96.2%
Batman

DC Comics

96.2%

Tichý strážce Gotham City v kostýmu netopýra je dnes už legendární postavou. Jeho drsný přístup, neústupnost a zásadovost se staly ikonou stejně jako symbol netopýra na jeho hrudi. Pod maskou Bruce Wayne - miláček a filantrop Gothamu, který se stejně jako jeho temnější alter ego snaží všemi prostředky zlepšit své rodné město. Na této cestě je ochotný obětovat i svůj vlastní život. Díky jeho vůdčím a taktickým schopnostem je rovnocenným hrdinou i po boku legend jako je Superman nebo Wonder Woman. Mnozí ho považují za nejnebezpečnějšího muže planety.

Komiksy v kterých postava vystupuje

Obsah je otevřen editaci.
Pokud nám chcete přispět informacemi o dané položce, pokračujte zde

Naše TOP články o Batmanovi

Jak číst Batmana?

TOP 15 Batmanových komiksů

10 nejhorších protivníků Batmana

Morzaelovo zamyšlení #18 - Je Batman hlupák?

Batman od Granta Morrisona 1/3

Batman & syn - objasňující článek

Osobnost v přehledu

Zaměstnání: I když je tento muž miliardář a v nočních hodinách mýtí kriminalitu Gothamu, i on sám má kupodivu zaměstnání. Bruce Wayne je považován za Generálního ředitele a privátního vlastníka Wayne Enterprises, nad kterými se snaží držet ochranou ruku. Tato společnost je především součástí jeho dědictví po zesnulém otci, která zároveň plní úlohu jednoho z jeho předních působišť, protože se právě zde vyvíjí většina jeho technologických vynálezů. 

Pod kápí Temného Rytíře se totiž po městě prohání "pouze" mezi 12. - 4. hodinou raní. 

Slabost: Bruce Wayne nemá žádné zjevné "super-nadání", takže si lze jen těžko představit, že by ho šlo zapudit pomocí nějakého "kryptonitu". I přesto všechno má jednu velkou a nezanedbatelnou slabinu - Strach. Sám strach vyvolává, je jeho primární zbraní proti zločinu, ale i on jeden skrývá.

Tuto bázeň v něm vzbuzuje obava z toho, že nedostojí své přísaze, kterou před lety vykonal nad hroby svých rodičů. Bojí se, že před svou smrtí nedokáže město zbavit jeho zlovolného prokletí a on sám podlehne věku či zranění. I když se snaží působit celosvětově prostřednictvím Batman Incorporated, sám má pouze jen ten jediný a hlavní úkon - Gotham

Poslání: Hlavním cílem Temného Rytíře byla vždy snaha o zastavení trestné činnosti a všudepřítomné kriminality ve městě. Sám se nikdy nesnažil být hrdinou, a ani se za něj nepovažoval. Batman se měl stát zkrátka symbolem, hmotnou nadějí pro Gothamský lid, který ztrácel víru ve Spravedlnost a dobro jako pojem. Když bylo Batmana v Gothamu zapotřebí, rozsvítil se nad městem znak netopýra. Reflektor se symbolem se nachází na střeše policejní budovy a nemá ho na starosti nikdo jiný, než velevážený policejní komisař  - James Gordon.

Superschopnosti: Batman má pouze jednu jedinou Super-schopnost - svou vlastní sebe-vůli. Tato vlastnost se u něj vyvinula nekrátce po smrti svých vlastních rodičů. Tu celá léta zdokonaloval a posiloval jak meditačními technikami, tak vztekem, kterým byl zcela prosycen. Bruce Wayne vlastní jednu z největších sebe-vůlí, jenž nemá jak na Zemi, tak ani ve vesmíru žádné obdoby. Tomuto muži sebrali vše co miloval, připravili ho o rodiče i o dětství, budoucí rodinné vazby a normální život. Zapřísahal se, že ve městě vymýtí zločin a nikdy nedovolí, aby se něco podobného stalo někomu dalšímu. Za tímto účelem dokáže zmobilizovat veškeré své sebezapření a nehledě na svůj život tak odolává nemožnému. 

V ten moment nezná bolest, nevnímá svou smrtelnost, ignoruje kapitulaci a opomíjí své vlastní tělesné limity. V ten moment se smrti usmívá do tváře. 

Zrozen v temnotě

Jednoho ponurého večera, kdy předčasně opouštěli divadelní představení se bohatý filantrop Thomas Wayne, společně se svou manželkou a osmiletým synem Brucem Waynem rozhodli vyrazit zpět do Wayne Manor, kam by si zkrátili cestu jednou na první pohled obyčejnou uličkou. V deset hodin a čtyřicet sedm minut večer, se tak společně vydali vstříc ulici Park Row (dnes známé jako "Crime Alley"), kde se je pokusil přepadnout úplatný a bezvýznamný zločinec jménem Joe Chill. Bohužel nešlo o obyčejnou krádež, neboť byl Chill najat na úkladnou vraždu Thomase Waynea. To mladý pár nevěděl, a tak dal zloději všechny své peníze, ve snaze zachránit sebe a syna před jistým zraněním. (Tento Scénář však byl postupem historie neustále měněn, a v některých případech dokonce šlo jen o krádež již zničené existence, která jen tak zazmatkovala). 

To zlodějovi nestačilo a zahlédl na Thomasově ženě perlový náhrdelník, který jí byl ten den darován z lásky. Muž s Waynem o perly zápolil, dokud se chlapci nepodíval s hrůzostrašným výrazem do očí a chladnokrevně mu nezastřelil otce. Martha při pokusu ochránit svého muže též padla za oběť onomu šílenému běsnění (Ve Zlatém Věku ani nebyla zastřelena, nýbrž dostala infarkt). V ten okamžik stál vystrašený chlapec tváří v tvář vraždícímu maniakovi, který mu opět pohlédl do jeho strachem pokřivených očí a s úšklebkem unikl. 

Tato skutečnost Bruce traumatizovala natolik, že už se nikdy nestal stejným člověkem, člověkem, který užíval bezstarostného života a každodenních "zbytečností". Po smrti rodičů se ho bez-kompromisně ujal jeho věrný komorník Alfréd Pennyworth, který mu po mnoho let dopomáhal dospět v muže, jenž ctil dobro a morální zásady. Bruci vštěpoval správný řád věcí a dohlížel na to, aby nepodlehl svému smutku a zoufalství. Mladý Wayne měl opravdu štěstí, protože po smrti svých rodičů zdědil nejen ohromný majetek rodiny Wayneů, nýbrž i otcovu Wayne Enterprises, které se věnoval jen decentně, jako doktor. Jako čerstvý sirotek se tedy vydal nad náhrobky svých rodičů, kde slavnostně přísahal, že jednoho dne pomstí jejich smrt a očistí město od zločinu. 

Navzdory finančnímu zabezpečení, byl Bruce zničen a propadal stavům úzkosti a beznaděje, což změnil střet s jistou Dr. Leslie Thompkins, která chlapci pomohla truchlit nad smrtí vlastních rodičů a najít nový smysl života. Neustále však v životě hledal smysl smrti jeho nejbližších. Bohužel se už jen jako dítě dostával do malérů a v některých případech měl i na mále, kdy se dostal do uličky, ze které nešlo ven. Ve věku čtrnácti let odstartoval svou cestu kolem světa, která trvala něco málo přes dvanáct let. Na cestách se díky tomu dostával do kontaktu s odborníky v mnoha oblastech, kteří ho školili jak po fyzické, tak psychické stránce. 

Z akademického hlediska se podrobil studiu v Cambridge v Anglii, Sorbonne ve Francii a na dalších evropských univerzitách. Tehdy narazil na Francouze jménem Henry Ducard, který jej naučil jak stopovat a lovit lidské existence. Po čase se dostal do kontaktu s nepálskými mnichy, kteří ho naučili způsobům rychlého hojení a všeobecné regenerace. Jeho pravděpodobně největšími učiteli byl manželský pár, který se lišil svojí logikou myšlení. Muž byl velevážený starý Shaolinský mistr znám pod jménem Shihan Matsuda, jenž učil Bruce ovládat se vším všudy své tělo a dbát na své nadstandardní soustředění, jelikož jen takto by se z něj mohlo stát něco více než jen člověk. To vše však mělo svou cenu a to umlčení všech svých emocí. Opačným názorem naopak přispívala samotná choť mistra, která připomínala neustále i opačnou stránku života. 

Po dvanácti letech sbírání dovedností po celém světě, se Bruce rozhodl vrátit zpět do Gotham city, kde však stále piloval dovednosti, a učil se tak novým zkušenostem. Věřil, že jsou zločinci uvnitř velmi pověrčiví a zbabělí, což ho ve snaze zbavit Gotham zla inspirovalo k objevení sama sebe, symbolu, prostřednictvím kterého by vpravil bázeň do srdcí všech nespravedlivých. Zatímco přemítal nad životem v otcově křesle, a přemýšlel na tím, zda má celé to trápení ukončit, přilétl do pracovny nezvykle velký netopýr, který svým vpádem rozrazil okenní tabuli a přistál na otcově soše. To mu zajistilo Bruceovu plnou pozornost. Díky této události si Bruce připomněl svou bázeň z netopýrů, kterou trpěl už jako malé dítě. Právě netopýr se stal symbolem, který Bruce tak dlouho vyhledával. Symbolem, prostřednictvím kterého vytvořil legendu, jenž rozsévala hrůzu a strach po celém Gothamu. 

Neváhal ani okamžik a pomocí svého masivního bohatství tak navrhl svůj historicky první oblek a zařízení, která by mu dopomohla vést velmi obtížný dvojí život. Za denního světla byl znám jako Bruce Wayne, miliardář, playboy a podnikatel, který se však v noci pod rouškou temnoty a strachu proměnil v maskovaného křižáka, nehynoucí legendu, ke které lidé vzhlíželi, Batmana

Schopnosti

Bruce Wayne je mimořádně nadaný člověk a to především po intelektuální stránce, která se stala hlavním důvodem toho, proč jej většina jeho spojenců, tak jako protivníků považuje za brilantního génia. Vzhledem k tomu, že je neuvěřitelně chytrý, upřednostňuje před hrubou silou jemné zacházení zahrnující chladně vyhlížející strategické tahy, nebo čistou kalkulaci. I když není schopen uvažovat astronomickou rychlostí jako počítač, dokáže si informace rozložit na jednotlivé fragmenty, což mu ze složitých variací vytváří lehká, snadno pochopitelná a hlavně rychle zapamatovatelná fakta. Právě tato skutečnost stojí za jeho analyticko-metodickou schopností rychlého učení a dedukcí jako takovou. 

