96.7%
Green Goblin

Marvel

96.7%

Úhlavní a nejspíš nejstrašnější nemesis Spider-Mana. Norman Osborn je v brnění Green Goblina stejně smrtící jako šílený. Nadlidské schopnosti vyvolané goblinním sérem, nejmodernější zbraně a geniální intelekt z něj dělají zákeřného protivníka. Dá se zcela jistě považovat za jednu z nejnebezpečnější postav Marvelovského světa. Jeho ďábelský chechot, výbušniny a zelená maska ve zlověstném úšklebku jsou nejen pro Spider-Mana předzvěstí chaosu a destrukce.

Komiksy v kterých postava vystupuje

Obsah je otevřen editaci.
Pokud nám chcete přispět informacemi o dané položce, pokračujte zde

Původně to měl být egyptský démon, ale Stan Lee odhalil jeho identitu jako Normana Osborna, Harryho otce. Norman získal své schopnosti, když se nechal po zániku firmy OSCORP proměnit v superčlověka pomocí radioaktivního plynu. Plyn ho ale přemohl a udělal z něj naprostého šílence. Přijal za své jméno Green Goblin, protože této nestvůry se bál nejvíc.

Události v komiksech:

Nový Goblin

Po smrti Normana Osborna jeho syn Harry zjišťuje, že Norman byl zločinec jménem Green Goblin. A navíc, že Spider-Man, kterého Harry vinil z Normanovi smrti, je jeho nejlepší přítel Peter Parker.

Po těchto zjištěních Harry zešílí a vystaví se Goblinově plynu. Jako nový Green Goblin se rozhodne vyvolat chaos, aby přilákal Spider-Mana. Po dlouhém a vyčerpávajícím souboji je ovšem poražen a převezen do psychiatrické léčebny.

Po delším pobytu v léčebně je Harry propuštěn a na tuto etapu svého života se snaží zapomenout. Brzy začne chodit se svou bývalou spolužačkou ze střední Liz Allenovou, kterou si nakonec vezme. Spolu s Liz má Harry syna Normana Osborna Jr..

Harryho poklidný život naruší příchod Hobgoblina, který se od Harryho snaží dostat Goblinní vzorec. Aby Harry ochránil svou rodinu, tak se opět stává Green Goblinem. Poté, co je Hobgobli poražen, Harry opět zešílí a znovu zaútočí na Spider-Mana. 

Při jejich souboji málem ale přijde o život Harryho syn. Když si Harry uvědomí, co málem udělal, probere se a zachrání Spider-Mana. Nakonec se kvůli otrávení goblinním plynem Harry zhroutí a zemře.

Iron-Patriot

Po událostech komiksu One more day byla celá Spider-Manova historie za posledních 20 let přepsána. Takže Harry i Norman byli mezi živými.

Norman je propuštěn z vězení pod podmínkou, že se stane vůdcem týmu Thunderbolts, což je tým údajně napravených superpadouchů, kteří mají za úkol lovit nezaregistrované superhrdiny. Jakmile byl ale Norman dosazen na post vůdce, tak většinu členů týmu propustil a nahradil je padouchy, kteří svou nápravu jen předstírali.

I přes to, že měl Norman tým plný psychopatů, povedlo se mu zabránit mimozemské invazi Skrullů a jemu samotnému zabít jejich královnu. Poté, co válka se Skrulli skončila, se z Normana stal národní hrdina a byl jmenován vůdcem Avengers.

Jelikož byl Captain America mrtvý a Tony Stark byl prohlášen vlastizrádcem, rozhodl se Norman ztělesnit oba - stal se Iron-Patriotem.

Harry se mezitím zasnoubil s Lilli Holisterovou, známou spíše jako superpadoušku Menace, která s Harrym čekala dítě. Menace si ovšem za dobu své existence nadělala spousty nepřátel. A tak Harry, aby ji i dítě ochránil, kývl na nabídku svého otce.

Norman z Harryho vytvoří hrdinu jménem American Son, který vznikl kombinací goblinního séra a séra supervojáka. Norman zatím získává čím dal větší popularitu a už nebyl snad nikdo, kdo by pochyboval o jeho úmyslech. Tedy až na Spider-Mana, který pronikl do sídla Avengers, aby zjistil, o co Normanovi skutečně jde.

Když to Norman zjistil, ihned se se svými Avengery, pokusil Spider-Mana zabít. Zde vypluly na povrch Normanovi pravé úmysly. Z Harryho vytvořil American Sona jen proto, aby vypadal dobře v očích médií, a měl v plánu nechat Harryho zabít během jedné mise.

Navíc se ukázalo, že Harryho dítě ve skutečnosti není jeho, ale Normanovo. Celé to mělo mít svůj účel v Normanově plánu, na ovládnutí USA. Když to Harry zjistil, zaútočil na svého otce.

