100.0%
Harley Quinn

DC Comics

100.0%

Harleen Quinzel byla kdysi začínající psychiatričkou v Arkhamu se slibnou kariérou před sebou. Propadla ale posedlosti schované za lásku ke svému nejkomplikovanějšímu pacientovi - Jokerovi. Toto pouto ji dohnalo k životu plnému zla a kriminality, aby tak stála po boku někoho, kdo ji jen využíval ke svým cílům. Postupem času ale našla jiné uplatnění. Stala se součástí bizarního týmu ztracených kriminálních existencí - Suicide Squad.

Komiksy v kterých postava vystupuje

Obsah je otevřen editaci.
Pokud nám chcete přispět informacemi o dané položce, pokračujte zde

Origin / Původ

Harley Quinn, vlastním jménem Harleen Francis Quinzel je neobyčejnou ženou, která se narodila do velmi nespořádané rodiny problematických podivínů. Její matkou nebyla žádná žena typu Marthy Kent, nýbrž velmi manipulativní a nepřející existence, která se svou vlastní dcerou nikdy nebyla zcela spokojena. Její otec také nebyl žádným idolem, neboť se jednalo o sňatkového podvodníka, který se ze svých ženských obětí snažil vymámit finanční prostředky pomocí svého osobitého "šarmu" (mezi námi, o žádného krasavce se bůh ví, jak nejednalo). 

Samotná Harley později uvedla, že pravým důvodem toho, proč se stala psychiatričkou, byla skutečnost, že se rozhodla zjistit, proč se její otec zachoval tak, jak se zachoval. Dokonce se rozhodla vystudovat psychologii na vysoké škole, kde však nepochodila, protože jí to přišlo jednoduše až moc nudné. Ne, že by v té době nějakou zábavu obzvlášť vyhledávala, ale byl rozdíl mezi tím se nudit a pochopit, že něco, co člověk dělá, jednoduše nemá žádný význam. 

Následovalo pár nepříjemných situací vrcholících vraždou jejího přítele, kterého sama zavraždila a zamaskovala tak, aby vše vypadalo jako sebevražda. Sám ji o to totiž požádal, neboť nemohl sám se sebou žít. Traumatizovaná Harley tak začne čím dál více chápat pravou podstatu věcí a samotného vesmíru, který považuje za prostor "plovoucí" v neustálém chaosu.

Zasažena žalem však začne potlačovat své pocity smutku, což jí dovede až k samotnému Jokerovi, ve kterém vidí svou spřízněnou duši. Sám totiž vyznává stejnou ideologii již od nepaměti. Z toho důvodu se stane zaměstnankyní Arkhamského Asylu, kde následuje první sezení se svou spřízněnou bytostí. Během tohoto sezení se k muži začne nebezpečně upínat, čehož samozřejmě samotný Joker využije ve svůj prospěch a ke svému úniku.

Existuje i jiný původ, ve kterém je vysvětleno, že se jednalo o studentku psychologie, která své studium a účty platila pomocí prostituce. Zde ji Joker svedl a později přivedl k šílenství a na scestí kriminality.

Osobnost

Harley je především pomatený psychopat, který za svou osobnost částečně vděčí Jokerovi, jímž se sama stala až extrémně posedlá. Kdysi se jednalo o silnou, nezávislou a především vysoce cílevědomou mladou psychiatričku, která netušila, že jí jedno obyčejné sezení změní celý život. Joker má však nadpozemský dar manipulativní povahy, která mu v jejím případě nebyla ničím jiným než k prospěchu. Dokázal vlézt Harley tak hluboko pod kůži, že jí absolutně uchvátil, díky čemuž jí přepadla neochvějná touha a jaký si stihomam k jeho osobě.

Najednou nebyla tou ženou, kterou kdysi bývala, ale stvořením, jehož loajalita a víra hraničila s vlastním sebezničením. Najednou zapomněla sama na sebe a neviděla nikoho jiného, než andělíčky obletovaného Jokera, který ve své dokonale rozehrané partii nemínil přestat. Jejich vztah by se dal definovat jako dokonalým psychickým zneužíváním, neboť se ona naivní mladá dáma jednoduše upsala ďáblu, který ji připravil o duši a veškerou její svobodu (aniž by si to vlastně sama kdy uvědomila).

Sama sebe klame svou vlastní láskou k němu a vírou, že se jednoho dne stanou manželským párem, který bude žít šťastně až do smrti. Její motivací k trestné činnosti se samozřejmě stala až zoufalá snaha o zapůsobení na svého mistra, kterého tak šlo následovat v jeho vlastních stopách. Právě odtud pramenila ona nenasytná touha po zničení Temného Rytíře, i když k tomu vlastně nikdy neměla svůj vlastní a opravdový důvod.

