škoda že v tom filmu se super hrdinstvím skončil a nahradil ho někdo jiný. Dávám 4/5

(6. února 2013)
Arrow Boys
Offline

Bruce Wayne měl těžké dětství. Oba jeho rodiče byli zavražděni. Bruce slíbil pomstu a v dospělosti se stal hrdinou Batmanem. Zaslouží si 5/5.“

(5. května 2015)
Kubik21
Offline

Kdo by jím nechtěl být.

(27. prosince 2012)
nightwing
Offline

Lituji Bruce že stratil rodiče ale nakonec se z miliardáře stal hrdina proti zločinu Batman.

(12. ledna 2013)
bane
Offline

Bruce Wayne měl těžké dětství. Oba jeho rodiče byli zavražděni. Bruce slíbil pomstu a v dospělosti se stal hrdinou Batmanem. Zaslouží si 5/5.

(27. ledna 2013)
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Informace

Rok vzniku 1939
První výskyt Detectice Comics #27
Svět DC Comics
Strana Kladná
Schopnosti Mistr bojových umění a taktiky; intelekt na geniální úrovni; expert přes forenzní vědy; téměř nadpřirozený šarm (to asi ty miliony)
Alias Batman
Výška 190 cm
Váha 96 kg
Barva vlasů černá
Barva očí modrá
Působiště Země
Rasa (druh) Člověk
Místo původu Gotham City

Souvísející - Alter ego

Systémové informace

Má na starosti Morzael
Vloženo 12. února 2012
Naposledy editováno 12. března 2016

Najdete nás na Facebooku