97.1%
Damian Wayne

DC Comics

97.1%

Biologický syn Bruce Waynea a Talii al Ghul. Talii se podařilo její těhotenství dobře utajit, až dokud nebylo Damianovi 10 let. Do té doby ho cvičila a fyzicky zdokonalovala pod ochrannými křídly League of Assassins. I přes nemilosrdný trénink a výchovu nalezl svůj životní smysl ve stezce svého otce, po jehož boku se hrdě postavil jako další Robin.

Komiksy v kterých postava vystupuje

Obsah je otevřen editaci.
Pokud nám chcete přispět informacemi o dané položce, pokračujte zde

Damian Wayne je biologickým synem Bruce Waynea a Talii al Ghul, což ho zároveň činí i vnukem mezinárodního zločince – Ra’s al Ghula. Damianově matce, Talii, se podařilo její těhotenství dobře utajit, takže Bruce o něm celou dobu vůbec nevěděl.

Damian se nenarodil přirozenou cestou, v podstatě vyrostl v laboratorní nádrži, kde byl zároveň i posilňován, aby překonal svými schopnostmi svého otce. Hned po svém narození byl Damian svěřen do péče a výcviku League of Assassins, kteří z něj během let vychovali prvotřídního zabijáka. Po několika letech ho Talia předává jeho biologickému otci, Bruci Waynovi – Batmanovi, aby Bruce rozptýlila a mezi tím sama pracovala na svých plánech. Bruce se ale chopí své role otce a přijme Damiana jako svého syna do Batman Family, načež se z Damiana stává pátý Robin.

Tvorba postavy

Damian Wayne byl vytvořen spisovatelem Grantem Morrisonem a výtvarníkem Andy Kubertem během příběhu Batman a syn roku 2006 na stránkách série Batman. Toto ale nebyl tak úplně první Damianův debut. Postava je inspirována událostmi z komiksu Batman: Son of the Demon z roku 1987 (od Mikea W. Barra a Jerryho Binghama), kde vztah Batmana a Talii al Ghul vedl k početí bezejmenného syna.

Až do Infinite Crisis byl příběh Son of the Demon považován za Elseworld příběh, tedy takový, který leží mimo kontinuitu Batmanovi mytologie. Do této mytologie ho přitáhl až Grant Morrison, když se začal podílet na sérii Batman. Ovšem jsou tu jisté rozdílnosti od původního příběhu. Tou hlavní je fakt, že v Morrisonově verzi byl Batman zdrogován a prakticky znásilněn Taliou, kdežto v Son of the Demon byl jejich vztah a pozdější styk spontánní.

Grant Morrison vysvětluje svůj zásah do kontinuity Batmanových příběhů stejně, jako byl původně vzkříšen Jason Todd – realita byla pozměněna, když Superboy Prime v Infinite Crisis svým úderem rozbil „walls of reality“.

Vývoj charakteru postavy

Když byl Damian poprvé představen, byl velmi zbrklý, arogantní a násilný, trochu jako Jason Todd během svého působení jako Robin. Ovšem nejhorší vlastností bylo, že se na rozdíl od členů Batman Family a ostatních hrdinů nedržel pravidla o nezabíjení. Příkladem může být jeho první pokus o boj se zločinem. Aby zapůsobil na svého otce, tak mu přinesl hlavu zločince Spooka.

Damian má také problémy s ovládáním vlastního hněvu a žárlivostí směřovanou na tehdejšího Robina, Brucova adoptivního syna, Tima Drakea. Damian vidí v Timovi konkurenci a spojuje roli Robina s odkazem svého otce, který má právoplatně náležet jemu. Což nakonec vedlo k nejednomu souboji mezi Damianem a Timem. K tomu navíc Damian pohrdal i Alfredem.

I přes všechny tyto jeho charakterové vlastnosti nakonec opravdu přebírá kápi Robina, když se Dick Grayson stal Batmanem. Dick se cítil zodpovědný po Brucově smrti za Damiana jako svého mladšího bratra, a tak se mu snažil pomoci ovládat jeho emoce a dával na něj pozor. Pod Dickovým dozorem se z Damiana stal dobrý a úspěšný bojovník se zločinem, hodný role Robina, a z obou se stali dobří a blízcí přátelé, bratři.

S restartem DC světa roku 2011 do New 52 vesmíru zůstal Damian v roli Robina, ale Dick Grayson se vrací ke svému původnímu alter egu – Nightwingovi. Damian proto konečně zaujímá své pravoplatné místo po boku jeho otce a jako Batman a Robin, Dynamic Duo, spolu bojují proti zločinu nejen v Gotham City.

Schopnosti

Damian byl od chvíle, kdy se postavil na nohy, cvičen League of Assassins, což z něj udělalo velmi nebezpečnou zbraň. Je proto zkušeným bojovníkem ve všech možných stylech boje i se všemi možnými zbraněmi. Krom toho je velmi ohebný, mrštný a jeho intelekt je také na vysoké úrovni. I přes jeho nízký věk, nižší než měli všichni Robinové ve svých začátcích, je z nich nejnebezpečnější. Kromě toho mluví několika jazyky, je zkušený v ekonomice a řízení podniků, právu, historii, filosofii, dedukci, taktice a hraje na několik hudebních nástrojů. Navíc za svým otce o moc nezaostává ani v detektivních schopnostech. 

