100.0%
Punisher

Marvel

100.0%

Krátce po svém návratu z Vietnamu si vyšel se svou rodinou na odpolední piknik do Central Parku v New Yorku, když se stali svědky mafiánské popravy, kdy zrádný informátor byl oběšen na stromě. Zločinecká rodina Costa ale nestála o publikum a tak je všechny na místě zastřelila. Frank ale dvě kulky do hrudi přežil. A to se nemělo stát. Navzdory tomu, že byl Frank schopný identifikovat všechny střelce, policie byla s rodinou Costa tak moc svázána, že s tím nemohli, a asi ani nechtěli, nic dělat. To ale neplatilo pro Franka Castla, pro kterého byla smrt jedinou bernou mincí. Vystoupil z veřejného života a zabil každého, kdo měl s vraždou jeho rodiny něco společného a začal si říkat Punisher.

Komiksy v kterých postava vystupuje

Obsah je otevřen editaci.
Pokud nám chcete přispět informacemi o dané položce, pokračujte zde

Zrod

Krátce po svém návratu z Vietnamu si vyšel se svou rodinou na odpolední piknik do Central Parku v New Yorku, když se stali svědky mafiánské popravy, kdy zrádný informátor byl oběšen na stromě. Zločinecká rodina Costa ale nestála o publikum a tak je všechny na místě zastřelila. Frank ale dvě kulky do hrudi přežil. A to se nemělo stát. Navzdory tomu, že byl Frank schopný identifikovat všechny střelce, policie byla s rodinou Costa tak moc svázána, že s tím nemohli, a asi ani nechtěli, nic dělat. To ale neplatilo pro Franka Castla, pro kterého byla smrt jedinou bernou mincí. Vystoupil z veřejného života a zabil každého, kdo měl s vraždou jeho rodiny něco společného a začal si říkat Punisher.

Život

Mládí

Francis Castiglione se narodil v roce 1950 rodičům s italskými předky a vyrůstal v Queensu v New Yorku. Otec se jmenoval Marion Lorenzo Castiglione a matka byl Louisa Castiglione. Když mu bylo sedm, jeho bratr Michael přišel na svět mrtvý. V desíti letech byl součástí událostí, kdy starší bratr jeho spolužačky, Laury Buvoli, zbil a ve vykopané díře upálil mafiánského synka Vincenta Rose za to, že spal s jeho sestrou a mnoha dalšími dívkami, které pak kvůli tomu páchali sebevraždy. To byl okamžik, který ho dost poznamenal a později na něho vzpomínal.( Se svobodníkem Salem Buvolim se pak viděl až na kopci osm-šest-jedna západně od Khe Sanh.) Víc informací z jeho dětství nemáme a ani nevíme, kdy přesně si poameričtil jméno na údernější Frank Castle.

Studium

Zprvu studoval na katolického kněze, ale nedokázal odpustit lidem, kteří páchají zlo. Odešel ze školy a ještě před stou vojenskou službou se oženil s Marií Elizabeth, která již nosila jejich první dítě, Lisu Barbaru. Během doby, kterou strávil u Námořní pěchoty, podstoupil základní výcvik, poté šel do školy pro pěšáky. Okamžitě prošel zkouškou a stal se průzkumníkem. Absolvoval školu pro odstřelovače, dosáhl dostatečných znalostí a bylo mu dovoleno pokračoval ve škole US Army Airborn. Dál prošel tréninkem US Navy Underwater Demolition Team a stal se kvalifikovaným členem US Navy Seal.

Vietnam

Když začala válka s komunistickým Vietnamem, sloužil Frank jako velitel hlídky mariňákům. Dobrovolně tam jel třikrát a nikdy se nikomu nepodařilo ho zabít.

Jeho první turnus začal na nový rok 1968. Pohlaváři vytušili v mladém veliteli potenciál a stal se rekrutem speciálních jednotek. U nich si vydobyl ostruhy.

Jeho druhý turnus je opředený tajemstvími. Šuškalo se tajných misích, o masakrech v Kambodži a o vražedné akci na generála severní vietnamské armády nedaleko Hanoje. Zbytek hororových povídaček ale balancuje na hranici pohádky a legendy.

Na třetím turnusu ho poslali do základny Valley Forge do Kambodži pod velení plukovníka Ottmana. Všem už bylo jasné, že se Amerika z Vietnamu brzy stáhne a kapitán Castle neměl kde válčit. Jeho základnu měli zavřít, ale Castle se všemi možnými prostředky dopomohl toho, aby to co nejvíce oddálil.

