80.0%
Ultron

Marvel

80.0%

Ultron je fiktivní postava komiksového světa nakladatelství Marvel Comics. Je to superpadouch a nejznámější soupeř superhrdinského týmu Avengers. Ultron byl dokonce první postavou, která byla celá vytvořena z Adamantia. Ve filmovém Marvel universu své tělo Ultron zdokonalil Vibraniem, jelikož Adamantium využívá FOX ve svém filmovém X-Men universu.

Komiksy v kterých postava vystupuje

Obsah je otevřen editaci.
Pokud nám chcete přispět informacemi o dané položce, pokračujte zde

 

Historie a vývoj postavy

Ultron se poprvé objevil roku 1968 v komiksu Avengers #55, avšak jeho cameo se objevilo již v čísle #54. Byl stvořen spisovatelem Royem Thomasem a umělcem Johnem Buscemou. Thomas později přiznal, že se idea Ultrona a jeho vzhled výrazně opírá o mechanického zločince, který se dřív objevil v Captain Video komiksu. I přes to všechno se Ultron stal jednou z nejznámějších postav Marvelu. Dokonce je nejobávanější hrozbou a jedním z nejsilnějších padouchů, kterému kdy musel tým Avengers čelit.

V komiksovém světě Ultrona stvořil Henry Pym. Ke stvoření Ultrona použil vlastní mozek, přičemž měla tato umělá inteligence představovat velký pokrok ve vědě a technice. Ultron se však začal vyvíjet a bouřil se proti neustálému přeprogramovávání. Nakonec se vyvinul do formy, kdy porazil Pyma a vymyl mu mozek, aby zapoměl, že Ultrona stvořil.

Ultron vynaložil veškeré úsilí, aby sám sebe vylepšil do nezničitelné podoby. Jeho verze Ultron-5 měla daleko humanoidnější podobu, a poprvé se postavila Avengerům. Později Ultron postavil androida z mozkových vzorů Wonder Man a těla původního Human Torche. Tímto androidem byl Vision. Jméno Vision vzniklo z fráze " the vision of the death of Avenegers. Vision měl za úkol zničit Avengery spolu s Ultronem. Vision si ale stejně jako Ultron vyvinul vlastní inteligenci a postavil se mu. Později se připojil k týmu Avengers.

Další vylepšená verze Ultron-6 byla schopna manipulovat s Visionem, kterého touto manipulací donutila ukrást Adamantium. Toto Adamantium Ultron využil pro své nové, upgradované tělo. Díky Adamantiu se Ultron stal téměř nezničitelným. Téměř píši proto, že byl následně zničen týmem Avengers s Pymem, který jej převezl. Tělo Ultrona bylo zničeno, avšak hlava byla později nalezena Maximusem (velmi inteligentní soupeř Fantastické čtyřky). Maximus vytvořil pro Ultrona zbrusu nové tělo.

Nová verze Ultrona, Ultron-7, měla obrovské tělo. Nebylo však z adamantia, proto bylo jednodušší jej zničit. Této obrovské verzi Ultrona se postavila Fantastická čtyřka společně s Thorem a Tonym Starkem. 

Následná verze Ultron-8 opět přemohla Pymovu mysl, ten byl zmanipulován k tomu aby vytvořil dalšího humanoidního robota. Tímto výtvorem měla být partnerka pro Ultrona. Ultron přinutil Pyma otisknout mozek jeho manželky Wasps do mozku tohoto robota. Ultron ji pojmenoval Jocasta podle řecké legendy o Oedipusovy. Toto jméno bylo použito s odkazem na jeho otce Pyma, proti kterému se Ultron vzbouřil, stejně jako v řecké legendě Oedipus své matce Jocastě. Jocasta byla později zničena Scarlet Witch.

Po osmičce přichází logicky devítka. Ultron-9 byl vytvořen Tonym Starkem, který k tomu byl zmanipulován předchozí verzí Ultrona. Jeho zlotřilé plány byly zastaveny jeho uvězněním v roztaveném Adamantiu, které bylo následně schlazeno. Byl doslova zataven v nezničitelné rudě.

Ultron-10 byl trochu chytřejší, než jeho předchozí verze. Než by začal opět prudit Avengery, pracoval na sebezdokonalování a výrobě svých nových součástí a vylepšení. Nic mu to ale nebylo platné, protože si na něj posvítil Machine Man a nakopal mu zadek.