Batman je tedy unikátní z toho prostého důvodu, že nemá žádné nadlidské schopnosti. Je prostě "obyčejný" člověk, který spoléhá na na svou vlastní inteligenci, jmění, vlastní vynalézavost, detektivní schopnosti, bojová umění a strach, pomocí kterého vpravuje bázeň do srdcí všech zločinců. Už od mládí se podroboval různým studiím a výcvikům v oblasti bojových umění, gymnastiky, skrývání, špionáže, kriminologie, forenzních a počítačových věd, strojírenství nebo Eskapologie a mnoha dalších. Má zkušenosti s nejpokročilejší kontrolou mysli (v ledové lokalitě rozehřeje svým tělem i okolí, zpomalí svůj tep, aby nevykrvácel) a všeho s ní spojenou, což z něj dělá jednoho z psychicky nejodolnějších lidí na světě. Bruce/Batman je už od počátků považován za největšího Detektiva na Světě, který dokáže pomocí svých dokonalých dedukčních schopností rozlousknout i ty nejzáhadnější případy s pomocí minimálního množství důkazů nebo dat. Je vynikajícím stratégem, který je vždy krok před svými oponenty, a většinou je to právě on, kdo plánuje a organizuje mise své rodiny nebo Ligy Spravedlivých. Bruce také mluví nemalým počtem cizích jazyků jako je angličtina, španělština, ruština, japonština nebo snad čínština a mnoha dalšími. 

Tento přehled nadání jej dostává na vysoké příčky nejinteligentnějších lidí na planetě s IQ přes 192. V ohledu bojových umění je naprosto geniální, protože vždy dokázal projít kompletním výcvikem. Za jeho primární styl boje bývá označována jaký si směs Juda, Tae Kwon Da, Ninjitsu, Muay Thai, Jujitsu, Karate, Kung Fu a Boxu. 

Díky svým bojovým dovednostem předčí mnoho "metalidí", což ho staví na post jednoho z nejnebezpečnějších lidí na Planetě. Bruce Wayne se během let dokázal dostat do maximální možné fyzické i mentální kondice. Na svou výšku (kolem 190 cm ) a mohutnost má velmi rychlou a agilní postavu, což z něj dělá výborného gymnastu. 

Přetvářka 

Umění denní přetvářky je asi nejúctyhodnější vlastností jeho těžce nabytého repertoáru. Tu využívá každý den, aby dokázal dokonale oklamat veřejnost, která si má myslet, že je přihlouplým a sukně prohánějícím hlupákem nerozeznávajícím Hrušku od Jablka. Na veřejnosti se prokazuje celkem lehkovážně s velkou zálibou v sociálních kontaktech, večírcích a legračních situacích všeobecně, což nemůže být dále od pravdy. Tuto schopnost využívá velmi často a to především ve společnosti cizích lidí či spolupracovníků, kteří se stávají svědky Bruceova vytváření zcela nové identity s charakteristickými manýry a řečí těla. Neustále pozměňuje tóny svého hlasu, aby byl co nejpřesvědčivější a jeho přetvářka dokonalá. 

Akademická dráha

Během svého cestování po Světě se Wayne rozhodl většinu svého času zasvětit různým studiím, aby tak nabyl co největšího možného počtu vědomostí. Díky tomu se tak k dnešnímu dni až nebezpečně dobře vyzná v nesčetných vědeckých disciplínách, ve kterých obdržel mnoho hodnotných titulů jako v Biologii, chemii, kriminologii, fyzice, informatice, výpočetní a strojní technice, historii, světové literatuře, forenzních vědách, geografii, matematice, mytologii, filozofii, psychologii, politologii, teologii, nebo snad v oblasti medicíny. Díky tomu všemu se stal výborným studentem, učenlivým výzkumníkem a spisovatelem, který nabyl opravdu úctyhodného počtu znalostí, díky kterým se dostal až na samý vrchol lidského potenciálu. Lex Luthor může mít velké IQ, ale nikdy se nevyrovná Bruceovým všeobecným vlastnostem. 

Bruce Wayne byl již od počátečních dní svého studia absolutním samoukem, neboť jej ostatní lidé rozptylovali svým na nervi-jdoucím chováním, které ho nepřekvapivě velmi pohoršovalo a rušilo. I přesto se však nenechal někým podobným položit na lopatky a vlastně se jimi všemi zcela inspiroval, neboť věděl, že studuje právě proto, aby proti takovým mohl v dospělosti bojovat. 

Fyziologie

Svůj intenzivní fyzický trénink započal již v mladého věku, kde dával silný důraz na všemožné tělesné aktivity a disciplíny od atletiky až po vzpírání. Díky tomu se vypracoval na dokonalého sportovce, jenž předčil oceněné olympijské atlety. Sám byl považován ze velmi silného běžce a plavce, který tak vykonával nekonečně dlouho, aniž by se unavil či zranil. Při vzpírání naopak nesázel pouze na svou tělesnou průpravu, nýbrž intelekt a znalosti, které dokázal v této oblasti bez problému aplikovat a zvedat větší váhy, než bylo pro obyčejného smrtelníka možné. To vše mu umožnilo se zcela vyhnout zraněním, díky čemuž se jeho fyzický výkon považoval za zcela nadlidský.  

Též je velmi dobrým akrobatem a gymnastou, mající obrovský smysl pro rovnováhu, díky čemuž je schopen provádět složité vzdušné manévry a případné pády, které mu umožňují minimalizovat jakákoliv zranění vlivem odrazu či pádu jako takového. Nadále je expert horolezec, který je schopen rychle šplhat a přeběhnout tak celé Gotham City za zlomek normálního limitu.

Převleky 

Wayne se dokázal naučit úplně sám jak vytvářet a použít přesvědčivé převleky ke svému prospěchu. Díky tomu si dokáže vytvořit zcela novou identitu absolutně cizího člověka, která ve Světě jako takovém dokáže skrýt tak známou tvář, jako je právě ta jeho. Do toho přispívá již zmíněnými hereckými schopnostmi, kterému o to více přidávají na autentičnosti. Bez problému se tak dokáže infiltrovat do míst, která jsou jiným bytostem zcela zapovězena. 

Kriminalistika

V rámci své přípravy na svou křižáckou výprava za zločinem se Bruce Wayne cvičil v mnoha aspektech zjišťování, shromažďování a analýze fyzických důkazů týkajících se právě šetřeného trestného činu. Batman je Světový a takřka nepřekonatelný expert v různých oborech forenzních věd, díky kterým je schopen k rekonstrukci kriminálního činu využít i minimum důkazů. Zároveň je virtuálním expertem na balistiku, zbraně (identifikace a analýza střeliva), srovnávání DNA, analýzu krevních vzorků, sběr a analýzu otisků prstů, chemickou analýza, nebo snad srovnávání rukopisů a vyznání se ve všelijakých dokumentech. 

Software/ Hardware 

S titulem v počítačových vědách je Bruce více než schopný řešit všelijaké úkony s počítači. Sám může jít svou vlastní cestou, neboť přesně ví, jak většina programů funguje. I když se v jeho případě nejedná v žádného skutečného počítačové génia, nebo odborného hackera, je schopen psát své vlastní programy, vytvářet sítě, nebo se dokonce nabourat pomocí svých vynálezů do cizích sítí a bezpečnostních zařízení. Kromě softwaru je velmi dobrý v oblasti hardwaru a všech aspektech počítačů, které je schopen osobně sestavit či demontovat. 

Bojové styly

Vždy věděl, že k jeho budoucímu jednání a poslání bude zapotřebí fyzické zdatnosti a velké obratnosti. Při svých cestách po Světě přicházel do styku s různými velmistry rozličných bojových umění, kteří zdokonalovali jeho bojové dovednosti. Díky této skutečnosti se za svou dobu studia přiučil 127 různým stylům, specializovaným bojovým uměním, jenž zahrnovala například Karate, Kempo, Aikido, Jjudo, Jujutsu, Kung Fu, Box, Nninjutsu, Muay Thai, Krav Magu, Savat, Hapkido, Silat, Yaw-Yan, Sambo, nebo snad Capoeiru.

Místo toho, aby při boji se zločinem využíval pouze jeden jediný bojový styl, rozhodl si vytvořit vlastní, přičemž jej nakombinoval ze všech svých oblíbených a nejúčinnějších technik jednotlivých umění (včetně filozofie). 

Tento osobní styl boje jej nereprezentoval pouze jako neuvěřitelně zkušeného bojovníka, nýbrž nepředvidatelný živel, jehož nebylo možné zcela zastavit. Bruce se naučil jak přesně a co nejúčelněji své bojové dovednosti využít, neboť znal lidské tělo a přesně věděl, kam udeřit, by protivníka co nejefektivněji a nejrychleji dostal na kolena. To vše dělá z Batmana jednoho z nejkvalifikovanějších lidí na Světě a bezesporu jej lze zařadit mezi nejfenomenálnější žijící bojovníky současnosti. 

Strojírenství

Ačkoliv to pro mnohé může být překvapení, i přesto všechno se Wayne dokázal chytit i v takovém oboru jako je strojírenství. Většina jeho vybavení byla totiž navržena právě Brucem. Ten si též občas převzal něco z nejnovějších vynálezů WayneTech, které oskenoval a určitým způsobem modifikoval podle vlastního přání. Bruce má v tomto ohledu bohužel i své mantinely. I když je brilantním vynálezce, který si po většinu času staví, nebo snad upravuje své vlastní technologie, není schopen spontánně vymýšlet jeden vynález za druhým. Zároveň tyto vynálezy nejsou ničím průlomovým, protože se spíše jedná o věci, které mají jeden a jeden jediný specifický účel - to vše většinou jen v jeho oboru. 

