91.4%
Daredevil

Marvel

91.4%

Strážný ďábel Hells Kitchen. Slepý právník, který se po nocích potuluje ulicemi New Yorku a potírá všudypřítomnou kriminalitu. Daredevil-muž beze strachu.

Komiksy v kterých postava vystupuje

Obsah je otevřen editaci.
Pokud nám chcete přispět informacemi o dané položce, pokračujte zde

Historie

 Matthew Murdock vyrůstal v chudé New Yorské čtvrti Hells Kitchen. Jeho otec, Jack Murdock, kdysi slavný boxer, nyní mafiánský ranař(což se mu před Mattem dařilo úspěšně tajit) jej již od mládí tlačil do studií s vírou, že se Mattovi jednou povede vymanit se ze světa chudoby a stane se z něj doktor nebo právník.

Jednoho dne se mladý Matthew pokusil zachránit nevidomého chodce, na kterého se řítilo nákladní auto plné chemikálií. Mattovi se povedlo slepce zachránit, ale sám za to zaplatil. Do očí se mu dostala chemická látka, kterou kamion převážel, následkem čehož přišel o zrak. Nicméně ztráta zraku nebyla jediná  změna v Mattově životě. Chemikálie zanechali Mudockovi i jednu výhodu, a to tu, že jeho zbývající smysly se několikanásobně zlepšili. Například díky svému sluchu, který se Matt naučil využívat jako jakýsi radar, byl dokonce schopen vidět.

Matt pilně pokračoval ve svých studiích a zároveň se podroboval tvrdému výcviku slepého mistra bojových umění, Sticka, který ho naučil využívat jeho zbývající smysly. Během svých studií na Kolumbijské univerzitě se též seznámil se svým budoucím nejlepším přítelem a kolegou Franklinem Nelsonem.

Jack Murdock během této doby slavil úspěchy v ringu, které by mu, jak sám doufal, umožnili skončit s prací ranaře a žít zase slušný život. Naneštěstí se ukázalo, že všechny Jackovi vyhrané boje byly fixlované a teď přišla řada i na něj, aby zápas prohrál. Vzhledem k vysokému obnosu, který mu byl nabídnut, Murdock tuto nabídku přijal. Během zápasu si však v publiku všiml svého syna, akže se nakonec rozhodl soupeře porazit. Tímto svým činem rozčílil nejednoho sázkaře, a tak si na něj po zápase počkala parta v čele s Roscoem Sweeneym, kteří Jacka bez milosti zabili a jeho mrtvolu nechali válet se na ulici, kde jej objevil samotný Matthew. Pokud po letech strávených v Hells Kitchen v Mattovi zůstala ještě nějaká špetka víry ve spravedlnost,  tak teď zemřela. Sweeneymu se za pomoci úplatku a vydírání povedlo vyhnout se vězení a Mattovi došlo to, co ostatním obyvatelům této pekelné čtvrti už dávno, že nic jako spravedlnost v Hells Kitchen není.

Zarmoucený Matt si vyrábí kostým a vydává se hledat vrahy svého otce. Po dlouhém pátrání je Matt našel. Byla noc, vrazi nemohli vidět nic než jen tmu, pro Matta nic neobvyklého. Matt brutálně zbyl každého člena skupiny. Sweeney se pokusil utéct, marně. Když se před ním objevil Daredevil, Sweeney dostal infarkt. Zemřel strachy.

Tvorba

Postava Daredevila byla vytvořena slavným komiksovým tvůrcem Stanem Leem, který se volně inspiroval stejnojmennou postavou autora Lva Gleasona, která se později přejmenovala na The Death Defying Devil  a kreslířem Billem Everettem, jehož Daredevil odívala dnes již nepříliš známý žluto-rudý kostým, nikoliv klasický rudý, ten Daredevil dostal až v 7 čísle. Od 12 sešitu se kresby ujímá John Romita Sr., který u série vydržel pouhých 7 sešitů. Od 20 čísla má kresbu na starosti Gene Colane. Se 72 sešitem odchází i Stan Lee a novým scénáristou se stává Gerry Conway, který se rozhodl příběhům dodal více science-fiction nádech. Tržby začali klesat. V roce 1976 Marvel najímá Marva Wolfmana, který vytvořil Daredevilovu arch enemy-Bullseye. Ovšem ani Wolfman nedokázal zabránit poklesu tržeb. Jistý pokrok byl zaznamenán až s příchodem hororového autora Rogera McKenziema, který se rozhodl z Daredevila vytvořit městského hrdinu bojujícího převážně s obyčejnými gangstery. Ke konci sedmdesátých let se série ujímá dnes už kultovní autor Frank Miller. Miller se rozhodl ignorovat všechny předešlé příběhy o Muži beze strachu a začal hezky nanovo. Většina postav prošla kompletní změnou charakteru, jako například Mattův otec, který se z původního slušně žijícího člověka změnil na vulgárního alkoholika, který se živí jako mafiánský ranař. Miller se rovněž rozhodl jako hlavního padoucha  použít Kingpina, který se do té doby vyskytoval pouze ve Spider-manovské sérii. Kresbu měl na starosti David Muzzuchelli, se kterým Miller později oživil i další upadající sérii, Batmana. Millerova série způsobila nevídanou kontroverzi, ale i tak se stala velmi oblíbenou.