Příběhy

Batman & syn

První příběh, ve kterém se Damian objevil, byl právě Batman a syn z roku 2006. Zde byl Damian předán, de facto násilně, Batmanovi krátce poté, co byl Temný rytíř poražen v Londýně armádou Man-Batů pod kontrolou Talii al Ghul. Bruce se zde o Damianovi dozvídá úplně poprvé, ale ujímá se ho jako jeho právoplatný otec. Záměrem Talii bylo nechat Damiana v Brucově péči a tím sabotovat jeho operace, zatímco ona se snaží převzít Anglii s její armádou Man-Bat ninjů.

Damian je zbrklý, urážlivý a násilný. V pokusu zapůsobit na svého otce zabije zločince Spooka, téměř zabije Alfreda a aktuálního Robina – Tima Drakea, aby získal pro sebe roli Robina a právoplatné místo dědice Batmana. Ovšem je asi jasné, že si tím příliš náklonosti z Brucovi strany nezískal, a tak mu ve snaze vynahradit své činy Damian poskytne lokaci jeho matky a doprovází Batmana překazit její zločinné plány.

Poté, co je jeho matka poražena, se Damian rozhodne zůstat s ní, protože Bruce opět odmítne Taliinu nabídku stát se jejím chotěm a dědicem Ra’s al Ghulova impéria. Po této události Damian mizí z povědomí Batman Family a objevuje se opět až v dalším příběhu – The Resurrection of Ra’s al Ghul.

The Resurrection of Ra’s al Ghul

Talia bere Damiana do Australské buše, kde má League of Assassins jednu ze svých tajných základen. Zde je Damianovi postupně vyjevován příběh jeho praotce Ra’s al Ghula, o který ale Damian nejeví sebemenší zájem. Talia ještě netuší, že bývalý služebník jejího otce, White Ghost, má v plánu užít Damianovo tělo jako hostitele pro návrat Ra’s al Ghula. Ovšem na poslední chvíli se jí podaří Damiana zachránit a oba spolu prchají pryč.

Ra’s je nakonec schopen se vrátit, ale jako hnijící a rozpadající se mrtvola v těle, jež rychle podléhá účinkům radiace, které se jeho původní vlastník nechal vystavit, aby sabotoval Ra’sův návrat. Proto potřebuje Damianovo tělo, aby dál mohl žít. Damian ale prchá upozornit svého otce, Batmana, že se Ra’s vrátil a chce ho zabít.

Dostane se až do Batcave, kde narazí na aktuálního Robina – Tima Drakea, a pokouší se mu vysvětlit, co se děje. Tim, ale po předchozích událostech Damianovi neuvěří, a tak se do sebe pustí. Damianovi se podaří Tima omráčit a utíká dál hledat Batmana, když narazí na Alfreda. Tim přijde k sobě, a když najde Damiana s Alfredem, tak ve strachu o Alfredův život na Damiana opět zaútočí a tentokrát ho téměř přizabije.

Mezi tím se do Waynovi vily dostává armáda ninjů Ra’s al Ghula, kteří mají za úkol přivést Damiana a zabít vše, co jim bude stát v cestě. Damian a Tim proto chvíli bojují bok po boku, ale jejich rozdílné bojové taktiky (Timova spíše defenzivní a Damianova útočná) spolu moc dobře nefungují, dokonce ani s posilou v podobě Nightwinga (Dicka Graysona) nejsou schopni se přívalům nejlepších zabijáků světa ubránit, takže Tim i Damian padají do moci Ra’s al Ghula. 

Ra’s při střetu s Batmanem řekne, že použije tělo jednoho z chlapců a že nechá Bruce vybrat. Batman ale místo toho nabízí své vlastní tělo. Jenže Ra’s odmítne, potřebuje pro svůj plný návrat nějaké mladší tělo, tak mu Batman vyjeví další alternativu: „Fountain of Essence (Fontánu esence)“, která by měla mít stejné vlastnosti jako Lazarus Pity. 

Batman a Ra’s se tedy spolu vydávají vyhledat fontánu a nechávají Tima, Damiana, Nightwinga, Alfreda a Taliu bojovat proti Senseiovi. Damian během boje utíká za svým otcem nechávajíc Tima a svou matku na pospas osudu. Nakonec ho Ra’s zajme a téměř zabije, ale Batmanovi a ostatním se ho podaří zachránit, poté Talia Damiana odnáší a oba unikají.

Batman R.I.P

V rozhovoru mezi Robinem (Timem Drakem) a Alfredem vyjde na povrch, že jsou hotové Damianovi DNA testy. Alfred chtěl počkat na příhodnější dobu, aby je Brucovi oznámil. Nakonec se ukázalo, že Damian je opravdu synem Temného rytíře. Načež Tim prohlásí: „Ten Satanův spratek je můj bratr?“

V tomto příběhu se Damian pouze mihne, když se snaží zachránit po boku své matky Bruce před organizací Black Glove. Svého otce sice nezachrání, ale Alfreda ano. Batman pád helikoptéry přežil, ale hned na to se vydává na svůj poslední případ, ze kterého už se nevrátil.

Battle for the Cowl

Po událostech v Batman R.I.P je Damian v péči Alfreda Pennywortha a trénován Dickem Graysonem, který balancuje mezi identitou Nightwinga a nového Batmana.

