87.1%
Hulk - Bruce Banner
87.1%

Hulk je obrovská, ohavná a věčně nasraná zelená bestie, která se ničeho nelekne a vše kolem sebe jen ničí. Čím větší soupeř proti němu stojí, tím větší je to pro něj výzva. V jeho lidské podobě uvidíte Bruce Bannera, na pohled křehkého leč velmi inteligentního vědce, který byl díky nehodě vystaven silnému gamma záření a získal tím druhou osobnost. Osobnost, která je naprostým opakem jeho sama a on ji nedokáže nijak ovládat

Komiksy v kterých postava vystupuje

Obsah je otevřen editaci.
Pokud nám chcete přispět informacemi o dané položce, pokračujte zde

Vznik

Hulk je fiktivní postava komiksových příběhů vydávaných nakladatelstvím Marvel Comics. Poprvé se objevil v The Incredible Hulk #1 roku 1962. Je výtvorem tvůrčího dua, které tvořili Stan Lee a Jack Kirby. Jeho postava je inspirována romány Podivný případ Dr. Jekylla a Hyda a Frankenstein. Spolením obou postav a promícháním špetky science fiction (v podobě experimentální gama bomby) získal Stan Lee přesně takovou postavu, jakou si představoval.

Hulk, šedé, později zelené, monstrum (původně šedé proto, aby nepřipomínal žádnou etnickou národnost, jenže šedá nevypadala na stránkách tehdejších komiksů dobře, takže se hned v dalším čisle obarvil na zeleno), které jen těžko krotí svou impulzivní a rozzuřenou povahu. Kde se vzalo? Jedná se o alter-ego doktora Bruce Bannera, který byl při jednom ze svých experimentů vystaven výbuchu gamma bomby, což má za následek právě to, že se mění v Hulka. Nutno dodat, že nedobrovolně. Hulk je pak se svou povahou jeho pravým opakem, protože Bruce je jinak naprosto klidní a konzervativní fyzik. Asi vás nepřekvapí, že to, že se občas stane z doktora Hulk, je pro něj nemalá životní komplikace.

Příběh

Dětství a zrod

Robert Bruce Banner byl v dětství traumatizován svým alkoholickým otcem, který ho nenáviděl. Jeho otec Dr. Brian Banner byl jaderným fyzikem a pokoušel se vyvinout čistou jadernou energii. Bruce ho však již v dětství předčil v inteligenci, čím otce pouze více rozčiloval. Při jedné rodinné roztržce, když se Bruce zastala jeho matka Rebecca, ji otec zabil. I přesto, že se bál synova udání přihlásil se do psychiatrického ústavu..

V dětství se u Bruce objevovala rozdvojená osobnost jako následek traumatu.Jen stěží si dokázal najít kamarády a vyhledával soukromí. Ve škole byl často šikanován a zesměšňován. To vše ho dovedlo k plánu sestavit pod školou bombu, za co byl i vyloučen, avšak armáda si povšimla jeho génia, a poté co získal doktorát z jaderné fyziky s nimi začal spolupracovat.

Poté pracoval na utajovaném vývoji gamma bomby pro americkou vládu v tajné základně v Novém Mexiku. Při nehodě byl vystaven smrtelné dávce gamma záření. Přežil, ale toto záření způsobilo, že se začal proměňovat v obrovské, svalnaté a nekontrolovatelné monstrum - Hulka.

Hulk

Zelené, naštvané monstrum, které ničí vše co mu přijde do cesty. Bruce se musel poprat s faktem,že v něm dřímá toto monstrum. Byl jako časovaná bomba. Měnil se v Hulka při každém zvýšení adrenalinu ve svém těle. Snažil se toto jeho alter ego potlačit či zničit, ale marně. V tomto mu pomohl Doktor Samson, geniální vědec, který byl také vystaven gama záření. Samson se pokusil oddělit Bruce Bannera od Hulka jednou pro vždy. To se mu povedlo a hulkoprostý Banner si mohl vzít jeho přítelkyni, dlouholetou kamarádku a lásku, Betty Rossovou.