Harry nakonec Normana porazil, ale odmítl ho zabít, raději znechuceně odešel. Po těchto událostech se stal Harry uklízečem v malé kavárně. Tu si později koupil a stal se jejím majitelem.

Obléhání Asgardu

Normanovi se kdysi podařilo spřátelit se se Sentrym a přesvědčit ho, že jeho druhá osobnost, Void, vlastně vůbec neexistuje. Díky tomu se Normanovi brzy povedlo Sentryho plně ovládnout. Jeho oddanost si Norman rozhodl prověřit tím, že ho poslal zabít Morganu La Fay, které Sentry následně urval hlavu.

Tohle ovšem probudilo Voida, takže Sentry zpanikařil a vrátil Morganu zpět mezi živé. Po tomto incidentu Sentry zmizel, takže Norman ihned vyhlásil pátrání. Nakonec ho Avengers našli v jejich věži.

Když se k němu Norman dostal, tak mu připomněl, že žádný Void není, čímž si opět získal jeho oddanost. Jenže poté Norman požádal samotného Voida, aby zabil Atlanťany, kteří zaútočili na USA. V zabití Atlanťanů chtěla Sentrymu zabránit jeho žena, Linda.

To se jí ovšem nepovedlo a Void se opět probudil. Následně se ji Void pokusil zabít, ale naštěstí se Sentry dokázal ovládnout, takže tomu zabránil. Tohle se ale nelíbilo Normanovi, takže si najal Bullseye, aby Lindu zabil.

Po její smrti se stal Sentry opět Voidem. Nyní měl Norman pod palcem téměř všemocnou bytost. Void se stal Normanovou klíčovou zbraní v jeho válce s Asgardem. Ovšem když Aresovi (který byl v té době též členem Avengers) došlo, že chce Osborn získat Asgard jen pro sebe, tak se proti němu postavil.

V tu chvíli ho ovšem Void vlastnoručně roztrhl vejpůl. Během obléhání Asgardu Osborn poručil Voidovi, aby porazil Thora. Když ale Normanovi došlo, že nakonec prohraje, vydal šílený rozkaz, aby Void zničil všechno.

Po Voidově řádění skončil celý Asgard v troskách. Když si Norman uvědomil, co provedl, vymluvil se na to, že všechny akorát chránil před Voidem. Voidovo řádění nakonec zastavil až Loki s Tonym Starkem, kterým se ho povedlo vrátit zpět do normálu.

Sentry je ale pln výčitek požádal ať ho zabijí, aby se už nikdy nic podobného neopakovalo. Takže ho Thor smetl svým bleskem a jeho ostatky hodil do Slunce, aby měl jistotu, že se Void už nikdy nevrátí.

Po tomto incidentu byl Norman zbaven velení Avengers a poslán do vězení, kde se opět vynořila jeho Goblinní stránka.

Grey Goblin

Harry si klidného života příliš dlouho neužil. Objevil se totiž další Normanův syn, kterého měl s Gwen Stacyovou, Gabriel Stacy. Ten Harryho vyhledal a postřelil.

Poté Harry ukradl brnění American Sona a rozhodl se již naplno bojovat se zločinem. Před tím se ale ještě jednou musel utkat s dalším členem své rodiny.

Zdroj: Autor záznamu

Komentáře uživatelů

nightwing
Offline

Norman osborn alias green goblin je paradní padouch pro spidermana jako dělaný je to prostě šílený génius.

(27. ledna 2013)
Creature999
Offline

je to dobrej padouch, proto dávám 4/5

(6. února 2013)
The First Robin
Offline

Naprosto kultovní Spideyho soupeř. Schizofrenní blázen, kterého jsem paradoxně poprvé zaregistroval až v animáči a teprve poté jsem si ho prostudoval v komiksech.

(17. června 2013)
bane
Offline

Spidey má spoustu drsných nepřátel. Tenhle člověk patří mezi ně. Takže za mě 5/5.

(26. ledna 2013)
Cap 12
Offline

Uchechtanej skřet - tak by se dalo slovo ,,Green Goblin" definovat. Je to podle mě nejnebezpečnější Spidemanův protivník, více se mi ale líbil ten filmový goblin než ten komiksový. 5z5

(28. března 2013)
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Informace

Rok vzniku 1964
První výskyt Amazing Spider-Man #14
Svět Marvel
Strana Záporná
Schopnosti Geniální intelekt; nadlidská síla, obratnost a reflexy; regenerace
Alias Norman Virgil Osborn, Goblin Lord, Overlord, the Goblin, "Gobby"
Výška 155 cm
Váha 84 kg
Barva vlasů hnědá
Barva očí modrá
Působiště Země
Rasa (druh) Člověk
Místo původu Hartford, Connecticut

Systémové informace

Má na starosti jardoom
Batman
Vloženo 1. července 2015
Naposledy editováno 6. března 2016

Najdete nás na Facebooku