70.0%
Lex Luthor

DC Comics

70.0%

Nejslavnější a nejvytrvalejší Supermanův nepřítel. Lex patří mezi nejgeniálnější lidi na Zemi. Jeho vlastní pragmatismus ho staví do opozice vůči mocným (nejen) mimozemským bytostem a tlačí ho až na stezku skutečného sociopata. Lexův přístup by se dal nejlépe shrnout rčením, že účel světí prostředky, a jeho životní poslání - zlomit a porazit Muže z oceli - z něj udělalo jednoho z nejikoničtějších superpadouchů všech dob.

Komiksy v kterých postava vystupuje

Obsah je otevřen editaci.
Pokud nám chcete přispět informacemi o dané položce, pokračujte zde

"Metropolis a jeho lidé jsou mí - oni budou žít nebo umírat, jak já uznám za vhodné!" 

Zlatý Věk

Alexander Joseph Luthor je super-zločincem vytvořeným dnes již velmi známým spisovatelem Jerry Siegelem a umělcem Joe Shusterem. Stalo se tak v dubnu roku 1940,  kdy prožil svůj debut na stránkách 23. vydání sešitu s názvem Action Comics. Zde byl Luthor poprvé představen jako téměř šílená vědecká kapacita, dostatečně inteligentní na to, aby se zabývala sestrojováním nejrůznějších futuristických zbraní, které měli jen jediný účel. Ve svých prvních vystoupeních byl Luthor zobrazen jako muž s hustým, zrzavým porostem hlavy, o který měl údajně přijít jakým si nedopatřením při jednom z pokusů v laboratoři.

Přebýval v jakém si létajícím městě zavěšeném na ovladatelné vzducholodi, odkud řídil všechny své nekalé operace. Zpočátku se zmocnil několika Evropských zemí, které se mezi sebou snažil rozeštvat a vyprovokovat tak válku, která by byla jen jiskřičkou konfliktu většího, prostřednictvím kterého by vyhladil velké procento lidské populace na planetě, a tím by tak vytvořil nový světový řád, jenž by oslavoval jeho jméno. 

To byl však jeden z mnoha původních příběhů, ve kterých dal Luthor Clarkovi nebezpečně zabrat. Další, avšak neméně důležitý příběh byl vykreslen na stránkách komiksu Superman #4, kde se Luthor snažil ukrást jakousi zbraň schopnou způsobit nebezpečná zemětřesení. "Muž z Oceli" byl však opět na místě a Luthorův plán na ovládnutí světa jednoduše sabotoval. Tehdy byl Lex díky své brilantní inteligenci o krok napřed a přesto, že momentálně neměl moc ani prostředky na svrhnutí Superhrdiny, snažil se s ním svést souboj, který měl být pouhou zástěrkou, aby mu stroj mohl pod nosem opět odcizit. Tehdy však opět podcenil Supermana jako takového a nebyl schopen ubránit jak sebe tak stroj, o který vervo mocí usiloval. O něco málo později byla základna zničena, ale Luthorovi se i přesto podařilo uniknout neznámo kam. Mezitím se Clark rozhodl zařízení samotné zničit a vědec, který byl za zařízení zodpovědný raději spáchal sebevraždu, protože nechtěl, aby se jeho znalosti a tajné plány dostali opět do nesprávných rukou. 

V tomto příběhu se také objevily jaké si střípky o potopeném městě někde v Pacifiku (Ztraceném kontinentu), kde se měly údajně skrývat prehistorické příšery, které se Luthor chystal vypustit do Světa. Když se Clark a Lois Lane rozhodnou tento ostrov vyhledat, napadne jejich letadlo masivní Pterodaktyl, který zabije pilota. Superman ho po krátkém boji porazil, avšak padl v šok, když zjistil, že je Lois zraněná a dokonce v kómatu. Neměl na výběr a nejdřív se musel postarat o město, kterému zničil ochranný kryt, jenž ho měl chránit před ničivými vodami oceánu. Ty zatopily celou oblast, a na na chvíli se dokonce zdálo, že této nehodě padl holohlavý zlosyn za oběť. Hned na to Superman bere Lois do náruče a vydává se k nejbližšímu lékařskému zařízení, kde je opět přivedena do bdělého stavu. Tímto činem však Lexovo řádění neskončilo a vrací se v Superman #5, kde má v plánu rozšířit neznámý hypnotický plyn do kanceláří vlivných lidí, pomocí kterých by uvedl celý národ do depresí a strádání. To se stalo zejména díky zkorumpovanému úředníkovi jménem Moseley, což nic neznamenalo, protože na konci příběhu opět padl za oběť vlastní aroganci. 