Eskapologie

Během svých cest po Světě se muži poštěstilo přijít do kontaktu se slavným jevištním kouzelníkem Johnem Zatarou, kterému se někdy přezdívalo jako hadí muž. Protože Bruce dobře věděl, že dříve, nebo později vstoupí do nějaké bezvýchodné situace, nebo pasti, rozhodl se vstoupit do Zatarova opatrovnictví, kde by se přiučil vše o "umění" zvaném Eskapologie. Díky svým nabytým zkušenostem, tak policejní pouta považoval za hru pro malé děti, nemluvě o takových triviálnostech jako svěrací kazajka či komplexní vězeňské systémy.

Zastrašování

Říká se, že zastrašování a výslech bývají více uměním, než vlastní vědou. Batman je doslova nasycen strachem, který používá jako primární zbraň, proti zločinu v Gothamu i na celém Světě. Jeho kostým je záměrně navržen tak, aby všem neobjasněným naháněl nesnesitelnou bázeň. V Kombinací s jeho vzhledem, způsoby, pověstí a fenomenálním intelektem se Bruce stal jedním z nejděsivějších mužů na planetě, který dokáže zastrašit i ty, jenž by ho dokázali předčit díky svým schopnostem. 

Rozjímání

Během svého pobytu na dálném východě vyhledával různé učitele rozličných metod meditací, které by mu dopomohli ukáznit tělo i mysl. Pomocí správné techniky takových cvičení si o nějaký čas později vyvinul schopnost vstupovat do stavů podobných transu, které se stali místem jeho klidu, pohody a dokonalé koncentrace. Jednoduše (složitě) dokázal vyostřit moc svého ducha, která jen posílala jeho už tak bezkonkurenční sebe-vůli. Zároveň měl tu moc zpomalit své dýchání a srdeční tep, což mu přicházelo velmi vhod převážně v situacích, kde utrpěl značně velká krvácení. 

Strategie a Detektivní schopnosti

Batman je velice inteligentním a opatrným metodickým charakterem, což z něj dělá až brilantního stratéga, taktika a logistika. Veškeré strategické myšlení se stalo jeho celkovým způsobem jak dosáhnout jakéhokoliv vytyčeného cíle a získat tak vše, co si přislíbí. Jako takový je Batman bytost, která má plán absolutně na všechno, což z něj zároveň dělá osobnost, na kterou všichni v případě nouze spoléhají. Bruce je také znám jako největší Detektiv na Světě, neboť je nepřekonatelný v oblasti jakéhokoliv vyšetřování trestných činů. On sám ovládá téměř všechny správné techniky podílející se na předběžných i následných šetření - zachovává a prohledává místa činu, shromažďuje důkazy, vyslýchá, formuluje ty nejpravděpodobnější teorie apod. 

I když je opravdu velmi dobře vzdělaný, jeho největším esem v rukávu je vlastní intuice a vnímání, které mu jako detektivovi posluhují ze všeho nejlépe. Právě tyto vlastnosti z něj dělají opravdu silného vyšetřovatele a protivníka. Již od mládí trénoval své vnímání, aby tak snadněji rozeznal určité detaily, na které oko obyčejného člověka jednoduše nereaguje, nebo nestačí. Zároveň prostřednictvím těchto detailů sestavuje závěrečnou teorii a to bez irelevantních náznaků, které by mohli jeho situační scénář pouze pohoršit.

Díky svému bohatství není omezen v rozvoji různých vychytávek a nejnovějších high-tech technologií, kterými je Netopýr proslulý. Nejznámější a nejpoužívanější z nich byl například Batarang, velmi ostrá vrhací zbraň se stejnými vlastnostmi jako bumerang, který býval postupem času pomalu nahrazován vrhacím hákem. Batarang není ani zlomek toho, co Bruce Wayne vlastní, protože má opravdu vše možné, co jen lze efektivně využít v boji proti zločinu. Ve vlastních patách se mu nachází zvukové zařízení, které umožňuje přivolat ohromné roje netopýrů, což mu umožňuje uniknout i z těch nejsvízelnějších situací. Batman je také jediným hrdinou z Ligy Spravedlivých, který ostatní hrdiny považuje za potencionálně ty nejhorší protivníky. Proto vytvořil databázi, ve které jsou zařazeni všichni známí hrdinové a jejich slabosti, které by bylo možno využít, kdyby se přihodilo něco nečekaného. Sám Superman Bruceovi svěřil kryptonitový prsten, aby ho tak dokázal zastavit, kdyby došlo na nejhorší. 

Oblek

Jeho oblek, nebo-li "Bat-Suit" je experimentální, vojenskou zbrojí navrženou do těch nejnesnesitelnějších podmínek, která je však příliš drahá pro (obyčejné) armádní využití. V průběhu let se vzhled Bruceova obleku mnohokrát změnil, což nemění nic na faktu, že je odolný proti roztržení, vysokým teplotám a je především neprůstřelný. Jeho bojový oblek je neodmyslitelnou součástí jeho Image, která je inspirována právě spodobněním netopýra. Jeho standardní výbava se tedy skládá převážně z kápě, která mu zahaluje celé jeho tělo a umožňuje plachtit (i tato látka je částečně odolná vůči střelným zbraním). 

Na tuto kápi navazuje černě zbarvená maska (v některých případech jde o speciální helmu, či přilbu, která tlumí veškeré nárazy a předchází zraněním hlavy a mozku ), která je zkompletována s velmi citlivými senzory zvuku, které představují jeho netopýří uši. Tato maska skrývá většinu obličeje vyjma úst, která má nezakryté proto, aby byl hlas netlumený a o to více zastrašující. Jeho "kevlarový" oblek je zpevněn ocelovými vlákny a titanovými pláty, které mu zajišťují odolnost vůči nožům a kulkám. Nadále je vlastníkem jakých si "pažních plátů", které jsou vybaveny třemi (nebo čtyřmi) ostnatými hroty, jenž jsou častokrát praktické vůči obraně sečným zbraním. Jeho charakteristickým a posledním doplňkem je symbol v podobě netopýra, který se mu rozpíná po celé hrudi. Temný Rytíř se snažil být často na cokoliv připravený, a proto má ve své zbrojnici mnoho brnění, které dokáží čelit i "meta-bytostem" jako je Superman.  

Opasek

Opasek se řadí mezi jeho neslavnější "doplňky", protože v něm v rozhodující chvíli najde přesně to, co daná situace vyžaduje. Jeho kapsy jsou uzavřeny prazvláštním způsobem, jehož původ zná pouze Bruce. Sám pásek má zabudovaný obraný mechanismus, díky kterému se dokáže sám bránit proti případnému zneužití a vnějším vpádům. Samotný Batmanův opasek byl poprvé zaveden do komiksového sešitu s názvem " Detective Comics # 29", kde se tak stalo počátkem léta roku 1939. Vše se odehrálo díky dvěma mužům, známým umělcům jmény Les Daniels a Gardner Fox, jenž se stali prvními lidmi, kteří po Billu Fingerovi vytvářeli Batmanovy příběhy. 

Ve svém prvním vystoupení tento opasek obsahoval neznámé kapsle se stlačeným vzduchem a plyny. Až do roku 1989 jej tak většina umělců vytvářela jako jednoduchý nažloutlý pásek s několika válci po jeho svrchní straně. Roku 1986 přišel světoznámý osobnost Frank Miller s revolučním příběhem "The Dark Knight Returns", kde jej vytvořil se sáčky a ve vojenském stylu. Tato interpretace byla dokonce využita v příběhu s názvem " Year One" a "Batman: Legends of Dark Knight". Roku 2000 se tento vojenský styl uchytil na trvalo, čímž se staly standardem Batmanova Opasku. I při svém zdánlivě obyčejném vzhledu zastává pozici nezastupitelného nástroje v boji proti zločinu. Klasicky je zobrazen jako žlutý pás s přezkou, kterou doplňuje 10 sáčků cylindrického tvaru, jenž jsou připevněny k vnější straně opasku. Samotný opasek obsahuje miniaturní kameru a diktafon, díky kterému dokáže okamžitě zaznamenat cokoliv mu jen přijde důležité. Sekundární část opasku obsahuje především Batarangy a různé spony. Každý z deseti zde přítomných sáčků obsahuje kapsle, nebo různé nástroje, kterou jsou zde zcela zaintegrovány a zabezpečeny. 

Jinými slovy - Batmanovy pásy bývají většinou vyrobeny z kůže a ocelové přezky, která jej dokonale doplňuje jak po funkční, tak vzhledové stránce. Převážně se v něm ukrývají různé druhy jedů, granátů, elektronický komunikátor, ale také hák, nebo slavné batarangy.

Batarang

Batarang je specifickým typem vrhací zbraně ve tvaru netopýra, který v bojích využívá pouze Batmanova rodina. Tento vynález byl původně zamýšlen jako alternativa střelné zbraně, protože s ním Batman sice dokázal omráčit, ne však zabít. Jeho název je logickou složeninou slov "Bat" (Netopýr) a "Rang" (Bumerang), přičemž plní roli Batmanovy nejikoničtější pomůcky při boji proti kriminalitě. Postupem času a s příchodem dalších spojenců, se vzhled i funkce Batarangů specificky rozvíjel a měnil. Původně byly silné a kovové verze obyčejných bumerangů, které byly využity v boji proti soupeři. Ty se po svém výhozu jako správné bumerangy navracely zpět ke svému vlastníkovi. Nadále jsme je mohli spatřit pomenší a automaticky uzavíratelné, díky čemuž šetřily místo a čas (skvěle se vešly do Bat-Opasku).