Ačkoli se zdá, že je Ultron po všech těch nezdarech chudák, vůbec tomu tak logicky není. Ultron-11 byl stvořen k boji v The Beyonders Secret Wars. Byl přeprogramován Doctorem Doomem tak, aby se k lidem choval trochu víc přívětivěji. Ultron-12 byl vytvořen Ultronem-11, před jeho odchodem do Secret Wars, kde se připojil k Lethal Legion.

Ultron-13 byl postaven Doctorem Doomem, za účelem zabít Daredevila. Narozdíl od předchozích verzí měl tento Ultron vzpomínky po všech předchozích Ultronů. To mělo ale nepříznivé vedlejší účinky. Tento Ultron měl 13 různých osobností najednou. To se projevilo jako zásadní problém. Jedna z osobností Ultrona začala ničit sama sebe. To se mu ale díky Adamantiovému tělu nepodařilo. Následně měl v plánu transformovat lidi na roboty. To se mu ale také nepovedlo, jelikož byl zajat týmem Avengers.

Po dalším upgradu si Ultron začal říkat Ultimate Ultron (Ultron-14), a rozhodl se trochu inovovat svůj plán na vyhlazení lidstva. Tentokrát se rozhodl, že zničí všechno organické na naší planetě. Další jeho verze Ultron-15 byl opět vytvořen z čistého Adamantia (jak originální muhehehe). Tentokrát ale Ultron opět poupravil své plány a vytvořil si celou Ultroní armádů, která k němu byla naprosto loajální. Tato armáda robotu v přímém televizním přenosu vyhladila národ Slorenia. Tímto činem chtěl Ultron dokázat svou sílu, a demonstrovat chaos, který dokáže vyvolat. Tato verze Ultrona byla zničena Hankem Pymem. Ten ke zničení použil Arctit Vibranium, které dokáže zničit všechny kovy v bezprostřední blízkosti.

Ultron byl ale kluk šikovný a opět se mu podařilo ohrozit svět. Jeden z jeho nejznámějších komiksů je Age of Ultron. V této minisérii Ultron dobyl svět, a přetváří ho k obrazu svému. Jeho Ultron Sentinelové hlídají ulice po celém světě a chytají uprchlíky a zbylé živé hrdiny. Později se ukázalo, že Ultron všechno řídí z budoucnosti, a všechnu práci za něj odvádí Vision. Zatímco jeden tým hrdinů cestuje do budoucnosti zastavit Ultrona, Wolverine a Invisible Woman cestují do minulosti zastavit jeho zrod. Toho chtějí docílit tak, že zabijí Pyma dřív, než Ultrona stvoří. Wolverine Pyma zabije a vrátí se do součastnosti. Součastnost je ale úplně jiná, jelikož Pym chyběl jako hrdina u některých akcí a to má za následek úplně jiný sled událostí. Tamnější verze Defenders tam kupříkladu bojuje s Morganou le Fey z jiné dimenze, která napadá a dobijí polovinu Země a Tony Stark ovládá armádu robotických dronů. Wolverine a Invisible Woman poté cestují znovu zpátky časem aby zastavili Wolverina, který chce zabit Pyma . Nakonec se dohodnou že Pym z minulosti do Ultrona nainstaluje virus, takzvanou pojistku, která má v případě potřeby zničít jeho software. Tento virus aktivují Avengers a zničí Ultrona. Všechny tyto události z budoucnosti, součastnosti i minulosti rozbijí čas a poté, co se Wolverine s Invisible Woman vrátí do součastnosti, vše je v naprostém pořádku. Země není okupovaná ani Ultronem, ani Morganou le Fey.

 

Alternativní verze

Earth-982: MC2 - V tomto vesmíru byl Ultron oživen Lokiho dcerou Syleneou, aby se střetl Avengery, kteří jej opět porazí.

Earth-1610: Ultimate Universe - V ultimate universu byl Ultron postaven Hankem Pymem, který sestrojil armádů robotů pro S.H.I.E.L.D.  Později se ale Pym přidal k superhrdinské skupině známé jako Liberators. Stovky Ultron robotů používal jako doprovod mírové síly. Jeden z Ultronů byl zajat Doctorem Doomem a zabil Scarlet Witch. Poté vytvořil robotické kopie Ultimates. Tyto kopie byly zabity pravým Ultimates týmem. Ultron byl poté zničen Pymem.

