96.0%
Robin

DC Comics

96.0%

Robin je superhrdina, který byl ztvárněn několika postavami ze světa DC. Je to jeden z nejbližších lidí Batmanovi a jeho odvěký věrný mladší spolubojovník, kterého Batman trénuje.

Komiksy v kterých postava vystupuje

Obsah je otevřen editaci.
Pokud nám chcete přispět informacemi o dané položce, pokračujte zde

Robin je superhrdina, který byl ztvárněn několika postavami ze světa DC. Je to jeden z nejbližších lidí Batmanovi a jeho odvěký věrný mladší spolubojovník, kterého Batman trénuje.

Představitelé

Dick Grayson

Prvním Robinem se stal Dick Grayson, 9-ti letý osiřelý akrobat a nejmladší z rodiny Létajících Graysonů. Gangster Boss Zucco vydíral cirkus, ve kterém Dickova rodina pracovala, o peníze, a jako výhružku proti odporu nařízl trapézu, na které předváděli své číslo John a Mary Graysonovi, Dickovi rodiče, ti po pádu zemřeli. Batman se pustil do vyšetřování tohoto zločinu a jeho alter ego Bruce Wayne zatím vzal Dicka do opatrovnictví. Společně se poté pustili do vyšetřování a shromažďování důkazů, které by Zuccoa přivedli do vězení. Od prvního objevení Robina v komiksu byl také znám jako Boy Wonder. Jak Dick vyrůstal, odmaturoval a šel studovat na univerzitu v Hudsonu, přesto však pokračoval ve své kariéře Robina, později znám jako Teen Wonder, a časem jako vůdce týmu The New Teen Titans. Ovšem žít ve stínu Batmana pro něj nebylo dost, a tak se vydal na dráhu vlastního superhrdiny Nightwinga.

Jason Todd

Jason Todd byl představen ve dvou verzích. První měla být co nejvíce podobná Dicku Graysonovi, tím pádem byl Jason červenovlasý, usměvavý, cirkusový akrobat, jemuž rodiče zabil Killer Croc a Bruce ho adoptoval. Ale po sérii "Crisis on Infinite Earths" byl, stejně jako zbytek DC světa, předělán. Jeho původ byl změněn kompletně. Nyní to byl tmavovlasý pouliční sirotek, který se snažil ukrást kola Batmobilu, když ho potkal Batman poprvé. Bruce zjistí, že chodí do školy pro mladé delikventy a pár týdnů poté, co se Dick Grayson stal Nightwingem, pomohl Jason Batmanovi při chycení party zločinců a Bruce mu nabídne pozici Robina. Později byl Jason zabit Jokerem. Ten ho zmlátí páčidlem a nechá v explodujícím domě zahynout.

Tim Drake

Po smrti Jasona byl představen třetí Robin, Timothy Drake. Tim sledoval dobrodružství Batmana a Robina od jejich začátku. Dal si dohromady incident v cirkuse, kdy zemřeli Dickovi rodiče, s příchodem Robina. Vystopoval totožnost Batmana i Robina na vlastní pěst, a Bruce mu později nabízí roli Robina. Tim vždycky chtěl získat titul Největšího detektiva světa, který aktuálně náleží Batmanovi, ale Bruce vždy tvrdil, že Tim ho jednoho dne překoná. Ačkoliv detektivní schopnosti má Tim lepší než oba předchozí Robinové dohromady, tak v boji ze začátku zaostává, ovšem později se vyrovnává Jasonově úrovni, a do boje si s sebou bere tyč bo. Nový Robin je rovněž kompromisem mezi vychovaným Dickem a neurvalým Jasonem. Po čase se stává vůdcem skupiny Young Justice. Po událostech Infinite Crisis a 52 se rozhodl Tim nosit jen černou a červenou barvu na uctění svého přítele Superboye, který padl v souboji se Superboyem z Earth-Prime. Po Batmanově zmizení a událostech v "Battle for the Cowl" se Tim stává samostatným hrdinou Red Robinem.

Stephanie Brown

Během působení Tima Drakea, jako Robina, ho jeho otec stáhl z funkce, kvůli obavám o Timův život. Na chvíli ho proto zastoupila jeho přítelkyně Stephanie Brownová, která byla do této doby známa jako Spoiler. Po krátké době jí Batman vyhodil za neuposlechnutí jeho rozkazů. Aby mu dokázala její schopnosti, ukradla Batmanovi plány vedoucí ke zničení mafie v Gothamu. Rozpoutala tím po celém městě válku gangů a při pokusu ukončit tuto válku, byla zajata, mučena a zdánlivě zabita mafiánským bossem Black Maskem. Po ní přebírá kápi Robina opět Tim Drake.

Damian Wayne

Je posledním a aktuálním Robinem. Damian je synem Talii al Ghulové a Bruce Waynea. Byl od mala cvičen League of Assasins (Ligou Zabijáků) a k Brucovi byl přiveden na zaučenou. Bruce se snaží brzdit jeho vraždící instinkty a převychovat ho k obrazu svému. Damian se stal Robinem poté, co zachránil život Timovi v Battle for the Cowl. Jako Robin asistoval hlavně Dickovi Graysonovi, jakožto Batmanovi za Brucovi nepřítomnosti. Ovšem v The New 52 bojuje Damian po boku svého otce, jakožto jediného Batmana.