Už ve válce prosazoval svojí vlastní teorii spravedlnosti. Jednoho člena vlastní jednotky utopil v řece za to, že znásilnil zajatce. („Přijeli jsme nepřítele zabít. Nic víc.“) Pravdou bylo, že jeho vlastní muži z něho měli strach, ale když byl s nimi, nebáli se ničeho jiného. Věděli proč. Za jeho působení nezemřel na patrole jediný voják. Věc se měla tak, že Frank Castle se do války zamiloval.

Zásadní věc se stala nejpozději během třetího turnusu, kdy k němu začal promlouvat hlas (Smrt, Ďábel, Anděl smrti, Frankova pomatená mysl, …), slibující nekonečnou válku i mimo Vietnam. Jestliže se to Frankovi dařilo ignorovat, na přelomu října/listopadu 1971 do toho spadl po hlavě. Horda vietnamských vojáků napadla základnu Valley Forge, která měla stěží poloviční stavy. Bitva se vyvíjela hodně špatně a před svítáním byl Castle jedinný bojující. V tu chvíli mu hlas nabídl jeho život a nekonečnou válku výměnou za nějakou jinou, nespecifikovanou valutu. A tak se stalo, že Fran přežil sedm střelných ran, a když mu došli náboje, tak k smrti ubil dvě desítky mužů.

Po návratu domů dostal purpurové srdce a pár dalších medailí. Čekala na něho jeho žena, dcera a syn, Frank David. Frankovi se po dlouhé době znovu zval hlas. Začalo mu svítat, jakou cenu musí zaplatit.

Spojenci

Jediným spojencem, kterého kdy Punisher měl, byl David Linus "Microchip" Lieberman, zkráceně Micro. On sám byl hacker, čehož Frank samozřejmě využil ve svůj prospěch. Fungoval také jako technik, který mu sháněl a opravoval vybavení. Staral se o opancéřovanou dodávku napěchovanou arzenálem všech možných zbraní na dálkové ovládání a taky odposlouchával policejní hlášení, aby se mohl dát Punisherovi echo. Krom toho poskytoval Frankovi zvláštní druh přátelství. Nutil ho brát si občas dovolenou, aby se Castle předčasně nezabil nebo nezešílel, což už se ale stalo kdysi ve Vietnamu. Další věci, kterou dělal, bylo lehké moralizování, které se mu ale tragicky nedařilo.

Svým způsobem byli Punisherovými spojenci i tzv. Xicht Dave, který ho kryl po dobu jeho rozsáhlých zranění a to i za cenu ošklivého zmrzačení, Joan a pan Bumpo. Také detektiv Martin Soap, který jeden čas fungoval jako informátor.

Nepřátelé

S těmi to je těžké. Potencionálním nepřítelem může být pro Punishera i člověk, který drží obráceně příbor, když se mu to nebude líbit (teď trochu přeháním).

Škála Punisherových nemesis se táhne od malých rybek (zloději, násilníci, únosci, vrazi a podobná chamraď) po ty opravdu velké. Za zmínku stojí určitě The Kigpin, Jigsaw, Carbone family a Ma Gnucci. Dál jsou tu The Holy, Elite, Mr. Payback, The Russian, Maginty, Barracuda a mnoho dalších

Do nepřátel rozhodně nepočítáme ostatní superhrdiny Marvel universa, už proto, že občas udělá nějakou špinavou práci pro S.H.I.E.L.D. Ale párkrát si nepadl do oka například se Spider-manem, Captainem Americou ,Daredevilem nebo třeba Kravenem.

Punisher jako člověk

Sami tvůrci se shodují na tom, že Punisher není žádný klaďas a už vůbec ne hrdina. Upřímně řečeno, je to magor, kterého zabíjení baví. Bavilo ho před Vietnamem, bavilo ho ve válce a baví ho pořád. Smrt vlastní rodiny si použil jen jako záminku k tomu, aby konečně mohl dělat to, co mu skutečně jde. V Marvel universu je velmi zatracovaný a zároveň oslavovaný. Stal se inspirací pro nemálo lidí. Bohužel nepochopili, že oni nemůžou brát spravedlnost do vlastních rukou, na rozdíl od Franka. Tak skončili na krchově. A s nimi šla do háje i jeho glorifikace.

Pozitivem Punisherova působění je to, že na rozdíl od Spider-Mana, Daredevila, Iron-Mana a podobných borců, je jeho zásah vždy definitivní. Zřídkakdy se stává, že by Punisher posílal vrahy do vězení. Naopak, párkrát se nechal sám zatknout, aby mohl kosit zločince přímo v jejich celách. Slyšeli jste už o recidivistovi, kterého potrestal Frank Castle dvakrát? Asi sotva.

Je nutné si uvědomit, že Punisher je skutečně jenom člověk. Nemá super brnění jako Tony Stark, instinkty jako Peter Parker a když se naštve, tak nezezelená. K penězům přichází s bídou, arzenál bere pokoseným mafiánům a zranění si zpravidla léčí sám. Jeden by skoro řekl, že se nám rýsuje hrdina s lidskou tváří. Škoda že je to takový cvok.