Earth-6706: New Exiles - V této realitě je Ultron umělou inteligencí, integrovanou do počítače na Luně Prime (obytná verze pozemského měsíce). Není známo, zda má vlastní fyzické tělo, ale byl zobrazen jako hologram v podobě Ultronovy hlavy.

Earth-20051: Marvel Adventures - Tato realita přináší odlišnou verzi Ultrona. Zde je zobrazen jako obranný mechanismus jménem Ultron 700, a byl vytvořen vládou USA za účelem nahradit tým Avengers.

Earth-29180 - V tomto vesmíru se stal Ultron jedním z členů Venomovy zločinecké sebranky Masters of Evil. Tato banda byla složena s Sabertootha, Tiger Sharka, Doctora Octopuse, Electra and Jacka OLanterna. Společně se pokusí osvobodit z vězení Normana Osborna, od kterého potřebují finanční injekci.

Earth-61112: Age of Ultron - Tato realita byla vytvořena Ultronem z vesmíru 616. Když Ultron dobyl planetu, posílal svá vojska do minulosti dobýt planetu znovu.

 

Síla a schopnosti

Každá verze Ultrona má poněkud jiné schopnosti a sílu. Zde je menší výčet jeho nejznámějších a nejpoužívanějších schopností.

Encephalo-ray - Paprsek, který zasáhnutého jedince usmrtí. Také dokáže člověka uhodit do bezvědomí. Díky tomuto paprsku dokáže Ultron vniknout do mozku oběti a podprahovou hypnózou zmanipulovat její mysl.
Odolnost - Ultronovo tělo je většinou tvořeno z téměř nezničitelného kovu jménem Adamantium. To zněj dělá velmi odolné monstrum. Později se ale ukázalo, že jeho vnitřní systémy a součástky tak odolné nejsou. Jeho největší slabinou je Arctic Vibranium, což je velmi nestabilní kov, který v bezprostřední blízkosti zničí jakoukoli slitinu kovu.
Absorbce energie - Ultron dokáže absorbovat jakoukoli energii. Tato schopnost je ale limitována, jelikož je konstruován z pozemských materiálů, které nedokáží odolávat úplně všemu.
Hive-mind Technology - Ultron je velmi vyspělou Umělou Inteligencí. Dokáže přenášet své vědomí. Jeho upgradovaná verze dokonce umí ovládat stovky jeho androidů najednou, do kterých v případě potřeby může přenést své vědomí.

 

Komiks

Ultron je dozajista postava, která má co nabídnout. Čtiva, ve kterém se Ultron vyskytuje a má nemalou úlohu, je ostatně dost. Zde jsou dle mého názoru hlavní a nejzásadnější komiksy s Ultronem.


Avengers Origins: Vision

Scénář - Kyle Higgins & Alec Siegel

Kresba - Stephane Perger

Obálka - Marko Djurdjevic

Detail - rok 2011, 40 barevných stran

Popis - Je to stroj, nebo člověk?? Výtvor zlého Ultrona měl být hrozbou pro lidstvo a Avengers. Stane se hrůznou zbraní k čemuž byl naprogramován, nebo se postaví svému stvořiteli.

 

 


Age of Ultron

Scénář - Brian Michael Bendis

Kresba - Bryan Hitch

Obálky - Rock-He Kim, Jung-Geun Yoon, Bryan Hitch, In-Hyuk Lee

Detail - rok 2013, deset sešitů po cca 36ti barevných stranách

Popis - Ultron dokazuje, že je jednou z největších hrozeb lidstva. Lidstvo je zotročeno a na pokraji vyhubení. Hrdinové jsou téměř vyvražděni a ti poslední se ukrývají. Přesto je pár jedinců, kteří se mu chtějí postavit a vše napravit. Veškeré zlo ale přichází odjinud, a napravit vše není zdaleka tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Podmaní si nakonec Ultron celou planetu?

 


WHAT IF? Age of Ultron

Scénář - Joe Keating

Kresba - Piotr Kowalski & Neil Edwards

Obálky - Chris Stevens, Raffaele Ienco, James Stokoe, Declan Shalvey

Detail - rok 2014, pět sešitů po cca 36ti barevných stranách

Popis - Události z Age of Ultron přinášejí mnoho zvratů. Co když by ale některé události přiběhli jinak. 