Ale během několika měsíců začal Banner umírat. Zjistil že aby přežil, musí se spojit s Hulkem a smířit se stím že ho potřebuje k životu, smířit se s tím že je jeho součástí.Jelikož Hulka hnal hněv a Banner ho nemohl příliš ovládat, stal se nebezpečným pro společnost a tak při výbuchu Banner zfinguje svojí smrt a zmizí aby neublížil Betty, která zůstává sama.

Mafián ve Vegas

Po různých dobrodružstvích se Banner natrvalo proměnil ve vychytralého,myslicího a inteligentního šedého Hulka. Začal pracovat v Las Vegas jako mafiánský vymahač pod jménem Joe Fixit.

Po Nějaké době získal Banner opět nad Hulkem kontrolu, né však úplnou a tak se v Hulka mění v noci a Bannerem je ve dne.Bruce tedy vezme práci jako školník ve výzkumném středisku jaderné fyziky.Používá falešné jméno Bruce Bancroft.

V tomto středisku pracoval proto aby měl přístup k laboratořím a mohl dále pracovat na léku, který by ho zbavil Hulka. Když je Bruce poblíž střediska,je zaskočen a otráven Madmanem, Hulk vycítí jed v těle a okamžitě bezvládné tělo Bruce proměňuje v Hulka. Je napaden Abominationem (ruský elitní voják Emil Blonsky) . Hulk je zaskočen silou jedu,jelikož je silnější než jeho léčebný faktor. Nakonec Hulk zvítězí a utíká do ústraní. Bruce Banner kontaktuje Reeda Richardse. Potřebuje totiž protijed.

Mezitím Hulk jako Joe Fixit začíná chřadnout a ztrácet svou sílu. Leader mu nabízí pomoc, pod podmínkou že zabije jeho bratra, Madmana. Ten totiž působí velké problémy a on jediný má protijed. Hulk se ho tedy vydá hledat a během boje ho porazí a vezme si protijed. Ale injekce neprojde Hulkovou kůži a tak se mění v Bruce Bannera a ten se tímto sérem vyléčí.

Tiché výkřiky

Bruce se dozví, že Betty čeká jeho dítě, a zoufale jí začíná hledat. Ona ale potratila. On to ale neví a tak požádá o pomoc Tonyho Starka, ten toto však zjistí ale nechce Bruce zklamat a tak mu vše zatají a řekne že vůbec nebyla těhotná.

Později, za pomoci Samsona a hypnotizéra,Bruce upadá do hluboké hypnózy kde ve svém podvědomí potkává Guld Hulka a Devil Hulka,které reprezentují jeho nenávist k světu . Po téhle konfrontaci se Banner seznámí s těmito osobnostmi a získává nad nimi kontrolu. V jeho podvědomí se tito Hulkové sloučí a díky tomu se z Bruce Bannere při naštvanosti stává už zelený Savage Hulk, který už není inteligentní,tudíž původní divoký,věčně naštvaný a né tak snadno ovladatelný Hulk.

Jelikož Hulka hnal hněv a Banner ho nemohl příliš ovládat, stal se nebezpečným pro společnost. Proto na něj byli nasazeni lovci, které vede generál Thaddeus Thunderbolt Ross. Postupně Banner dokázal částečně ovládat Hulkovu mysl, a tak pomohl světu v boji proti mimozemšťanu jménem Metal Master. Tím získal prezidentskou milost za své ničení.Poté, co ho oklamal Thorův bratr Loki, se z Hulka stal týmový hráč. Brzy spolupracoval s řadou superhrdinů světa Marvel. Hulkovou největší slabinou je jeho rozum, který je ovládán hněvem, a tak je snadno manipulovatelný. Hulk je také členem týmů superhrdinů Avengers či Ultimates a Defenders.

Planeta Hulk

Po nějaké době je Hulk pro svou nezvladatelnost a nepředvídatelnost vystřelen do vesmíru na opuštěnou planetu.Rozhodla o tom skupina zvaná Illuminati složená z Mr.Fantastica, Iron Mana, Dr.Strangea, Black Bolta, Namora a Profesora X.