Ve svých prvních zobrazeních je Lex vyobrazen jako muž středního věku a hlavou plnou bujných, zrzavých kadeří. O rok později byl však uměleckými nedostatky proměněn na zcela plešatého šílence, což měl na svědomí Leo Nowak, jeden z mála opravdu schopných umělců DC Comics, který ho tak v jednom z komiksů představil. Jedna z teorií vypovídá o tom, že si jej Nowak zaměnil s Ultra-Humanite, odvěkým nepřítelem Muže z Oceli, který se ve Zlatém věku podobal též jakému si plešatému a postaršímu muži. Jiné důkazy naznačují, že Lex vlastně žádný oficiální vzhled ještě neměl, a proto ho každý líčil s jinými rysy. Původně byl převážně znám jako zavalitější a plešatý darebák a to až do května 1941, kde byl zobrazen jako značně vyšší muž s výraznými obličejovými rysy, které mu očividně zůstaly do dnešního dne. 

Schopnosti a Dovednosti 

Lex Luthor není Metačlověk, nýbrž brilantní intelektuál a génius, jeden z nejchytřejších lidí na planetě, který o sobě častokrát řekl, že by byl schopný svou Zemi pozměnit na Utopii, planetu bez kriminality a nemocí, kdyby nebyl tolik posedlí svržením Muže z Oceli. Jeho super-schopnosti, které byly vždy jen dočasný byli důsledkem jeho pokusů v laboratoři, kde vyvíjel dočasné séra stimulující jeho sílu, vytrvalost a nezranitelnost. 

Vzhled 

Jako každý z těch nejbrilantnějších zločinů i Lex Luthor má svůj charakteristický vhled. Lex je zřejmě nejznámější právě svou holou hlavou, jejíž původ je otevřen mnoha dohadům a teoriím. Je velmi elegantní, a proto dává přednost na míru ušitému obleku, který jen podtrhuje jeho vůdčí osobnost. Je to člověk střední postavy, který se však udržuje v dobré formě, což se nedá říct o jeho původních verzích, kde vystupoval jako zavalitější jedinec. 

Lex není vysazený jen na luxusní kostýmy, což dokazuje fakt, že si také vytvořil různá bojová brnění, prostřednictvím kterých je schopen čelit i těm nejtužším protivníkům jako je Superman nebo jiní Meta-lidé. 

Nejznámějším je jeho válečný oblek nebo-li "Warsuit", jehož původ je během věků a na úkor různých příběhů několikrát pozměněn. Před Krizí byl jeho oblek sofistikované, mimozemské brnění z planety Lexor, kde krátce žil ještě před jejím definitivním zničením. Toto Lexorianské brnění pak používal v častých bitvách s jeho úhlavním nepřítelem - Supermanem. Další verze uvádějí Warsuit jako stroj, který byl prototypem bojového kostýmu z LexCorpu nebo brnění, které bylo speciálně vyrobeno na planetě Apokalips. 

Vztahy

Superman

Co by byl Superhrdina bez svého úhlavního nepřítele? Vztah mezi Supermanem a Lexem Luthorem byl pro fanoušky vždy fascinující. Jeden z nich představuje to nejlepší a druhý to nejhorší, co jen lidstvo může nabídnout. Oba dva stáli za stejnou věcí, avšak jejich charaktery a prostředky se lišili. Lex Luthor vždy považoval Clarka Kenta za bratra, kterého nikdy neměl a to ode dne, kdy se poprvé setkali. 

Mnoho lidí si myslí, že kdyby nedošlo k oné nehodě v laboratoři, stali by se bližšími a takřka nejlepšími přáteli. Lex by tak použil všechny své prostředky na ochranu Clarkovi identity a pomohl by mu stát se hrdinou. Jejich vztah je úžasným důkazem toho, jak jen lidská malichernost a tvrdohlavost dokáže rozdělit i to největší přátelství. Sám Lex kdysi řekl, že kdyby nebyl posedlý nepřátelstvím k Supermanovi, proměnil by svět v Utopii bez nemocí a kriminality. Z toho vyplývá, že jedna věc vede ke druhé a že jen lidská nevraživost nám určuje budoucnost. 

