72.5%
Superman

DC Comics

72.5%

Superhrdinská ikona a legenda známá po celém světě. Muž s červenou kápí, jehož cit a smysl pro spravedlnost by mohl být vzorem všem lidem na Zemi. Je bytostí z cizí planety nacházející útočiště u pozemského páru, který mu poskytl domov, úctu, vzor i lásku. I přes to, nebo právě proto, že má téměř božské schopnosti, se snaží zapadnout a jít příkladem. Věří, že lidstvo jednoho dne pochopí, že budoucnost a dobro samotné netvoří slova hrdinů, ale každodenní skutky obyčejných lidí, a on je bude chránit do posledního dechu.

Komiksy v kterých postava vystupuje

Obsah je otevřen editaci.
Pokud nám chcete přispět informacemi o dané položce, pokračujte zde

Tvorba

Ikonická osobnost Supermana byla roku 1933 vytvořena dnes již velmi známým spisovatelem Jerry Siegelem a Kanadským umělcem Joe Shusterem. Na rozdíl od své nynější podoby byl zpočátku navržen jako plešatý darebák s telepatickými schopnostmi, jenž usiloval o vládu nad celým světem ( tehdy byl známý jako Super - Man ). V obou tvůrcích se však jednoho dne něco zlomilo a nedoslovným způsobem tak přepsali stávající charakter na jednoho z největších hrdinů, které kdy lidská ruka stvořila.

Jejich první představení a pokusy o uchycení charakteru byly překvapivě neúspěšné. Siegel se pokoušel prodat jeden z jeho prvních příběhů vydavatelství Tip Top Comics , které jej však odmítlo, protože jim charakter Supermana připadal až moc fantastický ( tehdy měli převážně zájem o mytologii a postavy jako Hercules, nebo Mojžíš ). Samozřejmě nezměnili jen jeho vhled, ale i jeho motivaci, čímž tak eliminovali jeho dřívější zájem o světovou nadvládu. Chtěli tak vytvořit postavu, která by bojovala nejen proti každodennímu zločinu, ale i proti dobovým zlosynům jako byli Hitler nebo Stalin.

Původ

Superman je synem vědce Jor-Ela a Lary Lor-Van z planety Krypton. Jeho pravé jméno je Kal-El. Jako malé dítě byl odeslán na Zemi svým otcem, jenž věděl o blížící se zkáze jejich domovské planety. Na Zemi se ho ujali postarší bezdětní manželé Jonathan a Martha Kentovi a dali mu jméno Clark.

Díky fyzikálním rozdílům mezi planetami a evolučnímu předstihu Kryptoňanů oproti lidem má Clark neobyčejné schopnosti. Zdrojem jeho síly je naše žluté Slunce. Dokáže běžet rychleji než kulka, má nadlidskou sílu, je nezničitelný a svýma rentgenovýma očima dokáže prohlédnout jakýkoli materiál kromě olova. Také je schopen očima metat oheň, laserový paprsek nebo různé variace tepelného záření. Létání je jeho další schopností. Rychlost, které může dosáhnout za letu, je takřka neomezená a blíží se rychlosti světla. Svým dechem dokáže cokoliv zmrazit nebo odfouknout. Jedinou jeho slabostí je kryptonit, meteorit, který je vlastně úlomkem z jeho zničené rodné planety. Jeho zelená forma může Supermana i zabít. Další druhy kryptonitu, které ho mohou nějak ovlivnit, jsou červený, černý, modrý, zlatý a stříbrný.

Po smrti svého adoptivního otce se vydává do města Metropolis. Zde pracuje inkognito jako nesmělý a bojácný reportér deníku Daily Planet, vzbuzující dojem, jako by neuměl ani napočítat do pěti. Ale kdykoliv je připraven proměnit se v muže v modrém kostýmu s červenou pláštěnkou - Supermana, který vždy bojuje na straně spravedlnosti a dobra. V zaměstnání se setkává s atraktivní žurnalistkou Lois Laneovou, do které se zamiluje.

Historie

The New 52

Kal-El se narodil na zničené planetě Krypton Jor-Elovi a Laře Lor-Van, kteří byli známí vědci a předpověděli zničení planety. Lara vzala dítě, utekla z města Kandor podle varování Jor-Ela a město právě napadá Brainiac. Město je zničeno avšak se podaří Kal-Ela vyslat včas.

Při Supermanově prvním ukázání se v Metropolis měl kostým stávající se pouze z jeansů a trička s typickým Supermanovým znakem. Byl schopen překonat velké vzdálenosti nebo byl jen tak schopný převrhnout kamion.

O šest měsíců později byly jeho schopnosti na mnohem vyšší úrovni, což dělalo nemalé starosti Lex Luthorovi a General Sam Lane, kteří se ho rozhodli zajmout. Jméno Superman bylo Kal-Elovi dáno Lois Lane, která pracovala v Daily Planet. Pak Lexe napadl plán – nechal vykolejit vlak a když se ho Superman pokoušel chytnout, byl natlačen ke zdi do bezvědomí.