Raketoplán ve kterém Hulk letěl se ale porouchal a nakonec doletěl na úplně jinou planetu, na planetu Sakaar. Tam byl zajat tamní civilizací a přinucen bojovat v gladiátorské aréně pro pobavení červeného krále lidu.Červený král byl tyran a ničema a tak se proti němu zajatí gladiátoři spolčili.

Utekli a poté jmenovali Hulka Green Skar, Son of Sakaar, tedy osvoboditelem a zachráncem lidu Sakaaru. Hulk porazil červeného krále a v očích lidu se stal zachráncem a hrdinou. Jmenovali ho králem a on si vzal svou královnu Caiera. Hulk byl konečně štastný, ale toto období netrvalo dlouho. Loď , kterou Hulk přiletěl, totiž explodovala a zničila všechny na kterých mu záleželo. To Hulka opravdu rozzuřilo a proto se vrací na planetu zemi aby si vyřídil účty s Illumináty.

Hulkova válka

Pustí se tedy to křížku se všemi hrdiny planety země, jelikož chce aby trpěli za to co se mu stalo. Bojuje se všemi a nakonec dosáhne spravedlnosti, když říká že oni jsou ti kteří bez mrknutí oka zabili celou planetu. Oni jsou monstra a vrahové. Hulk ale začne pořádně zuřit a tím produkuje obrovské množství gama energie, která po explozi může zničit celou planetu. Uvědomí si že kdyby nechal tuto energii vybouchnout, byl by stejné monstrum jako oni a tak požádá hrdiny země aby pomohli. Iron Man ho zasáhne anti-gama paprskem a zabrání výbuchu. Hulk se proměňuje zpět v Bannera.

Historie

60. a 70. léta

Stan Lee se při tvorbě Hulka nechal inspirovat monstry z románů Podivný případ Dr. Jekylla a pana Hyda a pak také Frankensteinem, mimo nich také mýtickou postavou Golem. Vizuální podobu dodali výtvarníci Jack Kirby a Paul Reinman. První číslo komiksu The Incredible Hulk bylo vydáno v USA v květnu 1962. Jak už sem psal dřive ,zpočátku měl Hulk šedou barvu, jakožto neutrální k etnickým skupinám. Ve druhém čísle se jeho barva změnila na tradiční zelenou. V březnu 1963, po vydání šestého čísla, bylo vydávání zrušeno.

Na Hulka se však nezapomělo jelikož vystupoval v jinych komiksech,včetně Fantastic Four,kde svedl prvni z mnoha bitev s Thingem,dále v Amazing Spidermanovi a konečně i v legendárních Avengerech. Mezitím si příběh vytvořil fanoušky mezi vysokoškolskými studenty, a tak v říjnu 1964 Hulkovy příběhy pokračovaly v sešitech Tales to Astonish, kde se o prostor dělil s příběhy Giant-Mana. Tyto vydání kreslili výtvarníci Steve Ditko a George Roussos. Během šedesátých let se na projektu podíleli ještě výtvarníci Gil Kane, Bill Everett a John Buscema. Právě v Tales to Astonish se Hulk setkal se svými úhlavními nepřáteli, kterými jsou Leader a Abomination.

V 70. letech 20. století začala být vydávána druhá série nazvaná The Incredible Hulk vol. 2. Na této sérii se podíleli spisovatelé Archie Goodwin, Chris Claremont, Tony Isabella, Herb Trimpe a Sal Buscema.

80. a 90. léta

V 80. let na Hulkovi pracovali hlavně tvůrci Roger Stern, Bill Mantlo a Greg Pak. Roku 1987 po tvůrčích neshodách celou sérii převzal spisovatel Peter David, který u Hulka zůstal dvanáct let. Posledním číslem Petera Davida bylo č.467 v srpnu 1998. Důvodem odchodu byly opět tvůrčí neshody se společností Marvel. Po Davidově odchodu příběhy psal Joe Casey, jeho tvorba se však moc nelíbila a proto byl roku 2000 nahrazem duem  Erik Larsen a Jerry Ordway, jejich příběhy byly vydány v nové sérii The Incredible Hulk vol. 3. Do týmu se brzy přidal i Paul Jenkins. Během této doby do série přibylo dalších 150. čísel a celá Hulkova historie tak čítala přes 600 čísel.