Zatímco byl předtím Damian arogantní a zákeřný, tak se zdá, že smrt jeho otce ho popudila k více dětinským činů, jako třeba když bere na projížďku Batmobilem starší dívku. To ale neuniklo pozornosti Oracle, která katapultovala dívku ven a převzala kontrolu nad Batmobilem s úmyslem odvést Damiana domů.

Naneštěstí je auto zrovna přepadeno Killer Crocem a Poison Ivy, kteří chtěli Damiana zabít. Dívku, která s ním byla, sežral Killer Croc a Damiana na poslední chvíli zachraňuje Nightwing. Ovšem oba je pak zaženou do úzkých Black Maskovi muži, načež je všechny nepostřílí tajemná figura, která prohlásí, že je Batman. Ukáže se, že se jedná o Jasona Todda, který se pouští s Dickem a Damianem do souboje, při něm postřelí Damiana.

I přes to, že je Damian Toddem postřelen, rychle se zotavuje a jde zachránit Tima, který téměř umírá v Jasonově vlastní Batcave. Když Dick Grayson později poráží Todda, přebírá definitivně Batmanovu kápi on a Damian se staví jako Robin po jeho boku.

Batman & Robin

Navzdory tomu, že se Damian stal Graysonovým Robinem, o svého staršího bratra se stará jen velmi málo a ještě méně ho respektuje. V projevu svého odporu se Damian rozhodne udělat z Robina na Batmanovi nezávislého bojovníka se zločinem. Jako první krok na této cestě se rozhodne zastavit Dr. Phosphoruse před vloupáním do Projektu Cadmus, ale trapně selže a musí ho zachránit Dick.

Ten ho pak začne trénovat podle toho, jak by se měl chovat jako nový Robin a spolu vyvinou jejich jedinečný bojový styl pro boj se zločinem. Damian si při tom dobírá Tima Drakea, za to že nebyl on vybrán jako Robin, což několikrát vedlo k tomu, že mu Tim dal na budku, a musel je od sebe odtrhnout až Dick.

Poté, co Tim odejde, Damian začne chodit hrát šachové partie s Hushem do jeho cely, navštěvujíc ho tajně proti Dickovým rozkazům. Když se ho Elliot (Hush) zeptá, proč se s ním vídá i navzdory zákazu ze strany Dicka, Damian pokrčí rameny. Elliot se proto domnívá, že s ním Damian tráví čas kvůli jisté podobnosti mezi jím a Brucem, a že Damian si tím vynahrazuje čas se svým otcem.

Dick a Damian se později střetávají s padouchem známým jako Professor Pyg, který vytvořil armádu zvanou Dollotroni. Naše Dynamic Duo (Batman a Robin) spolu sundají celou armádu bok po boku a začnou si mezi sebou vytvářet sourozenecké pouto. Damiana ovšem mrzí, že nebyl schopný zachránit jednoho konkrétního Dollotrona – dívku jménem Sasha. Ta je ale, aniž by to Damian tušil, unesena Jasonem Toddem, a stává se jeho esem proti Damianovi.    

Dick a Damian později útočí na Fireflye, který se pokouší zabít Black Maska. Jenže Victor Zsasz sundá Robina a zachraňuje Black Maska, zatímco Dick poráží Fireflye. Díky těmto událostem se podaří utéct Hushovi, což vede k prohloubení Damianovi nenávisti vůči zločincům.

Následně se Damian domáhá doprovázení Dicka, když ho povolá JLA ke slyšení, ale Dick jeho žádost zamítne. Damien je nějaký čas na to opět zachráněn Dickem a Azraelem poté, co se ho pokusí chlap jménem Amon obětovat. Načež se Sasha, které vymyl Jason Todd mozek, vrací a útočí na Robina nyní jako Scarlet, sidekick Red Hooda. Zároveň s ní útočí i Jason na Dicka. Obě dvojice spolu zarytě bojují, dokud se neobjeví Flamingo, který dočasně Damiana paralyzuje. Talia dá Damiana opět do kupy, ale implantuje do jeho páteře ovládací zařízení napojené na jeho mozek, čímž je schopna řídit, každý jeho pohyb.

Jak spolu Dick a Damian bojují bok po boku během různých událostí, tak se jejich pouto stále více prohlubuje. To popudí Taliu, aby dala ovládací zařízení k Damianově implantátu Deathstrokovi, který se Damianem pokusí zabít Dicka. Společnou spoluprácí se Dickovi a Damianovi podaří Deathstroka zastavit. Damian se poté střetává znechucen se svou matkou a je udiven, že by něco takového dokázala jemu provést. Zříká se proto svého dědictví z matčiny strany a prohlásí, že doufá, že bude hodným soupeřem rodiny al Ghul, poté se opět vrací do Gothamu k Dickovi.

Zatímco Dick řeší finanční problémy Wayne Enterprises jen málo, i přes to, že ho zdědil společně s Timem, rozhodne se Damian, že se zapojí do hry a zakročí. Podaří se mu zapůsobit na dozorčí radu Wayne Enterprises. Poté vznáší žalobu proti Timovi. Dick se jí vyhnul, protože byl pouze jmenován vysokým dozorčím v radě firmy, ale Tim byl osoba, která dědila Waynovo bohatství.