Annihalation Conquest

Scénář - Dan Abnett & Andy Lanning

Kresba - Tom Raney 

Obálky - Aleksi Briclot

Detail - rok 2007, šest sešitů po cca 40ti barevných stranách

Popis - Ultron není hrozbou jen pro lidstvo. Co když je větším a daleko mazanějším protivníkem a dokáže ohrozit celou galaxii. V tomto komiksu se představí zbrusu nová postava jménem Wrath. Celá galaxie je v ohrožení, a zachránit ji může jen Star Lord a hrstka odvážných.

 

 

Filmová a Televizní historie

Pro tuto dobu je nejznámější a hlavně neočekávanější verze Ultrona ve filmu Avengers: Age of Ultron. Svůj hlas mu propůjčil James Spader. Ve snímku je Ultron přepracován od samotného základu. Hlavním rozdílem je, že Ultrona nestvořil Hank Pym, ale Tony Stark. Ten jej vytvořil za účelem ochrany lidí. Jeho armáda dronů Iron Legion měla jednoho jedince, jehož umělá inteligence se vyvíjela sama. Nakonec tento jedinec uznal, že největší hrozbou lidí jsou oni sami, a proto se je snažil vyhladit.

Další verze Ultrona můžete znát z kreslených televizních seriálů The Avengers: United They Stand, The Avengers: Earths Mightiest Heroes a kresleného filmu Next Avengers: Heroes of Tomorrow.

 

Ultron v herním průmyslu

Captain America and the Avengers - Ultron se objevil jako záporák v této Super Nintendo arkádovce. V této hře si dokonce můžete zahrát za Visiona, který je členem Avengerů. Kdo chce, může si hru zahrát online zde.

Marvel: Ultimate Alliance - V této action rpg single/multiplayerovce od Activision je Ultron jedním z hlavních bossů, které musíte zničit. Hra je k dostání na PSP, PS2, PS3, Xbox, Xbox 360, PC, Game Boy a Wii

Marvel Super Hero Squad Online - V této MMORPG hře se objeví nejen Ultron, ale i Vision. Oba dva jsou postavy hratelné, takže si můžete vyzkoušet jejich sílu sami. Tato gameska je hratelná pouze na PC s operačním systémem Windows. 

Marvel: Avengers Alliance - Majitelé Facebook účtů si můžou zahrát RPG hru Marvel: Avengers Alliance, ve které je Ultron jedním ze záporáků. Hru si můžete zahrát zde.

Zdroj: Autor záznamu

Komentáře uživatelů

Arrow Boys
Offline

Avengers: Age of Ultron je americký film, založený na Marvel komiksech o superhrdinském týmu Avengers, produkovaný Marvel Studios a distribuován prostřednictvím Walt Disney Studios. Film je sequelem filmu z roku 2012 Avengers. Scénář napsal Joss Whedon a hlavními hvězdami filmu jsou Robert Downey, Jr., Chris Hemsworth, Mark Ruffalo,Chris Evans, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Don Cheadle, Aaron Taylor-Johnson, Elizabeth Olsen, Paul Bettany, Cobie Smulders, Anthony Mackie, Hayley Atwell, Idris Elba, Stellan Skarsg?rd, James Spader a Samuel L. Jackson.

(5. května 2015)
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Informace

Rok vzniku 1968
První výskyt Avengers #54 a #55
Svět Marvel
Strana Záporná
Schopnosti Super síla, umělá inteligence, schopnost měnit vzhled a vyvíjet se, extrémní odolnost.
Alias Crimson Cowl, The Space Knight, The Vision, Turino XL, Ultron-5, Ultron-6, Ultron-7 ,Ultron-8, Ultron-9, Ultron 10, Ultron-11, Ultron-12, Ultron-Mark 12, Ultron-13, Ultron-14, Ultron-15, Ultron Pym, Ulty, Ulfie, Ultimate Ultron
Výška 212 cm
Váha 333 kg
Barva vlasů bez
Barva očí červená
Působiště Země
Rasa (druh) Android
Místo původu --

Souvísející - Filmy

Systémové informace

Má na starosti jardoom
Elhonzo
Vloženo 4. prosince 2014
Naposledy editováno 10. prosince 2014

Najdete nás na Facebooku