Batman nadále vynalezl typy jako výbušné Batarangy, dálkově naváděné, nebo eletrifikované, které dokázaly jak účinně omráčit soupeře, tak ničit veškerou elektroniku v dosahu. Původně měl dokonce jeden z nich zakomponovaný do provazu, přičemž nahrazoval aktuální vrhací hák. Takový Nightwing například využívá vlastní upravenou verzi těchto zbraní, přičemž na ně mnohdy poukazuje jako na "Wing-Dings" (Tyto Batarangy mají logicky tvar ptáka Robina). Barbara Gordon a Cassandra Cane naopak používají Batmanovi klasické, přičemž jsou maximálně upraveny po vzhledové stránce (barva, záhyby). Původní koncept této zbraně navrhl a vyvinul legendární umělec Bill Finger, který jej zasadil do svého historicky prvního komiksového sešitu s názvem "Detective Comics # 31". Tak se stalo v září roku 1939, kde se staly základní výbavou Batmanova arzenálu. Díky tomu se objevují jak v komiksech, tak televizních adaptacích do dnešních dní.  

"I am vengeance! I am the night! I am Batman!" 

Batcave

Netopýří jeskyně je od pradávná známá jako ústředí všech operací a místo, odkud Batman vede tažení proti Gothamské kriminalitě. Celkový jeskyní komplex je úplný labyrint, jenž je hlídán senzory. Tento prostor je napájen vodíkovým generátorem, který umožňuje nepřetržitý tok energie do sídla, jeskyně a jeho přístrojů navzdory možným nehodám. V jeskyni se nalézá počítač (podle jistých zdrojů kvantový), který je o mnoho dokonalejší, než jakékoliv jiné počítačové systémy nevyjímaje CIA nebo Armádu. Právě zde shromažďuje údaje o svých odpůrcích i spojencích. Samozřejmě se zde nacházejí různé kostýmy ať padlých či stávajících Robinů a členů Batfamily, nebo různé technologie, vozidla, letouny a lodě. V jeskyni je obsaženo i pár historických skvostů, jakých si suvenýrů v podobě ohromného, robotického Tyranosaura Rexe či gigantického čtvrťáku, se kterým tvoří primární znaky Batcave.

Do jeskyně vede několik vstupů, mezi které se primárně řadí historické pendlovky, které lze otevřít, při navolení času 10:47, což byla doba, kdy byli jeho rodiče zavražděni. Též do jeskyně vede cesta napříč vodopádem nebo maskované dveře, navazující na silnici, vedoucí do Gothamu. Časem v komiksech se autoři nebáli využít modernější technologie, jako například kontaktní čočky s mikro procesorem, propojené rovnou s Bat-počítačem. Čili tento jedinec pak má lepší přehled na místě zločinu, ať se jedná o otisky či o vyhodnocení neznámé látky.

Arsenál praktického využití je tu radikální, jako rozpoznávání obličejů nebo překladač na odezírání ze rtů. Bruce nechal dokonce i do márnice nainstalovat v prostorách kamery foto-grametický skener, jenž dává maskovaným hrdinům možnost mrtvé tělo prostudovat z prostorů Batcave. V útrobách se dokonce nachází mnoho vozidel, letounů či ponorek, díky kterým se včas dokáže přesunout na místo činu. Jeho nejznámějším vozidlem je samozřejmě Batmobile, který je plně vybaven pokročilými technologiemi. Mezi jeho vybavení patří raketové motory ( díky kterým dosahuje rychlosti vyšší než jeden mach ), četné množství zbraní nebo neprůstřelnými pláty, které z něj dělají téměř dokonalé bojové vozidlo.

Spojenci

Od začátku mu asistovalo pár charakterů, bez kterých by se Temný rytíř neobešel. Především Alfred Pennyworth, který se stal po smrti Marthy a Thomase Waynových jeho opatrovníkem. S vybavením mu vždy byl nápomocen Lucius Fox a za spojence u Gothemské policie si vybral čestného muže, později policejního komisaře, Jima Gordona. Postupem času si Bruce vycvičil celou řadu následovníků jako je Robin, Batgirl, Nightwing, Oracle, Red Robin, Batwoman, Azrael (tzv. Batman Family), a vytvořil si i značné množství spojenců mezi superhrdiny světa DC, z nichž asi nejznámějším je Muž z Ocele, nebo královna Amazonek, Wonder Woman.

Richard John Grayson Wayne

Dick vždy mluvil ke mně beze strachu. Bez ohledu na to, co všechno se nám stalo v průběhu let....vysloužil si tak toto právo. 

Jejich vztah byl průběhem historie značně komplikovaný, jelikož sám Bruce si nikdy nevěděl rady, jak se jako otec či starší bratr chovat k jednotlivým Robinům, a proto si ke každému vytvářel odlišný vztah a přístup. Dickovi však nejde upřít fakt, že byl Batmanův historicky první Robin. Bruce se Dicka ujal jako malého chlapce, když se stal svědkem vraždy jeho rodičů při jednom nešťastném představení. To se stalo nejpravděpodobněji z toho prostého důvodu, že v Graysonovi viděl sám sebe před lety. 

Richardovi tak dal zázemí, nový domov v podobě Wayne manor a trénink, prostřednictvím kterého, se tak stal jednou z největších ikon vydavatelství DC Comics. Vztah mezi ním a Brucem byl vždy zvláštní už jen z toho důvodu, že Dicka považoval za svého "prvního" syna. Postupem času se však z na první pohled bezbranného chlapce stal velmi schopný muž, který se nikdy nechtěl stát stejným člověkem jako byl Bruce, nebo po něm jednoho dne převzít jeho pozici. 

V té době se už svou silou a schopnostmi dokázal rovnat svému mentorovi. Časem to mezi těmito dvěma začalo skřípat, protože sdíleli velice odlišnou povahu, což byl překvapivě důvod jejich neshod. Bruce ovšem věděl, že právě Dick bude ten, který ho jednoho dne nahradí, věděl, že si vybral správně. Jelikož jednou sám řekl, že on je jediná dobrá věc, co kdy vykonal.

Jason Peter Todd

Jason Todd byl vždy považován za takového "zázračného" chlapce, který byl význačný svou neslavnou minulostí. Vždy byl problémovým dítětem, což se prokázalo hlavně tehdy, kdy se pokusil ukrást pneumatiky z Batmobilu. V ten moment se s Batmanem poprvé shledali. Bruce v chlapci viděl velký potenciál, ale také nevyspělou zlou stránku, která by ho pod nesprávným vedením proměnila ve zrůdu. Věděl, že z jeho pomocí dokáže velké věci, i když neoplýval tak dokonalými akrobatickými dovednostmi jako Grayson. Postupem času se stával více agresivnějším a svéhlavějším, což byla příčina častých rozporů mezi ním a Brucem. Kvůli jeho povaze a chování vůči Waynovi, ho chtěl nadobro zbavit postu Robina, což mu Jason nakonec vyvrátil. 

Průběhem doby se však dostal do potyčky s Jokerem, který ho zabil, a následně na to byl vzkříšen Ligou Asassínů, díky které na sebe vzal identitu "Red Hooda". I tehdy bojoval proti zločinu, avšak násilnějším prostředky než Batman, což z nich udělalo velké oponenty. 

Čas ale dokázal částečně vyléčit jejich odlišné pohledy na svět a znovu byl mírně s nedůvěrou ostatních přijat pod křídla Temného rytíře. Bruce se domnívá, že každý potřebuje druhou šanci, tak proč ne tato černá ovce rodiny. 

Timothy Jackson Drake

Tim Drake byl Batmanův třetí Robin. Jako jediného Robina si ho Bruce nenašel sám, protože si on našel jeho. Vždy byl jeho velkým fanouškem a díky svým deduktivním schopnostem nakonec odkryl jeho pravou identitu. Tim se se svým novým mentorem sblížil natolik, že byl Brucem adoptován po nešťastné smrti jeho otce. Jak už bylo řečeno, Batman si ke každému ze svých Robinů vyvinul zvláštní vztah, což u Tima platí dvojnásobně. Batman se s tedy s Timem sblížil natolik, že jej po smrti jeho otce adoptoval (jeho matka byla zavražděna ještě než se vůbec stal Robinem - Robinové mají na tohle vážně smůlu). Tim, který se už mohl nazývat pravým Waynem se z něj a Dicka stali bratři a jejich vztah tomu i odpovídal. Když se objevil Damian, Batmanův biologický syn, tak mezi ním a Timem započala rivalita, která přerostla v nenávist ( ze začátku, čistě ze strany Damiana). Damian Tima pohrdavě nazýval starým příjmením, bezdůvodně na něj utočil a dokonce se s ním porve o místo Robina. 

Na Bruce svými výjimečnými deduktivními schopnostmi udělal veliký dojem, a dokonce jej někdy i předčil, čímž vyvolal pochybnosti o jeho titulu "největšího Detektiva na Světě". Ačkoliv uznával všechny své syny, k Timovi měl asi nejblíže, protože si s ním nejlépe rozuměl a věděl, že to on se jednou zaslouží o pokračování jeho odkazu ( nikoliv kápě Batmana ). 

Damian Wayne

Damien byl Bruceův prvorozený syn. Zpočátku byl vychováván"Ligou Asassínů", která se z něj pokoušela udělat dokonalou zbraň proti svému otci. Postupem času se ho Netopýr ujal a přivedl ho do Wayne Manor, kde ho chtěl vychovat podle svých představ. Bruce z něj začínal mít strach, protože se obával, že z něj vyroste něco horšího než byl kupříkladu Jason Todd, kterému trvalo dlouhou dobu najít tu správnou cestu. Tyto obavy se časem potvrdily, jelikož se Bruceovi zdál sen, kde syna viděl, jak v budoucnosti zničil jako nastávající Temný rytíř celý Gotham. Když se poprvé shledali, byl velice arogantní a neuznával žádnou vyšší autoritu, což Bruce vytáčelo. I když se zpočátku s otcem nemusel a vlastně ani s ostatními členy jeho rodiny, pokoušel se bojovat o jeho přízeň a to převážně s Timem Drakem, se kterým věčně zápolil o místo Robina. Po zdánlivé smrti Bruce, se jeho postu ujal Dick Grayson a z Damiena tak učinil svého Robina z toho důvodu, aby ho měl neustále pod dohledem, protože se chlapce obával. 