Red Robin

Damianův druhý rok v roli Robina začíná celkem zostra, když se rozhodne postavit svému předchůdci, Timu Drakovi (aktuálnímu Red Robinovi). Tim si totiž vede seznam zločinců, který nazývá Hit List. Damian se rozzuří, když se mu podaří hacknout Hit List a zjistí, že se tam nacházejí i informace o úkrytech spojenců Batman Family, které zde Tim označil jako potenciální hrozby. Nejvíc ho ale pobouří fakt, že se na seznamu nachází i Damian.

Jako pomstu poté během jedné mise podřízne Damian Timovo lano, načež Tim padá z velké výšky, ale přežívá. Tim už má Damiana plné zuby, a tak se do sebe oba pouští se vším, co mají. Jejich souboj se vleče až k divadlu, kde zemřeli Brucovi rodiče. Damian prohraje nad Timem, ale pořád má vůli bojovat, dokud je opět neroztrhne Dick Grayson. Ten je oba seřve za zneuctění místa, kde se zrodil Batman. Oba tedy uzavřou zdráhavé příměří po zbytek Damianovi účasti v sérii Red Robin a Dick Grayson (jediný člověk, kterému Tim doopravdy věří a tím pádem nebyl v Hit Listu) mění heslo k Hit Listu, aby bylo obtížnější pro Damiana se do něj dostat.

Blackest Night

Poté co byla Brucova lebka ukradena z hrobu, rozhodnou se Damian a Dick odnést zbytek kostry Bruce i těla Damianových prarodičů do své základny pod Wayne Tower. Damian je docela otřesen pohledem na kosti svých příbuzných.

Po cestě zpět do jeskyně je Dickovo tělo převzato Deadmanem, který Damiana ale pouze zmátne. Proto poté Deadman převezme Damianovo tělo a když ho opustí, zůstanou Damianovi vědomosti o chystaném útoku Black Lanternů. Oba hrdinové se tedy poté připraví v Gothamu na útok Black Lanternů. Po přepadení vojenské základny a vyzbrojení se jsou Dick, Damian a přijíždějící Tim Dake schopni zachránit komisaře Gordona, Oracle a přežívající policisty v Gothamské Centrální nemocnici před oživenou skupinou zesnulých Batmanových soupeřů. Nakonec jsou ale nuceni postavit se Dickovým a Timovým oživeným rodičů, kteří patří ke sboru Black Lanternů. Dick a Tim poslali Damiana, Gordona a Oracle do jejich podzemní základny, zatímco oni se postavili Black Lanternům.

Dick musí nakonec rozkázat Damianovi přes jejich spojení, aby poslal jednoho z Batmanových Wingerů (Batmanovi roboti) se zbraní Mr. Freeze. Grayson poté použije tuto zbraň, aby zmrazil sebe a Tima. Když Black Lanterni necítí žádné známky života, stahují se neznámo kam. Deadman později Dicka i Tima oživuje.

Return of Bruce Wayne

Talia začne s klonováním Damiana, když si uvědomí, že se její syn přidal kompletně na stranu Dicka Graysona a Batman Family. Damian se konečně postaví za svou kápi Robina říkajíc své matce, že to, že se stal Robinem, bylo to nejlepší, co kdy udělal, a že ho nemusí zachraňovat před něčím, čím si on sám vybral, že se stane. Talia mu poté ukáže jeho vlastní klon, kterého vidí jako Damianova mladšího bratra. Poté mu řekne, že i když Damiana miluje, je moc velká perfekcionistka, než aby ho obdivovala za to, že si vybral svou cestu. Že už dále není vítán a je od nynějška považován za nepřítele rodu al Ghul. Damian odvětí, že doufá, že bude hodným nepřítelem. Poté se opět připojí k Dickovi a Alfredovi, když se pouštějí do jejich pátrání po Brucovi.

Během konfrontace se znovunavráceným zločincem Getaway Geniem se Damian velmi naštve na Graysona, který no nestačí zadržet. Také naráží na to, že jeho otec také selhal při Geniově původním úniku v době, kdy byl Robinem ještě Grayson. Když mu ale Dick vysvětluje, že Bruce ho nechal jít, protože zjistil, že Genius kradl pro sebe jen léky, aby mohl déle žít a vidět svou dceru vyrůstat. V tom Damianovi dojde, že svého otce vlastně nikdy pořádně neznal a přiznává, že v něm bylo víc než jen Batman. 

Poté, co se ukáže, že Graysonův dobrý přítel Oberon Sexton je vlastně Joker v převleku a je zatčen, Damian se vkrade a zabarikáduje s ním do výslechové místnosti. Zde ho mlátí páčidlem, aby z něj dostal informace. Tento čin si obhájí tím, že to byla sebeobrana, protože Joker se na něj chystal zaútočit (no, upřímně, je to Joker, u něj se nikdo ničím obhajovat nemusí :-D).

Každopádně nakonec se ukáže, že Joker si jen hrál na bezmocného, aby mohl Damiana ochromit jedním z jeho Joker jedů, který měl pod nehtem. Klauní princ zločinu totiž zamýšlí použít Damiana v boji proti jejich společným nepřátelům – organizaci Black Glove, konkrétně Doctoru Hurtovi. Damianovi se ale podaří utéct zpět to Waynovi vily.

