73.3%
Green Arrow

DC Comics

73.3%

Pod zelenou kápí se skrývá Oliver "Ollie" Queen, ve Star City vnímaný jako bohatý playboy a průmyslník. Jako mladší si užíval hýřivý a rozmazlený životní styl milionáře. Po ztroskotání na ne tak docela opuštěném ostrově se z něj ale stává novodobý Robin Hood, ochránce slabých. Luk a šípy se všemi možnými vychytávkami jsou jeho neodmyslitelnou zbraní stejně jako šarm, lehkovážnost a občas drsný přístup.

Komiksy v kterých postava vystupuje

Obsah je otevřen editaci.
Pokud nám chcete přispět informacemi o dané položce, pokračujte zde

O tvorbě:

Oliver Queen, známý především pod jménem Green Arrow, byl vytvořen umělci: Mortem Weisingerem a Georgem Pappem. Právě tito muži se zasloužili o jeho debut na stránkách sešitu More Fun Comics #73.

Bylo to roku 1941 a po světě začala kolovat zvěst, že se Mort Weisinger inspiroval sérií filmů s názvem Green Archer, která byla natočena podle předlohy spisovatele Edgara WallaceWeisinger získal inspiraci a vytvořil hrdinu, jehož původ a způsob zpodobnění velmi připomínal Bruce Waynea, který se objevil jen pár let před oficiálním zrodem Green Arrowa.

Podobnost mezi postavami je velmi zřejmá. Oba si zakládali na vlastní specifické image, která reprezentovala jejich způsob boje proti kriminalitě. V Bruceově případě šlo tedy o symbol netopýra a v Oliverově o zelený šíp, který tak často používal

Oba muži byli zbohatlí playboyové, oba přišli o někoho ze své rodiny a oběma trvalo několik let, než našli svůj specifický styl a vlastní temnou stránku osobnosti. Vzhledem k tomu, že byl Green Arrow jedním z prvních superhrdinů, netrvalo dlouho a vytvořil si velkou fanouškovskou základnu. Ta ho časem pasovala na jednu z nejikoničtějších postav, které kdy vydavatelství DC Comics stvořilo.

Znovuzrozen na ostrově

Oliver se narodil jako zazobaný a nepříliš morálně založený fracek. Byl ukázkovým případem lidské zhýčkanosti a povýšenosti. Ačkoliv měl moc a prostředky, nijak výrazně se nestaral o život mimo svou kastu. Díky tomu si bez následků žil život, jaký by chtěl každý mladý muž.

Jednoho dne vyrazil na soukromou plavbu, která se mu stala osudnou. Jedním svým zaměstnancem byl přehozen přes palubu své jachty a byl prohlášen za mrtvého. Několik dní byl unášen mořskými proudy a vlnami, které ho nakonec donesly na pobřeží neznámého ostrova. Ten se stal jeho domovem po dobu následujících 5 let.

Oliver měl od mala nadání pro lukostřelbu, jenže až na onom ostrově se díky své neoblomné vůli a odhodlání dokázal vypracovat do pozice nejlepšího lukostřelce ve světě DC Comics. Brzy po příchodu na ostrov si vytvořil provizorní luk, který zhotovil z náhradních dílů rozbitého generátoru, a začal lovit, aby na ostrově přežil.

Dny na ostrově se zdály být příliš dlouhé a nezáživné, což Olivera vedlo k mapovacím výpravám. Během jedné z nich nalezl neobydlenou lidskou osadu, která ho po detailnějším prozkoumání velmi zděsila. Když se snažil získat čerstvou vodu z místní studny, zjistil, že lidé z osady byli pobiti a jejich ostatky naházeny do oné studny.

Až po několika letech se naskytla první příležitost cesty z ostrova. Poblíž pevniny se objevila loď, ale jejími pasažéry byli pašeráci drog. Ti se lodi zmocnili jen pár dní před příjezdem k ostrovu a majitele věznili jako rukojmí. Oliver se této šance rozhodně nechtěl vzdát.