Mimo to je Harley náchylná až k extrémně násilným náladám, které se střídají s obdobími jakého si transu, kdy vychutnává své vlastní iluze a sny. Má poněkud výbušný temperament, protože sama reaguje velmi divoce, a to i přes ten holý fakt, že je vlastníkem celkem křehkého duševního stavu.

Sama skrývá svou obsesivní a dementní osobnost pod maskou hravosti a zábavy.

Sice je od přírody milá, sladká a jemná žena, avšak její demence a pochmurný stav přináší vše, co si jen Joker ke svým manipulativním hrátkám může přát. Sama se tak stala jeho hřištěm, jeho hračkou. Odepsatelnou hračkou.

Tvorba a Moderní Věk

Charakter této osobnosti byl původně vytvořen pouze za účelem karikatury v Batman: Animated Series. Stalo se tak roku 1992 za přičinění dvou velmi známých umělců, kterými byli Paul Dinni a Bruce Timm. Sama měla mít jen jediný účel a to vsazení do jedné a jediné epizody tehdejší série s názvem: "Joker Favor". Zde se však stala tak populární, že jí autoři nemohli jen tak odstrčit stranou, což se stalo pravým důvodem toho, proč se čím dál častěji začala objevovat i na jiných místech (komiks nevyjímaje). Samotná Harley byla inspirována herečkou Arleen Sorkin, což bylo učiněno především kvůli jejímu charakteru. 

Jak už bylo řečeno, díky tomu, že se její osobnost proslavila takřka přes noc, se vydavatelství rozhodlo, že bude začleněna i do hlavního příběhové oblouku DC Comics.

Tato Harley však ztratila některé, ze svých specifických vlastností, které ji v populární sérii zcela charakterizovaly. Žena tak byla sepsána jako o mnohem psychotičtější a temnější postava, než kdy sama byla. Svůj vlastní debut na stránkách komiksových sešitů tak zažila v prvním čísle "Batman: Harley Quinn", které bylo vydáno pochmurného října roku 1999. Její kariéra Jokerova poskoka, nebo spíše pravé ruky, byla založena především na jejím zastupování samozvaného Agenta Chaosu. Jakmile si ji totiž Joker obmotal kolem prstu, začal poněkud lenivět a všechnu špinavou práci raději přenechal ji a svým nemyslícím poskokům, kteří by vytvářeli rozličná představení pro jeho pobavení. Aby si získal její absolutní loajálnost, rozhodl se jí zasvětit do těch nejintimnějších tajemství a plánů, která mu měla zajistit to, po čem vždy nejvíce toužil - nastolení chaosu.

Sama byla však často i velmi citlivě zrazována, neboť na ni po většinu času dopadala role obětního beránka - Joker se jednoduše nezapře. To jí však po nějakém čase samozřejmě přestalo bavit a sama usoudila, že je na čase jít svou vlastní cestou a na vlastní pěst. Nakonec se po mnoha nezdarech s vlastními gangy rozhodla spojit s atraktivní Poison Ivy. V The New 52 její charakter nabral specifický spád, protože nejenže změnila Image, ale dokonce se přidala k bizarnímu týmů známému jako Suicide Squad. Zde se nacházel například Deadshot, nebo El Diablo.

Zdroj: Autor záznamu

Komentáře uživatelů

Sba2
Offline

Harley Quinn mám hrozně moc ráda, a nevím co mám o ní napsat ,takže si zaslouží 5z5.

(25. srpna 2015)
ScarletWitch13
Offline

Asi moje nejoblíbenější postava od DC Comics, šílená, vtipná, vražedná a posedlá Jokerem což ji dělá velmi zvláštní. Obzvlášť u ní mám ráda její minulost, ona je totiž živím důkazem toho jak moc je Joker dobrý manipulátor, to jak se z profesionální psychiatričky Harleen Quinzel stane zamilovaná vražedkyně Harley Quinn je úžasné a zároveň děsivé.Líbí se mi jak v komiksech tak i ve filmu Sebevražedný oddíl (Suicide Squad).

(8. srpna 2016)
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Informace

Rok vzniku 1992
První výskyt The Batman Adventures #12
Svět DC Comics
Strana Neutrální
Schopnosti Intelekt, atraktivita, hbitost, atletické dispozice
Alias Dr. Harleen Francis Quinzel, Dr. Holly Chance, Dr. Jessica Seaborn, Lee Harkwin
Výška 170 cm
Váha 63 kg
Barva vlasů blond
Barva očí modrá
Působiště Země
Rasa (druh) Člověk
Místo původu Gotham

Souvísející - Osobnosti

Systémové informace

Má na starosti Aurorus
Vloženo 26. dubna 2011
Naposledy editováno 20. března 2016

Najdete nás na Facebooku