Současnost

Hulkovy příběhy v současnosti pokračují v minisériích Planet Hulk a World War Hulk. Od října 2011 je vydávána série The Incredible Hulk vol. 4, kterou vytvářejí Jason Aaron a Marc Silvestri.

Filmy

 • 1988 - The Incredible Hulk Returns - Režie Bill Bixby, v hlavní roli Bill Bixby. Dva roky po své poslední přeměně v zelené monstrum Hulka pracuje Dr. Banner (Bill Bixby) ve vědeckém institutu na zařízení, které vytváří Gama paprsky. Toto zařízení jej může zbavit jeho vlastní radiace, a tedy také častých přeměn.

  Bannera navštíví jeho bývalý kolega, jenž mu vypráví, že se mu podařilo spojit se s Thorem, válečníkem z dob Vikingů. Doktor Banner se s Thorem střetává v souboji jako Hulk. Při jejich zápasu je laboratoř téměř zničena. Gama zařízení se někdo pokusí ukrást a navíc je unesena Bannerova přítelkyně. Doktor Banner přijde na stopu tajné organizace, která má ve všem prsty. S Thorovou pomocí začne jako Hulk proti organizaci bojovat 
       
 • 1989 - The Trial of the Incredible Hulk -  Režie Bill Bixby, v hlavní roli Bill Bixby.
   
 • 1990 - The Death of the Incredible Hulk -  Režie Bill Bixby, v hlavní roli Bill Bixby.
   
 • 2003 - Hulk - Režie Ang Lee, v hlavní roli Eric Bana. Bruce Banner, vědec každým coulem, má všechny důvody ke zlosti na své nadřízené. Jeho převratná vědecká práce, která změnila pohled na možnosti genetické technologie, je zapomenutou a pro jejího autora stále bolestivou minulostí. Jen Betty Rossová, skvělá spolupracovnice a někdejší přítelkyně, se snaží uchránit ho před dalšími střety a konflikty. Stala se totiž svědkem neúspěšného pokusu, kdy Bruce, ve snaze zabránit explozi a zachránit holý život, byl vystaven smrtelné dávce záření gama. Zdánlivě se nic nestalo, ale jednoho dne opustilo Bruceho laboratoř obrovské monstrum. Svalovec známý jako Hulk.

 • 2008 - The Incredible Hulk - Režie Louis Leterrier, v hlavní roli Edward Norton. Zničit ďábla v sobě samém je hlavní vědecký cíl Bruce Bannera (Edward Norton), jehož impozantní proměny nálad způsobilo mimořádně silné ozáření. Bruce se ve svých mimořádných schopnostech nevyžívá, naopak jimi trpí, protože přežívá mimo civilizaci, dobrovolně izolovaný od své životní lásky Betty Rossové (Liv Tyler) a jejího otce, armádního generála Thaddeuse Rosse (William Hurt), který by rád využil Bruceovy schopnosti ve prospěch amerických ozbrojených sil.

  Zatímco Bruce se snaží co nejvíc zůstat v klidu, na obzoru se objeví nepřítel s podobnými schopnostmi, který naopak nevynechá jedinou příležitost k tomu, aby se z chlapa z masa a kostí (Tim Roth) přeměnil v destruktivní kreaturu zvanou Abomination. Proti jejímu řádění nepomáhají žádné konvenční zbraně, a tak musí Bruce čelit zásadní výzvě – dobrovolně se zříct vlastního slušného já, vzteky zezelenat a rozdat si s Abomination jako chlap s chlapem, respektive jako monstrum s monstrem.

 • 2009 - Hulk Vs - Hulk vs. Wolverine/Thor - Neuvěřitelný Hulk překročil hranici s Kanadou, za sebou zanechává spoušť a destrukci. Musí být zastaven a je pouze jeden muž, který to dokáže. Nejlepším v oboru je elitní kanadský agent oddělení H - Wolverine. Má jednoduchý úkol, zastavit zeleného obra za každou cenu. Hulk a Wolverine se chystají vstoupit do možná nejzuřivější bitvy svého života. Už věky se krutý a lstivý Loki snaží zničit svého nevlastního bratra, Thora. Ale ve všech bitvách, ve kterých změřili síly, zvítězil neporazitelný Thor. Loki se však nevzdává a tentokrát vymyslel nový plán, jak porazit Thora a získat Odinův trůn. Chce ovládnout mysl pozemského Hulka a použít jeho destruktivní hněv proti království prince Thora, v dobách jeho největší zranitelnosti, v době zimního spánku krále Odina.