Oblékl se do zeleného přestrojení, obličej si zamaskoval mazivem kotevního řetězu a rozhodl se sám zachránit posádku. Když se dostal na loď, zjistil, že právě ti pašeráci jsou odpovědni za smrt celé té osady. Pozvedl tedy proti nim luk a rozhodl se všechny je pobít. Nakonec je ale nezabil, jen je spoutal a následně dorazil zpět do Star City - svého rodného města.

Ve Star City zločince odevzdal místnímu policejnímu sboru a sám začal bojovat proti kriminalitě jako neohrožený muž s lukem a kapucí. Díky svému velkému bohatství tak později začal vytvářet různé technologie a pomůcky, které se měly stát součástí jeho zbroje a nástroji proti místním utlačovatelům.

Zde se významně projevila ona podobnost s Batmanem. Netrvalo totiž dlouho a Green Arrow se pustil do výroby takových technických vychytávek jako: Arrowcar, Arrowplane a dokonce začal uvažovat i nad jistou variantou Bat-signálu. Později se k němu připojil mladý Roy Harper (známý též jako první Speedy), který plnil úlohu sidekicka.

Speedy byl také brilantním lukostřelcem, což z něj a Olivera dělalo opravdu impozantní tým a přátele. Nic hezkého však nikdy netrvá věčně a Oliver začíná procházet temnějšími roky a změnou podoby. Přišel totiž o všechen svůj majetek a poznává tak pravou cenu vykoupení. Později se tak i stává otevřenějším k politickým názorům a mění svou image (vzdal se vzhledu ulhazeného playboye a nechal si narůst bradku a delší porost hlavy).

Osobnost

Oliver kdysi býval velmi zhýčkaným a pyšným člověkem. Až později přišel na to, že na světě jde o mnohem víc, než jen o celodenní večírky, nebo krásné dívky. Od mala žil v ohromném přepychu, díky němuž neměl žádnou odpovědnost, a proto se jí až do dospělosti nenaučil. Původně si o sobě myslel, že patří mezi lepší lidi a mnohdy se na druhé díval takřka z patra.

V jeho rané dospělosti se však stalo něco, co osobnost tohoto muže zásadně ovlivnilo a velmi pozměnilo. Od ztroskotání na ostrově se z Olivera Quenna stala vážnější osobnost. Došel k vlastnímu morálnímu kodexu, jehož pravidla porušovala veškerá kriminalita a zlo ve městě.

V ten moment si uvědomil, že má dostatečnou moc a teď i inspiraci, aby se svět pokusil změnit, a zamezil tak nespravedlnosti a bezpráví, které poznal, když se ztratil ve světě. Od té doby jsme v jeho duši mohli zaznamenávat záchvěvy temné stránky, která jej čím dál více ovlivňovala.

Sám sice chtěl konat dobro, ale měl vlastní filozofii a prostředky, kterými by toho docílil. Došel toho názoru, že nezáleží na tom, jakých prostředků v boji proti kriminalitě využijete, protože hájíte dobro a stojíte tak nad zákonem. Sám Oliver tedy hájil zákon tím, že ho porušoval. Proto se v pozdějších dobách dostával do střetů s mnoha hrdiny. Ti jeho pohled na svět nakonec změnili a on později jednal s přesně vyměřenou morální integritou, mimo šedé zóny.

I když jej ostrov změnil, nepatrné prvky jeho staré osobnosti v něm přetrvaly. Ze začátku své kariéry totiž pořád postrádal vlastní odpovědnost. Nemluvě o tom, že byl přesvědčen o vlastní důležitosti (jeho cíle a sny měly přednost před ostatními). 

Green Arrow toho za celý život prožil hodně a udělal mnoho chyb jako každý člověk. Nebál se ale za ně převzít odpovědnost a poučit se z nich. Bohužel ne všechny životní rány se dokáží rychle zahojit a mohou být tak pro hrdinův časem pochmurný život osudné. DC Comics se většinou totiž z Olivera, nebo jeho parťáků, snažilo udělat výstražný příklad pro celou společnost.