Pomoc přichází ve formě původního Batmana. Bruce pomůže Dickovi a Damianovi porazit Black Glove a Jokera. Během akce Damian deaktivuje nukleární bombu a zachrání tím celý Gotham. Bruce pak přijímá Damiana jako svého syna i jako Robina. Jenže po jedné společné akci se rozhodne, že bude lepší nechat Damiana pokračovat v práci hlavně s Dickem, kterého vidí jako dobrý a pozitivní vzor pro svého syna. Sám se poté zaměřuje primárně na své plány s Batman Incorporated.

Teen Titans

Damian se přidává k týmu Teen Titans, když Dick Grayson usoudí, že tým potřebuje Robina a zároveň by Damianovi prospělo přátelství s dalšími hrdiny. Navíc už se v tuto chvíli nikdo nemusí bát, že by Damian někoho bez dozoru zabil.

I když Wonder Girl namítá proti tomuto rozhodnutí, Grayson jí přesvědčí, aby Damiana nechala v týmu, že se musí naučit důvěřovat, že ho ostatní nezradí. Damian ale díky své zuřivost ohrozí jeho první misi v týmu, když útočí na soupeře, kterého se podařilo Raven zklidnit. Útokem totiž jejich nepřítele vyprovokuje k další vlně destrukce. Nakonec si zde ale Damian začne vytvářet přátelský vztah s Ravager, která se snažila s Damianem spřátelit přes jejich společný rodičovský problém (Ravagery otec je totiž světoznámý nájemný zabiják - Deathstroke).

Tim Drake se nakonec také připojuje k Teen Titans poté, co se robotická kopie Calculatora pokusí zavraždit jeho blízkou přítelkyni Tam Foxovou, a po dokončené misi se k Titans přidává natrvalo. Damian se proto raději rozhodne tým opustit s důvodem, že tam nejsou potřeba dva Robinové a protože si myslí, že tým stejně raději spolupracuje s Timem.

Po návratu do Gothamu říká Graysonovi, že i když se k Teen Titans přidal, aby si našel přátelé, nemusel, jednoho už totiž má – Dicka Graysona samotného.

Gates of Gotham

Když se Blackbat (Cassandra Cain) vrací do Gothamu, spojí síly s Damianem, Dickem a Timem při pokusu chytit zločince, který si přezdívá Architect. Jedná se o nového padoucha, který je posedlý ničením Gothamských historických míst. 

Damian s Cassandrou díky své spolupráci dokážou zastavit Architecta před zničením mostu a tím zachrání desítky životů.

Leviathan Strikes!

V Batman, Incorporated pátrá Damian, Dick a Tim po Brucovi, který byl zdrogován a unesen Dr. Dedalusem. Damian svého otce najde na poslední chvíli než ho Dadalus usmaží elektřinou k smrti. Aniž by měl na vybranou, je nucen Damian udělat těžké rozhodnutí a hodit Dedalusovi odložené čepele do onoho šíleného vědce. Trefí Dedaluse do hlavy a na místě ho zabije. Okamžitě se snaží svého otce přesvědčit, že neměl na výběr, že by ho jinak Dedalus zabil. Bruce to ale v tu chvíli neuzná, protože ví, že Dedalus nebyl skutečným vůdcem Leviathana a potřeboval z něj dostat informace.

Chvíli poté volá Brucovi Damianova matka, Talia, která se ukáže jako pravý vůdce Leviathana. Ta hledá odplatu za události během příběhu Batman a syn. Bruce informuje, že vyhlásila odměnu 500 milionů dolarů na hlavu svého syna, čím donutí Bruce, aby si svého syna blízko u sebe během nadcházejících událostí. Dick se poté vrací do Gothamu natrvalo do své role Nightwinga a Bruce jako jediný Batman po boku se svým synem jako Robinem, na kterého s obavami dohlíží.

New 52

Born to kill

Damianovi snahy být Robinem pod vedením svého otce začínají velmi špatně. Je to vlastně poprvé, kdy pořádně spolupracují jako Batman a Robin a zatím si příliš nerozumí. Bruce má neustále potřebu Damiana napravovat nebo zachraňovat před jeho násilnickými sklony, které se naučil u League of Assassins, aniž by si uvědomil, jak moc velký pokrok Damian už udělal.

I přes to, že se Bruce snaží se svým synem vybudovat vztah, zůstává stále chladný a odtažitý vůči němu i ostatním svým spojencům. Damian si připadá, že i přes všechnu snahu, kterou projevil, a přizpůsobení se otcově cestě, že mu Bruce pořád nevěří. Všechny tyto problémy začnou Damiana frustrovat, a tak se snaží své emoce potlačovat, jenže to ho vede k občasným výbuchům násilí.

K tomu všemu se v Gothamu objeví Nobody. Jedná se o syna Henriho Ducarda, člověka, který před lety ve Francii trénoval Bruce. Nobody se snaží Damiana přilákat na svou stranu, kde by Damian nemusel potlačovat svou podstatu.

Vzhledem k tomu, jaký má Bruce s Damianem vztah a k tajnostem ohledně Nobodyho, které před ním jeho otec má, se nakonec Damien rozhodne přidat k Nobodymu. Ten ale není tak naivní, aby Damianovi hned uvěřil, a tak ho podrobí zkoušce. Před něj postaví zkorumpovaného a zkaženého velvyslance a dá Damianovi do ruky zbraň, aby ho zastřelil. Damian sice zmáčkne spoušť, ale zbraň není nabitá, což ale Nobodymu stačilo jako důkaz, že by pro něj Damian porušil pravidlo svého otce o nezabíjení.      