Schopnosti

Super smysly

Ačkoliv ztratil zrak ostatní z jeho smyslů několikanásobně zesílili. Díky zbystřeným smyslům je Matt schopen dosáhnout až nadlidských výkonů.

Sluch

Díky své píli a odhodlání dokázal Matt svůj sluch přetvořit na jakýsi radar, který mu umožňuje vidět věci/osoby za pomoci zvuků. Navíc je schopen zaslechnout tlukot srdce až na 6 metrů či šepot lidí, kteří se nacházejí  za standardní zvukotěsnou zdí.

Hmat

Daredevilův hmat je natolik vyvinutý, že jeho prsty jsou schopné cítit inkoust na papíře, což mu umožňuje číst, aniž by potřeboval danou knihu/dokument v brejlově písmě.

Čich

Murdockův čích je natolik přesný, že se dokáže zaměřit na pach konkrétního člověka a se stoprocentní přesností jej sledovat skrze dav lidí i na vzdálenost 15 metrů. Mimo jiné je schopný si perfektně zapamatovat jakoukoliv vůni a za pomoci té poté identifikovat danou osobu.

Detektor lži

Matt je schopný slyšet změny srdečního tepu, což mu umožňuje zjistit zda vyslýchaný mluví pravdu, či nikoliv.

Hbitost

Vzhledem k tomu, že všechny jeho základní smysly jsou takto vyvinuté, tak i jeho vnitřní ucho, které zajišťuje rovnováhu a pohyb těla je na velmi vysoké úrovni. Daredevil díky němu dokáže předvádět neuvěřitelné akrobatické výkony, kterými předčí nejednoho olympijského sportovce.

Inteligence

Matthew je mimořádně inteligentní a logicky uvažující jedinec s perfektní pamětí. Díky svým encyklopedickým znalostem práva se z něj brzy stalo právnické eso. Stejně tak jde o dokonalého stratéga, experta na medicínu a brilantního detektiva.

Bojová umění

Daredevil se kdysi podrobil tvrdému výcviku slepého ninja bojovníka Sticka, díky kterému se stal mistrem v některých bojových uměních, mezi která patří například ninjitsu či karate. Díky svému otci také perfektně zvládá box.

Slabé stránky

Daredevilovi nadlidské schopnosti jej bohužel činí mimořádně náchylným vůči nadměrnému hluchu,zápachu apod.,což jej může dočasně vyřadit z boje.Samozřejmě jej také mohou oslabit nemoci nebo fyzická zranění.

Zdroj: Autor záznamu

Komentáře uživatelů

Batman
Offline

Skvělý hrdina.Jeho minulost je temná a není divu že se stal hrdinou a však na tenké hranici mezi antihrdinou.Jeho metody bývají brutální a někdy vedou i k vraždě.Za toto bych mu měl strhnout jeden bod ale neudělám to jelikož v marvelu to tak hold bývá.Proto 5/5.

(27. ledna 2013)
Arrow Boys
Offline

Skoro jako Batman,akorád že z MARVELU!

(7. května 2015)
Memphis
Offline

temnota před očima, temnota v srdci, temnota v Hells Kitchen.. když je DD pojat temně tak mu to jde.. má zkušenost je od Millera, Smitha a Irvineho..

(25. srpna 2013)
comicsJan
Offline

Jediný ze dvou mých drsných \\\\hrdinů\\\\ Marvel. Stejně jak už zde napsal Batman, je zde tenká hranice mezi tím jestli by měl být brán jako hrdina nebo jako člověk pojatý jako Punisher. Chladnokrevný hajzl, který zabíjí špatné chlápky ale přitom je z nich ten nejhorší.(a to mám Punishera v oblibě). Všechno z toho co bych ještě chtěl napsal už tu zaznělo Batmana takže pokud chce někdo můj rozšířený názor, přečtěte si jeho komentář.

(10. března 2015)
Creature999
Offline

Znám ho jen z komiksů,tam se mi celkem líbyl tak dávám 4/5

(6. února 2013)
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Informace

Rok vzniku 1964
První výskyt Daredevil #1
Svět Marvel
Strana Kladná
Schopnosti Skvělé vyvinuté smysly, skvělý výcvik v boji
Alias Matthew Michael Murdock, Michael Murdock
Výška 183 cm
Váha 90 kg
Barva vlasů červená
Barva očí modrá
Působiště Země
Rasa (druh) Člověk
Místo původu Hells Kitchen, New York, USA

Souvísející - Osobnosti

Systémové informace

Má na starosti Grayson
Vloženo 22. srpna 2011
Naposledy editováno 29. července 2014

Najdete nás na Facebooku