"Existuje jen málo věcí ve vesmíru, které dosáhli dokonalosti. Zóna Přízraků je jedna z nich. Právě ona přepisuje zákony termodynamiky s dokonalým rukopisem... " 

Batman

Vztah a rivalita mezi multi-miliardáři Brucem Waynem a Lexem Luthorem během věků značně permutovala, neboť co věk, tím větší nenávist vůči svému protějšku. Říká se, že byli oba muži značně zapleteni do národní aféry řešící regulaci a kontrolu nadpřirozených bytostí. Jejich názory se samozřejmě v některých ohledech zásadně lišily, což zapříčinilo jejich nemalé konflikty a hluboké nepřátelství. Celkově spolu bojovali již od nepaměti, neboť oba vlastnili dva největší mezinárodní konglomeráty, které kdy Svět spatřil - Lexcorp a Wayne Industries. Oba tak mezi sebou bojovali, aby uhájili své vlastní dominantní postavení společnosti, které se předháněli jak v technologiích, tak zbrojení. Po dosazení Luthora na post prezidenta Spojených Států se mohl zdát vše ztraceno, neboť měl veškerou moc v rukou on. Tím tak prosadil svou vyhlášku o kontrolování a ovládání meta-lidí, kteří mu měli sloužit, nebo se zcela vzdát. 

Vše bylo zinscenováno hlavně proto, aby se Luthor do povědomí svých občanů dostal jako ochránce a ideální prezident. Vše tak povrchně vykonával pro blaho celé společnosti, neboť takového Supermana a Green Lantera označil jako bytosti, které měli větší sílu, než taková atomová bomba.

"Nemůžeme nadále svěřovat své životy a důvěru do rukou bytostí, které mohou pouhými dlaněmi přeměnit uhlí na diamant či pohybovat asteroidem pomocí energetických paprsků." 

Slavní hrdinové se od od této chvíle vehementně stavěli proti jakékoliv další vládní regulaci. 

Do této situace se tak na popud Luthora připletl i Bruce Wayne, který byl známý jako sukničkář a dětinský boháč, jenž se o politiku všeobecně nezajímal. Ten začal odporovat a zpochybňovat Luthorův názor, neboť si myslel, že je ne-americké tvrdit, zda někdo s nadpřirozenými schopnostmi má, nebo nemá právo střežit zemi na vlastní pěst. Pokud mají předpoklady, tak by se to mělo dokonce stát jejich výsadou č.1. 

Nadále dodal, že snaha o kontrolování občanů a to převážně meta-lidí zavání zaváděním Velkého Bratra. 

Lucius Fox, Bruceova pravá ruka, který v jeho službách pracuje již deset let tvrdí, že pokud jeho šéf jen zaslechne Luthorovo jméno, jeho obvyklý úsměv z tváře zmizí a on sám propadne napětí. Bitva s Luthorem jej tak obrací do vážnější pozice, kterou mnohdy popírá svou každodenní přetvářkou lehkomyslného muže. Luthor o něm naopak mluví jako o slabomyslné a praštěné lidské bytosti , jehož jedinou starostí se staly večírky a poddajné ženy. Podle jeho vlastních slov by se měl starat pouze o svá vlastní aktiva a státní problematiku přenechat dospělým lidem a odborníkům. Nakonec by se slušelo dodat, že je Bruce Wayne mnohem bohatší, než jeho protějšek. Důvodem, proč ještě nezakoupil Luthorovu firmu je samotný Luthor, protože by ji nikdy nebyl ochoten prodat (v nejlepším případě by si chtěl stále udržet většinový podíl). I když by tím Wayne mnohé vyřešil, nikdy to neudělal. Sám se totiž o svou firmu nijak zvlášť nestará, protože většinu své moci vložil do rukou Pana Foxe. 

The Secret Society of Super Villains

The Secret Society of Super Villains (SSoSV), také známá jako The Society je jednou z nejslavnějších zločineckých organizací, které kdy vydavatelství DC Comics vytvořilo a uvedlo do Světa. Tato organizace se poprvé představila ve stejnojmenné sérii komiksů, což se stalo počátkem léta roku 1976. Samotná organizace je v hlavní příběhové lince považována za jakýsi proti pól a pravý opak hrdinského týmu Justice League of America. 