Damian s ním stráví nějaký čas, ale nakonec pošle svému otci informace o jejich pozici k Nobodyho zděšení. Damian se mu vysměje, že podle váhy pistole poznal, že není nabitá a i navzdory problémům, které mají, by svého otce nikdy nezradil.

Nobody potom ve vzteku Damiana ošklivě zraní s Brucem poslouchajícím celou dobu na jejich komunikátoru. Bruce během chvíle objeví jejich pozici, a pak velice zuřivým a tvrdým nástupem se pouští do Nobodyho. Bruce je opravdu rozzuřen a hází Nobodyho do jeho vlastní nádrže s kyselinou s úmyslem ho zabít. Ale při pohledu na svého syna opět přijde ke smyslům a vytáhne Nobodyho ven z nádrže. Místo toho ho sváže a připraví pro policii.  

Zatímco se Bruce a Damian chystají odejít, Nobody mluví k Damianovi. Řekne mu, že ho zklamal a že se stejně vrátí je oba zabít. Bruce se otočí a vidí, že Damian Nobody zabil technikou, kterou ho sám Nobody naučil. Prorazil mu prstem lebku v místě mezi obočím a tím ho okamžitě zabil.

Night of the Owls

Během tohoto eventu se Damian pokouší zachránit jeden z cílů Court of Owls, konkrétně jednoho generála, před jejich Talonem. Tento zabiják napadne generála během nácvikové mise s jeho muži. Ti se pokouší svého velitele zachránit, jenže Talon se jeví netečný vůči střelným zbraním všech vojáků a skoro celou jednotku povraždí. Damianovi se podaří prostřelit Talonovu hlavu vystřelovacím hákem s lanem, pověsit ho na blízký strom a připravit ho o hlavu. Ze všech vojáků se podařilo přežít pouze generálovi.

War of the Robins

V následujícím příběhu série Batman and Robin Damian všem bývalým Robinům oznámí, že je v nejbližší době napadne a porazí, aby dokázal, že on je ten nejlepší Robin. První na řadu jde jeho ´oblíbenec´ Tim Drake, kterého se mu podaří porazit hlavně pomocí her s jeho hlavou. Damian v Timovi nakousne myšlenku, že jsou si více podobní, než si chce přiznat. Že u něj viděl podobný zabijácký instinkt, jako má Damian, při jedné Timovi akci s Teen Titans, když zemřela Artemis.

Další Robin na řadě je Jason Todd. Ten byl ale poražen hlavně kvůli tomu, že už byl velmi vyčerpaný z jiné akce. Této výhody ovšem Damian neváhal využít ani na chvíli. Po porážce Jasona si Damian bere Toddovu Red Hoodovskou helmu jako suvenýr.

Nakonec se Batman, Robin a všichni bývalí Robinové spojí v bitvě proti jednomu zloduchovi jménem Terminus, kterého společně porazí.

Později Nightwing nabízí Damianovi jednu svou escrima tyč. Říká mu, že nemusí nikomu dokazovat, že je nejlepší Robin, že je to on, kdo nosí R na své hrudi, a že slyšel o jeho návštěvě Tima a Jasona. Nakonec se všichni bývalí Robinové rozcházejí po svých cestách. 

Pearl

Začíná tím, že si Damian u sebe v pokoji čte o Jokerovi všechny informace, které jeho otec nashromáždil, kvůli nedávnému návratu Jokera do Gotham City. Té noci ho jeho otec probudil, aby se oblékl, a letí se podívat na zatmění Slunce v soukromé raketě. Při čemž se ujišťují, že jejich družice je v pořádku a plně funkční.

Mezitím na Zemi na Gothamském hřbitově byly některé hroby otevřeny a chyběla v nich těla, navíc jsou hlášena různá zmizení. Batman a Robin vyšetřují celou oblast, aby zjistili, co to způsobilo. Damian se vydává na průzkum proti Brucově rozkazům.

Po cestě kanalizací Damiana napadl Big Frog kvůli stále trvající vypsané odměně jeho matky. Poté, co ho Damian sundá, vylézá na povrch, kde je nucen se postavit armádě zombie. Ta ho přemůže a Damian se nechá zajmout a odvést do jejich tajné základny. Díky tomu ho Batman vystopuje a společně porazí kult, který má celý incident na svědomí, a nakonec zjistí, že v tom měl prsty Joker.

Zpátky v jeskyni dá Damian Brucovi jednu z perel jeho matky, kterou se mu konečně podařilo nalézt během jeho vyšetřování v kanále. Bruce řekne Damianovi, že je na něj hrdý.

Death of the Family

Jelikož Bruce moc dobře ví, čeho je Joker schopný, nařídí Damianovi, aby zůstal v jeskyni, dokud celou věc nevyřeší. Ten ovšem cítí potřebu svému otci pomoci v této nejtěžší chvíli, a tak se proti jeho vůli vyplíží za stopou, kterou získal, do zoo. Zde padne Jokerovi do pasti.