Schopnosti

Punisher nemá žádné speciální superschopnosti. Zcela opomíjíme fakt, že dokáže zacházet s většinou existujících zbraní, hromadného ničení nevyjímaje. Krom toho je dokáže sám opravovat, nebo i vyrábět. Je specialistou na výbušniny a řízení všech možných vozidel. Dokáže skákat a řídit padák ve dne i v noci. Je trénovaný v mnoha formách špionáže a vedení partyzánské války. Nepřemýšlí jako řadový voják, je skvěle vytrénovaný k tomu, infiltrovat se do těžce hlídané nepřátelské základny. Jeho boj muže proti muži je dostačující k tomu, aby přemohl nepřítele silnějšího, než je on sám, stejně jako k přemožení skupiny nepřátel. Je také zručný medik.

Poslední věc není ani schopnost nebo dovednost, ale určitě sem patří i fakt, že na Punishera nikdo nemá žádnou páku. Tím že nemá rodinu a vzdal se všech přátel, nemá co ztratit. A takový protivníci bývají ti nejhorší.

Vybavení

Zbraně není třeba rozebírat. K zabití člověka mu poslouží dobře i novinový papír. Ale často používá M16 nebo Browning. Oblíbený je nůž s vystřelovací čepelí.

Na sobě nosí kevlarovou uniformu, která ho chrání před většinou střelných ran. Je černá s bílou lebkou na hrudi. Občas přes ni nosí dlouhý kabát. Za doby spolupráce s Micrem používal i obrněnou dodávku, která mu sloužila jako muniční sklad.

Film

Mstitel (The Punisher)

V roce 1989 se ve snímku Mstitel blýskl Dolph Lundgren. Neměl lebku na triku a byl to bývalý policista. Rodina mu zemřela při bombovém atentátu a tak si Punisher vybudoval Pentagon v kanálech.

Kat (The Punisher)

Další béčko se natočilo v roce 2004. Tentokrát byl Castle agent zvláštního určení a záporáka si vystřihl John Travolta. Co se týče předlohy, držel se film komixů poměrně slušně. Objeví se pár postav a proběhne i odpiersingování Dava. Byly k mání i části, ve kterých se prakticky slovo od slova citovalo.

Kat: Válečná zóna (Punisher: War Zone)

Zatím poslední Punisher z roku 2008 se přidržel předloh taky jen malinko. Mihnul se tam i Micro a velkým plusem je Stevensonovo strnulý, polopsychopatický obličej, který drží po většinu filmu. Závěrečná řezničina byla pro tentokrát opravdu hodna své předlohy, ale stejně jako v předchozích snímcích filmařům cosi uniká, a totiž… že je totální šílenec.

Zdroj: Autor záznamu

Komentáře uživatelů

sabo5
Offline

Punisher je pro mě postava u který si řeknete je to vůbec hrdina(ne je to Antihrdina) ? nebo dělá to vážně kvůli tomu že jsou ti lidé tak zlý nebo prostě protože si rád uživá zabíjení hm já bych řekl že od každého trochu ale ďivíte se mu zabili mu rodinu na pikniku sice ano to zabijení přehánel už ve Vietnamu ale to byla válka která se prostě nehraje fér a on si své zkušenosti vzal sebou ale je jiná věc která mi vadí ale to není chyba Punisher ale kreslíře stevea dillona který jako neříkám že bych to nakreslil líp ale prostě se mi nelibí jakým stylem je to nakreslený. Jinak Punisher je suprová postava protože se často dokáže vypořádat i z malou armádou gangsterů. A díky jeho brutalitě a akcií nabitý každý komiks je pro mě vážně suprové počtení

(27. června 2017)
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Informace

Rok vzniku 1950
První výskyt Amazing Spider-Man #129
Svět Marvel
Strana Kladná
Schopnosti Žádné zvláštní schopnosti. Pouze fyzická síla, schopnost manipulovat většinou palných, sečných, bodných a výbušných zbraní. Také taktické přemýšlení, přesvědčovací metody při vyslýchání, zvýšený práh bolesti.
Alias Frank Castle, Johnny Tower, Mr. Smith, Frank Rook, Charles Fort, Big Nothing, Major Bateman, Ted Bishop, Cliff Callador, Castigo, Chaloner, Fred DAmato, Eastman a mnoho dalších.
Výška 185 cm
Váha 90 kg
Barva vlasů černá
Barva očí modrá
Působiště Země
Rasa (druh) Člověk
Místo původu Queens, New York,USA

Systémové informace

Má na starosti Damien
Vloženo 9. srpna 2011
Naposledy editováno 5. září 2013

Najdete nás na Facebooku