Časem se, ale vztah otce a syna spravil, jelikož se navzájem pochopili. Bruce poznal, jak k němu mladý chlapec vzhlíží a snaží se mu trochu zlepšit vzpomínky na rodiče. Jeho krev, tak dostala dostatečnou náklonnost co mu jeho povaha dovolovala. Samotná synova smrt Bruceovi ukázala o co vše přišel. 

Alfred  Pennyworth

Alfred byl vždy považován za otcovskou postavu, ke které Bruce vzhlížel s nesmírným respektem. Stal se jeho mravokárcem a byl Bruceovi po boku i při těch nejtěžších, životních situacích. Stal se nejvěrnějším přítelem Temného rytíře už jen z toho důvodu, že si s ním prošel celou temnotou mladého chlapce, který procházel do dospělosti dalšími zklamáními. Je velmi dobrosrdečný, přičemž samotného Bruce vždy podporoval v jeho ochranářském pozici napříč Gothamem. Mladého chlapce vždy respektoval, a i když byl jeho sluhou, nikdy ho nepřestal považovat za svého syna, kterého nikdy neměl. Ačkoliv k němu hrdina cítí totéž a možná více, nikdy s ním nepřestal zacházet jako se sluhou a pomocníkem, kterým formálně opravdu byl. Sám Alfred se v této pozici opravdu vynasnažil co nejvíce Bruceovi ulehčit život. Vykonával tak krytím jeho dvojího života, nebo snad organizováním veškerých charitativních a dobročinných akcí.

Pokud se Temný Rytíř vydal do Gothamu bojovat proti všudypřítomné kriminalitě, sám komorník zůstával v Netopýří Jeskyni, kde na Bruce dohlížel a zároveň byl připraven na nejhorší (již několikrát musel vyrazit do terénu, aby zraněného Bruce dovezl domů). 

Alfred jako jediný do Bruce opravdu viděl a věděl, že jediné co si Bruce přál byl život s normální rodinou, o kterou by se nemusel v jednom kuse obávat. 

Sága o Temném Rytíři

Příběh o Batmanovi byl mnohokrát pozměněn, ale jsou jisté základní pilíře, které vždy zůstávají stejné. Jedná se o Bruce Wayna, miliardářského syna Thomase a Marthy Waynových, který se stal svědkem vraždy svých rodičů, když je přepadl pouliční zločinec. Nad jejich hrobem potom sám sobě a světu přísahal, že zasvětí svůj život boji proti zločinu. Dalším shodným rysem, je Batmanovo působiště, a sice Gotham City, i Batmanův společník - Robin.

Tato sága se dá rozdělit do určitých úseků: 

Zlatý Věk

Během Zlatého věku byl Batman poprvé představen v Detective Comics # 27 (květen 1939), kde se mu ještě nedostalo dostatečného prostoru a vlastního příběhu, na což navázal Detective Comics # 33, kde byl Bruce konečně vyobrazen v původních znacích a dostal vlastní příběh. Malý Bruce Wayne byl synem velmi známých Gothamských filantropů, kteří už od nepaměti patřili do vyšší společenské vrstvy města. Bruce tak vyrůstal ve Wayne Manor, kde den co den prožíval vznešený život. To se změnilo chladnokrevnou vraždou jeho rodičů, po jejichž smrti tak přísahal na jejich hroby, že pomstí jejich smrt a navždy vymýtí kriminalitu v celém Gothamu. Od té doby se začal věnovat rozličným studiím a tréninkům, díky kterým získal mnoho dovedností a to zejména v oblasti bojových umění, kriminologie apod. 

Po dokončení tréninku si Wayne uvědomil, že jeho dovednosti sami o sobě nestačí, neboť v kriminálnících potřeboval vyvolat bázeň, která by se stala jeho pravou metlou zločinu. Někdy v té době se objevil netopýr, kterým se Bruce nechal inspirovat, a o něco málo později tak z něj vytvořil svůj symbol, prostřednictvím kterého bojoval proti kriminalitě Gothamu. Jedna z nejtragičtějších a nejzásadnějších událostí jeho života však na sebe nenechala dlouho čekat. Wayne se rozhodl navštívit představení "The Flying Graysons", kde účinkovala rodina velmi schopných akrobatů, kteří byli zabiti jen kvůli odmítnutí vyplacení výpalného, které vyžadoval jeden Gothamský pomatenec. Po jejich smrti se setkal s jejich potomkem Richardem Graysonem, ve kterém uzřel sama sebe kdysi před lety. Bruce se tedy chlapce rozhodl ujmout a cvičit jeho fyzické a dedukční schopnosti. 

Po zdárném dokončení tréninku, tak z Dicka učinil historicky prvního Robina, se kterým společně narazil na Tonyho Tucca, mafiánského bosse a muže, který byl odpovědný za smrt Graysonových rodičů. Roky plynuly a různé převraty i hrdinové na sebe nenechaly dlouho čekat. Bruce se v té době stává s určitými hrdiny jedním ze zakládajících členů Justice League, což ho však nijak neomezovalo v jeho individuálním souboji proti Gothamskému podsvětí. Ve stejné době se k Bruceovi a Dickovi připojil jistý Alfred Pennyworth, který čirou náhodou zjistil jejich "pravé" totožnosti" (objevil totiž tajemství starých pendlovek), a stal se tak jedním z nejdůležitějších členů rodiny, který jejich tajemství vždy držel v bezpečí. Aby nebyl Bruce Wayne považován za úplného "suchara", byla mu roku 1940 vsazena do života žena jménem Vicky Vale, která se měla stát obdobou Lois Lane z Metropolis.

Tato žena se s Brucem snažila trávit co nejvíce času a hlavně měla velký zájem na odhalení Batmanovi pravé identity. Nakonec k jejímu překvapení přece jen zjistila, že Křižákem Gothamu nebyl nikdo jiný, než sám velký Bruce Wayne, což se jí snažil pod svou kápí neustále vyvracet. 


Právě tyto honby za identitami, jejich utajování a objevování se stávaly jedním z hlavních znaků Zlatého věku, kde byl pravý Batman původně vylíčen jako chladnokrevný a bdělý strážce, kterému nedělalo problém zabíjet jednoho kriminálníka po druhém. To se nelíbilo mnoha čtenářům, kteří chtěli pravého hrdinu, a proto charakter Batmana čekal na svůj mravní kodex, který mu byl dán mužem jménem Whitney Ellsworth. Právě tento muž se zasloužil o Bruceovi charakteristické rysy (nikdy svou oběť nezabít a nepoužívat žádné střelné zbraně). 

"Celý můj život byl křížovou výpravu za záchranu tohoto města. To jsem vykonával jako Batman. Nyní, když nadchází hodina té největší krize se ze změním na Bruce Waynea." 

Stříbrný Věk

Stříbrný věk komiksů DC začal pravděpodobně, když byl představen Barry Allen jako nový Flash (1956). Během 50-tých let, neprodělal Batman žádné významnější změny, krom více sci-fi témat v jeho komiksech.

Ovšem po představení Multiversa DC v 60-tých letech, bylo rozhodnuto, že veškeré příběhy ze Zlatého věku o Batmanovi, byly pouze příběhy alternativní reality tzv. Earh-Two. Tato verze Batmana se oženila se Selinou Kylovou (Catwoman), se kterou měl dceru Helenu Waynovou, pozdější Huntress. Ta se spolu s Dickem Graysonem, tzv. Earth-Two Robinem, stala ochránkyní Gothamu poté, co byl Batman zabit. Batmanovi tituly často ignorují tato fakta a jen vzácně se vrací k odkazům na příběhy ze Zlatého věku.

Tím pádem začala úplně nová sága o Batmanovi. Ve stříbrném věku Bruce například nevychovává Alfred Pennyworth, ale jeho strýček Phillip Wayne.

Batman během tohoto věku potkává a spolupracuje s řadou superhrdinů, nejvíce se Supermanem, se kterým mu vychází i vlastní série World’s Finest. Temný rytíř a Muž z ocele jsou si velmi blízcí přátelé, téměř bratři, s naprosto odlišnými názory na svět. Oba ale vědí, že v nouzi je největší spolehnutí právě na toho druhého. Stávají se spolu také zakládajícími členy Justice League of America. Batmanovi navíc vychází komiks Batman: Brave and Bold, ve kterém každý týden spolupracuje s jiným hrdinou světa DC.

Bruce se přesouvá ze svého sídla do apartmánu ve Waynově věži, aby měl blíž ke zločinu ve městě. Novinkou také je, že v komiksech se objevuje spíše sólo, jen s občasnou asistencí Robina nebo Batgirl. Poprvé od raného Zlatého věku se objevuje psychopatický Joker, a premiéru zde má celá století starý terorista Ra’s al Ghul, který zná Batmanovu totožnost.

(1980) Dick Grayon se vzdává svého postu Robina ve svých 18-ti letech a vydává se na vlastní cestu boje se zločinem jako Nightwing.

V tomto období odchází Batman z Justice League a zakládá novou skupinu superhrdinů Outsiders, ve kterých se objevují hrdinové, kteří nespadají do mainstreamové představy superhrdinů Justice League.

Moderní Věk

Po vzniku a publikování příběhu s názvem "Krize nekonečných Zemí" (Crisis on Infinite Earths) byl Batman a Země-Dva úplně vymazáni z historie. V té době se vydavatelství DC Comics rozhodlo restartovat původ mnoha velkých a známých postav, jako byl právě Batman. Jeho původ tak byl znovu vylíčen v komiksu Franka Millera, který dnes všichni zasloužili fanoušci velmi dobře znají -Batman: Year One. Tento komiks poukazoval na o něco vážnější část Bruceova života a příběhu, která se ještě neodehrála. Všechny tyto jevy způsobily, že se Bruce stal temnějším a jeho dvojí život ho začínal dokonale pohlcovat. Rok jedna přivedl na svět další z důležitých osobností Bruceova života jménem Jim Gordon. Tento muž, se snažil pouhou vůlí a vlastní nezlomností potýkat s korupci a kriminalitou v Gothamu. Do Gotham city se přistěhoval někdy v době, kdy si Bruce začínal zakládat na své "hrdinské" reputaci. Stal se součástí místního Gothamského policejního sboru, ve kterém viděl mnoho nepravostí a zjistil, že samotná policie byla zkorumpovaná více, než bylo zdrávo. 


