--
Yellowjacket

Marvel

--

Kdo je ten pravý Yellowjacket? Schizofrenik Hank Pym, který si myslí, že je někdo jiný a Hanka zabil, nebo zlodějka Rita DeMara, která brázdí světem Marvelu rychleji, než Silver Surfer vesmírem?

Komiksy v kterých postava vystupuje

Obsah je otevřen editaci.
Pokud nám chcete přispět informacemi o dané položce, pokračujte zde

Hank Pym

Henry Pym se jakožto Yellowjacket objevuje v komiksech již od roku 1968, a sice poprvé v Avengers vol: 1 # 59. V tu dobu, už zaláskovaný do Wasp - Hank Pym vystupující jako Goliath jednoho dne pracoval jako obvykle ve své laboratoři. Nešťastnou nehodou mu popadalo a rozbilo se několik lahviček s roztoky a on se jich nadýchal, což mu způsobilo dočasnou a velice silnou poruchu osobnosti. V tomto závažném schizofrenickém stavu byl přesvědčen, že je Yellowjacket a že Henryho Pyma zabil, což přišel i oznámit na schůzi Avengers (když se přišel ucházet o místo v jejich řadách) a Wasp omdlela. Popisoval souboj mezi jím a Goliathem, který ve finále dopadl tak, že se Goliath zmenšil do své mravenčí podoby a byl unesen pavoukem do jeho sítě. Avengers tento příběh natolik rozrušil, že začali s Yellowjacketem bojovat, tomu se ale podařilo unést Wasp a utéci s ní pryč na jeho miniaturní skrýš v koruně stromu. Tam Wasp nabyla přesvědčení, že Yellowjacket je ve skutečnosti Henry a když později Avengers Yellowjacketa objevili a chystali se na něj znovu zaútočit, zastavila je k jejich překvapení s tím, že jsou zasnoubení a brzy bude svatba. Což se stalo o číslo později (Avengers # 60) k veliké nelibosti Captaina Americy, Hawkeye i zbývajících Avengers.

Nicméně svatební obřad proběhl bez problémů. Při svatební hostině však byli napadeni Ringmasterem a jeho partou Circus of Crime. Jakmile Yellowjacket viděl Wasp v bezprostředním ohrožení života, jeho příčetnost vzala za své a začal se zvětšovat do podoby Goliathe a jeho osobnost se vrátila do normálu. Hank Pym se po tomto incidentu rozhodl vzdát používání částic umožňující mu zvětšování se, kvůli nedobrým následkům na jeho psychiku a pro boj se zločinem si ponechal identitu i kostým Yellowjacketa - říkat si dál Goliath by již nemělo smysl. Jeho prvotní vášní a smyslem života však nadále zůstávala (místo jeho manželky Wasp) věda a výzkumy. Nadále se objevoval po boku Avengers. Stále, jakožto Yellowjacket vystupoval i v roce 1979, kdy mu Scott Lang ukradl jeho Ant-Manovský kostým (Marvel Premiere vol. 1 # 47), který mu nakonec o číslo později (# 48) pod příslibem, že ho bude používat pouze ke konání dobrých skutků Hank přenechal. Po událostech v Avengers vol. 1 # 212 ho o číslo později vyloučili z teamu Avengers a o další číslo později (# 214 ) v roce 1981 se s ním Wasp rozvedla a řekla mu, aby se odstěhoval. Po dalších událostech (odehrávajících se v číslech 217, 222, 224, 227, 228 a 229) se v roce 1983 (Avengers vol. 1 # 230) Hank Pym definitivně vzdal svého kostýmu Yellowjacket a odešel žít nový civilní život a navrátil se k vědeckým výzkumům. Jeho další následující identitou byl Dr. Pym - The Scientific Adventurer  v roce 1987 (West Coast Avengers Vol 2 #21). Jako Yellowjacket se opět začne objevovat v roce 2001 v Avengers vol. 3 # 45...

 

Rita DeMara

Rita DeMara se stala Yellowjacket díky tomu, že ukradla oblek i identitu bývalého Avengera Hanka Pyma. Byla členkou Masters of Evil a Femizons, ale nakonec se připojila ke Guardians of the Galaxy, ve snaze zachránit vesmír a udržet jej v bezpečí. Nakonec zemřela, což ale v jejím případě dalo prostor dalšímu příběhu. Ve svém životě cestuje nejen napříč vesmírem, ale i časem. Například se podívala do 31. století, kde využila mnohem modernější technologie k přetvoření původního Pymova obleku. Dokonce našla způsob, jak létat bez použití křídel.

Rita je hodně přelétavá potvora. V jednom komikse je hlavním záporákem, pak zase jako členka Avengers bojuje v Evolutionary War. Kurt Busiek jí dokonce plánoval zařadit do týmu Thunderbolts, ale nakonec ji čekal osud v týmovkách jako Guardians of the Galaxy, Avengers, Defenders a taky záporáckých partách Masters of Evil či Femizons a  The Darkest Army. 

Jak už jsem psal víš, Rita zemřela po návratu z budoucnosti zpět do dvacátého století. V The Crossing eventu byla zabita Iron Manem, jehož mysl byla ovládaná Immortusem v masce Kanga Dobyvatele. Rita byla ale "oživena" díky příběhové linii zvané Chaos War. Mikaboshi (Bůh zla a chaosu) zničil podsvětí, což zapříčinilo, že se zesnulí vrátila do říše živých. Yellowjacket byla mezi nimi. Spojila se s dalšími mrtvímy Avengery (Captain Marvel, Deathcry, Doctor Druid, Swordsman a Vision), a společně se snaží zachránit celou situaci.

Film

Marvel Cinematic Universe jednoznačně přetváři historii komiksových postav. Jednou z nich je i Yellowjacket, kterého je možno vidět jako hlavního záporáka ve snímku Ant-Man. Hank Pym sestrojí Ant-Manův oblek, a do role mravenčího hrdiny se postaví Scott Lang (Paul Rudd), který se pustí do boje proti Yellowjacketovi. Tím je Darren Cross (Corey Stoll), který použije Pymovu technologii a vytvoří si oblek vlastní a vylepšený.

Komentáře uživatelů

Bez komentáře
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Informace

Rok vzniku --
První výskyt Avengers #59 (1968)
Svět Marvel
Strana Neutrální
Schopnosti supersíla, měnění velikosti, výdrž, technologie, inteligence
Alias Hank Pym, Rita DeMara, Darren Cross
Výška --
Váha --
Barva vlasů --
Barva očí --
Působiště Země
Rasa (druh) Člověk
Místo původu --

Systémové informace

Má na starosti jardoom
jayjay86
Vloženo 20. června 2015
Naposledy editováno 20. června 2015

Najdete nás na Facebooku