Ten ho nechá bojovat se zjokerovaným Batmanem, aby buď Damian zabil Batmana, nebo se Batmanem nechal zabít. Damian v domnění, že se jedná o jeho otce, dlouho váhá, až se nakonec odhodlá nechat Batmanem zabít. V poslední chvíli ale Joker Batmana zabije a Damian podléhá Jokerově toxinu. Ten mu před omdlením ještě odhaluje, že se jednalo pouze o člověka, který cvičil ve stejném dojo jako Bamtan.

Po probrání je Damian usazen u stolu a velkého finále, které pro Batmana Joker připravil. Nakonec jak Batman tak Robin přežijí bez úhony. Ovšem Damian se musí z otřesné zkušenosti sbírat, a tak si od Bruce vyžádá chvilkový odstup.

In the eye of Leviathan

V pokračující sérii Batman, Incorporated je Temný rytíř nucen vypořádat se s Damianovou matkou, která svou půl miliardovou odměnou posílá na Damiana nejlepší světové zabijáky. Jenže Bruce s k ní nemůže dostat. Buď o ní nikdo nic neví, nebo to nikdo neřekne. Organizace Leviathan totiž už infiltrovala téměř celé město a chystá se sesypat na Batmana. Talia Bruce připravuje na to, že se nakonec bude muset rozhodnout, koho zachrání, jestli své město nebo svého syna.  

Damian je celou dobu raději držen stranou kvůli svému bezpečí. Jenže když Bruce zmizí, tak se převlékne za Redbirda a spěchá mu na pomoc. Zjistí, že byl Bruce zatažen do domu, který je prakticky našlapán nejlepšími zabijáky světa, včetně lukostřelce Merlyna. Jenže Damian není jediný, kde jde Brucovi na pomoc. Spolu s ním je tu i celá skvadra z Batman Incorporated, včetně Jasona Todda, který je převlečen za Wingmana. Společně všichni rozpoutají v tomto domě peklo a začne boj, který končí pro Batmana a spojence vítězně.

Po boji ale řekne Bruce Damianovi, že bude lepší, když se vrátí ke své matce, protože jinak tahle válka, kterou proti němu vede, nikdy neskončí. A vyjeví mu svůj sen, ve kterém je Damian Batman v totálně zdevastovaném Gothamu. To Damiana naprosto zlomí.

V tom dostane Batman hlášení od druhé skupiny jeho spojenců, kteří vlezou Talii do pasti a odpálí nálože, které tam nastražila. Zatímco se jim Batman vydává na pomoc, je Damian odvelen zpět do jeskyně. Temný rytíř se ale poprvé střetává s Hereticem (Damianovým vylepšeným klonem), který ho poráží. Ostatní bývalí Robinové (Dick, Jason a Tim) se vydávají Brucovi na pomoc, zatímco Damian stále zůstává v jeskyni.

Talia nakonec dostává Batmana a všechny jeho spojence do šachu, a tak se Damian rozhodne, že musí svému otci pomoct. Oblékne svůj kostým a vydává se do akce. Ačkoliv misky vah převáží na stranu Batman Family na určitou chvíli, je nucen se střetnou s Hereticem. Jejich souboj dopadá pro Damiana tragicky, a tak Robin, Batmanův syn, hrdinně umírá rukou svého klonu.

Bruce později objeví dopis, který mu Damian zanechal před jeho poslední akcí, kde se omlouvá za neuposlechnutí rozkazů a děkuje mu, že ho naučil žít. Tento dopis značí, že Damian věděl, do jakého nebezpečí jde a co je jeho matka schopná udělat. Damiana pohřbí jen jeho nejbližší: Bruce, Alfred, Dick, Tim a Jason. Tím, alespoň, prozatím končí epocha Damiana Waynea.

Alternativní verze

V jedné z možných budoucností je Damian Batmanem (Batman #666), protože nedokázal zachránit svého otce před neznámým vrahem. Damian má dokonce i jisté nadpřirozené síly, nejvíce byla vidět rychlá regenerace. Také má jiný přístup k boji se zločinem, než měl předchozí Batman. Nebojí se vážně zranit své soupeře, dokonce i zabít, pokud to považuje za nutné (i přes to, že si připomíná, že svému otci slíbil, že to nebude dělat).

Místo sluhy Alfreda má Alfreda černou kočku. Ze začátku má Damian velmi nepřátelský vztah ke komisařce Barbaře Gordonové. Ta silně odsuzuje a pohrdá jeho akcemi a prohlašuje, že jí zabil někoho blízkého. Povídá se také o tom, že tento Damian uzavřel smlouvu s Ďáblem: jeho duši výměnou za nesmrtelnost a regenerační schopnosti, aby mohl co nejdéle chránit Gotham.

V Batman #700 bojuje Damian proti padouchovi, který má jisté vazby na Jokera. Také zde vyslýchá Maxe Robota a nakonec ho nechá sežrat krysami. Jokerův toxin mezitím nakazil všechny lidi v Gothamu, ale nezabíjí je. Nakonec musí bojovat s Two-Face-Two, zločincem, který se snaží používat Jokerovu knihu vtipů ke kontrole Gotham City.

Také se objevuje Terry McGinnis (Batman Beyond), kterého Damian zachrání a začne cvičit, jako svého nástupce. V Superman/Batman #75 je vidět, že Damian svou kápi opravdu Terrymu předal, i když si tím nebyl úplně stoprocentně jistý. Dále s v tomto dílu dozvídáme, že budoucím Supermanem je Conner Kent a spolu s Damianem se i přes své neshody každý rok schází u pomníku, aby uctili své předchůdce.  