Zlatý věk a Post Flashpoint

Narozdíl od Batmana neměl Green Arrow nikdy problém veřejně hlásat své názory. Proto byly především počátky spolupráce těchto postav velmi těžké. Spolupracovali vlastně jen kvůli Justice League. Členem JLA se ale Green Arrow stal až později, v tu dobu se teprve dočkal své přezdívky.

Jeho názory mu přinesly konflikt s mnoho lidma, především s jeho budoucím velkým kamarádem Halem Jordanem, Green Lanternem. Zatímco Oliver požadoval změnu v masovém měřítku, Hal raději spolupracoval s vládou a udržoval pořádek. Navíc Oliver viděl Hala jako člověka, který kvůli své roli Green Lanterna už nedokáže rozpoznat, kdo opravdu potřebuje pomoc. Společně pak již jako přátelé chránili americké občany před nebezpečím. 

Po události Flashpoint

Green Arrow je hladce oholený, sídlí v Seattlu a pracuje se svým týmem – Naomi, která má na starosti počítače, a Jax zase vybavení. Jeho firma prosperuje díky technologii Q-Core, která dala život Q-Telu nebo Q-Padu. Oliver téměř vždy chybí při poradě firemní rady, což velmi štve CEO Queen Industries Emmersona. Ten chce přetáhnout Olivera na svou stranu a získat jeho firmu. V té době si už Oliver tvoří svoje nepřátelé a bojuje proti Emerald Archer.

Green Arrow v komiksu

The Longbow Hunters

Green Arrow je členem Justice League a zároveň je velmi zamilovaný do Black Canary, kvůli které by byl schopný i zabíjet. Ta je zrovna zajata, když se pokouší  zastavit skupinu drogových dealerů. Oliver mezitím narazí na Shado, lučištnici, která je rozhodnutá dopadnout muže, co zabil její rodinu.

Oliver je sice zprvu šokován jejími způsoby, ale spojí se s ní, aby našel svoji milovanou. Když ji konečně najde, je Canary svázaná - byla mučena a muž naproti ní vypadá, že se s ní chce trochu „pobavit“. Vztekem ho zabije a s ním i jeho dva kumpány. 

Následně se stěhuje ze Star City do Washingtonu, stává se mnohem nebezpečnějším, nakloněn raději k zabíjení, než aby někomu projevil milost. Velmi se spřátelí s Eddiem Fyersem a začíná ho hledat policie. Nakonec je nucen opustit město, ale to už je na Black Canary moc. V tu dobu ztratila plodnost a své schopnosti a rozchází se s ním.

Rok na to opět potkává Shado a je jí vydírán, aby ukradl tajnou mapu CIA. Jakmile ji najde, tak ho Shado střelí do hrudníku jeho vlastním šípem. Sice ho uzdraví, ale omámí ho léky a poté znásilní. Když se naplno probudí, nic si nepamatuje, ani to, jak ho střelila. Shado později porodí syna Roberta. Oliver se o něm dozvídá o hodně později, ale Shado si nepřeje, aby s ním byl v kontaktu.

Zero Hour

Oliver se navrací ke svému hrdinství a získává klíčovou roli v Zero Hour. Když Hal Jordan zešílí, nezbývá  GA nic jiného, než ho ve správnou chvíli střelit, aby ostatní superhrdinové dostali šanci Hala porazit. Pro Ollieho to bylo dost těžkého, protože právě Hal ho dokázal zase postavit na správnou hrdinskou cestu. 

Později Oliver zjišťuje, že má nemanželeského syna, Connora Hawka, také velmi nadaného v lukostřelbě. Oba se velmi spřátelí a Connor dokonce občas pomáhá svému otci v boji proti kriminalitě. Jednoho dne však Oliver umírá, když se pokouší zachránit město Metropolis před výbuchem bomby. Na jeho počest se stal Connor Hawk dalším Green Arrowem.

 

Quiver

Několik let po smrti byl Oliver vzkříšen Halem Jordanem, operujícím v té době jako Spectre. Oliver ale neměl žádné vzpomínky na své poslední roky před smrtí, což způsobilo, že byl oživen jako tělo bez duše, tzv. Hollow. Na to přijde Stanley Dover, který pak Olivera využije ke svým démonickým pokusům.