Komiks

Robin je jméno několika postav světa DC. Byl vymyšlen umělcem Jerry Robinsem a spisovateli Billem Fingerem a Bobem Kanem. Představen byl jako mladší parťák v komiksech o Batmanovi.

První postava ztvárňující tohoto hrdinu byl Dick Grayson, představen v "Detective Comics #38" (Duben 1940). Původní záměr postavy Robina bylo přilákat mladší fanoušky, což také splnil a Batmanovi komiksy zdvojnásobily svůj prodej. Rané příběhy o Robinovi byly obsaženy i ve "Star Spangled Comics #65-13" (1947-1952) jako jeho první samostatné akce. Dick Grayson se od 40-tý do 80-tých let objevoval pravidelně po boku Batmana ve své roli Robina. Poté ale odložil identitu Robina stranou a postavil se na vlastní nohy jako samostatná postava Nightwing. O jeho důvodech a pohnutkách se dovídáme ale až v komiksu "Nightwing: Secret Files & Origins #1" a "Nightwing: Year One". V80-tých letech se Robin stává také vůdčí postavou v nové sérii o mladší verzi Justice League, The New Teen Titans.

Dicka Graysona jako hrdinu Robina nahrazuje nový charakter, Jason Todd, představen v "Batman #357" (1983). Nový Robin se pravidelně objevuje v publikacích Batmana do roku 1988, kdy je vydán komiks "Batman: A Death in the Family", kde Jasona zabije Joker.

Dalším Robinem, představený v komiksu "Batman: A Lonely Place of Dying" (1989), je Tim Drake. Premiéru měla postava Robina v roce 1991, kdy byla vydána samostatná série tohoto charakteru. Ta uvádí Tima Drakea v plné kráse, který usilovně trénuje být hoden Batmanovým parťákem. Následují dvě úspěšná pokračování, a na to měsíčně od roku 1993 vychází série Robin. Ta končí na začátku roku 2009 tím, že se Robin stává schopným samostatným hrdinou.

Poté, co byl Tim Drake stažen ze své funkce Robina svým otcem, se stala na krátký čas Robinem první představitelka něžného pohlaví, Stephanie Brown (Červenec 2004). Ta byla ovšem krátce na to zabita Black Maskem v komiksu "Batman: War Games" (Říjen 2004). Načež se zpět do své role vrací Tim Drake.

V posledním svazku "Battle for the Cowl" (Květen 2009), se nejnovějším Robinem stává Bruceův syn, Damian Wayne poté, co zachrání Tima, z něhož se stane samostatný hrdina Red Robin.

V The New 52 zůstává Robinem Damian Wayne, který nyní bojuje po boku svého otce, Bruce Waynea, jediného aktuálního Batmana. První společný komiks "Batman and Robin #1" jim vychází 14. září 2011.

Zdroj: Autor záznamu

Komentáře uživatelů

The First Robin
Offline

Nejznámější sidekick s rostoucím počtem svým představitelů, trochu ztrácí na svém lesku. To nic nemění na to, že příběh každého z nich by ještě pořád dokázal utáhnout vlastní komiks. Ikonická postava, která mi začíná v současných Bat-filmech už trochu chybět.

(29. srpna 2013)
nightwing
Offline

Robina mám rád a myslím že si Batman zaslouží mít takového partáka zkrátka parádní postava.

(12. ledna 2013)
Arrow Boys
Offline

super postava!

(5. května 2015)
bane
Offline

Musím přiznat že ne všechny Robiny znám tak jako Dicka Graysona a Jasona Todda, ale přesto si myslím že každý z nich si zaslouží velký obdiv. Vždyť Robin je Batmanův přítel a parťák, který mu vždy kryje záda. Takže za mě 5/5.

(19. ledna 2013)
Batman
Offline

Robin je skvělá postava nejraději mám Dicka Graysona alias Nightwinga.Poté Jasona todda alias Red Hooda.A pak nasledují Damian Wayne a Tim Drake Kteří jsou dle mně oba dva stejně dobří.

(27. ledna 2013)
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Informace

Rok vzniku 1940
První výskyt Detective comics #38
Svět DC Comics
Strana Kladná
Schopnosti Žádné nadpřirozené. Je pouhým člověkem, který vyvíjí své fyzické a psychické možnosti k dokonalosti.
Alias The Boy Wonder (Zázračný chlapec)
Výška --
Váha --
Barva vlasů černá
Barva očí modrá
Působiště Země
Rasa (druh) Člověk
Místo původu --

Souvísející - Představitelé

Souvísející - Osobnosti

Systémové informace

Má na starosti Morzael
Vloženo 15. srpna 2011
Naposledy editováno 20. března 2016

Najdete nás na Facebooku