Philip a Thomas Wayne Jr. byli taktéž úplně odstraněni z kontinuity příběhu a do Bruceova života vstoupil muž jménem Alfred Pennyworth. Změny nebraly konce a na povrch vyšlo i několik jiných zajímavých informací. Batman se nestal zakládajícím členem Ligy Spravedlivých a během příběhu "Son of the Demon" (Syn Démona) uzavřel sňatek s Talii al Ghul, která s ním otěhotněla. Po čase se Talia stala obětí útoku, při kterém ji Bruce chránil tak usilovně, jak jen to šlo. Navzdory okolnostem mu Talia prozradila, že byl jejich vztah jen překážkou a předstírala, že potratila. Jejich manželství se tak rozpadlo a Talie přišel na svět malý syn. 

Průběhem 90. let vyšla vícedílná série s názvem Knightfall, kde se Batman poprvé střetne s novým protivníkem, Banem. Ten mu při souboji zlomí páteř a Bruce je tak nucen předat svou kápi novému Batmanovi, Jean-Paul Valleymu aka Azraelovi. Na konci Knightfallu se příběh o Batmanovi rozděluje na dva: první sleduje osudy Azraela jako nového Batmana, a druhá Bruceův návrat do jeho původní kápě. Příběh vrcholí dílem „KnightEnd“, kdy se Azrael stává natolik brutálním a násilnickým, že je zastaven a poražen uzdraveným Brucem. Ten pak na čas předává netopýří kápi Dickovi Graysonovi, aby se mohl plně zotavit a vrátit do své funkce.

Co se týče Robinů a jejich příběhů v Novověku, tak Dickův příběh zůstal téměř bez povšimnutí, zatímco ten Jasonův ne. V Modern Age se proměnil v osiřelého chlapce a drobného podvodníka, který se snažil ukrást pneumatiky z Batmobilu (což se stalo jednou z Bruceových šťastnějších vzpomínek na Todda). Na rozdíl od Dicka nebyl Jason tak morálně založený, a proto odporoval Batmanovi kdykoliv to šlo. Všechny tyto dohady přerostly do takového bodu, že se Jason stal nebezpečný jak sám pro sebe, tak pro všechny v jeho blízkosti. I přes léta jeho intenzivního výcviku, se ho Bruce pokusil zbavit titulu Robina, protože se mu nelíbilo jak jednal, což mu Jason nakonec dokázal vyvrátit. 

Mezitím zjistil, že žena, která ho od dětství vychovávala nebyla jeho biologickou matkou, a proto se jí pokusil vyhledat. Kvůli tomu odcestoval na blízký východ, kde se setkal s Batmanem, který šel po stopě šíleného Jokera. Při shledání mu neutrálně vše vysvětlil a předložil seznam "uchazeček", ve kterém Bruce rozeznal jméno Sandry Woosan, známé jako Lady Shiva. Po krátké konfrontaci s Lady Shivou se dozvěděl, že není jeho pravou matkou, což neměnilo nic na faktu, že se mezi tím Jasonovo hledání nepodařilo. Todd našel svou biologickou matku jménem Sheila Haywood, která odhalila svou pravou identitu a pokusila se ho obrátit k Jokerovi, který ji vydíral. 

Na závěr se Joker k Robinovi opravdu dostal, zavřel ho do opuštěného skladiště, kde ho divoce mrzačil tupým páčidlem. Když to Jokera přestávalo bavit, s veškerou grácií se rozloučil a odešel ze skladu, kde odpálil výbušniny. Jason Todd a Sheila Haywood zemřeli, což bylo hlavní náplní příběhu s názvem "Death in the family". Po této tragické události se Batman stal ještě temnějším a násilnějším proti kriminálníkům v Gothamu. Na scénu však přišel nový Robin v podobě Tima Drakea, mladého chlapce, který byl také svědkem smrti Graysonových rodičů. Tim díky svým brilantním dedukčním schopnostem zjistil, že byl Dick původním Robinem (na jedné z jím objevených pásek zpozoroval Robina, který použil čtyřnásobné salto, což dokázalo jen málo lidí na světě), což z Bruce dělalo zákonitě Batmana. 

Mladý chlapec věděl, že v těchto těžkých chvílích potřebuje přítele, který by mu pomohl se přes smrt Robina, alespoň částečně přenést. S touto žádostí směřovanou na Dicka (aby přijal zpět svou škrabošku Robina) nepochodil, ale alespoň se u Bruce za chlapce přimluvil, protože jeho talentu by byla škoda nevyužít. Bruce se onehdy rozhodl chlapce vycvičit, aby se stal jeho nastávajícím Robinem, což se po velmi vyčerpávajícím výcviku a přísném režimu nakonec opravdu stalo. Po roku 1994, konkrétně roku 1996 se Batman opět stal členem Justice of League, což měl na svědomí Grant Morrison, který sérii oživil v komiksech "Justice League of America". Zatímco Batman značně přispíval k mnoha týmovým úspěchům, nevěnoval se v dostatečné míře svému vlastnímu městu, ve kterém se schylovalo k jedné z největších katastrof desetiletí. 

Roku 1998 tedy přichází příběh jménem "Cataclysm", kdy bylo Gotham City zničeno silným zemětřesením, a nakonec i odříznuto od vlády Spojených států. Na Batmana čekala neskutečná práce znovu zkultivovat město a navrátit jej do zajetých kolejí (vše proběhlo v sešitech "Země nikoho" v originálním znění : No Mans Land). 

O nějakou dobu později se v příběhu "Batman: Officer Down" "Batman: War Games/War Crimes" znepřátelil s Gothamským policejním sborem, kde se smělý plán na neutralizaci Gothamského podsvětí zvrhl v masivní válku gangů, ze které vzešel Black Mask jako nekorunovaný král Gothamského zločinu. Ostatní problémy přišly v podobě Lexe Luthora, který se Brucovi snažil pomstít za zrušení veškerých jeho vládních kontraktů, což zhoršil i fakt, že byl v té době zvolen americkým prezidentem. Jeho spojenci – komisař Jim Gordon a detektiv Harvey Bullock jsou nuceni odejít od policie a z Batmana se zničeho nic stal lovený uprchlík. Luthor narafičil na Bruce vraždu, ze které se stal hlavní podezřelý, což se začalo řešit v příběhu "Bruce Wayne: Murderer a Bruce Wayne: Fugitive". Ačkoliv je poté Brucovo jméno očištěno, ztrácí dalšího spojence, jeho bodyguardku Sashu. Ta, poté co je vězněna za to, že odmítá vypovídat proti svému zaměstnavateli, se stává členkou organizace Checkmate. I když se Brucovi nepodaří dokázat, že za jeho falešným obviněním stojí Lex Luthor, nakonec svou pomstu dostane. Spojí se s Talií al Ghul a podaří se jim svrhnout Luthora z postu prezidenta USA, kdy se jim dokonce podaří převzít kontrolu na jeho impériem, v Superman/Batman #1-6.

Mezitím se Tim Drake stal znovu Robinem po smrti jeho jediného rodiče, jenž mu zakázal být hrdinou, byl tak adoptován Brucem. Jason Todd byl přes Bruceovu nevědomost vzkříšen samotným Ras al Ghulem. Padlý Robin byl sice opět naživu, ale "Lazarus Pit" ( jáma, ve které byl oživen ) na něm zanechala škaredou stopu v podobě emocí a bolesti, o které Jason zásahem přišel. To se Talii nelíbilo a s vědomím selhání, tak radila otci, aby ho opět odevzdal do náruče smrti. Nato přijala drastické opatření a hodila Todda do jámy napodruhé, což mu jeho ztracenou lidskost navrátilo. Rozhodla se ho vytrénovat, aby byl schopen konečně odpravit Bruce Waynea a zničit jeho snahu o napravení Gothamu. 

Rokem 2005 začíná pro Batman těžké období. Vychází sága Identity Crisis, ve které zjišťujeme, že člen Justice League, Zatanna, upravila Batmanovu paměť. To proto, aby nezabránil jistým členům ligy (Zatanně, Hawkmanovi, Green Arrowovi, Black Cannary, Green Lanternovi a Flashovi) vymazat osobnost Dr. Lightovi. Ten znásilnil Sue Dibnyovou a jelikož znal identitu několik hrdinů Justice League, přísahal, že to udělá znovu. Tato událost je také důležitá tím, že zde umírá jediný rodič Tim Drakea, jeho otec, a Tim přechází do péče k Brucovi. Zjištění o vymazání vlastní paměti byla pro Batmana poslední kapka, aby už svým spojencům z Justice League nevěřil. Načež Bruce vytvoří dokumenty o všech hrdinech, včetně jejich slabin. Díky nim kompletuje Brother I, satelit, který skrze kyborga OMACa dohlíží na ostatním metabytosti, jak na padouchy, tak i na hrdiny. Tento satelit se stává klíčovým v následující události - Infinite Crisis.

OMAC bohužel padne do nepovolaných rukou a Batman, spolu s ostatními superhrdiny, ničí svůj nástroj zkázy.

Ke zlomovému bodu dochází, když se Bruce vrací do svého apartmánu, kde najde Alexandra Luthora Jr., který tam smrtelně zranil Nightwinga. Poté, co mu Batman sebere zbraň, ho skoro zastřelí, aby pomstil svého parťáka. V tom ho ovšem zastaví Wonder Woman, která ho přesvědčí, aby spoušť nemačkal. V následujícím díle Infinite Crisis se Bruce Wayne, Dick Grayson (uzdravující se ze svého zranění) a Tim Drake vrací zpět do Gothamu, kde Bruce oficiálně adoptuje osiřelého Tima Drakea. Následuje krátký příběh Batman & Son, kde se Bruce dovídá o svém synovi Damienovi, kterého má s Talií al Ghul. Přijímá ho k sobě s nadějí, že ho převychová.