Oliver byl uvězněn ve sklepě a projít mohl jen někdo, kdo měl alespoň trochu jeho krve. To se povedlo Connorovi a společně s Black Canary, Batmanam a Jasonem Bloodem Olivera za boje s démonickými stvůrami zachránili. Stanley byl sežrán jedním z démonů.

 

Alternativní verze

Earth-2

Ollie je členem Seven Soldiers a All-Star Squadron a jeho život je velmi podobný jako na Earth-1. Jsou tu malé odlišnosti, například Speedy má blond vlasy míst zrzavých.

Earth-11

Oliver Queen je zde ženou jménem Olivia Queen. Black Canary nosí oblek podobný Green Arrowovi a společně s Flashem a Justice League odráží invazi Amazonek v čele s Wonder Woman.

Earth-31

Verze, ve které je miliardář stávající se komunistou. Odehrává se v budoucnosti, kdy svět ovládají Brainiac a Lex Luthor. Oliver tam ztratí kvůli Supermanovi svou ruku a použivá raději kybernetickou.

Filmy a seriály

Smallville

V seriálu stanice CW, Smallville, je ztvárněn Justinem Hartleyem. Poprvé se objevuje ve druhé epizodě šesté série a zůstal pro první polovinu série klíčový. Hlavní role se dočkal v 8. a 9. sérii. Měl romantickou zápletku s Lois Lane, Tess Mercer a Chloe Sullivan.

Justice League Unlimited

V této animované sérii je namluvený Kinem Shrinerem. Je zástupcem těch, kteří nebojují v globálním měřítku, ale pouze v tom menším a proto se zdráhá do JLA připojit. Tento postoj ale nakonec změní a bojuje po boku Supergirl, Johna Stewarta nebo Captain Atoma.

Young Justice

Oliver se v tomto seriálu objevuje jako mentor Roye Harpera, Speedyho (později Red Arrowa).

Zdroj: Autor záznamu

Komentáře uživatelů

Grayson
Offline

Záhadný mstitel a bdělý strážce Star City.Muž,který musel celých pět let čelit peklu tajemného ostrova,miliardář,jenž se časem ocitl na samotném dně společnosti a člověk,který by pro své město zemřel.

(22. května 2014)
nightwing
Offline

Je super,mám ho hodně rád a dávám mu 5/5 hvězdiček... nemůžu mu nic vytknout!

(26. ledna 2013)
Batman
Offline

Tuto postavu znám hlavně ze serialu Smallvile ale kdysi jsem narazil na dokument o Dc comics myslím že se to jmenovalo Zrod komiksových superhrdinů.A tam mně Green Arrow zaujal ještě více.A to jeho vystupováním v komiksech o Green Lanternovi kde Green Arrow upozornoval Hala Jordana na problémy planety země a tak Hal pochopil že problémy nejsou jen ve vesmíru ale i na jeho planetě.

(18. ledna 2013)
sabo5
Offline
odpad!

Green Arrow mi příjde dosti nesympatický a nemám ho rád protože dost machruje dokonce i Hawkey je lepší ve střelbě.

(3. července 2017)
bane
Offline

Skvělý hrdina. Schopnostmi mi hodně připomíná Hawkeye, ale svým speciálním vybavením a společenským postavením, je hodně podobný Batmanovi. Je to prostě parádní hrdina. Znám jej hlavně ze seriálu Smallville a docela rád bych viděl i seriál Arrow. Takže za mě bezpochyby 5/5.

(26. ledna 2013)
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Informace

Rok vzniku 1941
První výskyt More Fun Comics #73
Svět DC Comics
Strana Kladná
Schopnosti skvělá schopnost ovládat luk; mistr bojových umění a taktiky
Alias Oliver Queen; Ollie; Arrow
Výška 188 cm
Váha 88 kg
Barva vlasů žlutá
Barva očí zelená
Působiště Země
Rasa (druh) Člověk
Místo původu Země, USA, Star City

Systémové informace

Má na starosti Michellita
Aurorus
Vloženo 1. září 2011
Naposledy editováno 12. března 2016

Najdete nás na Facebooku