I když nebyl Lex Luthor úplně původním zakladatelem, rozhodl se ve jménu obnovující se "The Society" shromáždit ohromné množství zlosynů, aby tak při navozování zašlé harmonie vesmíru mohl využít zbytky jejich časových vibrací. Následně na to vytvořil skupinu zločinců, která se skládala z více jak 5-ti set nejznámějších charakterů DC Vesmíru. Jediný záporný charakter, kterému nenabídl členství v organizaci byl Joker, jenž byl na jeho vkus až moc divoký a nepředvídatelný.

Tato skupina později vystupovala v příběhové linii s názvem "Villains United", která se stala jakýmsi předvojem budoucí "Secret Six". Secret Six se skládala ze šesti zlosynů, kteří jako jediní odmítl vstup do řad The Society. 

O nějakou dobu později následovaly události "Nekonečné Krize", při kterých zemřelo opravdu velké množství hrdinů i padouchů. Jedním z nich byl Lex Luthor. 

Modern Age a New 52

V Novověku začal jeho osud trochu netradičně. Jako malý byl vystaven IQ testům (jeho IQ se odhaduje na 200 ), kde při jednom pohledu na jeho výsledky rodičům došlo, že je unikátní a jeho inteligence a schopnosti tak zajistí bohatství a prestiž jejich jména do budoucna. Jejich odhodlání mu pomoci vyniknout tak přispělo k narušení jeho duševního zdraví a krok po kroku se z Lexe stával sociopat. 

Když trochu dospěl, strávil roky svého života hledáním života mimozemského a jako součást jeho lovu odcestoval do malého Kansaského městečka jménem Smallville, což uskutečnil po dosažení 18. narozenin. Zde tak narazil na muže, Clarka Kenta, o kterém zpočátku nic netušil. Zde nastává opětovný zlom jeho života, kdy se uskuteční tragický požár jeho laboratoře, za který odmítl uznat jakoukoliv chybu. Rozhodne se všechno svést na místní komunitu, a sám se tak zřekne města, přičemž později tvrdí, že v něm nikdy nepřebýval. 

V září roku 2011 přišlo DC Comics s oznámením restartu všech svých titulů, které měly představovat několik změn v DC vesmíru. Důvodem je vliv rychlonohého Barryho Allena známého jako Flash II, který znovu sjednotil několik realit dohromady a navrátil prý vše do původního stavu. Lex Luthor je najat samotnou vládou na zajmutí "Muže z Oceli". Po neúspěchu a jeho vyhazovu generálem Samem Lanem je odhodlán vytvořit svůj vlastní projekt pomocí dvou kryptonitů, prostřednictvím kterých vytváří humanoidní bytost. Ta se však nechová podle očekávání. 

Příběhy

The Rise of Lex Luthor 

Lex se mnohokrát snažil ukončit Clarkův život, čemuž bylo již jmenovaným hrdinou vždy zamezeno. Dokonce se pokusil o výrobu prstene z radioaktivní horniny jeho světa, což se zvrhlo proti němu a byl konstantně ozářen, což mu způsobilo rakovinu. Toto onemocnění bylo tak zlé, že byla jeho pravá ruka zaměněna za robotickou protézu. Stávající události byly pro Lexe i nadále velmi špatné, a tak se rozhodl předstírat svou smrt a jeho mozek byl převeden do zdravého klonu. Tak převzal roli vlastního, avšak pro veřejnost neznámého dědice Lexe Luthora II , který mluvil s australským přízvukem, a dokonce vlastnil plnovous s dlouhými, zrzavými vlasy. Mladší Lex tak přesvědčil svět, že je úplně jiný člověk a není schopen takové trestné činnosti, kterou byl jeho "otec" tak nechvalně proslulý. Neustále se tak snažil porazit svého úhlavního nepřítele, což se mu jako vždy nijak zvlášť nedařilo a potýkal se s velkým neúspěchem. 

Později přesvědčil Supergirl, aby se stala novou hrdinkou Metropolis a jeho osobní stráží. Na to vytvořil organizaci "Power ? Flex Troopers", která se měla stát jeho osobní armádou. Ta se po čase potýkala s hrozbou jménem Doomsday, který napadl Metropolis a zabil Supermana. 