Temný Rytíř prošel mnohé se svojí rodinou a kolegy v kostýmech. Čelili mnoha světovým krizím, ale jedna z nich mu byla osudná, když čelil intergalaktickému nepříteli, jenž si z něj chtěl vytvořit zdroj pro vytváření armád Batmanů. Génius byl na vše a proti samotnému bohovi zla Darkseidovi, jenž ovládal většinu naší planety připraven. Poprvé v životě porušil své pravidlo o zbraní a postřelil speciální kulkou svého nepřítele. Nezabil jej, ale aspoň oslabil do toho stavu, aby povolilo jeho ovládání lidstva. Bohužel ten kdo čelí v boji proti bohovi, musí za vše něco nabídnout a tak je cena nejvyšší. Později vidíme jeho ohořelé tělo v rukou Supermana -  Komiks od umělce Granta Morrisona - Batman R.I.P (2008).

Svět je zachráněn, ale celá hrdinská komunita je v rozpacích, jelikož odešel jeden ze základních kamenů. Gotham je v chaosu a tak je jeho pozici nucen převzít Richard Grayson v klání Robinů. Třetí Robin se s novou identitou zjistí při svém pátrání, že Bruce není mrtvý, ale jen se jeho duše pohybuje v minulosti a prochází každým historickým obdobím. V tomto období poznává sám sebe, ale kým opravdu je. Justice League se rozhodne jednat, jelikož zjistila, že vše byl jen Darkseidův poslední plán, jak zničit celkovou realitu. Díky zákroku skupiny cestovatelů v času aneb Supermana, Booster Golda, Hala Jordana/Green Lanterna a Ripa Huntera, se Temný rytíř vrací domů.  Po návratu nechává současného Batmana, Dicka Graysona, a Robina, Damiena Wayna, spolu v Gotham City a vydává se do světa rekrutovat nové Batmany a působit tak celosvětově. Wayne Enterprises přejmenuje na Batman Incorporated a veřejně přizná, že bude Batmana v jeho konání finančně podporovat.

The New 52


V září roku 2011 přišlo DC Comics s oznámením restartu všech svých titulů, které měly představovat několik změn v DC vesmíru. Důvodem byl vliv rychlonohého Barryho Allena známého jako Flashe, který znovu sjednotil několik realit dohromady a navrátil prý vše do původního stavu. Temný rytíř byl znovu omlazen, ale víceméně se pokračuje v tom v čem jeho příběh skončil a Grayson po svém rozhodnutí se vrací do kostýmu Nightwinga. Od té doby byl Bruce zobrazen v mnoha titulech jako Detective Comics, Justice League nebo Batman a Robin. V některých sešitech se dokonce stal členem nového týmu Justice League InternationalToto zpestření světa se stalo důležitou součástí této re-organizace celého vesmíru, jehož původ je jí také ovlivněn.

Batmanův původní příběh nabral téměř původní spádu, protože se po smrti svých rodičů rozhodl opustit Gotham city, a po dobu čtyř let cestovat po Světě, aby tak nakonec skončil v klášteře, který se nacházel v Himaláji. Během jeho nepřítomnosti se rodina jeho matky známá jako Kaneovi, pokusila obhájit Wayneův majetek včetně samotné Wayne Enterprises. Po jeho návratu do Gothamu, se tedy Bruce pokoušel rozvíjet osobnost Batmana a budovat nový vztah s Jamesem Gordonem, který na střechu jedné z místních policejních budov přistavil "Bat-signál". V ten moment byl Batman ještě osamělý bojovník, jenž prozatím nepotkal žádného z již známých hrdinů, se kterými měl v budoucnu vytvořit Ligu Spravedlivých. 

 
Komiks

Historie komiksu:

Začátkem roku 1939 měl Superman s jeho  sérií Action comics velký úspěch a tak se vydavatelství National Publications (dnešní DC comics) rozhodlo, že vytvoří dalšího superhrdinu. Na tento podnět vytvořil tehdy Bob Kane svého Bat-mana.

První (k)roky:

 • Květen 1939 - Batmanův první příběh The Case of the Chemical Syndicate byl vydán v Detective comics #27. Ukázalo se, že Batman je superhrdina s budoucností, a tak dostal vlastní komiksový titul v roce 1940. I přesto se však nadále objevoval v sérii Detective comics.
 • 1940 - v jeho prvním vlastním komiksu se představil Joker a Catwoman, ale toto vydání bylo především výjimečné tím, že zde Batman  někoho zastřelil. Až poté bylo definitivně rozhodnuto, že už nikdy užívat střelné zbraně nebude.
 • Duben 1940 - poprvé objevil Batmanův společník, Robin, prodej jeho komiksů se zdvojnásobil.
 • 1941 - Batman se poprvé objevil po boku Supermana v teamovém World’s Finest comics, který byl onen rok vyhlášen jako komiks roku.
 • 1942 - autoři už měli stanovenou většinu základních pilířů ohledně postavy Batmana. Ovšem s příchodem druhé světové války prodej klasických komiksů prudce klesl. Lidé už nechtěli číst dětské fantasy příběhy o superhrdinech, kteří mlátí pouliční zločince a zachraňují padající lidi ze střechy, když ve světě zuřila válka.

Batman 1939

Studená léta:

 • 50-tá léta - po velkém poklesu zájmu o superhrdinské komiksy byl Batman jedním z mála komiksů tohoto žánru na trhu. Novinkou byla série World’s finest comics, ve kterém spolu bojuje proti zločinu Batman se Supermanem. Nápad přišel díky úspěšnému dílu Superman #76 (Červen 1952), kde se Superman s Batmanem spojil v příběhu The Mightest team in the WorldTato série měla velký úspěch a vycházela pravidelně až do jejího zrušení roku 1986.

 • 1954 - Batmanův komiks byl mezi kritizovanými publikacemi psychologa Fredrica Werthama, který ve své knize Svůdnost nevinnosti tvrdil, že děti napodobují zločiny, které vidí v komiksech. Příběh o Batmanovi a Robinovi byl kritizován hlavně kvůli možnému homosexuálnímu vztahu jeho hlavních představitelů.
 • Září 1954 - kvůli knize F. Werthama, který si získal velkou podporu nejen v senátu, ale i mezi lidmy, byl v Americe ustanoven tzv. Comics Code Authority (CCA), který cenzuroval americké komiksy, a Batman se kvůli svému přežití musel stát trochu veselejším. Navíc byly přidány dvě nové postavy: Batwoman (1956) a před-Barbaro Gordonovská Bat-girl (1961) především kvůli vyvrácení myšlenky, že Batman a Robin jsou homosexuálové.
 • Pozdní 50-tá léta - komiks o Batmanovi spadal spíše do kategorie sci-fi. Důvodem byl pokus přiblížit Batmanovu popularitu ostatním DC komiksům v tomto žánru, které se těšily velké popularity. Byly představeny nové postavy jako: Ace the Bat-Hound a Bat-Mite. Často se Temný rytíř setkával ve svých komiksech s různými mimozemšťany a cestoval na jiné planety.
 • 1960 - úspěch přišel, až když se Batman poprvé objevil v komiksu jako člen Justice League of America v Batman brave and bold #27. Později téhož roku se začal pravidelně objevovat v sérii Justice League.

Do nového kabátu:

 • 1964 - prodej Batmana se drasticky snížil a vydavatelství DC bylo připraveno komiks ukončit. To se ale objevil editor Julius Schwartz, který udělal velké změny počínaje Detective comics #327 (Květen 1964). Změny se týkaly nejen vzhledu, ale i náplně příběhů. Ty se totiž vrátily zpět k detektivním případům. Na pomoc Schwartzovi byl povolán umělec Carmine Infantio, který pomohl charakter předesignovat, včetně Batmobilu. Postava Alfreda byla zabita a jako nová opatrovnice domu Waynových byla představena teta Harriet.

 • 1966 - ohromný vliv na popularitu postavy Batmana měl debut stejnojmeného televizního seriálu. Díky němu se velmi zvedl prodej komiksů a počet prodaných výtisků se přiblížil 900 000 kusů. V této době byla představena i postava Batgirl, jak ji známe dnes, a seriál podpořil návrat Alfreda.
 • 1968 - ačkoliv byl seriál s komiksem na čas úspěšný, po nějaké chvíli zájem opadl a seriál byl tohoto roku zrušen. Tím zájem o komiks upadl ještě víc a Batman tak prožíval novou krizi.
 • Konec 60-tých let - komiksu se chopil autor Dennis ONeil a ilustrátor Neal Adams, kteří měli vrátit Batmana k jeho kořenům jakožto temného strážce noci.
 • Leden 1970 - prvním příběhem v tomto staro-novém duchu byl The Secret of the Waiting Graves ze série Detective comics, konkrétně čísla 395. Jejich práce se vyplatila, protože tato podoba se Batmanovým fanouškům velmi zamlouvala. 
 • 1985 - počet prodaných výtisků komiksu začal opět klesat a byl tu zase čas na změnu.

Temný rytíř v plné síle:

 • 1986 - Frank Miller napsal komiks, který změnil Batmanovu historii a popularitu této postavy pro následující léta - Batman: The Dark Knight Returns (Batman: Návrat temného rytíře). Návrat Temného Rytíře patří mezi nejdůležitější knihy komiksové literatury v dějinách. Svým revolučním pojetím a tvrdým přístupem k ožehavým tématům a skutečnostem nabídl v příbězích o  Batmanovi něco dosud nepoznaného. Hrdinu představil jako stárnoucího mstitele znechuceného a zlomeného stálým bojem s podsvětím Gothamu. Příběh se odehrává v budoucnosti, kde je Bruci Waynovi už pětašedesát let, Justice Lleague se rozpadla, Superman není nic víc než vládní loutka, mnoho lidí už ani nevěří, že Batman kdy existoval a z Bruce se stal alkoholik, jenž odmítl po smrti Jasona Todda (tento komiks byl ovšem napsán ještě před Smrtí v Rodině), dál nést kápi. 
 • Únor-květen 1987 - další úspěch sklidil F. Miller spolu s Davidem Mazzucchellim, když spolu v Batmanovi #404-407 uvedli počátek Temného rytíře ve svém příběhu Batman: Year One (Batman: Rok Jedna). Ten se zapsal do historie jako oficiální příběh o zrodu této postavy.