Po Supermanově zmizení policie vpadla do jeho bytu, ale potkala jen Kentův sarkasmus a tak odešla bez jakýchkoli materiálů. V tu dobu již mnoho lidí začalo protestovat proti akcím Supermana a Clark ztrácel víru ve svou identitu Supermana. Mezizím si Brainiac plánoval útok na Metropolis.

Brainiac zaútočil využívající jak Corbena, tak a armádu Terminautů, kteří byli vyrobeni z pozemských strojů. Superman jich velké množství porazil a také se dostal do bitky s Corbenem, ze kterého se stal nový hrdina. Nicméně Superman nebyl schopen zastavit Brainiaca.

Superman byl pak naštvaný za zničení historického Daily Planet, aby se mohlo vytvořit nové a modernější. Hned po demolici bylo Metropolis napadeno něčím, co šeptalo „Krypton“. Superman toto stvoření zničil pomocí starého globu Daily Planet.

Pre-Crisis

Dítě Kal-El se narodilo Jor-Elovi a Laře na planetě Krypton. Krátce po jeho narození ho otec umístil do malého vesmírného plavidla (nestihl udělat velkou loď pro všechny z nich). Tato loď byla nastavená tak, aby se plavila mezihvězdným prostorem až k Zemi.

Jeho raketa přistála do vesnice Smallville. Tam byl nalezen Marthou a Jonathanem Kentem, kteří ho dali do sirotčince, kde jako malé dítě prokazoval neuvěřitelnou sílu, která strašila personál. Když se sem další den Kentovi vrátily, aby malého Kala adoptovali, zaměstnanci byli jenom rádi, že se zbavili tohoto nekontrolovatelného chlapce. Ti ho pak pojmenovali Clark podle příjmení Marthiny rodiny.

Kentovi velmi rychle objevili neuvěřitelné schopnosti jejich adoptivního syna. Byl zdánlivě nesmrtelný, rychlejší než lokomotiva a schopen přeskočit neuvěřitelné vzdálenosti.

Když dosáhl Clark dospělosti. Martha onemocněla a umřela a brzy poté i Jonathan. Když byl Clarkův adoptivní otec na smrtelné postali, nechal Clarka přísahat, že své schopnosti bude využívat pouze pro dobrou věc. Ten tento slib dodržel a osvojil si identitu Supermana.

V roce 1958 porpvé Superman navšívil Fortress of Solitude. Tam si z něj Batman udělal srandu.

Když Clark Kent a Lois Lane pořádali svou první plavbu raketou, Brainiac se objevil a zaútočil. Superman vyklouzl z rakety a vrhla se proti Brainiacovi, ale byl zaskočen neuvěřitelnými zbraněmi a silovými poli. Brainiac město zmenšil a přidal si ho do své sbírky, ale Superman ho našel a společně s Kandorem uchoval tak, aby jej mohl jednoho dne zase zvětšit.

Jimmy Olsen, který měl možnost tří přání se rozhodl je použít na navrácení Supermanovi jeho schopností a jedno z nich vedlo k vytvoření Supergirl, která Supermanovi nakonec nebyla příliš užitečná a za jeho život položila svůj.

V roce 1959 potkává Superman svou sestřenici Kara Zol-El, která nouzově přistála v Metropolis. Vyprávěla mu o tom, jak se jí podařilo přežít zničení Kryptonu. Stala se novou Supergirl. Superman ji dal do sirotčince Midvale, kde používala jméno Linda Lee.

Modern Age

Kal-El se narodil na zničené planetě Krypton. Původně se měla zachránit i matka se svým nenarozeným dítětem avšak Kal se narodil dříve a záchaná loď obsahovala podporu života pouze pro jednoho. Potom byla loď poslána na Zema Superman se tak stal posledním synem Kryptonu.

Raketa spadla do Sutton Field poblíž Smallville, kde byla nalezena Jonathanem a Marthou Kentovými, kteří se stali Clarkovými adoptivními rodiči. Když vyrostl, začaly se ukazovat jeho neuvěřitelné vlastnosti

Komiks

For The Man Who Has Everything

Batman, Robin (Jason Todd) a Wonderwoman se dostali do Fortress Of Solitude a přinesli Supermanovi dárky k narozeninám. Našli ho však akorát, když byl přílepen k podivné rostlině v nevnímajícím stavu. Bylo odhaleno, že za toto může Mongul.

Jméno rostliny bylo Black Mercy a dávala Supermanovi vše co chce. Wonder Woman pak bojuje proti Mongulovi. Ukáže se, že Supermanův sen je žít normální život na jeho domovské planetě Krypton, šťastně ženatý s Lylou Lerrol a se dvěmi dětmi. Když se mu plní další sny, uvědomí si Superman, že to je nemožné, probudí se a zachrání Wonder Woman, která prohrává v boji s Mongulem.