Luthor a Supergirl 

V důsledcích zdánlivé Supermanovi smrti se ho Lex rozhodl nahradit jeho vlastním klonem. Neměl však dostatečný genetický materiál a byl nucen jej namíchat s vlastní DNA, což mu mělo poskytnout to "nejlepší" s obou dvou. Bohužel pro Lexe byl jeho klon propuštěn jako mladý chlapec, který začal dosahovat stejných úspěchů jako jeho "otec". Ten tak přejal Supermanův plášť a přijal jméno Superboy, který však nevěděl, že je zčásti i Lexem Luthorem. Luthor později opět ukázal svou pravou tvář a skoro zničil celé město, kdyby mu v tom nezabránil světoznámý hrdina. Bitva mezi dvěma velikány pokračovala. 

Tento čin však Lexovi moc jeho mecenášství neprospěl a rozhodl se zakoupit Daily Planet, kterou následně prodal jejímu budoucímu šéfredaktorovi Perrymu Whiteovi. Po tomto činu se rozhodl ucházet o místo prezidenta spojených států, aby tak získal absolutní moc a mohl konečně svrhnout Supermana. 

Lex Luthor: Man of Steel

Všeobecně oblíbení umělci Brian Azzarello a Lee Bermejo nám jednoho dne naservírovali mini-sérii s velmi silným příběhem, kde jsme mohli Lexe zpozorovat v jeho dokonale silném přesvědčení, že je tím jediným, kdo stojí mezi Světem a Supermanem. Samotný název mini-série nebyl zamýšlen jen jako hra se slovy, neboť si sám o sobě myslel, že je tím nejlepší přínosem pro lidstvo. Samotného Supermana považoval za cizince, kterému nemohlo lidstvo nikdy zcela úplně důvěřovat. Na konci mini-série je Lex nucen pochybovat o svém vlastním lidství.

The Showdown between Luthor and Superman

Tento příběh se pravděpodobně stal tím nejpozoruhodnějším "zhumanizováním" Lexe Luthora. Zde nám umělci Edmond Hamilton, Curt Swan a George Klein přinesli strhující bitvu mezi Luthorem a Supermanem na planetě, kde jeho super-schopnosti nijak nefungují. Překvapivě tak Muže z Oceli poráží jednou pro vždy, přičemž je místním lidem po tomto výkon prohlášen za hrdinu. To nám umožnilo vidět další stránku osobnosti tohoto polo-šíleného génia, který svým budoucím konáním potvrdil již velmi známou zkutečnost. 

Kdyby nebylo Supermana, tak by byl Luthor ve skutečnosti velmi dobrý muž. 

Zdroj: Autor záznamu

Komentáře uživatelů

The First Robin
Offline

Jeden z nejzáporakovatějších záporáků. Charakterově prohnilý génius a více než důstojný soupeř Muže z oceli.

(29. srpna 2013)
bane
Offline

Docela dobrý záporák. Ovšem ne všude se mu dostalo pořádného ztvárnění. Nejradši ho mám z animáků kde je fakt super.

(23. února 2013)
Aurorus
Offline

Lex Luthor je bezpochyby jedním z nejosobitějších a nejbrilantnějších padouchů, které kdy vydavatelství DC Comics představilo. Charakter s velikášským egem, které by ve své podstatě předčilo jakoukoliv zápornou postavu ve zdejším vesmíru.

(20. dubna 2014)
Memphis
Offline

Geniální arcipadouch s obsesí v Supermanovi. Jeho problém je, že bez kryptonitu nemá větší šanci. Jeho nejsilnější zbraní je mozek a nenávist.

(20. června 2013)
Batman
Offline

Lex Luthor je geniální zločinec který si jde za svým stůj co stůj.Nevím co jiného udělit než 5/5.

(18. ledna 2013)
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Informace

Rok vzniku 1940
První výskyt Superman #4
Svět DC Comics
Strana Záporná
Schopnosti Geniální intelekt; miliardové bohatství; nejmodernější technologie
Alias Alexander Joseph Luthor, President Luthor, Mockingbird
Výška 188 cm
Váha 95 kg
Barva vlasů červená
Barva očí zelená
Působiště New Earth, Earth One
Rasa (druh) Člověk
Místo původu New York, U.S.A

Systémové informace

Má na starosti Morzael
Vloženo 20. srpna 2011
Naposledy editováno 2. dubna 2016

Najdete nás na Facebooku