Království tvé

Na Earth-22 se Bruci Waynovi a Talii al Ghul narodilo dítě, které bylo úplně původní inspirací pro postavu Damiana v příběhu Batman: Son of the Demon. Zde se ale jmenoval Ibn al Xuffasch. Byl cvičen a vychováván hlavně jeho praotcem Ra’s al Ghulem, aby z něj byl mistrovský zabiják a hodný dědic impéria.

Xuffasch byl nakonec dohnán k tomu, že usekl svému dědovy hlavu. Kvůli jeho zkušenostem z dětství a nejistému vztahu s jeho otcem se rozhodl vyhledat pomoc ve formě terapie, aby se vypořádal se svými vnitřními démony. Nakonec se zamiluje do Nightstar, dcery Dicka Graysona a Starfire.

Během krize v Království tvé se Xuffasch nachází po boku Lexe Luthora spolu se svým otcem Brucem. Ale poté, co Bruce odhalí, že Luthora obelstil, je naznačeno, že i přes jejich nejistý vztah Xuffasch pracoval pro Bruce jako špion v Luthorově úzkém okruhu stoupenců. Na konci, když se Bruce setkává se Supermanem a Wonder Woman, jim říká, že se snaží vyřešit jejich problémy s Xuffaschem, ale že jeho syn má ještě hodně věcí, se kterými se musí srovnat.

Léta na to na Brucově pohřbu je Xuffasch viděn ženatý s Nightstar a vlastním dítětem. 

Justice League: Generation Lost

V jiné alternativní realitě, kterou začal Maxwell Lord tím, že posunul lidstvo k velké metalidské válce, se Damian dožívá 150 let díky vylepšení Lazarus Pitů. Vede Justice League jako Temný rytíř a nosí podobný oblek, který měl Batman v Království tvé. Jako jeho sideckick je tu Red Hood (Thomas Grayson).

  • V DC One Million (1999) odkazuje Batman z 853-ho století na bitvu Temného rytíře s Two-Face-Two, které se v Batman #700 (2010) Damian opravdu zúčastní.
  • Teen Titans #18 (2006) jsou Titáni posláni 10 let do budoucnosti, kde je hřbitov plný zesnulých Batmanových spojenců a soupeřů. Jeden náhrobní kámen nese název: Ibn al Xuffasch.

Filmy a seriály

Batman: The Brave and the Bold

Damian Wayne se poprvé mimo komiks objevil právě v tomto animovaném seriálu v epizodě „The Knights of Tomorrow!“. Když si Bruce Wayne vezme Selinu Kyle, mají spolu syna, Damiana. Chlapce chtějí spolu ale vychovat normálně, a tak Batman i Catwoman jdou do důchodu.

Batmanovu kápi přebírá Dick Grayson. Bohužel se objeví nový Joker a spolu s tím starý zabije Damianovi rodiče. Ten se později přidává jako Robin k Dickovi, načež se v budoucnu stane novým Batmanem. Na konci epizody se ale dozvídáme, že si celý příběh vymyslel Alfred. 

Zdroj: Autor záznamu

Komentáře uživatelů

Batman
Offline

Když se poprvé oběvil bylo mi jasné že takovouto postavu nemůžu mít rád.A co se nestalo?Po prvních číslech jsem si ho oblíbil.A ted´ je mi dokonce líto že umřel.No 5/5.

(27. dubna 2013)
nightwing
Offline

tato postava je vážně super poznal jsem ho v batman a syn hustej

(1. května 2013)
Arrow Boys
Offline

? ? ? ? ? „Ač jsem ho dříve moc nemusel, tak jsem nemohl jinak, než si tohohle malého řezníka, co si všechno dělá po svém a obdivuje svého otce, velmi oblíbit a jeho odchod mě velmi mrzí. Jedna z nejlepší postav, které po New 52 DC mělo. “

(7. května 2015)
Morzael
Offline

Ač jsem ho dříve moc nemusel, tak jsem nemohl jinak, než si tohohle malého řezníka, co si všechno dělá po svém a obdivuje svého otce, velmi oblíbit a jeho odchod mě velmi mrzí. Jedna z nejlepší postav, které po New 52 DC mělo.

(23. dubna 2013)
Grayson
Offline

Další Robin do už tak početné bat-family.I přes mou počáteční averzi k této postavě,jsem si Damiena časem velmi oblíbil.

(21. dubna 2014)
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Informace

Rok vzniku 2006
První výskyt Batman #655
Svět DC Comics
Strana Kladná
Schopnosti Smrtelně nebezpečný ve velkém množství bojových stylů i se všemi možnými typy zbraní. Vysoká úroveň intelektu, která mu umožňuje výbornou dedukci i taktiku. Výborný atlet. Prakticky dokonalá fyzická forma.
Alias Robin, Redbird, Batman, Ibn al Xuffasch
Výška 137 cm
Váha 38 kg
Barva vlasů černá
Barva očí hnědá
Působiště Země
Rasa (druh) Člověk
Místo původu Země

Souvísející - Alter ego

Souvísející - Osobnosti

Systémové informace

Má na starosti Morzael
Vloženo 21. dubna 2013
Naposledy editováno 17. března 2016

Najdete nás na Facebooku