 • 1988 - další komiksový velikáni, Alan Moore a Brian Bolland, přispěli k popularitě Temného rytíře psychologickým jednodílným komiksem Batman: The Killing Joke. V tomto období byla série na vrcholu své popularity a autoři  dali rozhodnout svým čtenářům, zda druhý Robin, Jason Todd, má zemřít, či nikoliv. Fanoušci nakonec rozhodli pro Jasonovu smrt, o které se můžete dočíst v Batman: A Death in the Family. Na konci osmdesátých let dvacátého století byl Jason Todd, tedy historický druhý Robin unesen, následně na to brutálně zmlácen a zavražděn nemilosrdným Jokerem. Ten ho dlouhou dobu mrzačil tupým páčidlem, dokud se ho nerozhodl i s matkou ponechat svému osudu a opustil jej odchodem z budovy, která byla plná výbušnin. Batman na ono místo dorazil bohužel pozdě a při sesedání z vehiklu a chvátání k budově dům explodoval. Tuto skutečnost si Bruce nikdy neodpustil a současně to považoval za své největší selhání. Tehdy začala neúnavná honba za vtipálkem, který ho připravil o syna. 

 • 1989 - na stříbrné plátno přivádí Batmana Tim Burton, který sklízí velký úspěch a velmi podpoří prodej komiksů.
 • 1993 - příběh Batman: Knightfall představuje nového padoucha jménem Bane. Ten kriticky zraní Bruce tím, že mu zlomí páteř. Po dobu Brucovi absence přebírá jeho kápi Jean-Paul Valley aka Azrael.

 • 1996 - dalším autorem, který se zasloužil o popularizaci Batmana, je Jeph Loeb se svým Batman: The Long Halloween (Batman: Dlouhý Halloween) a navazujícím Batman: Dark Victory (Batman: Temné vítězství), který vycházel v letech 1999-2000.
 • 2003 - Jeph Loeb se spojil s geniálním umělcem Jimem Lee a vytvořili společně legendární příběh Batman: Hush (Batman: Ticho), který se stal nejprodávanějším titulem onoho roku.

 • 2005 - Frank Miller se spojil s Jimem Leem a uvedli spolu na trh novou ságu, stojící mimo hlavní dějovou linii DC comics, All-Star Batman & Robin, která se stala výbornou reklamou pro DC comics, ale je dodnes jedním z nejdiskutovanějších komiksů jak mezi fanoušky tak kritiky. 

 • 2006 - Batmana se chopil Grant Morrison, který se také navždy zapsal do historie eposu o Temném rytířovi, nejen díky komiksu Batman R.I.P, ve kterém Batman zdánlivě zemře. Grant Morrison vede hlavní dějovou linii Batmana až do roku 2013.

 • 2009 - pro Batmanovskou ságu vzniká důležitá sérieBatman: Battle for the Cowl, ve kterém se z Dicka Graysona stává Batman a z Damiena Wayna Robin. Judd Winick tímto přebírá psaní série Batman a Grant Morrison dostane vlastní ságu Batman & Robin.

 • 2010 - Bruce Wayne se vrací v sérii Batman: The return of Bruce Wayne v podání Granta Morrisona.
 • 2011 - Dick Grayson zůstává Batmanem v sériích: 
 1. Batman 
 2. Detective Comics 
 3. Batman & Robin. 
 • 2011 - Bruce Wayne se jako Temný rytíř objevuje ve zcela nových sériích: 
 1. Batman Incorporated od Granta Morrisona
 2. Batman: The Dark Knight od Davida Finche.
 • Květen 2011 - Je započat nový event s názvem Flashpoint, kde se v alternativním vesmíru setkáváme s Thomasem Waynem jakožto Batmanem. Nicméně nejdůležitějším přínosem této série bylo, že dala podnět k následujícímu restartu DC vesmíru pod názvem New 52. 

New 52:

 • 2011 - DC comics se rozhodlo udělat radikální krok kvůli klesajícímu prodeji svých komiksů. Restartovali ságy některých superhrdinů, některé zrušili a některé nově vytvořili. Batman patří k těm restartovaným, a tak se dočkáme těchto znovu-spuštěných ság o Temném rytíři a dvou týmovek:
 1. Batman (píše Scott Snyder, kreslí Greg Capullo)
 2. Batman: Detective Comics (píše a kreslí Tony S. Daniel) 
 3. Batman: The Dark Knight (píše a kreslí David Finch) 
 4. Batman & Robin (píše Peter J. Tomasi, kreslí Patrick Gleason)
 5. Justice League (píše Geoff Johns, kreslí Jim Lee)
 6. Justice League International (píše Dan Jurgens, kreslí Aaron Lopresti a Matt Ryan)
 • Květen 2012 - Justice League International je zrušeno po 12-ti dílech, vyšel poté už jen Annual díl v srpnu 2012. 
 • Červenec 2012 - k sériím o Batmanovi v rámci New 52 se přidává opět Grant Morrison se svou pokračující sérií Batman, Incorporated. Kresby se zde chopil Chris Burnham.
 • Červen 2013 - k Batmanovským New 52 sériím se přidává další, tentokrát týmovka s Mužem z oceli - Batman/Superman. Píše Greg Pak a kreslí Jae Lee. 

Filmové adaptace

 • Prvním Batman se dostal na obrazovky televizorů v roce 1966 ve svém vlastním seriálu. Batmana si zahrál Adam West. Seriál měl 120 epizod a skončil v roce 1968.
 • Rokem 1968 až 1969 se na televizní obrazovky dostal kreslený seriál The Batman/Superman Hour.
 • Mezi roky 1968 až 1977 je také spuštěn seriál The Adventures of Batman a seriál Batman and Robin the Boy Wonder. A roku 1977 navazuje seriál The New Adventures of Batman.
 • Roku 1989 se dostává Batman na stříbrné plátno v podání Tima Burtona a ztvárněného Michaelem Keatonem. Film byl velký úspěch a roku 1992 na něj Tim Burton navázal svým Batman se vrací.

 • Roku 1995 se snaží Joel Schumacher navázat ja Burtonovo dílo filmem Batman navždy a dva roky na to snímkem Batman & Robin, ovšem ani jeden snímek neměl takový úspěch jako Burtonovi filmy.
 • Roku 1992 vyšel animovaný seriál Batman: the animated series, který si ten rok vyhrál i cenu Emmy. Na tento seriál navazovaly dva celovečerní kreslené filmy Batman: Mask of Phantom, Batman: Mystery of Batwoman a seriál The new Batman Adventures spolu s Justice League a Justice League Unlimited.

 • Roku 2004 byla vypuštěna na obrazovky televizorů kreslená série The Batman, tu nahradil v roce 2008 seriál Batman: The Brave and The Bold. První zmíněná verze Temného Rytíře je americkým animovaným televizním seriálem z produkce Warner Bros. Animations, který je volně založen na oblíbených super-hrdinech z prostředí DC Comics. Počin samotný běžel něco přes 4 roky a to hlavně v sobotu, kde byl v brzkých ranních hodinách vysílán oblíbenou stanicí "The WB Television Network". Po jeho ukončení zde se nadále předně vysílal především na mládeži známé Cartoon Network, kde se toho poslední dobou čeří celkem hodně. Samotný seriál vznikl pod taktovkou umělce Jeffa Matsudy, který mu dokonce zajistil 6 ocenění Emmy.
 • Roku 2005 se Batman dočkal restartování své filmové série díky režisérovi Christopheru Nolanovi ve filmu Batman: Začíná (Batman: Begins). Po velkém úspěchu bylo roku 2008 natočeno ještě velkolepější, uznávanější a úspěšnější pokračování s názvem Temný rytíř (The Dark Knight). Tato fenomenální série nakonec vyvrcholila roku 2012 a to v podobě epického zakončení trilogie - The Dark Knight Rises (Temný Rytíř Povstal).

Díky nově nabyté popularitě Temného rytíře bylo vypuštěno na televizní obrazovky několik kreslených snímků o Batmanovi. Jako například Batman: Under the Red Hood, The Dark Knight Returns, Batman: Year One, Son of Batman, nebo Batman/Superman: Public Enemies.

Zdroj: Autor záznamu

Komentáře uživatelů

TommyEmko
Offline

3 z 5 kvůli mým osobním antipatiím k DC Comics, ale jinak postava pěkně propracovaná. Prostě milionář s hračkami co nadělají dost hluku, na kterého Marvel odpovídal pravděpodobně Iron Manem. Ale jinak je to za mě jedna z těch lepších DC postav.

(20. října 2012)
sabo5
Offline

DC tolik nemusím a Batman taky není moje oblíbená postava protože nevím možná to bude znít divně ale nezaujal mě jako ostatní jeho postavy ano pár věcí se mi na něm libí jako že neustoupí a nebojí se postavy někomu ze superschopností ale to už v dnešní době umí každý a to že když ho překvapí nějaký nasterojdovaný chlapík jménem Bane tak mu nakope zadnici jako by Batman nebyl nic. A proto dávám 3* z 5

(3. července 2017)
miro382
Offline

Najlepší hrdina.Moj obľubeny.Proste nie je čo dodať.

(12. června 2013)
Memphis
Offline

Temný rytíř, pro temné město. Depkař a mstitel. Ideální superhrdina do ponurého města plného psychopatů.

(21. června 2013)
Cap 12
Offline

tahle postava má všechno, není třeba ji rozebírat.

(9. června 2013)
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Informace

Rok vzniku 1939
První výskyt Detectice Comics #27
Svět DC Comics
Strana Kladná
Schopnosti Mistr bojových umění a taktiky; intelekt na geniální úrovni; expert přes forenzní vědy
Alias Bruce Wayne; Temný rytíř/The Dark Knight; The Worlds Greatest Detective; The Caped Crusader
Výška 192 cm
Váha 104 kg
Barva vlasů černá
Barva očí modrá
Působiště Země
Rasa (druh) Člověk
Místo původu Země

Souvísející - Představitelé

Systémové informace

Má na starosti Morzael
Aurorus
Vloženo 26. srpna 2011
Naposledy editováno 22. dubna 2016

Najdete nás na Facebooku