 • 2010 - Planet Hulk - Hulk byl pro svou nezvladatelnost vyhoštěn do vesmíru. Jeho raketa ztroskotá na vzdálené planetě Sakaar, ovládané tyranským vládcem. Hulk je prodán do otroctví na gladiátorské zápasy a brzy se stane jedním z nejmocnějších bojovníků. Společně se svými druhy chce vybojovat svobodu pro sebe a zubožené lidi Sakaaru i za cenu úplného zničení.

 • 2012 - Avengers - V tomto filmu je Hulk členem Avengers teamu, který dává dohromady Nick Fury jelikož před zemí stojí hrozba která představuje víc,než si on i běžný smrtelník dokáže představit.

Seriály

 • 1966 - Hulk (v sérii The Marvel Super Heroes) - americký animovaný seriál, dvě epizody.
 • 1978 - The Incredible Hulk - americký hraný seriál o osmdesátidvou epizodách. V hlavní roli Bill Bixby.
 • 1982 - The Incredible Hulk - americký animovaný seriál o třinácti epizodách.
 • 1996 - The Incredible Hulk - americký animovaný seriál o dvacetijedné epizodě.
 • 2000 - Avengers: Nejmocnější hrdinové světa - Hvězdy seriálu The Avengers: Earth’s Mightiest Heroes kapitán Amerika, Thor, Ironman, Giantman, Wasp (a příležitostně i neuvěřitelný Hulk) spojí síly, aby zachránili svět před zlem
Zdroj: Autor záznamu

Komentáře uživatelů

Memphis
Offline

Jedním slovem ničitel. Nejsilnější hrdina ze všech. (znám jen z komiksů vydaných česky).

(20. června 2013)
jocker
Offline

Hulk je velký silák,a proto je moje nejoblíbenější postava od Marvelu.PODLE MNĚ JE NEJLEPŠÍ.

(27. ledna 2013)
Cap 12
Offline

Dřív jsem si myslel že Hulk je superpadouch ale pak jsem zjistil že je to superhrdina (podle mého ne moc dobrý.) Je škoda že když se Hulk namíchne začne mlátit vlastní spojence. A taky ta jeho fráze je dost trapná ,,HULK ničit,HULK zuřit!" Já dává opravdu slabou 1z5.

(27. března 2013)
sabo5
Offline

Moje nejoblíbenější postav od Marvelu. Hulk se stal můj oblíbenec hned potom co jsem začal vnímat že nějaký Marvel existuje prostě když Hulk zakřičí Hulk Smash tak se těším na další epický fight který na 98% vždycky vyhraje.

(27. června 2017)
JanataB22
Offline

Vždyť je to Hulk. Sice není moc inteligentní(ve většině případů) ale je to mlátička, a to jsem chcel vždycky bejt. jo a taky zelenej a velmi inteligentí, ale to sem(možná:-)) nepatří. Za mě plný počet.

(7. května 2013)
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Informace

Rok vzniku 1962
První výskyt The Incredible Hulk #1
Svět Marvel
Strana Kladná
Schopnosti Neuvěřitelná síla, tlesknutím dokáže způsobit neobyčejně silnou tlakovou vlnu, nadlidská rychlost, téměř nezranitelnost, je odolný i proti psychickým a kouzelným útokům.
Alias Robert Bruce Banner, The Incredible Hulk, Joe Fixit, Mr. Fixit , Bruce Bancroft, Son of Sakaar, Green Scar
Výška 244 cm
Váha 589 kg
Barva vlasů černá
Barva očí zelená
Působiště Země
Rasa (druh) Člověk
Místo původu Dayton, Ohio

Systémové informace

Má na starosti jardoom
Vloženo --
Naposledy editováno 23. července 2016

Najdete nás na Facebooku