Brainiac

Superman objeví a zničí mladé zvědy poslané, kteří měli za úkol ho najít. Po výzkumu v Pevnosti zjistí, že všechny jeho předchozí setkání s Brainiacem byla falešná a že vše byly pouze dálkově ovládané napodobeniny Alem. Jakmile toto jméno slyší, zeptá se Supergirl, která o něm ví víc. Povídala o tom jak něco napadlo v Kandoru počítač a vše se začalo smršťovat.

The Death of Superman

Podivné stvoření Doomsday přistane na Zemi, dostává se na povrch a zabíjí vše živé, co potká. Přichází celá Justice League kromě Supermana, ale stvoření je všechny lehce poráží. Muž z oceli brzy přichází stvoření porazit, ale zjišťuje, že jsou si v síle rovni. Sice ho porazí ale sám v tu chvíli také zemře, protože oba provedou svůj smrtící kousek ve stejnou chvíli.

The Return of Superman

Supermanovy ostatky jsou položeny do rakve a na jeho smuteční obřad přichází každý hrdina DC universe, jeho odkaz však neumírá. Čtyři další osoby pak nesou Supermanovo dědictví – mladý Superboy, Eradicator, Cyborg a Steel. Brzy přichází na světlo, že Superman není opravdu mrtvý a vrací se se zlomekm své síly, neschopen zatím bojovat proti zlu.

Superman: Red Son

viz. Superman: Rudá hvězda

Mezi Spojenými státy a Sovětským svazem vrcholí závody ve zbrojení a neodvratitelně hrozí třetí světová válka, když Rusku nečekaně spadne doslova z nebe nová zbraň. Nesmrtelný muž z oceli, jehož schopnosti nadobro změní nejen průběh celého konfliktu, ale i budoucnost celého světa. Superman: Rudá hvězda je vynikající převyprávění starých známých příběhů, které se může směle řadit vedle takové klasiky, jako jsou Návrat Temného rytíře nebo Watchmen.

Zdroj: Autor záznamu

Komentáře uživatelů

Creature999
Offline

No, nejhorší na něm je, že nemůže umřít, takže když čtete komiks, tak předem víte že se mu nic nestane a vše dopadne dobře. Proto dávám 3/5

(6. února 2013)
sabo5
Offline

Mám ho radši ne Batmana ale ne zas tak moc protože Superman se nebojí zabíjet už to mnohokrát dokázal ale vadí mi to že z něj dělají boha i když není nikdy nedokázal zas tak božské věci ano pral se z Darksaidem ale to třeba Batman taky (tak jo Batman se sním nepral ručně teda aspoň ne bez obleku ) či Flash a Aquman. Když se zamyslíte nad tím co všechno umí tak JL by klidně mohli zrušit protože on umí všechno líp než ostatní a co ne tak by se dokázal naučit za pár hodin když přeháním. Takže 3*z 5 to je ještě dobrý ne? Supíku

(3. července 2017)
nightwing
Offline

myslím že tento hrdina si nezaslouží žádné urážky a jeho schopnosti jsou prostě cool.

(13. ledna 2013)
batcat
Offline
odpad!

Symbol americkej naivnosti,izolovanosti a propagandy. Skoda, ze je vo velkej miere aj symbolom komiksu.

(7. ledna 2014)
bane
Offline

Přiznám se že dřív jsem Supermana moc rád neměl. Když jsem ale viděl pár epizod seriálu Smallville a nějaké ty animáky ve kterých vystupoval, tak jsem si uvědomil, že to je vlastně docela dobrý hrdina, který má co ukázat. Mám ho rád a už se těším na jeho filmové zpracování v Muži z oceli.

(21. ledna 2013)
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Informace

Rok vzniku 1938
První výskyt Action Comics #1
Svět DC Comics
Strana Kladná
Schopnosti Super síla; super rychlost; nezranitelnost; létání; laserový zrak; rentgenový zrak; super zrak; super sluch; ledový dech; nezávislost na kyslíku
Alias The Man of Steel (Muž z oceli), The Last Son of Krypton (Poslední syn Kryptonu), The Metropolis Marvel (Zázrak Metropolis), The Man of Tomorrow (Muž zítřka), Blur (Šmouha), The Man of Might, The Action Ace
Výška 191 cm
Váha 107 kg
Barva vlasů černá
Barva očí modrá
Působiště Země
Rasa (druh) Kryptoňan
Místo původu Krypton, Kandor

Systémové informace

Má na starosti Michellita
Morzael
Hathaway
Vloženo 1. ledna 2014
Naposledy editováno 2. dubna 2016

Najdete nás na Facebooku